Skocz do zawartości
Eskan

Wielki Test Schładzaczy!

Rekomendowane odpowiedzi

Tak, jeśli ma się 6x120mm w budzie :D

Ewentualnie głowę na karku. Przecież tu jest prawie 180W do rozproszenia w otoczeniu. W klasycznej obudowie z dwoma 120. to nie byłby test, a pogrom. Wykorzystaliśmy jedną z najtańszych obudów, która umożliwia dobrą wentylację... a ta jest niezbędna przy takiej ilości ciepła.

 

Priorytetem było przetestowanie schładzaczy na procesorze, który wydziela porównywalną ilość ciepła, co podkręcony na ok. 4 GHz Core i7 920 (nie mógł to być jednak Nehalem... bo szkoda było w nim wiercić ;) ). Musieliśmy stworzyć takie warunki, żeby wentylacja nie była wąskim gardłem po prostu. Dopiero na drugim miejscu był wybór przystępnej cenowo obudowy. I chyba się to całkiem dobrze udało.

 

Inna sprawa, że trybów testów jest tyle, że zarówno ten, kto podkręca wysoko, jak i ten co robi to umiarkowanie, jak i ten co wcale tego nie robi, znajdzie coś dla siebie.

Podobnie z osobami, którym hałas nie straszny, jak i tym, które oczekują ciszy.

ktoś chyba w tym teście nie umiał zamontować Arctic Cooling Freezer Xtreme - o 25'C cieplejszy od Pentagrama Karakorum o_O

Nie miał o 25 stopni więcej, ale zwyczajnie nie dał rady i test zakończył przed czasem :)

Informacja o tym, co oznacza 85 stopni, jest przy KAŻDYM wykresie i to pogrubiona.

 

Odpowiedź na to, czemu to wyszło tak dziwnie, jest na dwóch ostatnich stronach - przy okazji np. "rozrzutu jakościowego".

Edytowane przez Labovsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem wiem Labovsky ze PII skatowałby większość chłodzeń, wraz z płytą zapewne, bez rozsądnej cyrkulacji. Na czytanie tego arta może znajdę czas i chęci trochę później niż reszta uzależnionych od Laba userów ;] Po wyrywkowym rzucie okiem zastanawiam się nad zwiększeniem wydajności wentylatorów na HRce ;]]]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro jest temat o tym artykule, to mam jedną uwagę dla tych zainteresowanych chłodzeniem od Zalmana.

 

Zagraniczne fora potwierdzają fakt, że mocowanie na AMD jest kiepskie (w sensie, że radiator się rusza), na Intelu jest lepszy docisk. Choć i tak CNPS10X wypadły całkiem nieźle :wink: . Wentylator w Extreme jest faktycznie głośny, ale przy ~1500rpm jest całkiem znośny. Minusem jest jeszcze trudny montaż na Intelu.

Edytowane przez Gi3r3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem wiem Labovsky ze PII skatowałby większość chłodzeń, wraz z płytą zapewne, bez rozsądnej cyrkulacji. Na czytanie tego arta może znajdę czas i chęci trochę później niż reszta uzależnionych od Laba userów ;] Po wyrywkowym rzucie okiem zastanawiam się nad zwiększeniem wydajności wentylatorów na HRce ;]]]

PII? :)

Tam nie ma zbyt wiele tekstu - wszystko co się dało opisaliśmy wykresami, tabelami, zdjęciami itp.. Jedynie metodyka, wnioski i podsumowanie poszło solidnym tekstem :)

Skoro jest temat o tym artykule, to mam jedną uwagę dla tych zainteresowanych chłodzeniem od Zalmana.

 

Zagraniczne fora potwierdzają fakt, że mocowanie na AMD jest kiepskie (w sensie, że radiator się rusza), na Intelu jest lepszy docisk. Choć i tak CNPS10X wypadły całkiem nieźle :wink: . Wentylator w Extreme jest faktycznie głośny, ale przy ~1500rpm jest całkiem znośny. Minusem jest jeszcze trudny montaż na Intelu.

Ha! I to jest właśnie problem, który rozważałem przed publikacją: czy mam wstawić wadę o zapince w Zalmanach. Nie wstawiłem właśnie dlatego, że to efekt jest dla mnie wyznacznikiem tego czy coś jest wadą czy nie. To jest na podobnej zasadzie, jak z lustrzanymi podstawami. Co z tego, że dany schładzacz ma słabo wypolerowaną podstawę czy na danej zapince trzyma się luźno skoro ma świetną wydajność?!

 

Krzywa podstawa już ma znaczenie - np. TRUE Copper miał wypukłą podstawę i przez to straciłem cały dzień testów - musiałem je powtarzać. Za pierwszym razem podstawa dociśnięta była nie na środku, a z boku i temperatury były słabe.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

PII? :)

Phenom 2.

 

 

Ha! I to jest właśnie problem, który rozważałem przed publikacją: czy mam wstawić wadę o zapince w Zalmanach. Nie wstawiłem właśnie dlatego, że to efekt jest dla mnie wyznacznikiem tego czy coś jest wadą czy nie. To jest na podobnej zasadzie, jak z lustrzanymi podstawami. Co z tego, że dany schładzacz ma słabo wypolerowaną podstawę czy na danej zapince trzyma się luźno skoro ma świetną wydajność?!

Nie uwazasz , ze to wypacza odbior testu? Mialem okazje byc wlascicielem Pentaszajsu , ktory na intelu mial badziewny docisk za sprawa zapinek. Co z tego , ze to mialo niezla wydajnosc jesli u mnie nie sprawdzalo sie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Phenom 2.

Ale testowaliśmy na Phenomie pierwszej generacji. Phenom II był za chłodny dla naszych wymagań :)

Nie uwazasz , ze to wypacza odbior testu? Mialem okazje byc wlascicielem Pentaszajsu , ktory na intelu mial badziewny docisk za sprawa zapinek. Co z tego , ze to mialo niezla wydajnosc jesli u mnie nie sprawdzalo sie?

Gdyby to miało wpływ na wynik testu to bym o tym wspomniał, ale tutaj nie miało - te schładzacze radziły sobie świetnie.

 

Natomiast Twój problem, to o ile dobrze pamiętam, wynikał z tej dość problematycznej ramki montowanej dla LGA775. I o niej jest informacja w wadach Pentagrama i Aerocoola.

 

Pozdrawiam :)

Edytowane przez Labovsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

labowsky a nie uważasz że różne procesory choć o zbliżonym TDP mogą inaczej wpływać na coolery? kształty rdzenia w Pi i i7 są zupełnie inne i to też wpływa na to jak ciepło się rozchodzi po ihsie i tym samym po chłodziwie... powinniście przynajmniej wybrać kilka bardziej popularnych modeli i przetestować je z i7 i sprawdzić czy zależności są takie same.

Edytowane przez prznar1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

labowsky a nie uważasz że różne procesory choć o zbliżonym TDP mogą inaczej wpływać na coolery? kształty rdzenia w Pi i i7 są zupełnie inne i to też wpływa na to jak ciepło się rozchodzi po ihsie i tym samym po chłodziwie... powinniście przynajmniej wybrać kilka bardziej popularnych modeli i przetestować je z i7 i sprawdzić czy zależności są takie same.

Jest to jeden z najbardziej kompletnych i rzetelnych testów chłodziarek na CPU jaki widziałem. Może i masz racje, że zależności będą inne, ale wątpię żeby te wartości były tak dalece różne, aby podważyć wiarygodność powyższego zestawienia. Tak naprawdę to czepiacie się nie-wiadomo-czego...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie czepiam się samej metodologii czy wyników ale stwierdzenia że nie chciało im się niszczyć i7 bo jest drogi... co to za wymówka? pclol aspiruje do miana elo portalu i ich nie stać? przecież za nimi stoi onet...

Edytowane przez prznar1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie czepiam się samej metodologii czy wyników ale stwierdzenia że nie chciało im się niszczyć i7 bo jest drogi... co to za wymówka? pclol aspiruje do miana elo portalu i ich nie stać? przecież za nimi stoi onet...

o0 a ostatnio mam Onet u siebie w firmie blokować ;) taki OT... a oni gdzieś napisali tak w tym teście? Musiałem niedoczytać, faktycznie słaby wymówka, ale tak czy siak wystarczyło by na i7 puścić zwycięzców i ogólnie przyjętych w środowisku przodowników, którzy słabo wypadli, czy też zestawieniowe czarne koniki i już. Po co dawać na inną platformę 50 wentylatorów? Dla mnie strata czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

nie czepiam się samej metodologii czy wyników ale stwierdzenia że nie chciało im się niszczyć i7 bo jest drogi... co to za wymówka? pclol aspiruje do miana elo portalu i ich nie stać? przecież za nimi stoi onet...

To moze popros zwyciezcow MOA o taki test , przeciez jeden z nich to Redaktor PURE , wygrsl to i kase ma. Moze rozwalac cepy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To moze popros zwyciezcow MOA o taki test , przeciez jeden z nich to Redaktor PURE , wygrsl to i kase ma. Moze rozwalac cepy...

Czasy gdy redaktor zabierał się za testowanie własnego sprzętu już dawno mięły. To nei portal z 5 userami na krzyż ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra wymówka z tym Core i7 za dobra nie była ;)

Raczej starałem się homorystycznie zwrócić Wam uwagę na fakt, że pewnych drobiazgów czy teścików, które mogliśmy wykonać dodatkowo było sporo - sami mieliśmy wiele pomysłów. Niestety zostało to zweryfikowane dość brutalnie przez czas.

 

Nie będę mówił, że to, o czym pisze prznar1 nie ma żadnego znaczenia. Pozwoliliśmy sobie jednak założyć, że znaczenie jeśli jest to raczej marginalne. Ponadto czy będziemy tak testować każdą architekturę, bo jeden ma dwa niezależne rdzenie pod IHS, inny ma mniejszą powierzchnię, jeszcze inny większą, tamten jest szerszy, a ten węższy? Tak można prowadzić rozważania dość długo i termin testu przekładać o miesiące i lata. Pytanie tylko, co to wniesie dla przeciętnego... albo i nawet tego bardziej zaawansowanego użytkownika?

 

Mamy IHS, który to wszystko ujednolica i naprawdę nie ma się chyba po co doszukiwać różnic w rozprowadzaniu ciepła po nim. Można byłoby w to brnąć dalej i zacząć sprawdzać wykorzystane stopy miedzi w IHSie.

 

Test na Core i7 odrzuciliśmy z jednego powodu - zależało nam na teście dużym z możliwie dużą liczbą schładzaczy. Oczywiście są płyty dla LGA1366 z otworami jak w LGA775... ale niestety to dla nas niewiele zmienia. Zawsze ktoś mógłby nam zarzucić, że systemy mocowania nie są przystosowane do podparcia schładzacza na tak szerokim polu, jakim jest czapka Core i7. Mało tego - taki zarzut byłby słuszny.

 

A zatem stąd decyzja o AM2/AM3, która to na dodatek jako platforma ma znacznie rzadziej testy schładzaczy niż LGA775. Poza tym tu doszedł jeszcze element dość istotny dla nas, czyli fakt wykorzystywania push-pinów do montażu na LGA775 w gro konstrukcji. Ponieważ ten system montażu jest znacznie bardziej podatny na problem jakości jego wykonania niż klamra dla AM2/AM3 to był to dla nas kolejny argument przeciw testom na tej platformie. Przykładem mogą być niekiedy dość słabe wyniki schładzaczy Scythe, które często były wywołane przez problem kiepskiej jakości pushpinów. Woleliśmy tego uniknąć.

 

Pozdrawiam :)

Edytowane przez Labovsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Czasy gdy redaktor zabierał się za testowanie własnego sprzętu już dawno mięły. To nei portal z 5 userami na krzyż ...

Co nie zmienia jednego faktu - pomysl co bedzie jesli nagle wszyscy zaczna domagac sie takiej formy testow? To jest zwyczajna glupota. Niech mi sprawdza jak sie kreci 58xx i najwyzej go rozwala. Niech przy okazji 10 grafik rozwala te 10 na samym oc bo przeciez trzeba to sprawdzic skoro za nimi stoi Onet. Innemu niech sprawdza I7-920 , do tego I5-750 , a przy okazji nastepnego testu coolerow niech rozwala z 5 cepow bo przeciez "aspiruja do bycia najwiekszym portalem , a za nimi stoi onet". Co za bzdura , tego nawet slowa nie sa w stanie oddac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak wielkie testy robi się co dwa trzy lata, kiedy rynek wypełni się kompletnie innymi konstrukcjami więc nie wiem do czego pijesz, ja natomiast mam konkretne powody i stojące za tym argumenty że dali ciała na jednym polu, choć sam test jest jak najbardziej ok to jednak wybór platformy to jest przegięcie...

 

Labowsky dzięki za tak wyczerpującą odpowiedź, widać mieliście też inne słuszne powody aby testować na am2, z mojej strony pozostaje niedosyt ale no cóż poradzić :) test jest świetny :)

Edytowane przez prznar1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam sie dlaczego proc byl szlifowany - (wiem jaki jest tego cel ale..) przecietny Kowalski nie zrobi tego bo straci gwarancje.Co jesli kupi chlodzenie bo wyczyta w tescie,ze jest super, a po zalozeniu na swojego cepa okaze sie , ze nie zupelnie tak mialo byc ;)

Chodzi chyab o to, jak dane chlodzenie potarfi sie dopasowac do procesora.

Takei moje zdanie - moze sie myle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Musieliśmy oszlifować procesor z dwóch powodów:
  • Żeby zredukować do zera prawdopodobieństwo wystąpienia problemu krzywej czapki, co się czasem zdarza.
  • Zatapialiśmy diodę termiczną i musieliśmy wyrównać powierzchnię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W testach zawsze wypadaja super bo to pierwsze wersje. Dopiero potem okazuje sie co jest nie tak. Jesli kupisz i zaraz bedzie wadliwy albo nie spełni oczekiwan to jedyne co mozna zrobic to oddac na gwarancje.

Edytowane przez Angelapl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...