Skocz do zawartości
xadamx

Wszystko O Barracuda Lp

Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegoś czasu Seagate ma w ofercie serię Barracuda LP(Low Power), która zapewne ma być odpowiedzią na eko dyski od WD(serię Green Power) i Samsunga(F2). Główna różnica to fakt, że u Seagate talerze kręcą się z prędkością obrotową 5900obr/min. Poza tym wszystkie posiadają talerze o pojemności 500GB jeden oraz 32MB pamięci podręcznej.

 

W skład serii wchodzą dyski o pojemności:

1TB - ST31000520AS

1,5TB - ST31500541AS

2TB - ST32000542AS

 

Seagate Barracuda LP Specyfikacja techniczna

 

 

Osobiście tydzień temu kupiłem wersję 1TB, gdyż po przygodach z dyskami 7200(Barracuda 12, F1, WD Blue) byłem już zdesperowany i chciałem czegoś cichszego conajmniej tak dobrego jak WD4000AAKS którego za ciszę bardzo ceniłem. Po podłączeniu po prostu szok dysk jest niesamowicie cichy zarówno w IDLE jak i podczas odczytu/zapisu. Nigdy wcześniej nie miałem cichszego dysku.

 

Od razu zaciekawiło mnie jak z parametrami, bo skoro jest taki cichy to pewnie reszta leży a tu kolejne zaskoczenie:

Dołączona grafikaDołączona grafika

 

Więc parametry nie gorsze niż w F1 - 640 którą miałem przed Barką LP, czas dostępu co prawda na papierze gorszy, ale podczas pracy wydaje się, że wszystko odbywa się dużo szybciej niż na F1.

Edytowane przez xadamx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

gdyż po przygodach z dyskami 7200(Barracuda 12, F1, WD Blue) byłem już zdesperowany i chciałem czegoś cichszego

Miales moze 500GB? One sa az tak glosne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miales moze 500GB? One sa az tak glosne?

Tak barracudę 12 miałem 500GB jedno talerzową i jeśli chodzi o zapis/odczyt to jest też super, ale taki charakterystyczny świst talerzy był dla mnie nie do zniesienia.

Samsung F1 - cichszy w IDLE, ale głowicami chroboczę jak coś się dzieje.

WD Blue - też był 500 i był czymś pośrednim między barką a F1.

 

Ogólnie to z Baacudy 12 i WD blue można by było być zadowolonym, ale skoro wkładam kilka stówek w obudowę, chłodzenie itd. to chciałbym, żeby jedna rzecz nie psuła wszystkiego.

Powiem więcej teraz w nocy zauważyłem, że jedna Noctua zaczyna dawać znać o sobie.

 

 

Co do zaufania, to też mi ciężko było i będzie(ale może się nie zawiodę jak kiedyś), samsungów już nie kupię. A u WD piekielnie irytująca jest polityka dezinformacji, czy tak ciężko jest podać które dyski z ich firmy mają 500GB/talerz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak jest z dźwiękiem głowic? W recenzji na pcwelt.de twierdzą, że w idle rzeczywiście jest wyjątkowo cichy, ale głowice ma głośniejsze od B.12. Dla mnie najgorszy w Barracudach był ten świst talerzy. W temacie o F2EG jest porównanie wydawanych dźwięków i faktycznie Samsung ma strasznie głośne głowice - znacznie głośniejsze od B.12 (chociaż na pcwelt.de piszą inaczej).

 

Od 15 lat nie zawiodłem się na żadnym dysku Seagate (miałem ich do tej pory chyba już ponad 10), a w międzyczasie znajomi nieraz odwiedzali serwisy z dyskami innych firm... Co prawda mój najnowszy dysk to B.10 (3 sztuki całkiem cichych, jednotalerzowych 250 GB), ale tak długa bezproblemowa "współpraca" zobowiązuje, żeby dać im następną szansę :) O Samsungach i WD też można poczytać wiele mrocznych historii...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak jest z dźwiękiem głowic? W recenzji na pcwelt.de twierdzą, że w idle rzeczywiście jest wyjątkowo cichy, ale głowice ma głośniejsze od B.12.

Miałem B12 i jak pisałem głowice miała cichutkie i w tym zakresie LP się nie różni(są nawet minimalnie cichsze). Ta barracuda LP, to przywołuje u mnie bardziej skojarzenia z dobrym dyskiem 2,5cala niż z 3,5 które miałem okazje mieć!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem B12 i jak pisałem głowice miała cichutkie i w tym zakresie LP się nie różni(są nawet minimalnie cichsze). Ta barracuda LP, to przywołuje u mnie bardziej skojarzenia z dobrym dyskiem 2,5cala niż z 3,5 które miałem okazje mieć!

przyłóż ucho do dysku i napisz czy słyszysz jakiś pisk lub wysoki dźwięk,oczywiście najpierw zatrzymaj wiatraki w obudowie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta może od razu 2400? ... -> rozsądek wskazany.

Nie rozumiem tej ironii, przecież funkcjonują dyski 4200 obr w laptopach. Skoro seria F2 eco samsunga przy gęstości talerza rzędu 500GB osiąga bardzo dobre rezultaty to co stoi na przeszkodzie wypuścić dyski 4200 obr. właśnie z talerzami 500GB? Na magazyn jak znalazł!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem tej ironii, przecież funkcjonują dyski 4200 obr w laptopach. Skoro seria F2 eco samsunga przy gęstości talerza rzędu 500GB osiąga bardzo dobre rezultaty to co stoi na przeszkodzie wypuścić dyski 4200 obr. właśnie z talerzami 500GB? Na magazyn jak znalazł!

A że tak spytam po co 4200rpm skoro 5400 są i tak już bardzo ciche i chłodne?

Edytowane przez saleen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem tej ironii, przecież funkcjonują dyski 4200 obr w laptopach. Skoro seria F2 eco samsunga przy gęstości talerza rzędu 500GB osiąga bardzo dobre rezultaty to co stoi na przeszkodzie wypuścić dyski 4200 obr. właśnie z talerzami 500GB? Na magazyn jak znalazł!

ale na dysku na magazyn chyba tez jakes operacje wykonujemy wiec za wolny tez nie moze byc.I tak to nie ma sensu bo chrobotu glowic to nie uciszy. Edytowane przez naxt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przyłóż ucho do dysku i napisz czy słyszysz jakiś pisk lub wysoki dźwięk,oczywiście najpierw zatrzymaj wiatraki w obudowie

pisku a raczej charakterystycznego dla B12 świstu talerzy tu nie ma! ani innego wysokiego dźwięku, sam ich nie znoszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem dwa dyski ST31000520AS. Na razie sprawują się bardzo dobrze (po 160h pracy). Jeśli chodzi o szybkość - mogę potwierdzić wyniki testów. Średnio ok. 90-91 MB/s. Kopiowanie plików w ramach jednej partycji w mniej/więcej jednej trzeciej dysku 33 MB/s, czas dostępu ok. 15 ms (chyba 14,5?). Dyski są rzeczywiście ciche w stanie spoczynku (idle) - świst jest znacznie cichszy niż w przypadku jednotależowego B.10 250 GB (który był i tak bardzo cichy) - ten jest praktycznie niesłyszalny. Natomiast głowice są już głośniejsze. Nie mam porównania do innych firm, ale wydaje mi się, że pracują tak jak w innych Seagatach. Jeśli można wierzyć nagraniom w Internecie, są cichsze od samsungowych.

 

Na obydwu dyskach stoi system. Czas startu systemu na oko identyczny jak w B.10 250GB, jeśli nie szybszy. Ciężko mi dokładnie ocenić, bo teraz mam Windows 7 RC. Dodatkowo na backupy zostawiłem wspomniany B.10 250, ustawiłem wyłączanie dysków po 10 min. i dzięki temu jego świst ustaje. Teraz szukam regulator obrotów do coolera na GPU, bo LP jest od niego w idle znacznie cichszy (a grafikę mam dość cichą - Asus z Glaciatorem).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do posiadaczy dyskow z tematu, zyja wam jeszcze :) ? Ostatnio czytalem w necie o masowym padaniu tych dyskow, ktore poprzedza glosny dzwiek klikania ("click of death" - wystarczy spojrzec na opinie o tym dysku na newegg'u). Sam mam model ST31500541AS ponad pol roku ktora klika tylko przy wlaczaniu/budzeniu ale long dst test'u z seatools pod windows nie przechodzi. Zastawiam sie wiec czy jest sie czym martwic ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie chyba wszystko dobrze. 0 realokowanych sektorów, po 1500 godzinach pracy i 627 start/stop. Mam wersję 1TB (pisałem wcześniej). Właśnie kończy mi się Win7 RC i chcę zrobić RAID0 (przy obróbce dużych plików w Photoshopie trochę wkurza, jak dysk mieli przez kilka minut, a trzeba oddać projekt za kilka godzin...). Zastanawiam się, czy wykorzystać 2xSeagate B.10 250GB + ten 1TB jako magazyn, czy dokupić drugi 1TB. Na wszelki wypadek robię backup ważniejszych plików co tydzień :)

 

Może czytasz o "masowym" padaniu, bo trafiasz na tematy, które odwiedzają osoby, którym akurat taki dysk padł? Jeśli komuś dysk dobrze pracuje, zwykle nie wchodzi na forum, żeby o tym napisać.

Edytowane przez mikej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie teraz zobaczylem ceny tych dyskow (news na glownej stronie) i wyglada naprawde fajnie B-)

Dobrze ze sie pomylilem

 

Wydajnosc bardzo dobra ... tylko czy XP bedzie na nim dzialac :huh: (do wydania Windows 8 nie planuje ponownego zakupu OS - co prawda MS oferuje weresje trial W7)

 

Chyba kupie dysk 2TB (a co tam poszaleje .. teraz mam 80GB :lol:

Edytowane przez PCGustaw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co sądzicie o modelu ST3500412AS (500GB)? Jest on jakiś wadliwy itp.? Jedynie co wiem to, że jest dosyć ciężko dostępny, ale według testów chipa jest najcichszym dyskiem 3,5 przy tej wydajności, także jest ciekawą propozycją.

 

EDIT:

 

Ewentualnie model 1TB ST31000520AS być może jest lepszy. Podobnież lepszy wynik w PC Mark05 HDD daje mu lepszą pozycję jako dysk systemowy... A i jest dosyć tani jak na 1TB.

Edytowane przez Radzio1234

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy to mozliwe rowniez z nowymi dyskami "Green" ??

 

Znalezione na forum Seagate (dotyczy pytania o FreeAgent GoFlex DESK 2TB [sT2000DL001] ) :

 

Q1) With Windows XP ... if I use the "alignment" program to "shift" my data to the correct sectors of this 2TB HDD ... will newer OSes (like Windows Vista / 7) read the data on this HDD correctly?

 

 

If the newer Advanced Format (4k sector size) HDDs are already NTFS formated by the Factory (upon purchase)... there is no need to Re-Format / Re-Allign the drives at all.

 

The LBA already starts on #64, and everything is perfectly aligned.

 

Windows XP... and other OSes... can write/read data to the drive perfect fine without any slow downs / errors.

 

 

 

However... if you are using Windows XP... you can NOT re-PARTITION the drive... else you lose the proper alignments.

 

You CAN, however, re-FORMAT the drives without any issues (good to know).

 

 

Czy da sie ewentualnie podzielic taki dysk na kilka partycji w W7 nie formatujac go ?

Edytowane przez PCGustaw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...