Skocz do zawartości
4rch0n

Kalibracja Lcd

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawią mnie wszelkiego rodzaju metody kalibracji LCD.

Jakie programy, obrazki etc do tego polecacie, oraz w jakiej kolejności które współczynniki.

 

Chodzi mi o odpowiednie dobranie procentowych wartości w OSD red, green, blue, red black level, green black level, blue black level, oraz w panelu nvidii jasności, kontrastu i gammy dla każdego kanału.

 

Może jeszcze pytanko do użytkowników lenovo 220x, jakie macie powyższe wartości?

Ja aby przejść te wszystkie testy gammy i zachować jak największą rozpiętość czerni ustawiłem sobie:

 

OSD:

r:40% g:55% b:60%

rbl(black level):16% gbl:16% bbl:16%

Kontrast:100%

Jasność:50%

 

i w panelu nv:

jasność:50%

kontrast:35%

red gamma:0,77

green gamma:0,74

blue gamma:0,76

 

i do tego profil kolorów od lenovo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to rozjazd barw masz kosmiczny (ale nawet nie to jest istotne w monitorze do zabawy - on po prostu pracuje nieoptymalnie {zaniżony kontrast itp.}).

 

Nie wiem gdzie jest w tym modelu kontrast natywny (trzeba odszukać na gradiencie) ale na wielu monitorach jest to kontrast + składowa kanału r/g/b = 150 (np. na EIZO, NEC którego też miałem).

Czyli kontrast powinieneś ustawić na 100 i RGB tak by żadna nie przekraczała 50 ... lub lepiej kontrast na 50 i RGB można ustawiać do 100% (robi się tak że co najmniej jedna dotyka zawsze wartości max). Ja mam ustawiony kontrast na 50% i RGB po 100% - to jest kontrast natywny dla mojego modelu, czyli maksymalny możliwy do uzyskania kontrast bez przepalenia barw.

 

Jasnością regulujesz jak chcesz, chyba że monitor jest tandetny i zamiast mocą lamp steruje barwami matrycy. Ten model jest chyba dosyć jasny więc pewnie ustawisz na 0 by nie raziło (lub w okolicach początku skali).

 

Black level - tego sie zwykle nie rusza ... pewnie powinno być na 0 0 0

 

 

W sterownikach kontrast, jasność, gamma powinieneś mieć na domyślny.

 

Profil kolorów powinien być faktycznie załadowany do systemu a w przeglądarkach, programach graficznych (czyli gdzie się da) powinno być włączone zarządzanie kolorem.

 

Temp. barw na 6500K nie ustawisz bez kolorymetru ... z resztą monitory tej klasy są tak nieliniowe że w ciemniejszych barwach będzie inna temp. niż w jaśniejszych.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

black level muszę mieć na 16% bo bez tego wszystkie ciemne barwy zlewają mi się w jednolitą czerń, a jak dam więcej niż 16% to czarny zaczyna robić się szarawy

 

Jak się sprawdza maksymalną wartość kontrastu natywnego? tzn kontrast+kolor=x

jeżeli tutaj:http://freeweb.siol.net/hrastni3/foto/gamma/gamma.htm

w teście gammy widzę kolorowe trzy blade paski, to bardzo źle?

Edytowane przez 4rch0n

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

black level muszę mieć na 16% bo bez tego wszystkie ciemne barwy zlewają mi się w jednolitą czerń, a jak dam więcej niż 16% to czarny zaczyna robić się szarawy

 

Jak się sprawdza maksymalną wartość kontrastu natywnego? tzn kontrast+kolor=x

jeżeli tutaj:http://freeweb.siol.net/hrastni3/foto/gamma/gamma.htm

w teście gammy widzę kolorowe trzy blade paski, to bardzo źle?

Co do gammy - http://members.chello.pl/m.kaluza/lcd_butcher.png - powinieneś widzieć jako szare (kalibracja do 2.2)

 

Jak się sprawdza wartość kontrastu natywnego ? - wyświetlasz gradient w programie niezarządzającym barwą (np. paint): Dołączona grafika

 

... jedziesz z kontrastem/wagami RGB w górę ale nie mogą się zlewać górne odcienie (cały gradient to 256 kolejnych odcieni)

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Górne w sensie skrajne? Jeżeli o to chodzi to jak bym nie ustawił rgb(od 0 do 100%) to się nie zmieniają, wpływ mają dopiero black levele z osd i kontrast oraz gamma z drivera

aktualnie przestawiłem na

jasność: 60%(regulacja jasności lamp)

kontrast: 100%

Red: 20%

Green: 45%

Blue: 50%

Black Levele na 17%

 

i w sterowniku gamme na 0,75(tamten obrazek jest szary) i kontrast zmniejszyłem z def 50% na 40%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Górne w sensie skrajne? Jeżeli o to chodzi to jak bym nie ustawił rgb(od 0 do 100%) to się nie zmieniają, wpływ mają dopiero black levele z osd i kontrast oraz gamma z drivera

aktualnie przestawiłem na

jasność: 60%(regulacja jasności lamp)

kontrast: 100%

Red: 20%

Green: 45%

Blue: 50%

Black Levele na 17%

 

i w sterowniku gamme na 0,75(tamten obrazek jest szary) i kontrast zmniejszyłem z def 50% na 40%

Gammę można skorygować też w menu monitora (nie każdym) ... dla tego zwykle w sterach się nie rusza i ew. jedynie koryguje w OSD (jeśli nie ma takiej możliwości to wiadomo ...).

 

Zastanawia mnie jeszcze dla czego zmniejszyłeś kontrast w sterownikach ... on zapewne też uszczupla paletę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zmniejszyłem kontrast w sterowniku ponieważ przy tak obniżonej gammie powstaje mi coś w rodzaju punktu odcięcia czerni i od pewnego stopnia mam jednolitą czerń, i jest czarna plama, obniżając kontrast czerń jest bardziej rozróżnialna, gammy nie mam w monitorze ;/, mam tylko natężenia kolorów, matryca s-pva a tyle problemów ;/

Jeżeli komuś coś to mówi to color gamut tego monitora to 92%, może z tego da się wywnioskować ile powinno wynosić maksymalnie color plus contrast?

Edytowane przez 4rch0n

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...