Skocz do zawartości
Kwazor

Uszkodzone Sektory, Błędy Odczytu, Naprawa Dysku

Rekomendowane odpowiedzi

Do założenia tego tematu skłoniło mnie irytujace ciagłe podawanie programu HDD regenerator który nie dosc ze jest płatny to ma błedy w oprogramowaniu które potrafia wiele napsuc.. ( od zamazania service area do naprawiania tych samych złych sektorów które podobo juz usunał..) kwiatków w tym programie jest wiele...az za wiele ( cóz kasa swoje robi ... )

Opis MHDD ( pdf ) :

http://www.pi24.pl/download/Mhdd/MHDD.pdf

 

Program w wersji na FDD :

http://www.cdrinfo.pl/download2.php?filename=software/dyski-twarde-(hdd)-diagnostyka/mhdd32ver4.6.zip&id=7273181641&baza=soft

Wersja na CD ( ISO ) :

http://hddguru.com/download/software/mhdd/mhdd32ver4.6iso.zip

Jeśli nie Mhdd nie wykrywa dysku sa 2 opcje :

Włączone AHCI ( nalezy wyłaczyc w biosie --- uwaga laptopy nie zawsze maja te funkcje wiec pozostaje tylko podłaczyc taki dysk do komutera stacjonarnego )

lub niektóre płyty ( np chipsety ALI/ULI ) nie chcą wspołpracować...

 

Panowie trzymajmy poziom tego tematu i nie offtopujmy !!

Podajemy :

Dysk model

Problemy jakie wystapiły po skanowaniu 2xF4

Podajmy 1 wyniki z SMART F8

Ile sektórów uszkodzonych znikneło po samym ERASE WAITS ( pomaga na bady logiczne )

 

Jesli bedzie robiony REMAP to podajemy po nim 2 wyniki z SMART ( F8 )

 

Pamietajcie ze jesli np dysk ma 100 sektorów zapasowych a błednych sektów na dysku jest np 200 to robienie REMAP-u jest bezcelowe !!

Dyski musza byc podłaczone na MASTER ( dotyczy dysków IDE ) przy SATA kazdy jest master ale lepiej ładowac sie pod 1 port.

 

Edit: trafił do mnie dysk

Seagate seria U5 ST340823A

Skanowanie 2Xf4 zatrzymywało sie na 6%.

Zrobiłem test HDtune :

Dołączona grafika

Zrobiłem Erase Waits ( Uwaga w tych sektorach wszystko co było zostaje bezpowrotnie usunięte ! -zreszta i tak tam jest sieczka)

 

Wynik po :

Dołączona grafika

 

Komunikat po zerowaniu : ERASE WAITS 6

Po zerowaniu było

50ms :52

150ms : 1 ( to jest sektor realokowany który widac w Smart 05 : 1 ) wiec jesli po Całkowitym zerowaniu dysku ( komenda ERASE) będa dalej sektory 150ms a w 05 =1 lub wiecej to jest to relok i tak ma byc ( tyle czasu zajmuje głowicy dotarcie do niego)

 

Niestety Parametrów SMART nie podam bo zdjecia szlag trafił.

Przed zerowaniem miałem C6/C5 : 1 teraz zero czyli był to tylko sektor logiczny..

Edytowane przez Kwazor
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam nast problem :angry:

Posiadam laptopa Samsung R710 z 250GB WD.

Ost w pewnych jakby miejscach dysku, komp zaczął mi się wieszać.

Defragmentowałem go i za każdym razem na partycji "D" zawieszał mi się.

Skanowałem go HD TUNE i doszło mi gdzieś do 90% i znowu zwiecha. Bad sektorów nie znalazł w między czasie.

I właśnie czytałem coś na temat MHDD. Tylko teraz mam nast problem, bo przy uruchomieniu tegoż programu

nie znajduje mi twardego! Wyczytałem również, że mhdd pracuje z dyskami na MASTER, no ale jak ja mam to ustw w lapku? :mur:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MHDD nie współpracuje z dyskami w trybie AHCI, a taki właśnie tryb na 99.9% masz ustawiony w BIOSie. Jeśli masz możliwość to zmień tryb pracy dysku na IDE.

Edytowane przez kfgz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siema.

Ja mam z goła odmienny problem.

Już dwa różne dyski próbowałem 2xF4, przebiegło wszystko bez zarzutów, ale o dziwo po włączeniu systemu, na dysku który był zerowany są dane jak były i nic nie jest ruszone! :blink: :mur:

Od czego to może zależec? Zauważyłem ze dysków nie ma na liście, tylko nagrywarka sata i musze dyski w ciemno szukać. No ale po znalezieniu jest niby wszystko ok a tu taki kwiatki...

Edytowane przez DejwiT11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłączam dysk Sata pod bezpośredni port na stacjonarnym blaszaku i włączam pełne skanowanie hdd na padnięte sektory wykrywa kilka (padniętych) w przeciągu kilku minut skanowania, wkładam w obudowę zewnętrzną na dysk podpinam pod usb i znów skanowanie 0 padniętych sektorów...

 

I teraz moje pytanie WTF?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam jedno pytanie do Was Koledzy :)

Czy to normalne że na dysku "tanim" Toshiba 250GB na USB 2.0 podczas testu w HD Tune tak miejscowo spadają te słupki ? na wbudowanym dysku w laptop jest to równia pochyła a tutaj systematyczne spadki w miare równych odległościach..

post-124736-0-66626100-1301391041_thumb.jpg

Edytowane przez Syncc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A u mnie coś niepokojącego się chyba dzieje z dyskiem Seagate 500 GB. Co o tym myślicie? Wygląda, że coś się zaczyna dziać. Aczkolwiek nie odczuwam jakiejś negatywnej pracy dysku czy jakiś błędów. Ale na wszelki wypadek sprawdzę dokładniej.

post-15334-0-70453600-1302346555_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Miałem bada na dysku 2.5" z laptopa, naprawił go ten MHDD, tak więc dzięki za dokładny opis. Przy okazji reszta tych "słabszych" bloków też zniknęła, ciekawe czy się pojawią kolejne czy nie.

 

Oby nie, bo w sumie bym go chętnie sprzedał, jako że to WD 120 GB BEVS który sie chyba nadaje do X360. Ale jak sie nie sprzeda to pewnie go sobie zostawie jako mobilny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cześć

 

mam ze starego kompa dyski i tak po części wygląda ich stan jak w załącznikach myślałem zrobić z tej 80 zrobić dysk systemowy (win7 64) a z 750 całą reztę tylko zupełnie nie wiem nic na temat pamęci masowych :oops:

stąd moje pytanie:

czy ten 80 jest jakiś za wolny (a może nie odczuję róznicy bo na tej 80 na niej zawsze mialem system) i lepiej będzie wydzielić np 50gb z tego większego a tą 80 użyć raczej na dodatkowe archiwum zdjęć filmów rodzinnych itp i co oznacza to żólte pole :huh: w dysku 750 czy to coś poważnego czy to normalne i właściwie jest ok

 

pozdrawiam :D

 

ps tak czy inaczej nic nowego nie kupie bo nie mam kasy dlatego proszę pomóżcie wybrać mniejsze zło

post-158484-0-99181400-1328732529_thumb.jpg

post-158484-0-17892900-1328732560_thumb.jpg

Edytowane przez kloda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej tą 750-tke podzielić ( jest szybsza ). 80 tka na zdjecia + ważne dokumenty ( bardzo dobry pomysł ! )

 

Co do żółtego pola to znaczy że dysk ma jedną realokację sektora ale nie ma żadnych powodó do obaw możliwe że smart sie pomylił bo w c4=0 a powinno być 1.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny temat

 

Odpaliłem program "HD Tune" i troszkę się zaskoczyłem.

 

 

 

Start/Stop count. Nie wiem co to, ale piszę, że źle.

Reallocated Event Count.

Ultra DMA CRC Error Count (ale chyba nie mam AHCI włączone).

 

Możecie coś poradzić.

 

P.S.

Znalazłem opis różnych terminów z tego programu na innym forum (ale było to już wklejone z innej strony bez podania źródła).

 

Raw Read Error Rate

01

Atrybut ten zależy od ilości błędów odczytu i stanu powierzchni dysku, wskazuje na częstość sprzętowych błędów odczytu, które wystąpiły podczas odczytu danych z powierzchni dysku. Niskie wartości wskazują na problem z powierzchnią dysku lub głowicami odczyu/zapisu.

Krytyczny: Tak

 

Throughput Performance

02

Łączna (ogólna) sprawność dysku. Jeśli vartość tego atrybutu się obniża jest duża szansa, że zbliżają się problemy z dyskiem.

Krytyczny: Nie

 

Spin Up Time

03

Średni czas na rozkręcenie tależy (od 0 obr/min do pełnej prędkości). Wartość RAW tego atrybutu wyraża czas w sekundach lub milisekundach.

Krytyczny: Nie

 

Start/Stop Count

04

Wartość RAW tego atrybutu jest liczbą cyli start/stop dysku.

Krytyczny: Nie

 

Reallocated Sectors Count

05

Ilość realokowanych sektorów. Kiedy dysk napotyka błąd odczytu/zapisu/weryfikacji, oznacza ten sektor jako realokowany i przenosi dane do specjalnego zarezerwowanego obszaru (obszaru rezerwowego). Proces ten jest również określany mianem remapowania a realokowane sektory określa się remapami. To właśnie dlatego, na nowoczesnych dyskach, nie widzimy "bad bloków" podczas testów powierzchni -

Krytyczny: Tak

 

Read Channel Margin

06

Rezerwa kanału podczas odczytu danych. Funkcja ego atrybutu nie jest objęta specyfikacją.

Krytyczny: Nie

 

Seek Error Rate

07

Częstość błędów wyszukiwania głowic magnetycznych. W razie uszkodzenia mechanicznego systemu pozycjonowania, uszkodzenia serwa albo termicznej rozszerzalności dysku, ilość błędów wyszukiwania wzrasta. Więcej błedów wyszukiwania oznacza pogarszanie się stanu powierzchni dysku i podsystemu mechanicznego dysku.

Krytyczny: Nie

 

Seek Time Performance

08

Przeciętna wydajność operacji wyszukiwania głowic magnetycznych. Jeśli wartość atrybutu maleje, jest to oznaka problemów z podsystemem mechanicznym dysku.

Krytyczny: Nie

 

Power-On Hours

09

Ilość godzin w stanie zasialnia. Wartość RAW atrybutu odpowiada łącznej ilości godzin (lub minut, sekund, w zależności od producenta) przepracowanych przez dysk. Zmniejszenie się tej wartości do poziomu krytycznego (threshold) wskazuje na zmniejszenie się parametru MTBF (średni czas między awariami). Niemniej, w rzeczywistości, nawet jeśli MTBF zmaleje do zera, nie oznacza to że zasoby MTBF całkowicie się wyczerpały i dysk przestanie działać.

Krytyczny: Nie

 

Spin Retry Count

10

Ilość ponowień prób rozpędzenia tależy. Atrybut ten przechowuje łączną ilość prób uruchomienia tależy przed osiągnięciem pełnej szybkości obrotowej (pod warunkiem, że pierwsza próba nie powiodła się). Spadek tego atrybutu jest oznaką problemów z podsystemem mechanicznym dysku.

Krytyczny: Nie

 

Recalibration Retries

11

Atrybut ten wskazuje liczbę rządań rekalibracji (po warunkiem, że pierwsza próba nie powiodła się). Spadek tego atrybutu jest oznaką problemów z podsystemem mechanicznym dysku.

Krytyczny: Nie

 

Device Power Cycle Count

12

Atrybut ten wskazuje na łązną ilość pełnych cykli zasilania dysku.

Krytyczny: Nie

 

Soft Read Error Rate

13

Jest to ilość programowych błędów odczytu występujących podczas odczytu danych z powierzchni dysku.

Krytyczny: Nie

 

G-Sense Error Rate

221

Częstość błędów występujących podczas uderzeń. Atrybut ten przechowuje wskazania czujnika przeciążeń i podaje łączną ilość błędów występujących jako rezultat wewnętrznych przeciążeń (upuszczenia dysku, niewłaściwej instalacji, i t.p.).

Krytyczny: Nie

 

Power-Off Retract Count

228

Atrybut ten podaje ile razy dysk był wyłączany.

Krytyczny: Nie

 

Load/Unload Cycle Count

193

Ilość cykli parkowania/wyparkowania ze strefy parkowania (Landing Zone).

Krytyczny: Nie

 

Temperature

194

Temperatura dysku twardego. Wartość RAW tego atrybutu podaje wskazania wbudowanego czujnika ciepła (w stopniach Celsjucza).

Krytyczny: Nie

 

Reallocation Event Count

196

Ilość operacji remapowania (przenoszenia danych z uszkodzonego sektora do specjalnego zarezerwowanego obszaru - obszaru rezerwowego). Wartość RAW tego atrybutu określa łączną ilość prób transferu danych z realokowanego sektora do obszaru rezerwowego. Liczone sa zarówno próby udane jak i nieudane.

Krytyczny: Tak

 

Current Pending Sector Count

197

Bieżąca ilość niestabilnych sektorów (oczekujących na remapowanie). Wartość RAW tego atrybutu wskazuje na łączną ilość sektorów oczekujących na reampowanie. Później, kiedy część z tych sektorów uda się odczytać, wartość jest zmniejszana. Jeśli błędy występują ciągle podczas próby odczytu niektórych sektorów, dysk podejmie próbę odzyskania danych, przeniesienia ich do zarezerwowanego obszaru (obszaru rezerwowego) i oznaczenia sektora jako remapowany. Jeśli wartość tego atrybutu wynosi zero, wskazuje to, że stan powierzchni dysku jest zły.

Krytyczny: Tak

 

Uncorrectable Sector Count

198

Ilość niekorygowalnych błędów. Wartość RAW tego atrybutu wskazuje łączną ilość niekorygowalnych błędów podczas odczytu/zapisu sektora. Wzrost wartości tego atrybutu wskazuje na ewidentne defekty powierzchni dysku i/lub problemy z podsystemem mechanicznym dysku.

Krytyczny: Tak

 

UltraDMA CRC Error Count

199

Łączna ilość błędów CRC w trybie UltraDMA. Wartość RAW atrybutu wskazuje ilość błędów wykrytych przez CRC (CRC Interfejsu) podczas przesyłania danych w trybie UltraDMA.

Krytyczny: Nie

 

Write Error Rate (Multi Zone Error Rate)

200

Częstość błędów zapisu. Atrybut ten wskazuje na łączną ilość błędów zapisu podczas zapisywania sektora. Im wyższa wartość RAW, tym gorszy stan powierzchni dysku i/lub mechanicznego podsystemu.

Krytyczny: Nie

 

Disk Shift

220

Przesunięcie dysków od osi. Wartość RAW pokazuje jak bardzo dysk został przesunięty. Jednostka miary jest nieznana. UWAGA: Przesunięcie dysków jest możliwym rezultatem silnego uderzenia lub upadku.

Krytyczny: Tak

 

Loaded Hours

222

Użycie akuratora głowic magnetycznych spowodowane normalną eksploatacją. Liczy się tylko czas działania akuratora.

Krytyczny: Nie

 

Load/Unload Retry Count

223

Użycie akuratora głowic magnetycznych spowodowane licznymi wystąpienia operacji takich jak: odczyt, zapis, pozcjonowanie głowic i t.p. Liczy się tylko czas gdy głowice były w stanie działania.

Krytyczny: Nie

 

Load Friction

224

Użycie akuratora głowic magnetycznych spowodowane tarciem mechanicznych części dysku. Liczy się tylko czas gdy głowice były w stanie działania.

Krytyczny: Nie

 

Load-in Time

226

Łączny czas działania akuratora głowic. Atrybut ten wskazuje łączny czas w którym dysk był obciążony (przy założeniu, że głowice były w stanie działania, poza obszarem parkowania).

Krytyczny: Nie

 

Torque Amplification Count

227

Ilość prób rozkręcenia tależy dysku.

Krytyczny: Nie

 

GMR Head Amplitude

230

Amplituda drgań głowic (GMR-head) w czasie pracy.

Krytyczny: Nie

 

Edytowane przez niko2003

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze pytanie - jaki masz zasilacz bo on także ma wpływ na pracę dysku .

 

Ilość relokowanych sektorów u ciebie jest bardzo duża .

 

Ostatni parametr może wskazywać na problemy z zasilaniem albo uszkodzenie taśmy sygnałowej .

 

Zrób test w MHDD lub Victorii i pokaż screny z wynikiem .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

skanując MHDD znalazłem 20 UNC ( :cry: ) i od razu zrobiłem backup najważniejszych rzeczy.

poza tym jeden sektor <500, żadnych <150, a reszta 0-50ms.

S.M.A.R.T. :

HD Tune Pro: ST3500320AS HealthID                                  Current  Worst    ThresholdData       Status   (01) Raw Read Error Rate            108      99       6        184675660  ok       (03) Spin Up Time                   95       93       0        0          ok       (04) Start/Stop Count               98       98       20       2192       ok       (05) Reallocated Sector Count       100      100      36       1          warning  (07) Seek Error Rate                73       60       30       394028619  ok       (09) Power On Hours Count           83       83       0        15285      ok       (0A) Spin Retry Count               100      100      97       29         warning  (0C) Power Cycle Count              98       98       20       2168       ok       (B8) End To End Error Detection     100      100      99       0          ok       (BB) Reported Uncorrectable Errors  1        1        0        192        ok       (BC) Command Timeout                100      99       0        7          ok       (BD) (unknown attribute)            52       52       0        48         ok       (BE) Airflow Temperature            70       48       45       521797662  ok       (C2) Temperature                    30       52       0        30         ok       (C3) Hardware ECC Recovered         53       30       0        184675660  ok       (C5) Current Pending Sector         100      100      0        22         warning  (C6) Offline Uncorrectable          100      100      0        22         ok       (C7) Ultra DMA CRC Error Count      200      200      0        0          ok       Health Status         : warning

Obszar przeskanowany HDTune:

Dołączona grafika

 

System działa poprawnie ale w HDTune nie mogę uruchomić Benchmarka bo wywala "Read error".

I teraz moje pytania:

  • Czy jest źle czy bardzo źle?
  • Czy mogę jakoś wyłączyć uszkodzone sektory bez wymazywania reszty danych?
  • Jakie są czanse, że ERASE w MHDD naprawi dysk ?
Edytowane przez XvX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przeskanowalem mhdd z funkcja erase waits (w sumie przypadkiem jak gmeralem w opcjach ;) ). Dysk wykazywal w hdtune 2 czerwone pola, teraz leci kolejny test juz po mhdd. czy moglibyscie zerknac na wyniki tego dysku? generalnie pliki na nim zapisane lapaly bledy crc, oraz potrafil czasami sam sie zrestartowac, bylo slychac wyrazne klikniecie, gwarancja jest do wrzesnia i chcialbym wiedziec na czym stoje...

post-1075-0-43277200-1333697807_thumb.jpg

post-1075-0-35910700-1333697816_thumb.jpg

post-1075-0-58740300-1333697823_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wunat według Smarta dysk jest ok.. Skanowanie również nie wykazuje żadncyh błedów odczytu dysku..

Dysk mogł nałapać logików ( sprawdz jakość wtyczki zasilającej kto wie czy zasiłka troche niedomaga...... kabel sata jest ok... )

Czy tych CRC było dużo czy pojedyńcze pliki się sypały ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wtyczke zasilajaca zmienilem i bede patrzyl czy wszystko jest ok ;) zasilacz to tacens http://www.morele.net/obudowa-tacens-ixion-itx-sfx-300w-czarna-325374/ i ma do pociagniecia 2xhdd i atoma ion wiec nie powinien sie zmeczyc ;) drugi dysk wd nie sparwial problemow. bledy crc pojawialy sie glownie przy sciaganiu danych (duze ilosci archiwow) i ze dwa razy przy ogladaniu filmu dysk sie wylaczyl i wlaczyl (cyknal sobie przy tym ladnie)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam. mam 4 letni dysk (250gb), niedawno instalowany swiezy system. problem polega na tym, ze przy skanowaniu chkdsk partycji d:/ po 3 fazie wyskoczylo takie cos: "nie mozna odczytac strumienia danych dziennika Usn $J". wie ktos co to moze znaczyc i jak to naprawic?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Mam problem z dyskiem przenośnym (USB). Dysk 500GB w NTFS. Ostatnio przy kopiowaniu plików wyskoczył mi błąd. Potem przy ISO odpalanego z dysku itd.itp.

Skopiowałem całość dysku na komputer, backup jest mniejszy o jakieś 50GB od tego co teoretycznie jest na dysku. Wrzucam Error Scan z HD Tune. Dysk sformatowałem i Errory są dalej.

 

Dołączona grafika

 

Pozdrawiam

Edytowane przez idzikk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podaj SMART i najlepij skanowanie z MHDD ( jesli nie zobaczy dysku to Victoria pod windows ) ale sam skan juz wygląda źle... ( dysk dostał dużego wstrząsu podczas pracy )

 

Wykręcilem do z tej obudowy i wsadziłem noralnie pod SATA. Zrobiłem MHDD: były praktycznie same <3ms i dużo błędów UNC. Przy Erase wyskoczył błąd i od tego czasu nic nie widzi dysku. Chyba umarł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z dostępem do dokumentów, może ktoś będzie znał odpowiedź. Otóż dokumenty miałem w folderze systemowym zamieszczonym na partycji d. Po formacie partycji c i zainstalowaniu na nowo windowsa xp straciłem dostęp do dokumentów, filmów, muzyki. Gdy próbuję wejść w folde pojawia się następujący komunikat: "Odmowa dostępu"

Link: http://www.iv.pl/images/60703221591724961816.jpg

Sprawdziłem dysk HD Tune i dysk wygląda na sprawy (Seagate 250 GB Sata II). Jakieś pomysły?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z dostępem do dokumentów, może ktoś będzie znał odpowiedź. Otóż dokumenty miałem w folderze systemowym zamieszczonym na partycji d. Po formacie partycji c i zainstalowaniu na nowo windowsa xp straciłem dostęp do dokumentów, filmów, muzyki. Gdy próbuję wejść w folde pojawia się następujący komunikat: "Odmowa dostępu"

Link: http://www.iv.pl/images/60703221591724961816.jpg

Sprawdziłem dysk HD Tune i dysk wygląda na sprawy (Seagate 250 GB Sata II). Jakieś pomysły?

 

http://support.microsoft.com/kb/308421

 

Pozdrawiam

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...