Skocz do zawartości
Kwazor

Uszkodzone Sektory, Błędy Odczytu, Naprawa Dysku

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, Proszę o radę.

Dysk:

WDC     WD20EARX-00PASB0 Information

Firmware version : 51.0AB51

Serial number    :      WD-WMAZA5232020

Capacity         : 2000.4 gB (1863.0 GB)

Buffer size      : n/a

Sector size      : 512 bytes

Standard         : ATA8-ACS - SATA III

Supported mode   : UDMA Mode 6

 

Od jakiegoś czasu dysk mi się wyłączał podczas pracy systemu (nie jest to dysk systemowy) z tego powodu prawdopodobnie miałem mnóstwo uszkodzonych danych. Wykonałem skanowanie HDtune i Victoria - wykazało błędy:

Current pending sector - 167

Offline Uncorrectable - 24

Write error rate - 14

Wyzerowałem dysk i wyniki wyglądają tak:

http://zapodaj.net/203c350d51230.png.html

http://zapodaj.net/3ffbd17f7ca97.png.html

http://zapodaj.net/ed0976b51432e.png.html

 

Będzie dobrze, czy jeszcze remapować?

Na dysku ma być muzyka tylko.

Poweroff retract count jest wysokie - nie styka kabel zasilający. WD40 albo jakiś spraj na poprawę styku. Albo pęknięty kabel. Przejściówka z molexa kiepskiej jakości.

Albo po prostu dysk się kończy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ktoś uważa, że WD40 jest smarem, to może i nie.

Jeżeli ktoś uważa, że to odrdzewiacz/środek penetrujący i wypierający wodę, to nie widzę przeciwwskazań.

Z resztą zamiast deliberować, może po prostu sprawdzić? Robiłem to wielokrotnie przez lata i żyje, podobnie jak wszystkie traktowane w ten sposób dyski, płyty główne etc. Rybę też jem zwykłym widelcem, pewnie Rozenkowa by się przekręciła jakby to zobaczyła, ale to także mam gdzieś. Jak potrzebuje wbić gwódźdź, a nie mam pod ręką młotka, to używam kombinerek, a jak nie mam śrubokręta, wkręcam śruby nożem. Nie zastanawiam się, czy to się godzi, ale mam wbite gwoździe i wkręcone śruby.

 

W każdym razie wd40 świetnie oczyszcza styki, a rzadki olej, który pozostaje spowalnia ponowne utlenianie się powierzchni. Natomiast długotrwałe i skuteczne nasmarowanie czegokolwiek (np. wentylatora) wd40 jest niemożliwe.

Elektronikę smarem?

Olej transformatorowy też ma właściwości smarne a pływające w nim mobo jakoś nikogo nie dziwi? Poza tym nazywać złączkę sata albo molex elektroniką?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam problem z dyskiem. Czy jest jakiś program, którym mógłbym skopiować dane z partycji, która znikła. Jak chcę wejść do niego to długo otwiera i wyskakuje komunikat, bŁąd danych crc (więc kabel sata), że partycję G trzeba sformatować. Pokazuje, że jest zajęte miejsce 0mb. Komp zawiesił się i musiałem wyłączyć kompa na guziku, po uruchomieniu nie ładuje windowsa. Po włożeniu płyty z win xp. i wybraniu opcji (napraw R) pokazuje pustą partycję. Jak wyłączyć w programie z czytania przez głowicę tych czerwonych kwadracików? Mam victorię 4,47 pod windowsa i hd tune 5,50 pro, co w tych programach po kolei klikać, aby naprawić dysk. Planuję zainstalować na nim windę xp, a kasy na dysk nie mam. Załączam zdjęcia, może ktoś pomoże, jakiś specjalista.

post-167698-0-35083300-1429959893_thumb.jpg

post-167698-0-39352100-1429959907_thumb.jpg

Edytowane przez superduty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam od pewnego czasu w trakcie pracy na lapku jak też przy grach sprzęt zacina się na parę sekund podejrzewam właśnie twardziela ze względu, że ma już swoje lata tak to wygląda w HD Tune robiłem też error skan i były jakieś sektory na czerwono mogę puścić skan i wrzucić potem screen.

post-177933-0-66006400-1430070230_thumb.jpg

 

Dysk do wymiany?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie. Jakiś czas temu kiepski zasilacz z przejściówki ATA->USB uwalił mi dwa dyski - nurkowe Seagate 40GB. Przyszedł czas na ich reanimację. Znalazłem na aukcji dysk o takich samych parametrach i Firmware - pytanie czy na podmienionej elektronice uda się postawić dyski na nogi? Zdjęcie moich HDD w załączniku, a link do zdjęcia z aukcji tutaj

post-142558-0-15113400-1436110314_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rewizja elektroniki musi się zgadzać jeśli tak to już lepiej. Jak nie zostanie wykryty / lub będą babole ( np 20% końca dysku to bady -- miałem taką akcję przez złe FW ) to przelutujesz rom ( 8 nożkowy SOP ) i powinno chulać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do wcześniejszej części tematu - podmieniłem elektronikę i wstały, co prawda jeden chodzi bardzo wolno, ale to już sprawa jego kondycji, bądź współgrania z elektroniką...

 

@Rasiak - masz ten sam model dysku, który ja ostatnio "naprawiałem", za radami Kwazora posłużyłem się MHDD, wyzerowałem i zrobiłem remap - ogólnie chodzi, ale muszę mieć go na uwadze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam problem innego kalibru. Otóż posiadam dysk Seagate "jakiś tam", a tak naprawdę wewnątrz obudowy jest: samsung st1000lm024.

 

Otóż pewnego pięknego dnia zahatrzyłem o kabel przez który był podłączony dysk do komputera stacjonarnego. Dysk leżący na obudowie wykonał obrót wokół wtyczki o 270 stopni po czym zatrzymał się na obudowie komputera. Od tego czasu dysk zaniemówił.

 

Podczas podłączania go do usb, dysk wykonał ok. 10-krotną próbę "ruszenia" (charakterystyczne cykanie), po czym poddawał się.

 

W dniu wczorajszym rozebrałem go - okazało się, że głowica została na talerzu i nie mogła odparkować. Korzystając z różnych poradników internetowych udało mi się "pomóc" jej odparkować. Teraz niestety podczas uruchamiania głowica nie chce wskoczyć na talerz - być może dysk nie osiąga odpowiednich obrotów, a być może coś jest uszkodzone z samym mechanizmem.

 

W każdym razie dysk wykazuje jakieś symptomy życia, talerz nie ma żadnych widocznych gołym okiem uszkodzeń - chciałbym podjąć próbę jego reanimacji zanim postawie na krzyżyk. Jednak dane na nim nie są AŻ tak ważne, żeby płacić za to 1000zł. Czy mógłby polecić ktoś co w takim wypadku mogę zrobić? A może znacie kogoś w Warszawie/Krakowie, kto hobbistycznie się takimi rzeczami zajmuje i chciałby podjąć próby naprawy takiego dysku - lub chociaż odzyskania danych?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz to już możesz postawić na nim krzyżyk....  Teraz to nie 1klocek a 2-4 bo otworzyłeś go i jeszcze mu mechanicznie pomogłeś..

 

Jesteś kolejny który skorzystał z "poradnika" tylko ten poradnik można sobie w dupę wsadzić. 

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.

Znajomy poprosił o pomoc w naprawie niedziałającego netbooka. Po testach w MHDD otrzymałem takie rezultaty. Może mi ktoś pomóc w interpretacji tych danych? Jest sens bawić się w remapowanie czy jakieś inne naprawy? Czy dysk to już złom? Bardzo proszę o pomoc :>

post-168062-0-96551500-1437593102_thumb.jpg

post-168062-0-50129700-1437593112_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. W związku z tym, że używanie Firefox na Windows XP powodowało zawieszanie systemu, postanowiłem wyczyścić dysk i wgrać Linuxa. Dysk ma ponad 10 lat ale od początku był moją własnością. Niestety przez pewien czas był używany z zasilaczem Tracer. Od pół roku pracuje z nowym Fortronem 350 Watt.

W MHDD było robione  Remap, Erase Delays oraz Erase (niestety początkowo zrobiłem jedynie Remap). W przypadku Erase program zatrzymuje się po kilkunastu sekundach w jednym i tym samym miejscu i wyskakuje komunikat na niebieskim tle: Catastrophic failure. Broken drive.

Przy próbie instalacji systemu komputer zwiesza się w różnych momentach, a dysk przestaje pracować. Nieraz dochodzi trochę dalej i wyskakuje błąd, że system nie zainstaluje się z powodu problemów z dyskiem. Próbowałem zrobić nieużywaną partycję z początku dysku (tam była partycja systemowa i ma ona kilka wolnych sektorów) ale nic to nie daje. Czy dysk trzeba wymienić? Może jest jakiś inny problem? Był dokładany używany RAM ale test poprzez Memtest nie wykazał żadnych problemów.

 

Smart z MHDD i Linuxa (z płytki):

 

http://img2.garnek.pl/a.garnek.pl/029/832/29832726_800.0.jpg/smart-mhdd.jpg

http://img2.garnek.pl/a.garnek.pl/029/832/29832768_800.0.jpg/zdjecie.jpg

http://img4.garnek.pl/a.garnek.pl/029/832/29832778_800.0.jpg/zdjecie.jpg

Edytowane przez Tyran6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...