Skocz do zawartości
Kwazor

Uszkodzone Sektory, Błędy Odczytu, Naprawa Dysku

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam problemy z dyskiem WD Scorpio 250GB. Pojawiły się problemy z kopiowaniem plików z niego. Testowałem go w CrystalDiskInfo i wyskoczyło parę błędów, czy mógłby mi ktoś obeznany w temacie powiedzieć czy da się jeszcze ten dysk uratować czy zacząć się rozglądać za nowym? Dodam że dysk otatnio dość głośnio pracuje i piszczy w dość nieprzyjemny sposób. Poniżej screen z programu.

 

Pozdrawiam

 

dyskjpg_sxsqsww.jpg

Edytowane przez falcoon84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz już spory 01 = 960 czyli problemy z odczytem danych.

9 prób realokacji uszkodzonych plików

5 sektorów niestabilnych ( można by je usunąć MHDD)

 

Ogólnie dysk ten lepiej już na magazyn mało ważnych danych i zakupić nowy bo te błędy mogą się powiększać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Moj dysk to Samsung 1TB, całkiem nowy. Najpierw zeskanowałem go programem HD tune. Pokazało mi dosłownie kilka czerwonych kratek (0.3% bad sectorow).
Zdecydowałem się jednak sprawdzić jeszcze w MHDD. I do 70% było pięknie, a na koniec takie kwiatki:D

1055dg9.jpg


Potem włączyłem jeszcze SMART:

 

2ah8n7a.jpg

xmtkd2.jpg


Dodam jeszcze że po wszystkim włączyłem zerowanie i remap dysku z nadzieją że może coś to pomoże. Jednak podczas remapu nadal pokazywało mi bad sectory i nie dokonczylem remapu.

Domyślam się że dysk jest do kosza, ale będę wdzięczny za cenne uwagi:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samsung już od kilku lat nie produkuje dysków HDD. Ten egzemplarz ma nastukane ponad 11 tyś godzin. To jakieś 8h dziennie przez 4 lata.


Nie bardzo więc to pasuje do użytego przez ciebie określenia "całkiem nowy".

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samsung już od kilku lat nie produkuje dysków HDD. Ten egzemplarz ma nastukane ponad 11 tyś godzin. To jakieś 8h dziennie przez 4 lata.

Nie bardzo więc to pasuje do użytego przez ciebie określenia "całkiem nowy".

 

Dzięki. Dysk kupowałem jakieś 2 lata temu. Ale używałem rzeczywiście ostro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samsung wycofał się z rynku HDD kilka lat temu i sprzedał swój dział Seagate .

 

Dysk przepracował kupę czasu - przynajmniej 458 dni ( zakładając że pracował 24h/7 dni w tygodniu ) , fizycznie może być starszy .

 

Ma sporo błędów i BS-ów , wg. mnie nadaje się do kosza .

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

nie chcąc zakładać tematu pozwolę sobie podłączyć się z pytaniem tutaj:

 

w drodze do modernizacji laptopa z hdd na ssd kupiłem kieszeń 2,5" by móc później używać go jako przenośny. Obecnie czekam na ssd i w celu sprawdzenia czy kieszeń działa wyjąłem hdd, wsadziłem do kieszeni (nantec rhino) i chciałem odpalić windowsa z dysku przez usb. Ustawiłem w biosie odpowiednio ale przy starcie w momencie, gdy latają te kulki (win 7) laptop łapie bsod i w kółko robi się restart. Bardzo szybko się to dzieje i nie mogę cyknąć fotki błędu, a po restarcie jest tylko możliwość wejścia do biosu lub przywrócenie systemu gołego. Po powrocie hdd na miejsce wszystko wraca do normy.

 

z góry dziękuję za podpowiedź co może powodować ten błąd. No chyba, że po prostu nie da się odpalić windowsa z dysku zewnętrznego przez usb (?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

Mam dysk HDD Toshiba MQ01ABD050 (500GB) z laptopa. Ledwo udało mi się zrobić backup i jego format. Problem objawiał się w postaci nie uruchamiania się systemu windows. Przy próbie instalacji zawsze się crashował w instalatorze. Teraz przez Partition Magic go sformatowałem i dopiero po takim zabiegu jest widoczny pod stacjonarką. Dysk się głęboko skanuje pod HDD Health od kilku godzin i już pokazuje, że nie jest z nim za dobrze:

 

image.jpg

image.jpg

image.jpg

 

Oczywiście będzie się skanował dalej. Czy jest jakakolwiek szansa na uratowanie tego dysku? Jestem nawet skłonny do zablokowania uszkodzonych sektorów kosztem zmniejszenia jego pojemności - potrzebuję dysku na już teraz, a nie bardzo mam budżet na nieplanowane wydatki...

Czekam na Wasze opinie :)

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz spróbować utworzyć partycję z pominięciem uszkodzonych sektorów- jednak z tego co widzę początkowe sektory sypią błędami a tam właśnie znajdować się będzie MBR (master boot record) który przy tym stanie dysku prędzej czy później ulegnie uszkodzeniu co spowoduje utratę danych partycji i ewentualną konieczność odzyskiwania danych.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym odzyskać dane? Padł znajomym laptop no i po reinstalacji danych na "d:" brak nic wiecej nie wiem, ale podpiąłbym go przez kieszeń usb (czy lepiej stacjonarka i bezpośrednio??), niech program leci i zobaczymy co odzyska.

 

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki rodzaj danych ?

 

Do zdjęć czy grafik proponuję użyć Photorec ( w pakiecie z Testdiskiem ) - co prawda potrafi też odzyskać inne dane ( filmy czy dokumenty ) ale najlepiej radzi sobie ze zdjęciami .

 

Masz do wybory wersję z graficznym GUI albo wersję pseudodosową o większych możliwościach niż graficzna nakładka QPhotorec .

 

Do odzyskiwania zdjęć można też użyć programu Digital Image Recovery .

 

Do ogólnego odyskiwania danych to np. Rescuva , Easy Recovery , Pandora Recovery , PC Inspector File Recovery lub DMDE .

 

Dysk najlepiej podepnij natywnie do stacjonarki , podpięcie przez kieszeń USB może spowolnić odzyskiwanie .

 

Dane odzyskuj na inny dysk - oczywiście musisz tam mieć odpowiednią ilość miejsca .

 

Co do samego odzyskania danych i ich stanu - zależy co się stało i co było robione .

 

Jak tylko zwykła reinstalka bo stary system był po prostu zasyfiony + format partycji z systemem ( lub innej ) to jest duża szansa na odzyskanie danych i to że będą one w dobrym stanie .

 

Gorzej jak to był jakiś złośliwy wirus lub inny syf i cała partycja lub dysk została poddana pełnemu formatowaniu z poziomu Win 7 lub wyżej - wtedy można się porzegnać z tymi danymi - sprawdziałem to na Win 10 , tam pełny format w zasadzie usuwa dane bezpowrotnie .

 

Co innego jak partycjia była formatowana z poziomu Win XP , GParted lub z poziomu instalatora - tutaj jest szansa na odzyskanie danych .

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk zdycha chyba, został wrzucony nowy system, format przy instalacji zrobiony był prawdopodobnie. Photorec coś plików przywraca tylko że system mi zawiesza w trakcie i to jest problem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz czy uda się coś zrobić wersją z jakiegoś pakietu naprawczego np. HirenBootCD .

 

Na wszelki wypadek zrób kopię posektorową dysku np. w DMDE - opis jak to zrobić w DMDE masz tutaj .

 

Z innych programów do tego - MHDD w wersji 2.95 lub starszej czy z poziomu Linuxa np. w dystrybucji Linux System Rescue ew. program ddrescue ( pod linuxa ) .

 

Tutaj masz opis jak zrobić kopię posektorową w linuxie , MHDD , Clonemaxx itp.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cześć,

 

mam taki dysk, trochę leciwy, godzin może nie wyrobił jakoś dużo (a może to już podchodzi pod dużo, nie wiem, nie znam się)

 

niby jakieś tam poradniki mówią, że ID 05 jest krytyczny, pytanie czy coś z tym zrobię czy raczej robić już pełen backup?(na razie mam tylko wrażliwych danych)

 

Przechwytywanie.png

Edytowane przez Zeniu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

backup zawsze można polecić.

 

przeleć go sobie skanem MHDD, jw.

reloków jest raptem 5, też miałem kilka dysków z tej serii, często już od nowości było kilka reloków w początkowej części dysku, ale dalej już nie przyrastały.

 

WD5000AAKS dalej u mnie siedzi, ma 3 reloki już od 5 lat ...

Edytowane przez Chemik16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ZA 1 zamachem zrobił 5 realokacji.

Dysk normalnie się zużywa i dobrze że 01 =0 co świadczy o dobrym stanie powierzchni dysku..

Jak na taką ilość godzin dysk dalej w dobrej kondycji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...