Skocz do zawartości
Kwazor

Uszkodzone Sektory, Błędy Odczytu, Naprawa Dysku

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

Niedawno znalazłem na dysku kilka uszkodzonych zdjęć, które jeszcze kilka tygodni temu były ok. Skojarzyłem to z faktem, ze w niedalekim odstępie czasowym Windows nie wykrył tego dysku (po restarcie już tak). Innym razem "podpioł" go po kilku minutach od uruchomienia. Zrobiłem testy programami, według tego co wyczytałem na forum. 

Proszę Was (ludzi z większa wiedzą w tym zakresie), zerknijcie na zrzuty i napiszcie czy ten dysk da się naprawić poprzez MHDD. Czy remapowanie rozwiąże problem? I czy dysk po tym jeszcze popracuje, czy kupić nowy?

post-228716-0-85818200-1468706388_thumb.jpg

post-228716-0-07714700-1468706389_thumb.jpg

post-228716-0-29221000-1468706389_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk do kosza  zgrać jak najszybciej co się da. Wysoki 01  to już oznaka w WD kończącego się talerza ..

 

Żadne zerowanie itd nic nie da a nawet jak da to na krótką chwilę..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Kopie są robione na dysk zewnętrzny na bieżąco.

Teraz tylko zastanawiam się co kupić. Chyba wybiorę coś z najtańszych, skoro nie ma co liczyć więcej niż na 3 lata życia dysku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, mam zagwozdkę z dyskiem hdd WD7500BPVT-22HXZ w laptopie. Otóż mam wrażenie, że dysk co kilka sekund pakuje głowicę, przez co następują niemiłe przycięcia w grach/odtwarzaczu muzyki (w foobarze musiałem zwiększyć ilość wczytywanych danych, bo co chwilę przerywało granie muzyki). W grach następuje to przeważnie podczas wykonywanie akcji wymagających odwołań do dysku - słychać rozkręcanie się dysku, a gra i obraz się zwieszają na kilka sekund - szczególnie widoczne np. w WoW podczas otwierania ekwipunku, rozpoczynanie handlu z npc. W Lol'u co kilkanaście sekund idzie przycinka. Jedynie filmy się normalnie otwierają.

 

Do laptopa kupiłem dysk ssd i na nim wszystko jest ok. Niestety aplikacje instalowane na hdd dostają ścinek. S.M.A.R.T jest w porządku. Bawiłem się już w wyłączanie blokowania głowic poprzez WDIDDLE3. W systemie wyłączyłem wyłączanie dysków, ale problem dalej występuje. Ktoś ma jakieś pomysły na inne rozwiązania?

 


HD Tune: ATA     WDC WD7500BPVT-2 Health

 

 


Edytowane przez Quave

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

screen ze smarta -> 4Ut7J5h.png

 

Przy wlaczonym hd tune licznik skoczyl o 1 do gory. Przy wylaczonym + WoW i w ciagu 10min ok 20 nabilo.

 

trochę nabiło, wiesz niby te 2,5 calówki mają częstsze parkowanie dla bezpieczeństwa napędu, nie wiem czy coś z tym ugrasz niestety

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wdidle3 się nazywa, ale autor pisał, że go użył i nic to nie dało. Ja mam jakiegoś WD hybryde, wsadziłem go do stacjonarki na magazyn obok systemowego ssd i też skubany się usypia a już wszystko w nim i w systemie wyłączyłem. Fakt że głowic nie parkuje, licznik nie rośnie, ale się usypia. Chyba jedyne rozwiązanie to program chodzący w tle co będzie się odwoływał do dysku. Ja sobie dałem spokój, bo u mnie to i tak tylko magazyn a bardziej zależy mi na ciszy (to jedyne mechaniczne źródło hałasu u mnie)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam pytanie zrobiłem skan dysku za pomocą HDTune i wyświetlił mi takie coś jak na załącznikach czy to może powodować 5 minutowe wczytywanie się systemu? Podczas włączania systemu pojawia się czarny ekran a wtedy dioda aktywności dysku co kilkadzieścia sekund zapala się i gaśnie. A jeśli to nie dysk to co to może być?

EDIT: Przed chwilą podczas skanowania komputera windows defenderem dysk przestał pracować i cały komputer się zaciął oprócz czatu steam na którym mogłem pisać z kolegą i co jakiś czas dysk się odpalał i gasł znowu. Po restarcie działa póki co.

post-229382-0-90864700-1471352462_thumb.png post-229382-0-24993800-1471352466_thumb.png

Edytowane przez Dawidokiller

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam pytanie zrobiłem skan dysku za pomocą HDTune

 

zakładając, że skan jest prawidłowy to dysk do zmiany

 

 

Bawiłem się już wdidle3, ale widocznie nic to nie dało :/ Zobaczę jeszcze raz, właśnie wypal ubcd.

 

edit: jak coś to pozostaje quietHdd i ustawienie uruchamiania go z systemem :/

 

na pociechę widziałem sprawny dysk z 1,5 miliona parkowań, więc jest szansa :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na pociechę widziałem sprawny dysk z 1,5 miliona parkowań, więc jest szansa :)

 

Mi na tym liczniku parkowań nie zależy, ot aby przestał się badziew wieszać co chwila :/ No nic miałem wyłączony timer w dysku, teraz ustawiłem na 30 min i dalej to samo. Zobaczę jeszcze opcje z timerem na 0. Żałuję, że od razu nie kupiłem większego dysku ssd, ale... z jednej strony nie chciałem pakować się w stary standard mSata, z drugiej nie chciałem zwykłego magazynu w postaci hdd wyciągać :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry

 

Można prosić o spojrzenie na wyniki mojego HDD i poradę, co z nim dalej począć. Próbowałem opcji fix all z Seatools, ale zakończyła się niepowodzeniem. Również check disk z win7 nie pomógł. Jeżeli chodzi o test Victoria o godzinie 13:22 przez przypadek włączyłem inny program, przez co zapewne wyższe czasy dostępu, resztę testu była odpalona tylko Victoria. Martwią mnie szybkie zmiany w smarcie (przed i po teście inne wyniki) i oczywiście ten uszkodzony sektor. Czas na wymianę dysku, czy jest może jeszcze nadzieja?

 

Z góry dzięki za odpowiedzi

 

uVQdgfZ.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyniki z MHDD. Trochę przy tym zeszło (dysk nie był widziany, gdy był podpięty przez ultrabay i dopiero po przepięciu na główną kieszeń poszło). Może 1 niestabilny sektor, ale w smarcie te wartości szaleją (na screenie poniżej wartości przed i po teście i np. Read error rate i hardware ECC wzrosło o ponad 1mln,  Jest to normalne, zeby w ciągu 2h testu zrobił 1mln błędu odczytu?

OXPZXuM.jpg

Edytowane przez bartekr89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HW ECC Recovered to ilość odzyskanych danych z błędów ECC , równie dobrze winą tego może być uszkodzony kabel lub niestabilne zasilanie ( jak masz jakieś <span style='color: red;'>[ciach&#33;]</span>o a nie zasilacz ) .

 

Napisz jaki masz zasilacz - marka , model i moc , zmiana kabla SATA też nie zaszkodzi lub opcjonalnie portu .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to laptop lenovo z580, więc kabelka nie zmienię. Zasilacz oryginalny od lenovo (CPA-A090 20V 4.5A, czyli 90W). Nie mów, żeby powtórzyć test w stacjonarce (tam mam zasilacz XFX Core TS 450W). W ultrabayu (mam kieszeń do hdd zamiast napędu) MHDD nie widzi dysku.

Edytowane przez bartekr89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc. Błąd po tym "Erase waits" zniknął. Mam jeszcze jedno pytanie, czy ten dysk jest pewny, czy raczej ważnych danych na nim byście nie trzymali? Czy pojawienie się tego błędu logicznego to był początek wysypu podobnych błędów, czy może raz na kilka lat każdemu dyskowi się zdarzy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Posiadam Toshibe P300 1 TB od listopada 2015 głownie robi jako magazyn danych ,Filmy,Gry itd ale ostatnio od jakiegoś miesiąca,może dwóch zaczęło się z tym dyskiem coś dziać co wcześniej nigdy takiego czegoś nie miałem w żadnym talerzowym dysku.
Moje objawy dysku Toshiba P300 1TB

-włączenie kompa blue screen,ponowne uruchomienie system wstał ale dziwne mielenie głowicy i specyficzny metaliczny odgłos skrobania(tarcia) przez jakieś 20-30 sekund
-jeśli nie występował blue sreen to podczas pobierania z neta pliku na ten dysk o rozmiarze ponad 2 GB dysk się po prostu sam wyłączył i wystąpił bluscren
-zdarzały się sytuacje że nie widziało dysku pod win
-pare razy głośne stuknięcia dysku specyficzny metaliczny dźwięk (metal o metal)

 

Wie ktoś z was co może być z tym dyskiem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość KGHM Zagłębie Lubin

KWAZOR misiaczku, probowalem ostatnio cos zrobic z tym swoim seagatem, ktory padl. Coz z tego skoro niby wykrywa go BIOS. W windowsie go nie widac. POdczas restartu komputer wiesza sie na moment z tym HDD. KIedy juz uruchomi sie wind to ten HDD spowalnia system, ALE nie widac go.  NIe ma zadnego dostepu. Czyli zostaje ewentualnie piekielnie drogie odzyskiwanie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...