Skocz do zawartości
Kwazor

Uszkodzone Sektory, Błędy Odczytu, Naprawa Dysku

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Posiadam dysk pod USB - Samsung M2 Portable, działał on normalnie przez większość czasu. Niestety ostatnio kopiowałem spore ilości danych na ten dysk, szło normalnie do pewnego momentu - nagle kopiowanie zacinało, więc zacząłem pliki pojedyńczo próbować kopiowac. Okazało się że większe pliki niż kilka MB kopiuje normalnie aż do 99%, wtedy się zacina. Na początku myślałem że zacina się na stałe, ale poczekałem dłuższą chwile i po 10-15 minutach proces się zakończył a plik działał normalnie. Nie wiedziałem w ogóle o co chodzi, sprawdziłem u znajomego - to samo. Problem występuje tylko w jedną strone, tzn. jak kopiuje z tego dysku na mój dysk wewnętrzny to problemu nie ma. Próbowałem znaleźć wyjście z mojego problemu na internecie, ale nic nie pomogło, więc stwierdziłem że przeniose wszystkie dane na mój normalny dysk. Po przeniesieniu połowy rzeczy z dysku spróbowałem skopiować większy plik na ten dysk ponownie i niespodzianka kopiuje sie normalnie ! Nie wiem jak to się stało, ALE podczas przenoszenia danych z tego dysku przenośnego na normalny 2 pliki nie chciałby się skopiować(wyskakiwał błąd, że nie może być skopiowany), nie było to bardzo potrzebne pliki więc je po prostu usunąłem. Nie wiem czy to może mieć związek z "naprawieniem się". Znajomy polecił mi to forum i żeby wkleił test :

post-199804-0-16460600-1366551427_thumb.jpg

 

Widzę, że jest jakiś problem, ale co on oznacza ? I co mogę z tym zrobić ? Dysk już ma ponad 1,5 roku.

Pozdrawiam i z góry dziękuje za pomoc !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

info z Wikipedii C5 liczba sektorów niestabilnych (Current Pending Sector Count) - Liczba sektorów oznaczonych jako niestabilne i czekajacych na operacje remapowania.

http://www.maysay.com/pl/t/remapowanie-i-zerowanie-dysku-za-pomoca-programu-mhdd-poradnik/30729

Ale chyba nie mogę używać MHDD jeśli mam dysk zewnętrzny pod USB ? Nie mam go też jak podłączyć do płyty głównej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyprasowałem sobie dyski MHDDem i mam pytanie a propos wyskakującego WARNINGa. Widok po remapowaniu:

Dołączona grafika

 

A tu podgląd SMARTu:

 

Dołączona grafika Dołączona grafika

 

WARNING wyskoczył po REMAPOWANIU, ale po ponownym scanowaniu już go nie było. Po pierwszym scanowaniu miał 13 xUNC - oznaczone część jako ERROR..., a kilka jako WARNING.

 

Wiem tylko tyle, że ważniejsze są dane ze SMART, ale też jeszcze ich nie ogarniam, bo z angielskim jestem na bakier.

1. Czy jeśli po scanowaniu nie ma tego WARNINGa to zaprzątać sobie tym głowe?

2. Czy ocena tego dysku jest w porzo?

3. To prasowanie go MDFFem starcza na długo? - trzeba ponawiać to co jakiś czas, czy dopiero jak są jakieś problemy z jego pracą?

 

p/s to jest Seagate 500 Gb - niby nowy, ale widać, że firmie mocno standardy zjechały na szyje...paragon wcięło, więc jak coś zostaje wymiana po wysyłce na własną ręke.

Edytowane przez olifant-14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tym warnem sie nie przejmuj .... taka uroda ( zreszta widac ze nie pojawia się )

Smart ok . Ogolnie dysk miał bady logiczne .

 

 


p/s to jest Seagate 500 Gb - niby nowy, ale widać, że firmie mocno standardy zjechały na szyje...paragon wcięło, więc jak coś zostaje wymiana po wysyłce na własną ręke.

 

Te standarty zjechaly juz dawno.... wrecz zleciały a nie spadły.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

 

Kilka dni temu zaczął mocno zacinać mi się laptop lenovo więc postanowiłem cofnąć system do ustawień fabrycznych ponieważ od nowości (1,5 roku) mógł się trochę zaśmiecić System bez problemu przywróciłem do ustawień fabrycznych jednak po tym procesie nie dało się go już odpalić... system ładował się po czym mignęło bluescreenem i proces uruchamiania zaczynał się od nowa...zrobiłem testy ramu i dysku twardego przez hiren's boot cd. Ram wypadł pomyślnie jednak przy teście dysku przez hd tune pojawiły się bad sektory....

Dołączona grafika

 

Niestety nie wypaliłem sobie na płytkę windowsa z partycji RECOVERY... 

 

Moje pytanie jest następujące...czy mogę zainstalować od nowa system Windows który ściągnę z internetu oczywiście ten sam który posiadam korzystając z cd key'a oryginalnego ?  Na nowy dysk obecnie nie mam funduszy, a laptop jest mi niezbędny.... zastanawia mnie też czy jeśli udałoby się na nowo postawić system to czy nie będą się niszczyły osobne podzespoły przez uszkodzenia tego dysku? czy nie ma to w ogóle związku ??

 

Proszę o odpowiedź 

 

Dziękuję za pomoc!

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ważne skąd i jak wgrasz system i tak z czasem ci się posypie przez bad sektory

Pokaż screen z programu crystal diskinfo

 

Wysyłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, czy istnieje jakiś soft, którym można remapować także sektory o długim czasie odczytu? W pracy często spotykam się z taką sytuacją - skanuję powierzchnię dysku MHDD, dysk nie ma klasycznych badów (UNC), ale ma sektory <500ms i >500ms i powoduje to pewne problemy. Zdarza się, że na takich dyskach XP raz na jakiś czas się wysypie. Idealny byłby soft, w którym możnaby podać żeby np. remapował wszystko, co ma czas odczytu >100ms.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Komputer stacjonarny, dysk Samsung HD103UJ.

Problem: dysk strasznie długo mielił przy starcie W7, trzeba było czekać nawet 5min żeby wystartował i żeby można było cokolwiek kliknąć. Przeskanowałem go MHDD i wyszła straszna sieczka na początku dysku. Potraktowałem go komendą "erase", później remap i skan, poniżej wyniki.

 

http://w398.wrzuta.pl/obraz/powieksz/0G9AsxR4Eqs  -  fota zrobiona w trakcie skanowania

http://w398.wrzuta.pl/obraz/powieksz/1uRdy7LjpKo   -  dla oszczędności czasu przeskanowałem tylko początek dysku, reszta jest OK

http://w398.wrzuta.pl/obraz/powieksz/48L6TQtV9b2  -  SMART

 

Chcę postawić system na dysku SSD, a ten jeśli się da go jakoś naprawić (nawet kosztem połowy pojemności, jeśli trzeba będzie), miałby służyć jako magazyn danych. Szkoda mi wywalać dysk 1TB, z powodu uszkodzenia kilkuset MB. Może dałoby się jakoś nie przydzielać w ogóle tego uszkodzonego obszaru. Za wszelką pomoc będę bardzo wdzięczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli po zerowaniu dalej taka sieczka to niestety ten dysk jest tylko na "smieci" tj. mało ważne dane ...Zobacz mniej więcej do ktorego sektora są błędy  utwórz partycje na tym i ją ukryj a następna partycję zrób normalną NTFS...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Laptop Fujitsu Siemens Li 1705, dysk ( ST980811AS, Seagate) podzielony na dwa partycje

Ostatnio miewam taki problem, że czasami podczas ściąganiu plików na dysk (D:) (nie wiem, jak z (C:), nie próbowałem) laptop dostaje zwiechy i się resetuje. Na początku jakoś się tym za bardzo nie przejmowałem, jednak za którymś razem postanowiłem sprawdzić czy przypadkiem jest coś nie tak z dyskiem. Oto wyniki:

 

post-196998-0-50379700-1372153990_thumb.pngpost-196998-0-82650000-1372153997_thumb.png

 

Nie do końca wiem, co powinienem teraz zrobić, więc gdyby ktoś mógł mi doradzić, to byłbym wdzięczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk systemowy nie moze byc sprawdzony Victoria.. bo ładne kwiatki wychodzą.. Tylko MHDD odpalony z CD etc...

 

Wd smart masz 1 sektor niestabilny ... ale mało prawdopodobne by on robił kaszane w postaci zawiechy komputera...

Wyczyść chłodzenie ( FS lubią się grzać ) ,  RAm zrob test mem testem  itd....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, nie wiem w jakie miejsce to wrzucić więc ląduje tutaj.

Mam problem z dyskiem - usunięta tablica partycji.

Użytkuję komputer pod systemem Ubuntu, starałem się przywrócić tablicę programami typy testdisk,GParted. Niestety owe próby na nic się zdały. Jest jakikolwiek sposób na odzyskanie danych? Na dysku była jedna partycja NTFS.

Pytam raczej o programy możliwe do uruchomienia z LiveCD.

Rozumiem, że pewnie nic nowego w tym temacie się nie da odkryć, ale warto spróbowac ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Miałem błędny sektor na dysku Seagate Momentus 5400.6 500325 (Opis sterownika ST950032 5AS SATA Disk Device) na partycji C: która jest szyfrowana. Dysk ma ~2 lata, laptop rzadko używany. Dopiero od tygodnia zacząłem intensywniej korzystać.

Zrzuty i logi przed naprawą:

Link do loga z chkdsk: http://pastebin.com/AwKS4fwN
Zrzuty z HD Tune:
Error Scan: http://img571.imageshack.us/img571/4307/jf2v.png
Health: http://img822.imageshack.us/img822/6665/q747.png
Benchmark: http://img854.imageshack.us/img854/7270/r242.png
Extra tests: http://img843.imageshack.us/img843/3788/hap1.png
Info: http://img404.imageshack.us/img404/5656/wp.png
Znowu chkdsk, trochę się pozmieniało:
http://pastebin.com/Xw0QdUmg

 

Próba naprawy:

Podczas skanowania MHDD pod dosem znalazł 1 błędny sektor (uncorrectable sector) i kilka <150ms. Przeskanowałem jeszcze raz, ale tylko okolice tego błędnego sektora i znalazł już 2 błędne (sektory nr X i X+1). Ich remapowanie się powiodło. Następnie zrobiłem skanowanie całego dysku jeszcze raz i nie było już błędnych sektorów. Klawiszem F10 zrobiłem zrzut po skanowaniu. Zapisałem także szczegółowego loga... ale jakoś nie znalałem ich na pendrive (to z pendrive pod dosem uruchamiałem MHDD). Pamiętam też, że po drugim skanowaniu były 2 sektory <500ms, więc spisałem numery i przeskanowałem ich okolice. Tym razem były już w porządku.

Zrzut z HD Tune po remapowaniu: http://img5.imageshack.us/img5/2752/myd8.png

 

Pytania:

#1 Jaki jest stan dysku?

#2 Z czego wynika to, że skanując kilka razy MHDD pod dosem dokładnie te same sektory mam nieco inne wyniki - najpierw jeden błędny sektor (uncorrectable sector), później 2 oraz najpierw 0 sektorów <500ms, później 2, później znowu 0.

#3 Skoro nienaprawialny sektor to jakim cudem jego nadpisanie się udało i go naprawiło? Czegoś nie kumam... Na screenie z HD Tune po remapowaniu wartość (05) "Reallocated sector count" wynosi 0. No chyba że dotyczy ona tylko tych sektorów które dysk sam z siebie naprawił.

#4 Czy coś jeszcze powinienem zrobić?

#5 Czy zaszyfrowana partycja C: z czasem się nie posypie po remapowaniu tych 2 sektorów? No niby MHDD odczytał zaszyfrowany błędny(?) sektor i bez jego rozszyfrowania zapisał te same dane jeszcze raz w innym sektorze. Dobrze rozumuję?

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 Stan dysku OK.

2 Zdarza sie że znajdzie za 2 razem jeszcze 1 sektor lub pokaża sie 500ms /inne kwiatki dlaczego ? To jest tylko mechanika i zawsze może wystąpić samoistny bład odczytu / zapisu ( zreszta pisze w dokumentacji jaka jest stopa błedów dysku )

3 Ten sektor nie był trupem tylko był błędnie zapisany -> został zapisany zerami  zeskanowany  -> wsio ok  i wrócił do żywych.

Gdyby nie trafił by do remapu i 05 = 1

4. Od czasu do czasu skanować każdy dysk nie tylko ten.

5. Jesli w tych sektorach było coś ważnego to juz byś miał problemy z odpaleniem jakiegoś programu etc Zerowanie tych sektorów nie ma wpływu na prace dysku ( chyba że są to >500ms czyli jeszcze do odczytu te wykasuje )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

dysk WD - WD1200BEVS-08UST0

 

Tablica SMART

 

Dołączona grafika

 
Uploaded with ImageShack.us
 
MHDD
 
Dołączona grafika
 
Uploaded with ImageShack.us
 
plan:
Na dysku bęzie robiony format, więc nie ma się co piepszyć z małym zerowaniem.
Robię pełne zerowanie ( erase z palca) plus na koniec remap ??, wolę sie upewnić Dołączona grafika
 
 
.
Edytowane przez htw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie warto się pozbyć tych 150 ? mam wrażenie, że czasem dysk sobie skrobie za intensywnie w jednym miejscu i system laguje (odrazu mówię, że to nie wina małej ilości ram), w zasadzie dlatego zrobiłem skanowanie.

Notabene skanowałem niedawno profilaktycznie (po awarii zasilacza) jeden 5-6 letni dysk (systemowy) - nie było nawet 50 ! :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem ci że tych 150 tak łatwo sie nie pozbedziesz o ile wcale... takie 150 czsami oznaczaja fabrycza tablice realokacji a ta jest ukryta przed zwykłymi userami.

 

P.s 3 150-tki to pryszcz w stosunku do wszystkich sektorów... daj sobie spokoj. Lepiej żebyś nie wiedział ile 150 moze posiadac nowa 2TB baraka-padaka. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

eh, odradzasz nawet spróbowania Dołączona grafika dla mnie to wsio ryba, a chętnie bym spróbował, nawet dla eksperymentu , chyba, że takie zerowaniu obniża w jakimś stopniu np. żywotność dysku ... ? albo takie buty .. ?

Edytowane przez htw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...