Skocz do zawartości
controller

Problem Z Uruchomieniem Windowsa

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem czy w odpowiednim dziale zamieszczam ten temat, jeśli nie -prosiłbym administracje o przeniesienie topicu :)

Mam problem a mianowicie, nie mogę uruchomić komputera. Przy starcie systemu wyświetla się komunikat:

F2:Setup F11:Boot Menu

Auto-Detecting Pri Master..IDE HARD DISK

Auto-Detecting Sec Master..ATAPI CDROM

Auto-Detecting Sec Slave..Not Detected

Pri Master: 3.04 ST380011A

Ultra DMA Mode-5, S.M.A.R.T. Capable but Disabled

 

I na tym się kończy i system uruchamia się ponownie. Jest tak cały czas. Czytałem na innych forach coś o błędach S.M.A.R.T lecz nie było tam mojego rozwiązania. Dodam, że po naciśnięciu F2, F11 nic się nie dzieje. Chcę zainstalować nowego Windowsa. Jak mogę to zrobić?

 

Z góry dziękuję za pomoc. Serdecznie pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komunikat o SMART to nic istotnego w tym wypadku. Problemem jest fakt, że komputer nie reaguje na klawiaturę - wisi lub uszkodzona klawiatura. Nie ma niżej komunikatu "No keyboard present"?

 

Popraw wszystkie wtyczki. Sprawdź na innej klawiaturze, sprawdź na innym zasilaczu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Klawiatura jest dobra, sprawdzałem przy innym komputerze. Komunikat o którym wspomniałeś [No keyboard present] nie występuje. Może w pierwszym poście nie wspomniałem, po naciśnięciu F2 bądź F11 zamiast

F2: Setup i F11: Boot Menu

zamienia się na Go to Setup, ale nic więcej.

Zasilacz został zmieniony, lecz nic to nie dało. Jeśli mogę prosić o inne rady :)

To jest problem związany ze sprzętem czy oprogramowaniem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu masz ewidentny problem sprzętowy odłącz wszystkie urządzenia od płyty pierwsze dysk i wtedy odpal komp się zatrzymuje przy testowaniu czegoś trzeba by sprawdzić post cody.

Popatrz na płytę czy nie masz kondensatorów wybulonych.

Pozdrawiam

Karol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega, greg505 zaleca restart biosa, ale pytanie jak mam to zrobić? Nigdy wcześniej tego nie robiłem..

Po odłączeniu wszystkiego od płyty głównej i ponownym podłączeniu nic się nie stało. Jest tak jak wcześniej.

A czy można wymienić jakąś część żeby wszystko działało ok?

 

Dzięki za wszystkie dotychczasowe odpowiedzi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie tak, wiem, że istnieje takie coś jak dyski instalacyjne do instalacji uruchamianej z dyskietek, które można pobrać ze strony Microsoftu, ale słyszałem, że jest ona zubożała... Możecie ocenić? Czy jest tak faktycznie? Czy mogę użyć tego narzędzia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta jest z pewnością boot-owalna, problem w tym, że w BIOS-ie nie mam opcji ustawiania rozruchu z płyty..

Mogę jedynie użyć dyskietki. Tylko nigdy za pomocą dyskietki nie instalowałem systemu.. Instalacja przebiega tak samo jak przy pomocy płyty boot-owalnej? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Płyta jest z pewnością boot-owalna, problem w tym, że w BIOS-ie nie mam opcji ustawiania rozruchu z płyty..

bez jaj... taki bios ostatnio widziałem gdzieś w 1997r :blink:

Przeczytaj dokumentację od mobo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Nie chce mi się w to wierzyć. Co to za mobo (płyta główna), wersja biosu, jaki napęd optyczny i jak podłączony?

aah, zauważyłem ze wyświetla się "F11: Boot Menu" - to nie jest aż tak stare.

Edytowane przez tomazzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogę podesłać całą jednostkę centralną to sobie sprawdzisz :P

Płyta główna ASRock. Via VT8237. Intel a80856-003.

I tak na nic te informacje, jestem przekonany, że system mogę wgrać tylko za pomocą dyskietki startowej.

 

 

edit://

Dodam, że podczas uruchamiania strej wersji systemu wyskakuje komunikat:

Create Array Create a RAID array with the hard disks attached to VIA RAID controller

Delete Array F1 :View Array/disk Status

Create/Delate Spare [strzałka w dół i górę] : Move to the item

Select Boot Array Enter :Confirm the selection

Serial Number View Esc : Exit

 

Channel Drive Name Array Name Mode Size(GB) Status

Serial_Ch0 Master No Drive

Serial_Ch1 Master No Drive

 

 

Z czego tylko Esc działa...

 

A i jeszcze jedno! W BIOS-ie w zakładce BOOT mieści się:

Quick Boot Mode Enabled

Boot Up Num-Lock On

Boot To OS/2 Yes

Boot From Network Disabled

 

-Boot Device Priority a tam znajduje się mjniej więcej coś takiego:

 

1st i w okienku wyskakuje

Disabled -pierwsza opcja

IDE-0:ST388011A

Floppy: 1.44 MB 3,5

 

nie ma nigdzie CDROM..

Edytowane przez controller

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

:lol:

... oczywiście że jest bootowanie z cdrom - znam ten bios, aczkolwiek różnie się to robi w zależności od wersji.

 

a)

kursor na "disabled" i ENTER -> pojawia się okno z 2-oma opcjami:

-DISABLED

-ATAPI CDROM <opcjonalnie: device string>

 

b)

dawniej było to bodajże w Advenced Features:

Boot Devices -> CDROM -> ENTER: okno: DISABLED/ENABLED

 

Niezależnie od tego, F11 wyświetla boot menu, gdzie powinien być CDROM, nawet jeśli jest wyłączony w BootDevices

 

Mówiłem: przeczytaj manual <_<

Zrób to tym bardziej dla tego, że masz syfne ustawienia: np. włączony moduł Raid, który spowalnia tylko bootowanie (a nie używasz tej funkcji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podaj dokładny model płyty - powinien być zapisany gdzieś na krawędzi lub pod wejściem na kartę graficzną. Zapewne zaczyna się od litery P - coś w stylu P4.. lub PM. Jaki masz procek?

Nadal (jak kolega wyżej) upieram się, że jest tam ta opcja. Nie ma fizycznej możliwości, aby płyta mająca Network Boot i SATA nie miała obsługi CD Boot.

 

Druga sprawa (bardzo ważna!), że trzeba wyłączyć w BIOS opcję "Boot to OS/2" - ustawić na "No", bo takowego systemu na pewno nie posiadasz...

 

A ustawiasz CD przez wciśnięcie ENTER na napisie "Disabled" i wybraniu "CD-ROM" lub czegokolwiek (może tam być nazwa modelu napędu) innego niż USB/PXE/Network/FDD/ZIP/HDD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak ten komputer jest złożony, ale:

Procesor: Intel Celeron CPU, 2.60 GHz (100x26.0 CPUID:0F29)

BIOS P4VT8BIOS P1.30ACPI

 

Chyba o te informacje prosiłeś :)

Nie wiem jak to jest możliwe, myślałem, że wszystkie wersje BIOS-u mają odczyt z płyty boot-owalnej.

Mogę zainstalować z dyskietki elastycznej, bądź jest opcja IDE......[nie pamiętam jak ta nazwa dalej idzie :P] no i Disabled.

Wszystko ustawiłem, w końcu miałem restart BIOS-a -tak było ustawione (wprowadziłem kilka zmian)

Więcej opcji nie ma.. Wytłumaczy mi ktoś dlaczego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Są 2 możliwości:

1. Zajrzyj do ustawień kanałów kontrolera ATA i upewnij się że Secondary Master (czyli tam gdzie jest niby podpięty CDROM) ma wszystko na ustawione na AUTO. Sprawdź też czy CDROM ma prawidłowo założone zworki (MA - master), prawidłowo dopiętą taśmę (oznaczenie pinu 1 kolorową żyłą) i zasilanie.

 

2. CDROM jest uszkodzony / niezgodny ze standardem ATAPI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te dwie opcje są najbardziej prawdopodobne. Podłącze inną stację dysków, mam nadzieję, że ta zadziała, jeśli nie -sprawdzę wszystkie taśmy [czy są prawidłowo podpięte].

Wiem, że system jest wgrywany po raz drugi, tyle, że nie wiem jaka opcja była do tego "wykorzystana". Na pewno przeanalizuje Twoje dwie rady. I pozostałe również. Dzięki wielkie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...