Skocz do zawartości
vghv

Serwer Na Xp He?

Rekomendowane odpowiedzi

Od dawna marzy mi się własny serwer www, ftp, pop3, smtp na potrzeby swoje, znajomych, może kogoś jeszcze. Jednak moja wiedza linuksowa jest "podstawowa", i nie mam ochoty narazie się go uczyć, wolałbym się skupić na pisaniu stron, cpp i zarządzaniu programami serwerowymi, a nie tracić czasu na razie na osa. Stąd moje pytania:

 

1 Bezpieczeństwo - czy xp da radę? Uchodzi za system mało bezpieczny ALE jeśli będzie sp3, wszystkie aktualizacje, kaspersky, niesystemowy firewall (polećcie coś), pozamykane porty windows worms doors cleanerem, powyłączane zbędne usługi, żadnego zbędnego oprogramowania, tylko apache, php, mysql, coś do poczty i ftp, to czy rzeczywiście da radę tak łatwo go zdobyć? Wydaję mi się, że całe robactwo żeruje najczęściej na wielu nieaktualnych aplikacjach, dziurawych portach i bezmyślności.

2 Programy serwerowe wspomniane powyżej będą dobrze działać na koncie z ograniczeniami? Jakieś rady apropo instalacji?

3 Program do poczty i ftp pod ms?

4 Jak zrobić pod windows taki numer, żeby przedstawiał się jako inny system operacyjny?

 

Jak by kto pytał szukałem <_<

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Własny serwer to sprawa bardzo zacna, niemniej szczerze mówiąc najlepsza rada jakiej mogę udzielić to jest jednak linux :)

To co opisałeś jest proste do skonfigurowania pod pingwinkowym systemem, konkretniej rzecz biorąc jest to o tyle proste, że część dystrybucji (w tym proste i popularne Ubuntu) ma wersję serwerową gdzie sporo rzeczy instaluje się razem z systemem i nie ma kłopotu przez to z dodawaniem ton programów. Tak na oko instalacja i konfiguracja wszystkiego pod windowsem zajmie Ci tyle czasu co instalacja i korzystanie z tutoriali po linuxem :)

 

Z mojego doświadczenia : kidedyś potrzebowałem natychmiastowo ftp i zainstalowałem sobie pod windą Cerberus FTP. Łomatko. Jak dla mnie był to dramat, ale udało się zmusić do działania. Z tym, że zarządzanie użytkownikami którzy mieli mieć dostęp do odpowiednich folderów to była mordęga a ze stabilnością bywało... różnie (taki delikatny eufemizm :) ).

Jakiś czas potem udało mi się wygospodarować osobną maszynę na serwerek. Zainstalowałem tam Ubuntu, jedno polecenie później miałem już serwer ftp, potem w pliku ustawienie kto do czego może mieć dostęp (z przykładów korzystałem, żadnej wiedzy nie miałem wcześniej) i serwerek działa do dziś.

 

Widzę, że masz zainteresowania takie związane ze stronami i jeśli chcesz je tworzyć, zarządzać serwerem itp to szczerze radzę spróbować linuxa. Przyda Ci się to i czas spędzony na poznanie tego systemu chociażby w stopniu podstawowym będzie czasem dobrze wykorzystanym.

 

życzę powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Abstraciach!ąc od tego że linux by był lepszy w tych zastosowaniach to i w Win XP da się co nie co z tego zrobić .

 

www ( z php i mysql ) - są do tego zarówno osobne programy jak i całe pakiety ( np. Krasnal Serv ) , pod windowsem działają nawet nieźle .

 

poczta - nie znam progsów pod win do tego - może coś jest .

 

ftp - tu masz sporo softu - bezpłatnego jak i tego płatnego na XP .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 Program do poczty i ftp pod ms?

4 Jak zrobić pod windows taki numer, żeby przedstawiał się jako inny system operacyjny?

Ad.3. Do poczty możesz spróbować np to .http://www.xmailserver.org/

Ad 4. Co przez to rozumiesz?

 

Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, to jeśli to ma być serwer dla ciebie/znajomych a nie serwer pentagonu to myślę, że będzie ok :)

A korzystając z okazji pozwolę sobie polecić FreeBSD zamiast Linuxa gdyby ci się Windowsy znudziły :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli na potrzeby znajomych, to nie ma się co bać.

 

Aplikacje usługowe pod Windows (inne niż IIS) są mało popularne, więc mało kto szuka w nich dziur.

 

Na WWW/PHP/MySQL polecam pakiet AppServ. Ma w sobie wszystko co potrzebne i nie trzeba męczyć się z konfiguracją. Jedyne, co musiałem tam kiedykolwiek zmieniać, to włączenie opcji MOD_REWRITE.

 

Do FTP coś stąd:

http://www.download.net.pl/c56/Serwery-FTP/

 

Do poczty:

http://www.download.net.pl/c103/Pozostale-...y/popular/DESC/

(wybierz po prawej stronie "Freeware" - będzie mniej szukania)

Kiedyś bawiłem się MailEnable i jakoś to nawet działało.

 

Jak już wybierzesz jakiś serwer, to odwiedź stronę producenta, aby mieć najnowszą wersję, bo na tej stronce mogą być już stare "leżaki".

 

Jeśli chodzi o zmianę ID systemu, to SGJ zapewne będzie wiedział, bo on w tym siedzi chyba najwięcej ze wszystkich na forum ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do serwera poczty to musisz mieć co najmniej łącze typu biznes (np. DSL). Inaczej maile z twojego "prywatnego" serwera będą odrzucane przez 90% komercyjnych serwerów. No chyba, że wykupisz jakiegoś smarthosta, ale to już chyba gra nie warta świeczki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do serwera poczty to musisz mieć co najmniej łącze typu biznes (np. DSL). Inaczej maile z twojego "prywatnego" serwera będą odrzucane przez 90% komercyjnych serwerów. No chyba, że wykupisz jakiegoś smarthosta, ale to już chyba gra nie warta świeczki.

To kwestia ustawienia MX'ów w DNS dla danej domeny. Przy stałym IP do zrobienia (np. jeśli wykupimy domenkę w nazwa.pl to bez problemu taki wpis dodadzą) w przypadku zmiennego IP faktycznie będzie problem - za brak/nieprawidłowe MX wiele filtrów antyspamowych przyznaje dużą ilość punktów - a to nie jest dobra wiadomość :)

Całkiem możliwe, że można też jakoś dogadać się ze swoim dostawcą, żeby taki MX dla naszego hosta ustawił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oprócz MX'ów trzeba jeszcze ustawić rekord PTR, a tego raczej na żadnym "prywatnym" łączy Ci nie zrobią. No i pozostaje kwestia czarnych list. 90% adresów IP używanych przez małych dostawców jak i tych dużych (UPC, Multimedia itp.) znajduje się na co najmniej kilku czarnych listach.

 

EDIT

za brak/nieprawidłowe MX wiele filtrów antyspamowych przyznaje dużą ilość punktów

Jak nie ma MX'ów to w ogóle poczta nie działa, no bo niby skąd inne serwery mają wiedzieć gdzie ją kierować?

Edytowane przez PartyBOY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...