Skocz do zawartości
Pawelek69

Ogromny Problem Z Partycjami Recovery

Rekomendowane odpowiedzi

Gość <account_deleted>

Jak się czyta szybciej niż myśli, to jest problem ;) Zapomniałem zadać podstawowego pytania: czy ustawienie HPA hdparm'em zadziałało? tzn. hdparm -N pokazał HPA enabled?

 

...dlaczego nie widać obszaru w windzie? Różni się tylko bios, więc:

- większość dysków wymaga ustawienia flagi "keep settings over reset" żeby ustawienie HPA było zapamiętane -> pewnie starszy bios działa prawidłowo, nowy ustawia HPA bez zapamiętania i po resecie HPA brak.

 

... co do Linuxa: przy zerowaniu nie ma to znaczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

root@ubuntu:/home/ubuntu#

 

root@ubuntu:/home/ubuntu# hdparm -N /dev/sda

 

/dev/sda:

 

max sectors = 488397168/488397168, HPA is disabled

 

root@ubuntu:/home/ubuntu#

 

Masz rację, te problemy wynikają zapewne z BIOSu. Co do ACHI to na każdej wersji BIOSu zawsze mogłem robić bacup przy włączonym AHCI. Na F6c tez to działało. Zawsze miałem ustawione AHCI.

Edytowane przez Pawelek69

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

hdparm to odpaliłeś teraz? chodziło mi o taką sytuację:

>hdparm -Nxxxxxxx /dev/sda - próba ustawienia HPA

>hdparm -N -weryfikacja (zaraz po ustawieniu)

 

Po resecie to nic dziwnego że nie jest ustawione.

 

Co do biosu F5: dlaczego ukrywanie działa na AHCI? - imo jedynym wyjaśnieniem jest to , że podczas instalacji XR2 AHCI jest wyłączane (aczkolwiek wymaga to resetu dysku - ciekawe). Po ustawieniuu HPA tryb pracy dysku nie jest istotny.

 

no ale dobra, - działa, jest oki dalsze uprawianie gdybania raczej do niczego nas nie doprowadzi. Możesz zapytać Gigabyte skąd się to bierze (... powodzenia ;) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na biosie F6c z tego co pamiętam nie działo stworzenie partycji HPA. Teraz za bardzo nie chcę mieszać bo poisntalowałem już system i inne rzeczy.

 

Co do AHCI i XR2 ciekawe jest jeszcze to że jeżeli włączam komputer z AHCI z wyzerowanymi ostatnimi 130 MB i bootuję z CD z XR2 to od razu XR2 odpala się i jest gotowy do robienia backupu. Czyli faktycznie ten program może wyłączać AHCI.

 

W wolnym czasie chyba napiszę do Gigabyte i dam znać. W każdym bądź razie już wszystko działa tak jak chciałem i jeszcze raz serdecznie dziękuję za pomoc :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...