Skocz do zawartości
Dzidaziom

Dwie Chłodnice

Rekomendowane odpowiedzi

Wpadł mi w ręce Zalman Reserator 2

 

o taki:

 

http://techgage.com/article/zalman_reserat..._water_cooling/

 

Cały kompletny z blokami chłodnicą itp.

 

Do tej pory chłodziłem - i jeszczę chodzę kompa Laingiem DDC rt nawet nie wiem ile wat bo zapomniałem, blackwaterem 3x120 na cpu jest kyniek prison, na grafice jakiś lepszy swiftech, no i na tym setupie jakoś udało mi się porobić rekordy Polski, naprwade dobrze wykręciłem swojego Athlona. No ale że wpadł mi reserator, ja jestem za tym żeby podpiąć wszystko pod niego (chłodnica reseratora naprawde mi sie podoba, ładny mebelek), ale pytanie brzmi: czy jest jakiś sens wpinać w układ mojego blackwatera 123 (i to chyba ultimate jeszcze, bo ten grubszy), i jeżeli tak, to w które miejsce? Przed chłodnicą z zestawu zalmana, czy po niej...? Nie będzie chodziła pasywnie, 3 airguardy na 6v będą się obracały...

 

czekam na opinie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze umiescic miedzy cpu a grafika? zawsze jakies zbicie by bylo temp. ze setup by wygladal m/w Rez -> pompa -> cpu -> blackwater -> gpu -> reserator -> rez, badz odwrtonie chlodnice mozesz sie pobawic w testy itp. co ty na to ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wpadł mi w ręce Zalman Reserator 2 (...)

Do tej pory chłodziłem - i jeszczę chodzę kompa Laingiem DDC rt nawet nie wiem ile wat bo zapomniałem, blackwaterem 3x120 na cpu jest kyniek prison, na grafice jakiś lepszy swiftech, no i na tym setupie jakoś udało mi się porobić rekordy Polski, naprwade dobrze wykręciłem swojego Athlona. No ale że wpadł mi reserator, ja jestem za tym żeby podpiąć wszystko pod niego (chłodnica reseratora naprawde mi sie podoba, ładny mebelek), ale pytanie brzmi: czy jest jakiś sens wpinać w układ mojego blackwatera 123 (i to chyba ultimate jeszcze, bo ten grubszy), i jeżeli tak, to w które miejsce? Przed chłodnicą z zestawu zalmana, czy po niej...? Nie będzie chodziła pasywnie, 3 airguardy na 6v będą się obracały...

Na poczatku pozwol ze sie przyczepie - pochwal no sie jakie rekordy ;). Byc moze cos przeoczylem, ale ten konfig z sigu nie wydaje sie byc rekordowym :P.

 

No ale nie wazne. Gdybym chcial cos kombinowac to probowal bym wpiac sie z ta chlodnica w istniejacy uklad. Cala reszta nie wydaje sie godna uwagi. Dal bym ja szeregowo, tuz za albo tuz przed stara chlodnica.

 

moze umiescic miedzy cpu a grafika? zawsze jakies zbicie by bylo temp. ze setup by wygladal m/w Rez -> pompa -> cpu -> blackwater -> gpu -> reserator -> rez, badz odwrtonie chlodnice mozesz sie pobawic w testy itp. co ty na to ?

Tez nie glupi pomysl :). Blackwater miedzy blokami pasuje, Reserator juz mniej, bo duzo wiecej wezy do pociagniecia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na poczatku pozwol ze sie przyczepie - pochwal no sie jakie rekordy ;). Byc moze cos przeoczylem, ale ten konfig z sigu nie wydaje sie byc rekordowym :P.

 

No ale nie wazne. Gdybym chcial cos kombinowac to probowal bym wpiac sie z ta chlodnica w istniejacy uklad. Cala reszta nie wydaje sie godna uwagi. Dal bym ja szeregowo, tuz za albo tuz przed stara chlodnica.

 

 

Tez nie glupi pomysl :). Blackwater miedzy blokami pasuje, Reserator juz mniej, bo duzo wiecej wezy do pociagniecia.

Po pierwsze nie wiem, czy teraz to jest jakiś wynik bo kompa mam pare lat i na tyle długo się już w to nie bawiłem że pozapominałem jaki setup ma mój komputer :D

 

W każdym razie jakoś się tym dookoła nie chwalę bo za często na tym forum nie bywam i jak zacząłem wrzucać screeny z tego co porobiłem to niejaki Pan "Benito" był wielce zbulwersowany i jakoś nie chciał mi uwierzyć więc olałem temat i amknąłem się ze swoimi wynikami w pokoju.

 

To co mam w sigu na powietrzu wstało mi do biosu na 2886mhz (z seryjnych 1833 bodajże), a na wodie udało mi się policzyć milion pi poniżej 40 sekund, w ogóle jakieś dziwne fsb udawało m isię osiągnąć.

 

Teraz pracuje na 222x12,5 przy 2,05V jade ogniem na ostro bo chcę kompa zmienić a tu ładne wyniki idą cały czas.

 

Nie jest to rekord w każdej kategorii ale swojego czasu miałem najszybciej policzone PI na wodzie w Polsce (na świecie było sporo szybszych osób) i najwięcej MGHz kiedy komp wstał do windowsa na powietrzu, gdzies mam screeny ale nie chce mi sie grzebac.

 

W każdym razie:

 

" Rez -> pompa -> cpu -> blackwater -> gpu -> reserator -> rez,"

 

Pamiętajćie, że w reseratorze REZ to jedno z pompą i chłodnicą :)

 

Czyli byłoby reserator -> cpu -> blackwater -> gpu i znowu reserator. Pomysł w sumie niezły, ale myślę czy wsadzenie blackwatera przed cpu a reseratora między cpu a gpu nie będzie lepszym pomysłem, bo grafiki nie mam planu kręcić narazie w ogóle, a nawet jak tak to mam dziwne wrażenie że one lepiej znoszą wysokie temperatury... :)

 

Chyba blackwater zbije mi temperature lepiej przed cpu niż reserator? Reserator działał u brata, ale on jakoś się nie spinał na duże oc, a ja to chłodzenia mam plan w styczniu podpiąć pod i5 750 na 1156 prawdopodobnie, czekam aż się sytuacja na rynku wyprostuje ;)

 

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze nie wiem, czy teraz to jest jakiś wynik bo kompa mam pare lat i na tyle długo się już w to nie bawiłem że pozapominałem jaki setup ma mój komputer :D (...)

To co mam w sigu na powietrzu wstało mi do biosu na 2886mhz (z seryjnych 1833 bodajże), a na wodie udało mi się policzyć milion pi poniżej 40 sekund, w ogóle jakieś dziwne fsb udawało m isię osiągnąć.

Teraz pracuje na 222x12,5 przy 2,05V jade ogniem na ostro bo chcę kompa zmienić a tu ładne wyniki idą cały czas.

Nie jest to rekord w każdej kategorii ale swojego czasu miałem najszybciej policzone PI na wodzie w Polsce (na świecie było sporo szybszych osób) i najwięcej MGHz kiedy komp wstał do windowsa na powietrzu, gdzies mam screeny ale nie chce mi sie grzebac.

 

W każdym razie:

" Rez -> pompa -> cpu -> blackwater -> gpu -> reserator -> rez,"

Pamiętajćie, że w reseratorze REZ to jedno z pompą i chłodnicą :)

No to konkret. Moj robil 2.57 z plyta na KT400. Potem przesiadlem sie na tak szeroko zachwalany nF2 Ultra-400 i... uznalem ze jest przereklamowany :|. Tak czy inaczej niestety nie doczekal wody, w miedzyczasie upalilem plyte i zostal mi tylko udany kafelek na pamiatke. Kto wie, moze kiedys wpadnie mi w rece dobra plyta to sie pobawie... :roll:

 

Ale wrocmy do tematu. Faktycznie, zapomnialem ze ten kaloryfer jest 3-w-1 :D. W takim razie odpada i pompka i rez, bo w koncu - jak sama nazwa wskazuje - Reserator = reservoir + radiator :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niewazne gdzie umiescisz chlodnice, przed blokiem czy za, temperatura na nim i tak bedzie taka sama.

Jestem w stanie to pojąć, ale nie do końca.

 

Twoja teoria sprawdzi się przy założeniu, że (najlepiej wytłumaczyć na skrajnym przypadku) chłodnica oddaje tyle samo ciepła do otoczenia gdy jest w niej woda mająca 200 stopni i 30?

 

Tak jest?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co wiem to temperatura wody wplywajaca w blok CPU i wyplywajaca z niej rozni sie o 0.5 stopnia, ale co ciekawe, woda wyplywajaca z chlodnicy jest juz mniejsza o 10 stopni. czemu? nie wiem. tak gdziesz wyczytalem.

 

A gdyby odwrocic setup np. res -> gpu -> black -> cpu -> res? na GPU masz swiftecha co chlodzi ram i sekcje?

tak mi sie wydaje po twoim " na grafice jakiś lepszy swiftech " .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co wiem to temperatura wody wplywajaca w blok CPU i wyplywajaca z niej rozni sie o 0.5 stopnia, ale co ciekawe, woda wyplywajaca z chlodnicy jest juz mniejsza o 10 stopni. czemu? nie wiem. tak gdziesz wyczytalem.

interesujące ... link poproszę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie różnica między wodą wpływającą i wypływającą z CPU (teraz macam, obudowa otwarta) tp na oko minimum 5 stopni. Jest bardzo wyczuwalna, jeden jest letni, drugi ciepły. Może to nawet 10 stopni różnicy, w każdym razie sporo. To samo z wodą wpływającą iwypływającą z chłodnicy. Jeden ciepły, drugi letni.

 

Na grafice w tym momencie mam Swiftecha MCW60-B. Może znowu przesadziłęm, może on kiedyś był dobry? W każdym razie jest bardzo wydajny. a na super osiągach grafiki mi nie zależy. Nowego kompa chcę zwodować na I5-750, a grafika to będzie najsłabszy GTS obsługujący CUDA zwodowany tylko dla ciszy i świętego spokoju...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co wiem to temperatura wody wplywajaca w blok CPU i wyplywajaca z niej rozni sie o 0.5 stopnia, 

To jest prawda mniej więcej różnica wynosi około 1-1,5*C. 

 

 

 ale co ciekawe, woda wyplywajaca z chlodnicy jest juz mniejsza o 10 stopni. czemu? nie wiem. tak gdziesz wyczytalem.

Nie sądzę aby tak było....

 

Poproszę o linkasa do tego. 

polecam poczytać o wydajności chłodnic i jak się to mierzy.

Generalnie rozbija się o deltę czyli różnicę temperatur powietrza za i przed chłodnicą.

http://www.klimatyzacja.pl/index.php?akt_c...142&cms=281

Tylko że to jest do obliczania troszkę innych chłodnic. Tytaj trzeba wzoru na chłodnicę wody. 

 

Wzór powiązany był z k, strumieniem czynnika chłodzącego (woda) i delta T 

 

Jak znajdę wzór to go podam. 

Edytowane przez mib

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CYTAT(RatManek @ 26 wrz 2009, 13:08) *

ale co ciekawe, woda wyplywajaca z chlodnicy jest juz mniejsza o 10 stopni. czemu? nie wiem. tak gdziesz wyczytalem.

 

Nie sądzę aby tak było....

Przepraszam was bardzo, chodzilo mi o powietrze przeplywajace przez chlodnice ktore rozni sie od 3 do 10 stopni.

 

Ale z tym o bloku to prawda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam was bardzo, chodzilo mi o powietrze przeplywajace przez chlodnice ktore rozni sie od 3 do 10 stopni.

Jeśli to powietrze to tak mogło być. 

 

Ale z tym o bloku to prawda.

 

Różnica in/out w bloku wynosi do 1,5*C a nie 5 jak mówisz. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, złożę w sumie tak, żeby było mi wygodnije. Będą dwie chłodnice przed CPU żeby węże nie wracały sto razy do obudowy, efektami może się pochwale, zobacze jak będzie. Niewiele osób ma reseratora tutaj, sam jestem ciekawy jakie to jest wydajne ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli masz odczuwalna różnicę za i przed blokiem to znaczy, że flow w układnie masz tak kiepski iż płyn ma czas się nagrzać przepływając przez blok czy chłodnice. Ja w swoim układzie ma 2 chłodnice i 7 bloków. Różnica za, przód wynoś max 1,5c przy przepływie w granicy 140l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...