Skocz do zawartości
zibi74

Dysk Samsung Dziwnie Sie Zachowuje Przy Starcie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam 2 dyski samsung sata. Jeden starszy 2 nowszy i wiekszy. Do niedawna nie było problemów. A ja jestem wyczulony na wszystkie podejrzane dźwięki. Z tego co wiem przy starcie dyski te klikają jednokrotnie i jest to normalne. A więc jak do tej pory przy uruchomieniu kompa były 2 takie kliknięcia. Jednak od jakiegoś czasu tuż przed wejściem na pulpit (mniej więcej przy napisie zapraszamy) przy ładowaniu komputera pojawił się kolejny klik i już po kilku uruchomieniach kompa wzbudziło to moje podejrzenia. Któregoś dnia pojawiły się nawet 2 i 3 kliki. A więc poszedł w ruch hd tune, oraz odczyt smarta z kilku różnych programów. Oba dyski bez bad sectorów i smart w 100% bez zastrzeżeń, no może w 99,9% bo w tym nowszym od samego początku jest jeden unknown attribute B8 (specyficzne dla dostawcy) na zółto. Ale to też tylko w hd tune bo w innych wartość w normie. Skoro niby wszystko ok to gdzieś wyczytałem że to może też wina okablowania. A więc troche podociskałem przedmuchałem i faktycznie kamień z serca przez jakiś czas krótki ich nie było. Ale wkrótce znowu po 3 4 krótkie kliknięcia (zajmujące łącznie około 4/5 sek) tuż przed wskoczeniem na pulpit, które faktycznie wstrzymywały dostanie się na niego. A więc wszystkie kable sata oraz od napiecia powyjmowałem przedmuchałem zmieniłem miejscami, podociskałem. Włączam a przed wejściem na pulpit 4 kliknięcia. Podczas pracy z dyskami jak już sie wszystko załaduje nie mam absolutnie żadnych problemów! Najdziwniejsze w tym wszystkim jest to że te kliknięcia występują tylko i wyłącznie w jednej sytuacji - tuż przed wejściem na pulpit a nie tuż po włączeniu kompa w biosie albo podczas normalnej pracy. Dodam jeszcze że kable sata nie siedzą w dysku jak i na płycie jak skała tak żeby je kombinerkami wyciągać i owszem jest w nich odrobina luzu ale oczywiście siedzą w gniazdach do końca.

 

Bardzo prosze o jakieś wskazówki i z góry dziękuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ze smarta wyciągnij wartości a sens i tolerancje wyguglaj,, hdtune pokaże ci że dysk jest okej a część parametrów kwalifikuje dysk do wymiany,,, powiem więcej - mam dysk 2,5 z taką ilością badów i tak zajechany że transfer z niego to 10-15MB,, to ledwie 1/3-1/4 tego co powinno być,, hdtune-okej. jemu reloki nie przeszkadzają ;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Wklejam wykres ze smarta z everesta:

 

 

01 Raw Read Error Rate 51 100 100 15 OK: wartość w normie

03 Spin Up Time 25 100 100 6016 OK: wartość w normie

04 Start/Stop Count 0 99 99 1966 OK: zawsze pozytywnie

05 Reallocated Sector Count 10 253 253 0 OK: wartość w normie

07 Seek Error Rate 51 253 253 0 OK: wartość w normie

08 Seek Time Performance 15 253 253 0 OK: wartość w normie

09 Power-On Time Count 0 100 100 11734 OK: zawsze pozytywnie

0A Spin Retry Count 51 253 253 0 OK: wartość w normie

0B Calibration Retry Count 0 100 2 1 OK: zawsze pozytywnie

0C Power Cycle Count 0 99 99 1934 OK: zawsze pozytywnie

BE <specyficzne dla dostawcy> 0 112 94 42 OK: zawsze pozytywnie

C2 Temperature 0 112 94 42 OK: zawsze pozytywnie

C3 Hardware ECC Recovered 0 100 100 48865211 OK: zawsze pozytywnie

C4 Reallocation Event Count 0 253 253 0 OK: zawsze pozytywnie

C5 Current Pending Sector Count 0 253 253 0 OK: zawsze pozytywnie

C6 Off-Line Uncorrectable Sector Count 0 253 253 0 OK: zawsze pozytywnie

C7 Ultra ATA CRC Error Rate 0 200 200 0 OK: zawsze pozytywnie

C8 Write Error Rate 0 100 100 0 OK: zawsze pozytywnie

C9 <specyficzne dla dostawcy> 0 100 100 0 OK: zawsze pozytywnie

CA <specyficzne dla dostawcy> 0 253 253 0 OK: zawsze pozytywnie

 

 

 

Na pierwszy rzut oka widać na Raw Read Error Rate trochę błędów. Co prawda jest to parametr krytyczny ale bać się należy podobno jak idzie on w tysiące. On się zmienia czasem się zmniejsza czasem zwiększa ale nie był narazie większy.

 

Nie widać relokowanych sektorów - niby dobrze.

 

I potem parametr Calibration Retry Count który może powoduje te dziwne dźwięki. A właściwie nie dziwne a dodatkowe. Wszystkie brzmią tak samo czyli jak sie domyślam głowica ponownie szuka pozycji. Czy jest to groźne? I z jakiego powodu tak sie dzieje?

 

Hardware ECC Recovered - ogromna liczba ale czy groźna?

 

Co prawda parametr Write Error Rate nic tu nie wskazuje ale czasami odrobinę rośnie i potem wraca do normy.

 

Używam jeszcze programu active smart i straszy mnie że TEC DATE jest w tym miesiącu.

 

Chętnie bym użył tego programu MHDD ale troche obawiam się go użyć zwłaszcza jeżeli w instrukcji straszą uszkodzeniem dysku i utratą danych. Można w zamian użyć victorii?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Właśnie znalazłem przyczynę takiego zachowania. Tak jak wcześniej przypuszczałem chodzi tu o kalibrację dysku. Robiłem porządki na dysku i wszedłem na ostatnią partycję no i się zaczęło klikanie a właściwie kalibrowanie z kilkanaście razy. Przerażony wyłączyłem explorera, i jeszcze raz do niego wszedłem na tą samą partycję. Zacząłem przeglądać jej zawartość no i jeden plik otworzony drugi poprzedzony kliknięciami i tak w kółko. Zacząłem kopiować w końcu dane w bezpieczne miejsce ale po chwili zrezygnowałęm z powodu ilości kliknięć. Próbowałem zrobić scandisk ale się nie dało przez kliknięcia. Te kliknięcia na początku ładowania windowsa wynikały chyba z tego że po prostu cały dysk jest przygotowywany do działania w tym ta partycja a że coś z nią nie tak stąd te problemy. Proszę mi poradzić czy to poważna usterka i da się ją naprawić czy to początek końca od tyłu dysku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...