Skocz do zawartości
fl0r3k

Sieć Gigabitowa - Mały Teścik Z Problemami.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Miałem jakiś czas temu chrapkę na sieć gigabitową w domu.

 

Sprzęt do połączenia w sieć to:

- Gigabyte GA P31-DS3L z wbudowaną kartą gigabitową RTL 8111B.

- Laptop HP 6530b z wbudowaną gigabitową kartą sieciową Broadcom BCM5787M.

- Gigabit router Linksys WRT320N

- Kable Cat 5e.

 

No i niby wszystko ładnie pięknie.

 

1. PC -> router <- Laptop

Niby wystarczyło wszystko połączyć, żeby hulało aż miło. Linksys widzi PC jak i Laptopa jako połączenia 1Gb. W Windowsach oba są widoczne jako 1Gbs, a transfer? 6MB/s :blink:

 

2. PC <-> Laptop.

Myślałem, że w poprzednim połączeniu coś nie tak, więc może kable? Może coś innego. Podpiąłem na krótko dwa kompy, żeby wyeliminować kable ew router.

Po podpięciu połączenie w obu kompach jest na 1Gb, a transfer jak poprzednio ok 6.5MB/s.

 

Inne:

Sprawdziłem jeszcze w ustawieniach, że na DS3L moge spokojnie wymusić "Speed & duplex" na "1.0 Gbps Full Duplex" natomiast w Laptopie moge tylko wybrać 100Mb Full Duplex (wtedy wskazuje tylko 100Mbps i Linksys widzi połączenie jako 100Mb) lub tryb Auto i wtedy wskazuje 1Gb.

 

Pytanie się nasuwa "Leo... why?". Generalnie na 100BASE-T transfer powinien być ok 11MB/s, na 1000BASE-T powinien dochodzić do ok 30MB/s (da się niby więcej jak sprzęt da rade).

 

Ktoś może miał podobny problem i znalazł solucje? Może niedługo zmontuje jakiegoś kompa z kolejną karta 1Gb, żeby sprawdzić co jest nie tak. Póki co obstawiam jakiś bug po stronie Laptopa. <_<

 

A może o czymś zapomniałem? :rolleyes: Może coś jeszcze mądrego powinienem sprawdzić? <_<

 

Pozdrawiam,

fl0r3k

Edytowane przez fl0r3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą, jaki kabel i gdzie (tanio) kupić, coby chociaż możliwe problemy w tym zakresie wyeliminować? Powiedzmy, że chodzi o klikanaście - dwadzieścia metrów między urządzeniami.

Też właśnie musze obadać teren z kablami i kupić cat 6. W przyszłym miesiącu (listopad) mam zamiar złożyć nowego kompa i wtedy będę mógł powiedzieć, gdzie leży wina. Nie mam pod ręką drugiej stacjonarki niestety :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od tego, że naklejka 1Gb na urządzeniu wiosny nie czyni. Jak sam zauważyłeś, karta obsługuje 1Gb, ale nie w trybie full duplex. Oznacza to w praktyce brak możliwości wykorzystania całej dobroci 1Gb. Dlatego masz coś niewiele szybszego od 100Mb full duplex i tyle.

 

Podstawowa zasada IT mówi, że całość sprzętu jest tak szybka, jak jego najwolniejsze ogniwo. W tym wypadku trzeba router, który obsługuje full duplex 1Gb i dobrze by było, gdyby potrafił dla każdego gniazda ustawiać oddzielny tryb - w przypadku różnych kart sieciowych. W innym wypadku cała sieć będzie chodzić tak szybko, jak najwolniejsza karta w zestawie.

Podobnie kwestia tych naklejek 1Gb na płycie GB czy laptopie. 1Gb może wyciąga, ale na dobrym kablu, w połączeniu 1:1 i wykorzystaniu całego pasma tylko przez wysyłanie danych w jedną stronę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ethernet 1gb jest TYLKO full duplex. standard nie przewiduje half-duplexu , czy innych takich.

oczywiście w 100mbps i wolniejszych half-duplex występuje.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od tego, że naklejka 1Gb na urządzeniu wiosny nie czyni. Jak sam zauważyłeś, karta obsługuje 1Gb, ale nie w trybie full duplex. Oznacza to w praktyce brak możliwości wykorzystania całej dobroci 1Gb. Dlatego masz coś niewiele szybszego od 100Mb full duplex i tyle.

 

Podstawowa zasada IT mówi, że całość sprzętu jest tak szybka, jak jego najwolniejsze ogniwo. W tym wypadku trzeba router, który obsługuje full duplex 1Gb i dobrze by było, gdyby potrafił dla każdego gniazda ustawiać oddzielny tryb - w przypadku różnych kart sieciowych. W innym wypadku cała sieć będzie chodzić tak szybko, jak najwolniejsza karta w zestawie.

Podobnie kwestia tych naklejek 1Gb na płycie GB czy laptopie. 1Gb może wyciąga, ale na dobrym kablu, w połączeniu 1:1 i wykorzystaniu całego pasma tylko przez wysyłanie danych w jedną stronę.

No i chwilo też wszystko chodzi tak jak ustawienia w 6530b na 100Mb. Najsmieszniejsze jest to, że router widzi 1Gb połączenia na obu kompach, a mimo wszystko jest tak wolno. No i nie wiem czemu na stale w lapsie nie moge ustawic 1Gbps tylko 100Mb, dopiero w trybie auto ustawia sie na 1Gpbs. Tj pisałem musze skołować drugą stacjonarke, żeby wykluczyć powolnego laptopa ;)

 

ethernet 1gb jest TYLKO full duplex. standard nie przewiduje half-duplexu , czy innych takich.

oczywiście w 100mbps i wolniejszych half-duplex występuje.

 

1000BASE-TX jest half-duplex. EDIT: W sensie jest również w wersji half i full ;)

Edytowane przez fl0r3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obydwaj chyba nie macie racji:

 

Głównymi założeniami 1000Base-T określonymi przed standard są:

 

1. obsługa CSMA/CD MAC

2. zgodność ze specyfikacją GMII

3. wsparcie dla wtórnika 1000 Mb/s

4. zapewnienie transmisję full i half-duplex

5. wsparcie dla operacji na odległość 100 m

6. współczynnik BER mniejszy lub równy 10-10

7. obsługa autonegocjacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie ma przypadkiem, któraś karta ewentualnie router włączonej opcji flow control?

Między starym laptopem asusa opartym na sisie a stacjonarką miałem maksymalnie dla 100-tki 7MB/s i nic kompletnie na to poradzić nie mogłem. Dopiero zmiana sprzętu podniosła transfer do 11.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie ma przypadkiem, któraś karta ewentualnie router włączonej opcji flow control?

Między starym laptopem asusa opartym na sisie a stacjonarką miałem maksymalnie dla 100-tki 7MB/s i nic kompletnie na to poradzić nie mogłem. Dopiero zmiana sprzętu podniosła transfer do 11.

Ogolnie po całym dzisiejszym dniu walki doszedłem do wniosku, że oddaje router na gwarancji. Dlaczego?

 

- zrywa połączenia

- podczas pingowania "hardware error"

- transfer z neta 300KB (po podpieciu starego DLINKA 1MB - czyli max mojego łącza).

- firmware najnowszy - nie pomaga

 

Wczoraj przez chwile cudem udało mi się mieć 20MB/s, ale dzisiejsze problemy z netem mnie wykończyły.

 

Chyba, że ktoś ma jakąś solucje na szybko? Może Gigabitówki tak mają? Ja zupełnie nie mam pomysłu co dalej :/

 

 

EDIT:

A juz nie wiem sam w koncu co sie dzieje. Zrobiłem Factory Defaults i jakoś cudem wrócił do zdrowia :/

Edytowane przez fl0r3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to widze postęp. Możesz powiedzieć co wcześniej było nie tak?

Zaraz wszystko opisze co i jak.. najpierw musze dojsc do ładu w tym burdello.

 

EDIT:

No i w sumie nie mam co opisywac :angry: Miałem dziś niezły burdel z i-netem. Na początku myślałem, że to UPC, bo ginęły paczki, potem zobaczyłem, że przy pingowaniu znikają paczki tez na routerze. Podmieniłem router na starego DLINKa i wszystko zaczeło hulać. A na WRT320 transfery po 100KB... jakaś totalna żenada. Dopiero po powrocie do factory defaults router odzył. Tak jak pisałem wczoraj jakimś cudem udało mi się wyciagnąć 20MB/s, teraz po testach tylko 10-12MB/s (wczesniej było koło 6MB/s). W zasadzie nic nie zmieniłem poza Factory Defaults. Nie wiem czemu tak jest, ogólnie troche mnie ten sprzęt irytuje. Póki co śmiga, ale zobaczymy czy znowu mu coś nie odwali. No i nie wiem jak dojść do tych 20MB/s po raz kolejny <_<

Edytowane przez fl0r3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i w końcu mam jakiś sprzęt do testów.

 

Komp z podpisu + HP DL380 G3 z raid0.

 

Download z serwera śjakieś 27-30MB/s.

Upload na serwer dochodzi czasem do 60MB/s po czym spada - nie wiem skąd się to bierze

 

Mierzone przez Netlimiter, bo nie mam nic innego pod ręką.

 

 

...aaaleeee widać, że routerek daje rade i o to mi chodziło :)

Edytowane przez fl0r3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dysk z lapa pewnie też ogranicza prędkość przesyłu, ja przynajmniej tak to odczuwam u siebie.

 

Tak, zdecydowanie dyski to wąskie gardło. Na serwerze nie mam problemów, na Desktopie na dysku sytemowym zdecydowanie jest wolniej, na dysku wolnym od systemu transfer jest większy ok 30MB/s

 

W zasadzie, żeby to przetestować to trzeba by jakoś bardziej dokładnie się pobawić ;) Narazie nie mam ani koncepcji, ani czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No oki doki.

 

Desktop <-> Router <-> Server

 

Jperf:

Client:

Dołączona grafika

Server:

Dołączona grafika

 

Obojetnie czy na Serwerze zrobię Client czy Server, jednym słowem obojętnie w która stronę pójdzie transmisja wynik jest ten sam (łącznie z tym dołkiem na początku, który nie wiem skąd się bierze).

 

Dla tych co nie chce się klikać wychodzi jakieś 80MBytes/sec.

 

 

I teraz ciekawostka. Przetestowałem to tak samo z konfiguracja:

Laptop <-> Router <-> Desktop

Client <-> Router <-> Server = 25MBytes/sec

Server <-> Router <-> Client = 10MBytes/sec

Edytowane przez fl0r3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...