Skocz do zawartości
Zitan

Htpc Na Linuxie

Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegoś czasu zamierzam zbudować dla siebie HTPC. Ale nie wiem do końca co kupić. Chciałbym bardzo cichy komputer do odtwarzania plików w formacie mkv do 1080p. Ważne jest to że komputer ma służyć jako server również (WebDev, FTP, i nie wiadomo co jeszcze). Czy można w ogóle to wszystko połączyć z sobą?. Potrzebuje zintegrowanej płyty głównej z procesorem Atom lub inna konfiguracja byle była cicha, kartą graficzną ze złączem HDMI i dobrej lub bardzo dobrej jakości kartą dźwiękową (jednym kablem HDMI dźwięk i obraz) z późniejszą możliwością podłączenia zestawu audio przez złącze cyfrowe do wzmacniacza wszystko to w obudowie z pilotem max do 3tyś zł. Najważniejsze jest to czy linux poradzi sobie szczególnie z dźwiękiem przestrzennym jestem audiofilem i dźwięk ma dla mnie duże znaczenie. Od dość dłuższego czasu nie interesuje się nowościami i nie chce przepłacić, ale też nie chce kupować 2 razy jak każdy z nas. Co mi polecacie?

Edytowane przez Zitan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Czy można w ogóle to wszystko połączyć z sobą?.

Oczywiście, ale jeśli dobrze oceniam zakres zastosowań, to daruj sobie microATX, atoma i via - to nie ta liga. Ja bym raczej złożył pc na normalnych bebechach + ew. underclock/undervolt - jest przynajmniej jakiś konkretny zapas mocy.

Zapomnij, że zainstalujesz np. MythTV i naciśniesz Play na pilocie - trzeba trochę wgryźć się w system i konfiguracje (np. ALSA, LIRC). Polecam forum MythTV - tam znajdziesz sporo informacji. Szczególnie audio będzie wymagać paru zabiegów żeby brzmiało jak należy. Surround? - można puścić stream bezpośrednio na zewnętrzny dekoder - z czym tu miałby sobie linux nie poradzić? ;)

WebDev, FTP, i nie wiadomo co jeszcze

Do "nie wiadomo co jeszcze" dodałbym np. streaming z VLC po LANie, klienta Torrenta ;)

Poco VLC - np. mam kartę TV w jednym kompie, ale żonka może sobie obejrzeć wiadomości na lapie, podczas gdy ja toczę nierówną walkę na serwie Nexuiza, albo akurat wole obejrzeć jakiś film ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety atom jest za slaby zeby obsluzyc rozdzielczosc 1080p. Szukalem kiedys plyty z atomem i hdmi i ceny byly kosmiczne, moze teraz juz cos sie zmienilo.

Nie do konca. Przy dwurdzeniowych Atomach mozna zastosowac kodek CoreAVC i wowczas 1080p da sie odtwarzac bez wiekszych problemow choc procesor w zasadzie obciazony jest w blisko 90%, na wszystkich rdzeniach. Faktem jednak jest, ze teraz lepiej wziac plyte z IONem i zrzucic cala robote na karte graficzna poprzez VDPAU.

Edytowane przez KrzychuG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze coś zwanego XBMC - jedno z najlepszych rozwiązać do HTPC.

Obecnie testuję na swoim blaszaku wersję pod Windowsa, ale są też dystrybucje na Linuxie włącznie z LiveCD.

 

W sprawie hardware'u przymierzam się do zakupu czegoś na Atomie 330 z ION-em, najprawdopodobniej będzie to ten AsRock

Cena w granicach 1k PLN nawet zachęca :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

XBMC mozna doinstalowac na Debianie/Ubuntu z repo. Dodatkowo w Debianie instalujac wersje netinstall budujemy system dla samego siebie, wiec mozna cos lekkiego zbudowac. Znalem tez jakas wersje specjalnie do HTPC ale nie pamietam teraz. Jak sobie przypomne to dam znac!

 

Oooo! Tutaj cos mam: http://jakilinux.org/aplikacje/multimedia/...pc-na-linuksie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to moze lekko wznowie temat

Potrzebuje jakiejs dystrybucji banalnej w instalacji i uzytkowaniu.

 

Dzialac ma to domyslnie na Athlonie II, M4A78-HTPC/RC, 2GB ramu...

Fajnie jakby spelnial te wymagania:

- Obslugiwal pilota zalaczonego do mobo

- Byl banalny w obsludze, serio, kobitka, dzieciaki itd

- Mial mozliwosc odtwarzania z dysku sieciowego i innych kompow wlaczonych do sieci

- Mozliwosc stworzenia przejrzystych bibliotek MP3 i filmow, najlepiej z okladkami

- Bezproblemowa obsluga w/w sprzetu

- Obsluga HDMI

- Odtwazanie filmow w roznych formatach.. glownie 1080 mkv

- Napisy

- Internet

 

No i chyba tyle ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

...czyli potrzebujesz Ubuntu 10.04 ;)

- nie pitolisz się z interfejsem (jak np. przy fluxboxie itd)

- interfejs prosty i "ładny"

- po odpaleniu system zabiera jakieś 200 - 220MB by default z compizem prawie na full

- za...pitala - na cienkim dysku laptopowym uruchamianie ok 15s, zamykanie w zależności od ilości odpalonego softu i ew użycia swap - 2-5s

- Pulseaudio obsługuje HDMI i jest zainstalowane by default

Soft dodatkowy:

LIRC - raczej nie będzie problemu z pilotem, jakby co daj znać..

XBMC - defacto kompletny interfejs HTPC

 

VLC - odtwarza wszystko + napisy, ostatnio doszedł codec obsługujący vdpau. Może równierz wysyłać streamy po sieci - czyli oglądasz film na innym kompie ;)

SMPlayer - alternatywa dla VLC, ale dużo mniejsza funkcjonalność

MP3 - masa możliwości, IMO, oprócz XBMC Rhytmbox ma wystarczajoco dobrze funkcjonującą bazę, ale jest jeszcze DeadBeef, Amarok, .... dużo.

Jedyna poważniejsza robota to tak na prawdę skonfigurowanie pilota i aplikacji.

 

Internet: no co Ty... :blink: Internet stoi na Linuxie :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Da sie zrobic w razie czego taki myk by XBMC odpalalo sie razem z systemem?

Brak pulpitu, mozliwosci ustawien/ konfiguracji/ zrypania systemu??

Chodzi o to by komp sie odpalal i by mieli przed soba menu wyboru film/muzyka/internet/zdjecia ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

XBMC tylko troszke zabawy z pilotem może być - aha i oczywiście tylko w ostatniej wersji beta bo dopiero ta zaczęła bezproblemowo obsługiwać DXVA...oficjal zamulił mi nawet E8200 na full hd

ale fakt program bezkonkurencyjny - bawiłem sie też boxee ale to dziadostwo przy XBMC - nawet do pięt mu nie dorasta pomijając juz kompletny syf w polskiej wersji językowej

 

znaczy co costi z tego pena?oczywiście rozumiem że multimedia na oddzielnym dysku...kurde a ja myślałem że warto by zainwestować w jakis najtańszy SSD by to dobrze śmigało.... :)

a sprawdzałes gołą wersję XBMC?bo live CD śmiga ale nie wiem jak on by wstawał szybko(CD ma swoje ograniczenia choć ja nagrałem obraz na DVD) a nie powiem zalezy mi na czasie bo chciałbym postawić ZOTAC ZBOX i XBMC zamiast obecnego playera HDD którym to duuuzo brakuje do luksusu

Edytowane przez pkomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

XBMC tylko troszke zabawy z pilotem może być - aha i oczywiście tylko w ostatniej wersji beta bo dopiero ta zaczęła bezproblemowo obsługiwać DXVA...oficjal zamulił mi nawet E8200 na full hd

Nie potwierdzam - na ION i obecnym stabilnym buildzie (testowane ok. miesiac temu) i sterownikach ze strony nVidii VDPAU chodzilo bezbolesnie.

 

A na penie mialem po prostu zainstalowane Ubuntu i z poziomu tego Ubuntu zassalem sobie xbmc. LiveCD nie sprawdzalem, pewnie chodziloby szybciej, ale poniewaz instalowalem to eksperymentalnie, a obyty w linuxie nie jestem, to wolalem miec dostep do normalnej przegladarki internetowej i interfejsu okienkowego.

 

Samo XBMC wstawalo moze 2 sekundy, az w szoku bylem. Tym bardziej, ze na co dzien uzywam MediaPortal, ktory to wstaje dosc dlugo.

 

XBMC jest super, ale ma kilka wad, ktore jak dla mnie go dyskwalifikuja:

- brak porzadnego pluginu do anime (jakis jest juz w fazie beta, wiec jest szansa, ze cos z tego bedzie)

- brak obslugi DVB-T (mozna niby robic jakies obejscie z uzyciem MythTV)

- i na koniec najwazniejsze: tragiczne zarzadzanie biblioteka. XBMC jest strasznie restrykcyjny jesli chodzi o nazwy plikow, brakuje mu sensownego systemu podpowiedzi czy tez mozliwosci recznego wskazania, ze ten plik to jest taki film (ok, mozliwosc jest: mozna wpisac tytul i podac gatunek. Tylko co z tego, skoro nie sciaga wtedy informacji z netu?). Sa jakies zewnetrzne narzedzia do grzebania w bazie (glownie pod Windowsa, pod Linuxa ledwo co jest), ale to sa zewnetrzne narzedzia, a u mnie HTPC w zalozeniu ma chodzic 24/7 i miec podlaczonego tylko pilota.

Na MediaPortal udalo mi sie to juz zrobic, musze tylko dojsc do ladu z telewizja.

 

Licze, ze nowa wersja XBMC jak juz osiagnie status finalny to rozwiaze czesc z tych problemow (powiedzmy, ze DVB-T jest najmniej istotne), bo bardzo mi sie podoba i zapierdziela, az milo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jakąś dystrybucję znasz choć trochę, to właśnie tą zainstaluj ;]

 

Jeżeli nie, i zależy ci Tylko na odtwarzaniu, weź xbmcbuntu. Jeżeli chcesz trochę poznać linuxa, weź na początek dowolne ubuntu a resztę zrób sam (w praktyce sterowniki grafiki + xbmc + LIRC). Oficjalne ubuntu ze środowiskiem unity może być nawet ok - powinno dać się całkiem sporo zrobić w nim z poziomu pilota. Jakkolwiek na sam desktop do tego typu maszyny prawdopodobnie nadaje się najlepiej xfce - lekkie, bezproblemowe, logiczne. dojrzałe i... po prostu dobre (czyli xbuntu - ubuntu z xfce jako domyślym dekstopem).

Osobiście preferuję minta - to jest ubuntu z nazwijmy to innym overlayem i trochę inną ideologią. Więcej wolności, mniej komercji, praktycznie identyczne repozytoria i z 6 desktopów do wyboru (xfce również).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, samo XBMC na każdym OSie działa tak samo - konfiguracji dokonuje się z poziomu samej aplikacji, ew. zaawansowane ustawienia są w pliku advancedsettings.xml, który też ma wszędzie taką samą składnię. Inna rzecz, że jak dotąd sięgnąłem do niego tylko raz, jak dodałem więcej wyrażeń regularnych do indeksowania biblioteki (kopiuj-wklej z forum XBMC ;) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...