Skocz do zawartości
Finchy

Problem Z Komputerem

Rekomendowane odpowiedzi

mam problem z moim komputerem, od jakiegoś miesiąca. zaczęło się niewinnie, bez powodu zaczął się zawieszać (nie ważne czy w grach, czy podczas pracy w FireFoxie) i to w najmniej oczekiwanych momentach (po 3 minutach od włączenia, albo po 3 godzinach)... wspólnym motywem był błąd 0x000000f4 oraz to, że po restarcie był błąd w BIOSie Reboot and select proper boot device albo insert boot media in selected boot device. zaczynało mnie to już powoli denerwować, bo za każdym razem musiałem wyłączać go z listwy, dociskać kable SATA do dysku i włączać go ponownie. niestety raz mu coś nie wyszło, i pozostał mu błąd "system został uszkodzony". i co? reinstall windy :damage_wall: myślałem że może to coś pomoże, ale gdzie tam -_- błąd cały czas wyskakuje. ostatnio pojawił się inny nawet BSoD 0x000007a.

sam sobie już nie radzę, więc błagam panowie - POMÓŻCIE! podpowiem, że czasami po błędzie "Reboot and select..." dysk przełączał się z trybu UDMA5 na PIO. musiałem wtedy usuwać kontroler dysku i robić mu reboota, by instalował się jako UDMA.

temperatury mam w normie, dysk ma stałą temperaturę koło 30*C

reszta temperatur (w zasadzie są identyczne zarówno w BIOSie, jak CoreTemp i o dziwo SpeedFanie [pod obciążeniem Orthos Prio8 Blend])

 

Temp1 -128*C :blink:

Temp2 58*C (to chyba MOBO)

Temp3 34*C

HDO 30*C

Temp1(ACPI) 26*C

Core 1 70*C

Core2 72*C

 

test w Orthosie Prio8 Blend przeszedł bez problemu po 6h (zero błędów)

memtest to samo -> zero błędów

dysk skanowany HDTunem -> kondycja 100%, zero BadSectorów

 

tak wygląda Validation z CPU-Z

» Naciśnij aby pokazać/ukryć tekst oznaczony jako spoiler « - "valid"

sprzęt z podpisu, zasilacz Pentagram 430W Silent Force PSF-430-P12S (myślę że on może być winowajcą, ale nie mam jak sprawdzić. na oku mam już BQ L7 530W)

grafa Radeon 4830@stock obecnie

RAM G.Skill 2x2Gb

MOBO Biostar P43-A7

HDD Samsung SpinPoint F1 640Gb

chłodzenie procka AC Freezer Extreme

 

z góry Bóg zapłać za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja poradzibly sprobowac wlozyc po prostu inny dysk od kolegi jakiegos czy cos. A co do zasialacza to tez mozesz go sprawdzic wymieniajac od kolegia a jesli nie masz takiej mozliwosci to najlepiej idz do sklepu i powiedz ze chcesz jakis tam zasilacz i czy w razie czego mozna go zwrocic, bez problemu powinni ci go dac (musisz zostawic kase :wink: ), ja tak robilem :) Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dysk przekładałem koledze, działał u niego bez problemów.

z zasilaczem może być problem, bo nie chcieli mi go wypożyczyć :/ w żadnym z 3 sklepów, stwierdzili że to nie wypożyczalnia, a koledzy nie mają żadnego dobrego w sumie :|

 

 

EDIT: czy zmiana BIOSu mogła by pomóc? i czy po zmianie BIOSu skasuje się moje OC (wszystko od nowa ustawiać?)

Edytowane przez Finchy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm. Jak podkręcałeś proca, to podnosiłeś napięcie na mostku południowym? Może był niedowoltowany i obsługa dysków szła w diabły. Tylko że to zwykle objawia się zwisami przy już przy ładowaniu systemu, a nie w czasie pracy. Dysk dla świętego spokoju sprawdź softem ze strony producenta. Kabelka sata nie zaszkodzi wymienić, przełożyć do innego portu na płycie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mostek raczej seryjny voltage ma. tyle że:

a) chodził dobrze pół roku, wyjechałem na tydzień, wracam i taki babol :blink:

b) kabelek był zmieniany

c) port też był zmieniany

 

najgorsze jest to, że są dni kiedy mogę całymi dniami ciąć w różne gry i nic. a następnego dnia po 5 min siedzenia na necie zwiech i BSoD :/

Edytowane przez Finchy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza żelazna zasada w przypadku problemów: odkręć kompa lub zresetuj ustawienia bios zworką.

 

Druga sprawa to mogłeś zajechać kontroler.

 

A trzecia, że płyta się sypie.

 

1. Pooglądaj kondensatory na płycie.

2. Zostaw jedną kość pamięci (jeśli masz więcej).

3. Przejedź po pamięci przy pomocy Gold Memory.

4. Podłącz jakąś słabszą grafikę (może być nawet stara na PCI) i podłącz inny zasilacz.

5. Zmierz napięcia miernikiem na wtyczce molex.

6. Pokaż screen z zakładki HDTune->Health oraz puść ErrorScan.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko szkoda mi trochę tych ustawień :P

 

jaki kontroler mogłem zjechać? bo aż tak to się nie orientuje.

 

płyta nówka prawie sztuka Biostara? :blink:

 

1. Kondensatory śliczne całe, nie napuchnięte.

2-3. kości sprawdzane memtestem po parę godzin, zero błędów.

4. grafiki nie mam jak, a zasilacz nie długo nowy kupuje.

5. nie mam niestety miernika, brat zabrał na studia <_<

ale w sumie sam podejrzewam zasilacz, bo jakimś monstrum to on nie jest.

6. Dołączona grafika

Error scan 0 błędów. więc wątpię czy dysk.

 

najlepsze jest to że od jakichś 4 dni ani razu się nie zawiesił. naprawdę nie wiem co z nim jest nie tak :blink:

Edytowane przez Finchy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Ustawienia spisz na kartce, a potem reset - one mogą być przyczyna problemu.

2. Kręcenie kompa nie wydłuża jego żywotności. Jeśli jednak płyta prawie nówka, to poza wadą fabryczną raczej nie jej wina.

3. Już był nie dawno temat, jak ktoś leciał Memtestem po pamięciach i zero błędów miał, a potem GoldMemory znalazł 2500 sztuk.

4. Grafikę/zasilacz pożycz od kogoś. Być może ktoś z forum, kto mieszka niedaleko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmień taśmę sygnałową do dysku, no i ten nieszczęsny parametr B8... C8 co ważniejsze też nie wygląda za różowo. Dysk lepiej sprawdź za pomocą MHDD.

Edytowane przez Dj_AnT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pomoże mi ktoś? teraz dodatkowo dysk mi się ustawił w pomocniczym kanale IDE, nie ważne że go usuwam, ciągle tam się sam instaluje. :blink: czy pomoże wymiana zasilacza? ludzie help!

@UP:

ULLISSES:

1. ustawienia są obecnie defaultowe

4. mieszka ktoś w okolicy Tomaszowa Maz.? :)

 

Dj_AnT:

taśma zmieniona. nadal błąd.

i co to są te parametry B8 i C8?

Edytowane przez Finchy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

C8 to błąd zapisu. Tutaj masz wszystkie kody S.M.A.R.T.: http://forum.purepc.pl/Dyski-twarde-cdromy...ik-t166218.html Sprawdzałeś dysk za pomocą MHDD ewentualnie Estool? Jeśli C7 nadal się zwiększa po wymianie taśmy to może być też problem z kontrolerem na płycie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety ostatnimi czasy nie narzekam na nadmiar wolnego czasu więc nie zdążyłem zrobić skana MHDD -> zrobiłem jedynie screena SMARTa z Victorii. powie mi ktoś czy muszę się martwić tym parametrem 184 (end-to-end error)? Dołączona grafika

jutro specjalnie wezmę urlop i zepnę go na pajączka, zmienię pastę i zrobię pełnego skana dysku z Victorii i jeżeli starczy czasu to też z MHDD.

Edytowane przez Finchy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...