Skocz do zawartości
romek

Be Quiet! Straight Power E7 Cable Managment

Rekomendowane odpowiedzi

Dołączona grafikaSprzęt komputerowy z każdym dniem staje się coraz wydajniejszy i potrzebuje niestety coraz więcej prądu do prawidłowej pracy. Nowe karty graficzne i procesory wytyczają kolejne wyśrubowane progi konsumpcji elektrycznej, które biorą na swoje barki często niedoceniane zasilacze komputerowe. O tym jak ważny to element zestawu, przekonał się każdy kto doświadczył z nim problemów. Dzisiaj chcemy Wam zaprezentować kolejny produkt marki be quiet!, która wprowadza najnowszą serie zasilaczy z odpinanymi kablami: Straight Power Cable Managment E7 680W. Zapraszamy do pierwszego w Polsce testu najmłodszego dziecka be quiet!

Autor: romek - Rafał Romański

Artykuł: be quiet! Straight Power E7 CM 680W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie wadą jest to że ma "słabą" obciążalność linii 12v. Zasilacz o tej mocy (680W) powinien mieć imho chociaż 650W. PSU konkurencyjnej marki ma 648W na 12v przy całkowitej mocy zasilacza wynoszącej 650W. I oba mają ten sam certyfikat sprawności.

 

Szkoda, że nie podałeś przy jakim obciążeniu zasilacza spadło napięcie do 11,81v. Nie wiem czy można nazwać to stabilnymi napięciami, raczej napięciami w normie ATX.

Nie podoba mi się także umieszczenie na stałe kabli od wentyli i 4pin ale to już inna sprawa. Wtyczki 3pin wyprowadzone z zasilacza dają stałe 12v czy są sterowane w zależności od temperatury / przez zasilacz?

 

Wiesz jaka będzie jego cena? - bo jakoś w arcie na to nie trafiłem. Użytkowałeś go z płytami DFI? - pytam o piszczenie, no booty etc. Nie wiesz także jaki jest podział linii 12v na dane złącza?

 

Ogólnie zasilacz jest godny uwagi.

Edytowane przez stolara

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie wadą jest to że ma "słabą" obciążalność linii 12v. Zasilacz o tej mocy (680W) powinien mieć imho chociaż 650W. PSU konkurencyjnej marki ma 648W na 12v przy całkowitej mocy zasilacza wynoszącej 650W. I oba mają ten sam certyfikat sprawności.

Dokładnie, troche słaba obciążalność linni +12V. Konkurencja wyciska dużo więcej. No ale w sumie to linia Straight Power, a więc nie jest high end , stąd pewnie takie rozwiązanie by seria Dark Power miała się czym chwalić.

 

Gril owszem ładny nie powiem , mi się podoba nawet jego wygląd. Ale obawiam się czy poprzecznie idące druty od grila jednak nie zwiększą hałasu generowanego powietrza, bo jednak powietrze natrafi na drut, co w kołowych grilach wydaje mi się mniej zakłucać przepływ powietrza. No i ten grill BQ składa się z wiekszej ilości drutów .

 

Szkoda, że nie podałeś przy jakim obciążeniu zasilacza spadło napięcie do 11,81v. Nie wiem czy można nazwać to stabilnymi napięciami, raczej napięciami w normie ATX.

I tak uwaga odnośnie testu. Tą kieruje do autora recenzji. Zaznacz z jakiej wiązki są robione pomiary zwłaszcza linni +12V. Bo te wachania 20mV to pewnie pomiar brany z molexa. A zapewniam że jakbyś wział pomiar z wtyczek PCIE 6/8 pin podpietych prosto pod grafe w maksymalnym obciążeniu wachania te by wynosiły pewnie z 60-90mV.

 

Dla mnie pomiar z molexa nie jest obiektywny jeśli chodzi o stabilność napięć.

 

Generalnie recka fajna , zasilacz ciekawy , zobaczymy jak z ceną :).

Edytowane przez mak888

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teścik jak znalazł dla mnie - właśnie szukam zasiłki w okolicach 650-750W.

 

Ciekawi mnie tylko strasznie jak wygląda zasiłka która otrzymała bronę.. ;)

str 3

"Zasilacz otrzymał certyfikat "80Plus Brone" co gwarantuje, że posiada minimum 85% sprawności dla 50% obciążenia i 82% sprawności dla 20% i 100% obciążenia."

 

Ed.: Pytano dodatkowe gdzie, kiedy i za ile będzie można go nabyć?

Ed2: I jak wygląda jego głośność w stosunku do konkurencji w podobnym zakresie (np Corsair HX 750 czy Antec tp-650 i 750)?

Edytowane przez Zigi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, zaczynamy:

 

1. drut podłużny nie w kształcie okręgów, więcej hałasu? Mierzyłem sonometrem o czym nie wspominałem w teście jak zachowa się wentylator w dwóch wariantach. Nie ma różnic odczuwalnych a nawet przy zmiennym kształcie łopatek tworzyły się mniejsze zawirowania powietrza dzięki podłużnym a nie kołowym drucie, który jak wiadomo ma jeszcze dodatkowo poprzeczki, które tworzą zawirowania.

 

2. Linie 12V nie mierzyłem z MOLEX ani PCI tylko z wlutowanych przewodów w płytce PCB. Zasilacz zawsze rozbieram i wyciągam PCB, ustawiam na stojaku i mierze napięcia z złączy, na kablach często występują zakłamania. Mierzyłem trzy linie - P8, PCI-E 2, Molex 1 - wyniki wychodziły podobne. Wykreślam błąd gruby i błędy pomiarowe. W teście pokazuje tylko wyniki potwierdzone bo nic nie da wypisanie pomiarów 9-13 prób i tłumaczenie podstaw metrologicznych. Może przy kolejnym teście to bardziej rozwinę by było jaśniejsze. Jeśli chcecie bym badał dokładnie z jakiegoś złącza to podajcie, da się zrobić.

 

3. Linie 18A w tej klasie to wystarczająca wartość. 20A zarezerwowane jest dla Dark Power Pro. Pamiętajcie proszę, że Straight Power to pólka średnia i nie ciągnijcie jej do najwyższych modeli innych marek. Wspominałem w teście, że Waty to nie wszystko, liczy się jakość, wykonanie i dbałość o szczegóły ale to nadal półka średnia a nie w chorej cenie PSU. Corsair powiedzmy nie ma zabezpieczeń na dlawikach i cewkach co daje nam zawsze piszczenie przy obciążeniu a przy bardzo dużym obciążeniu wkurzający dźwięk! To samo mają Fortrony bo to ta sama fabryka ale nie będę się rozpisywał w tym temacie za bardzo. Jak sprawi się nowy Antec New Tp-650 niedługo powinien do mnie dojechać od producenta. Teraz ciężko stwierdzić bo nowego jeszcze nie widziałem. Pamiętajcie, Straight Power to średnia półka nie najwyższa i porównujcie go w tym segmencie.

 

4. Co do ceny, jutro je podam i od jutra będą dostępne w Polskiej dystrybucji. Nie chciałem Was wprowadzać w błąd. Dzisiaj rano rozmawiałem z dyrektorem handlowym i jutro otrzymam wszystkie ceny dla wersji E7 i E7 CM. Pamiętajcie również, że w tabelce umieściłem nowe zasilacze Dark Power Pro P8 ale jeszcze nie są dostępne. Ich premiera będzie w grudniu 2009. Jak już będą pierwsze sztuki to z miłą chęcią przygotuje dla was ich test.

 

Na razie jak widzę, podoba się artykuł co mnie cieszy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Normalnie, masz odpinane kabelki, co prawda mniej trochę ale są. Lepsza sprawność niż Dark Power P7 ale słabsza obciążalność linii 12v. Wentyl w zasilaczu, design obudowy, kondensatory przemawiają za E7 CM. Aha i brak ECASO.

 

 

Na temat ciszy się nie wypowiadam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, zaczynamy:

 

1. drut podłużny nie w kształcie okręgów, więcej hałasu? Mierzyłem sonometrem o czym nie wspominałem w teście jak zachowa się wentylator w dwóch wariantach. Nie ma różnic odczuwalnych a nawet przy zmiennym kształcie łopatek tworzyły się mniejsze zawirowania powietrza dzięki podłużnym a nie kołowym drucie, który jak wiadomo ma jeszcze dodatkowo poprzeczki, które tworzą zawirowania.

 

2. Linie 12V nie mierzyłem z MOLEX ani PCI tylko z wlutowanych przewodów w płytce PCB. Zasilacz zawsze rozbieram i wyciągam PCB, ustawiam na stojaku i mierze napięcia z złączy, na kablach często występują zakłamania. Mierzyłem trzy linie - P8, PCI-E 2, Molex 1 - wyniki wychodziły podobne. Wykreślam błąd gruby i błędy pomiarowe. W teście pokazuje tylko wyniki potwierdzone bo nic nie da wypisanie pomiarów 9-13 prób i tłumaczenie podstaw metrologicznych. Może przy kolejnym teście to bardziej rozwinę by było jaśniejsze. Jeśli chcecie bym badał dokładnie z jakiegoś złącza to podajcie, da się zrobić.

 

3. Linie 18A w tej klasie to wystarczająca wartość. 20A zarezerwowane jest dla Dark Power Pro. Pamiętajcie proszę, że Straight Power to pólka średnia i nie ciągnijcie jej do najwyższych modeli innych marek. Wspominałem w teście, że Waty to nie wszystko, liczy się jakość, wykonanie i dbałość o szczegóły ale to nadal półka średnia a nie w chorej cenie PSU. Corsair powiedzmy nie ma zabezpieczeń na dlawikach i cewkach co daje nam zawsze piszczenie przy obciążeniu a przy bardzo dużym obciążeniu wkurzający dźwięk! To samo mają Fortrony bo to ta sama fabryka ale nie będę się rozpisywał w tym temacie za bardzo. Jak sprawi się nowy Antec New Tp-650 niedługo powinien do mnie dojechać od producenta. Teraz ciężko stwierdzić bo nowego jeszcze nie widziałem. Pamiętajcie, Straight Power to średnia półka nie najwyższa i porównujcie go w tym segmencie.

 

4. Co do ceny, jutro je podam i od jutra będą dostępne w Polskiej dystrybucji. Nie chciałem Was wprowadzać w błąd. Dzisiaj rano rozmawiałem z dyrektorem handlowym i jutro otrzymam wszystkie ceny dla wersji E7 i E7 CM. Pamiętajcie również, że w tabelce umieściłem nowe zasilacze Dark Power Pro P8 ale jeszcze nie są dostępne. Ich premiera będzie w grudniu 2009. Jak już będą pierwsze sztuki to z miłą chęcią przygotuje dla was ich test.

 

Na razie jak widzę, podoba się artykuł co mnie cieszy :)

Mimo wszystko jakoś te poprzeczne druty do mnie nie przemawiąją. Ale to czysto czepilaskie z mojej strony :razz: .

 

Tylko powiedz mi skąd masz pewność ze mierzysz napięcie z akurat obciążonej linni ??. Generalnie nie wierze że ten BQ miałby wachania 20mV na 12V z gniazd PCIE 6/8 pin bo by to było chyba mistrzostwo świata :P . Zobacz mój test Anteca TruePower New 650W , i moje pomiary zgadzają się z tymi z frazpc . Jakbyś mógł to zrób tak samo pomiary z karty graficznej bezpośrenio a zobaczysz że napięcia siadają wtedy bardziej.

 

http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic=295344

 

Antec ma 2A wiecej niż ten BQ , mimo że ma tylko 650W, no i wywodzi się z linni Signature przez co posiada przekształtnik DC-DC stabilizujący napięcie , i widać z testów że wypada dużo lepiej niż Dark Power P7 650W.

 

Ciekawi mnie cena, defakto powinna być taka jak serii E6, inaczej będzie nie konkurencyjny w stosunku do np. Corsaira czy Anteca .

A widze że seria Dark Power zaczyna się od 750W , dziwi mnie taka polityka BQ , bo na dobrą sprawe ktoś kto będzie chciał mieć P8 z jedną grafą , albo w SLI to skazany jest wybluić napewno sporo $$ za wersje 750W w zwyż. No chyba że BQ przyjmie polityke cenową Corsaira , ale to by oznaczało cięcia zapewne w elektronice.

Edytowane przez mak888

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

The Be Quiet Straight Power E7 power supplies are to be released on the 15th of October, bearing the recommended pricetags that can be seen below:

 

* CM 680W: €139,90 (modular)

* CM 580W: €119,90 (modular)

* CM 480W: €99,90 (modular)

 

* 700W: €129,90

* 600W: €109,90

* 550W: €99,50

* 500W: €89,90

* 450W: €74,90

* 400W: €64,90

zrodlo: www.hardware.info

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo lepiej mieć zasilacz 500W i z tego 490W na 12v niż 680W i z tego 624W na 12v. To potrenuj pomiar mocy pieca bo nie możliwe że masz 220W w load na i7 @ 3.6GHz i hd5870 jeśli o nim mowa.

 

 

Edyta:

Huh jeśli te ceny wyżej są prawdziwe to nie chce wiedzieć ile będzie kosztował P8 ^_^

Edytowane przez stolara

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drogi autorze! - romek

 

Zarejestrowalem sie na PPC specjalnie, zeby zadac to pytanie bo mnie nurtuje:

 

Pytanie brzmi: w jaki sposób została zmierzona sprawność zasilacza?

 

w artykule jest tylko sformułowanie: "użyliśmy miernika Volcraft Energy Check 3500".

Czyli został nim zmierzony pobór ze ściany.

Jak został zmierzony pobór mocy przez komputer?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

Antec ma 2A wiecej niż ten BQ , mimo że ma tylko 650W, no i wywodzi się z linni Signature przez co posiada przekształtnik DC-DC stabilizujący napięcie , i widać z testów że wypada dużo lepiej niż Dark Power P7 650W.

...

No i macie odpowiedź dlaczego ten wasz antec ma 648W na lini 12V przy 650W mocy całkowitej. Wystarczy rozumieć to co się pisze. W zasilaczu z przetwornicą DC-DC napięcia pozostałe (inne niż +12V) są "robione" z napięcia +12V. Nie dotyczy to chyba jedynie napięcia 5Vsb. A więc tego anteca można obciążyć na linii 12V mocą 648W - (minus) to co pobierze komputer na pozostałych napięciach oraz przetwornica DC-DC. Na jedno więc wychodzi z tą obciążalnością linii 12V. W BQ pobór mocy na liniach 3,3V oraz 5V nie obciąża linii 12V. W zasilaczu z DC-DC pobór na tych niższych napięciach leci pośrednio (przetwornica DC-DC) z lini 12V.

 

Więc fakt, że antec ma prawie 100% mocy dostępne na linii 12V wynika nie z tego, że jest super zasilaczem, tylko z zastosowania technologii DC-DC. Być może DC-DC jest jest dobrym kierunkiem myślenia w zasilaczach. Dobrze jest sobie zdawać sprawę z konsekwencji jej stosowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo lepiej mieć zasilacz 500W i z tego 490W na 12v niż 680W i z tego 624W na 12v. To potrenuj pomiar mocy pieca bo nie możliwe że masz 220W w load na i7 @ 3.6GHz i hd5870 jeśli o nim mowa.

220-240W bierze w PROTOTYPE w 1650x1080 z AA i wszystko na maxa ...

 

Generalnie nie gra się w nic co obciąża procka w 100%... choć nawet przy 100% load procek weźmie ze 140-150 i grafa 190 ~350W.

Nawet jak dodamy kolejne 5870 będzie 540W

 

Moje pytanie pozostaje nadal aktualne po co komu 624W na 12V oferowane przez BQ ?

 

 

a mierzone ZALMAN'em ZM-MFC3 który POLECAM :)

Edytowane przez letrev

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja akurat mam swój tylko dlatego że go dostałem :]

 

Natomiast co do 12V BQ to bez sensu jest marudzenie że "za mało" bo i tak 50% jego mocy = 312W na 12V.

 

Życzę wszystkim forumowiczom tak słabego zasilacza, zasilającego tak słaby sprzęt ;)

 

PS.

Straight Power E7 –CM 480W

SRP - cena : 369,00 pln brutto

 

Straight Power E7 –CM 580W

SRP - cena : 429,00 pln brutto

 

Straight Power E7 –CM 680W

SRP - cena : 539,00 pln brutto

Edytowane przez letrev

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm ; p czyli ten Bq będzie kosztował praktycznie tyle samo co Corsair CMPSU-750HXEU - 750W . Tylko że Corsair ma dłuższą gwarancję(7 lat!xD) trochę więcej mocy i większą sprawnośc( silver 80) Mam zamiar w końcu jakiś kupić zasilacz bo ten co mam aktualnie nie daje rady na standardowych ustawieniach kompa a mam zamiar kręcić.Czekać jeszcze trochę(fakt że na razie chcę kręcić raczej tylko dla przyjemności bo samej mocy jak na razie mi nie brakuje...) czy już coś brać? Kumpel ma bq i bardzo go sobie chwali:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Normalnie, masz odpinane kabelki, co prawda mniej trochę ale są. Lepsza sprawność niż Dark Power P7 ale słabsza obciążalność linii 12v. Wentyl w zasilaczu, design obudowy, kondensatory przemawiają za E7 CM. Aha i brak ECASO.

 

 

Na temat ciszy się nie wypowiadam.

Mam takie pytanko a co było złego w kondensatorach w Dark P7 ?, z tego co pamiętam to były to wcale nie gorsze od tych w E7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo lepiej mieć zasilacz 500W i z tego 490W na 12v niż 680W i z tego 624W na 12v. To potrenuj pomiar mocy pieca bo nie możliwe że masz 220W w load na i7 @ 3.6GHz i hd5870 jeśli o nim mowa.

 

 

Edyta:

Huh jeśli te ceny wyżej są prawdziwe to nie chce wiedzieć ile będzie kosztował P8 ^_^

 

Ja wychodzę z założenia że lepiej kupić zasilacz który ma pracować na 50% mocy niż taki który ma pracować na 75%. Zawsze zostaje jakieś pole manewru przy modernizacji. Ale co kto lubi. :biggrin: Sam też nie masz słabego zasilacza ;-)

Czy tylko ja tam widzę sprzeczność :?:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanko a co było złego w kondensatorach w Dark P7 ?, z tego co pamiętam to były to wcale nie gorsze od tych w E7

tu chodziło mi o to że P7 ma kondensatrory do pracy w 85stopni max a CM E7 do 105.

 

GOLD jak już coś

Otóż nie. Dziwna sprawa bo na stronie corsaira jest podane że ma 80plus silver a na stronie www.80plus.org że gold. Bardziej wierze temu co na stronie producenta. Może jednak nie wszystkie robią certyfikat gold więc zdecydowali się zniżyć poprzeczkę.

 

Czy tylko ja tam widzę sprzeczność :?:

co? te 500W i 490W to tylko przykład Edytowane przez stolara

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś może wie, gdzie będzie można zakupić tej serii zasilacze w UK ?

 

Nie mogę wkleić odnośnika ze strony producenta(coś strona be quiet nie działa :( ) ale prowadził on do tylko jakiegoś jednego sklepu/hurtowni na terenie UK, który to w dodatku żadnych zasilaczy be quiet nie oferuje :/

 

pzd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie sprawdzałem przed tamtym postem na http://www.80plus.org/manu/psu/psu_detail....d=25&type=2

 

i jest gold .... Wy piszecie że Crosair chce silver ... no to powiedzmy GOLD/SILVER x-P

A czy to wazne czy ma Gold / Silver czy Bronze . Te pare procent na sprawności tak naprawdę daje tyle co nic. Co zasilacz będzie miał 2* mniej temperatury. To takie gdybanie bez sensu , jak sie nie wie co w trawie piszczy i jak co działa ( sam nie wiem to fakt ). Ale tak samo jak z aparatami cyfrowymi, jeden ma matryce 10MPx , a drugi 12MPx i już ludzie powiedzą że ten jest lepszy bo przecież ma 12MPx .

 

A tak jak w aparatach, akurat ten parametr ( dobry dla marketingu i wabienia ludzi ) jest najmniej istotnym elementem w aparacie ,a masa innych rzeczy jest bardziej ważna i ma ważniejszy wpływ na jakoś zdjęcia niż MPx ) .

 

To samo ze sprawnościa zasilaczy i znaczkami co sobie ktoś wymyślił, i teraz gonitwa kto ma lepszy znaczek, a są rzeczy ważniejsze w zasiłce niż jakiś głupi znaczek. Co ci po GOLD jak producent przytnie cene i włozy terkoczący wentylator, albo skaszani rozłożenie lementów na PCB przez co zasilacz będzie miał słabą cyrkulacje powietrza.

 

Może w DP P7 wystarczą kondesatory na 85* bo przemyślana konstrukcja pod względem przebiegu powietrza jest lepiej , a w E7 muszą być na 105* bo bardziej się grzeje.

 

Zasilacz powinien być CICHY i oferować dobrą stabilność napięć a żadne naklejki do tego nie są mu potrzebne. Jakby jakaś zasiłka miała wachania napiec +5/10mV w najgorszym obciążeniu, a przy tym była praktycznie bezgłośna i miała sprawność 80% to bym ją kupił i chrzanił to że nie ma GOLD , SILVER czy BRONZ .

 

Te pare W w skali roku więcej za prąd to "pikuś" :P.

 

PS. Przedewszystkim Corsair nie jest producentem zasilaczy. Producentem zasilaczy jest SEASONIC !! .

Edytowane przez mak888

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...