Skocz do zawartości
romek

Be Quiet! Straight Power E7 Cable Managment

Rekomendowane odpowiedzi

Ta jasne włóż wszystko do jednego wora ... nie ważne czy sprawność 60% czy ponad 90 ... x-P Bagatelizujesz wszystko co się da. Na sprawnosć nie chcesz patrzyć a na nanowolty już tak.

 

ps. z tymi aparatami to też żeś pojeeeechaaał ... co będzie następnym porównaniem ? ... uroda aktorki (i bagatelizacja wpływu ilości operacji plastycznych) ?

Kolego Twój post jest pozbawiony jakiegokolwiek merytorycznego sensu . Kłania się czytanie ze zrozumieniem . I kto tutaj bagatelizuje ?? Pokaż mi gdzie napisałem 60% ??.

To pokaża mi co ma sprawność do stabilności napięć ??. Duża sprawnością to co najwyżej możesz swoje EGO podbudować, a stabilność napięć ma wpływ na prace podzespołów elektronicznych. Spytaj się użytkowników Enermaxów Modu82+ z terkoczącym łożyskiem co im dała ta sprawność. Albo użytkowników "cykających" Corsairów .

 

Przykład z aparatami jest przykładem , najwyraźniej go nie zrozumiałeś ( a celowo jest przebarwiony inaczej przykład nie miał by sensu ) i całeś mojej wypowiedzi równierz. Może lepiej zastanów się co tam pisze, a nie czepiasz się pierdół . Dalszą dyskusję z Tobą uważam że bezsensowną i pozbawioną jakigokolwiek głebszego sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)

przepraszam za wyrażenie, ale w kilku miejscach mijasz się z prawdą (czytaj: p____sz jak potłuczony).

 

- "pare watów" = nic? podaj swój konfig [tu, albo na PW], jaki masz zasilacz i ile czasu dziennie średnio komp jest włączony (i ile % czasu obciązony) ----> mniej więcej, to ci policze coś 'fajnego'.

 

- seasonic produkuje tylko część zasialczy corsaira, ten o którym tu mowa (gold/silver) jest produkcji CWT.

 

Co zasilacz będzie miał 2* mniej temperatury.

domyślam się ze *=stopień i na końcu tego zdania miał być znak zapytania.

odpowiedz: temperatura jest wprost proporcjonalna do ilości wydzienalego ciepła, a to zależy od watów które idą "w powietrze".

Przykład:

-komp żre 150W w idlu

# Zasilacz nr 1 ma sprawność 75.0%, przy 150W ----> 50.0W idzie w ciepło

# Zasilacz nr 2 ma sprawność 85.0%, przy 150W ----> 26.5W idzie w ciepło

Czyli zasilacz nr 2 o sprawności 85%@150W będzie wydzielał do otoczenia prawie DWA razy mniej ciepła = możliwość schłodzenia tego przy ~2 razy niższych obrotach wentylatora. A roczna oszczędność w rachunkach za prąd (przy 12h dziennie w idlu) wynosi ponad 50zł w tym przypadku. A gwara na korsarza wynosi przykładowo 7 lat, wiec można przyjąc ze tyle będzie działał = 350zł oszczędności w okresie użytkowania zasilacza. Po uwzględnieniu poboru w stressie, różnica będzie jeszcze większa. Mało?

 

 

-Max temp kondensatora elektrolitycznego wpływa na jego żywotność. Np w 50'C taki 85'C pożyje ~5lat, a 105'C z 10 lat.

 

-za stabilność napięć na procku odpowiada sekcja zasilania na płycie głownej, za stabilność napięć na karcie graf odpowiada sekcja zasilania na karcie graf. A twojemu dyskowi czy napędowi jest kompletnie wszystko jedno czy dostaną na wejściu 11.8 czy 12.2V bo i tak będa działać tak samo [o ile są w normie]... Tętnienia napięć to zupełnie inna bajka, ale tego sie nie mierzy 'miernikiem'.

 

Dobry test zasilacza można poznać po tym, że nie ma na nim wykresów napięć :) Wystarczy stwierdzenie, że napięcia były w normie, lub lepiej: w zawężonej normie względem oryginalnej. Linków do dobrych testów nie bede dawał, kto zna ten zna, kto będzie chciał to se znajdzie.

 

 

 

nadal czekam na odpowiedz Pana Autora, tzn w-jaki-sposób-była-zmierzona-sprawność-testowanego-zasilacza.

Edytowane przez sosna24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kyle różnica między omawianymi zasilaczami sięga mniej więcej 5% dla tych 50% obciążenia. Niech komp średnio pobiera 300W w rozpatrywanym okresie 100h to masz 1,5 kWh. Kilowat niech kosztuje 0,5 zł. 30 dni po 8h dziennie to 3,6 kWh dodatkowo zużytej energii - 1,8 zł.

Czy nadal uważasz, iż jest o co się spierać?

 

Dobrze, iż jest postęp, świetnie, iż coraz więcej zasilaczy ma coraz lepszą sprawność, ale nijak ma to się do kwestii traktowania tego jako jednego z najważniejszych czynników wpływających na zakup.

Dla mnie więcej warte są mniejsze wymiary Bq i jego potencjalnie cichsza praca. Choć pewnie jestem tez nieco uprzedzony bo w tej chwili ćwierka mi w kompie 520HX.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

-komp żre 150W w idlu

# Zasilacz nr 1 ma sprawność 75.0%, przy 150W ----> 50.0W idzie w ciepło

# Zasilacz nr 2 ma sprawność 85.0%, przy 150W ----> 26.5W idzie w ciepło

Czyli zasilacz nr 2 o sprawności 85%@150W będzie wydzielał do otoczenia prawie DWA razy mniej ciepła = możliwość schłodzenia tego przy ~2 razy niższych obrotach wentylatora. A roczna oszczędność w rachunkach za prąd (przy 12h dziennie w idlu) wynosi ponad 50zł w tym przypadku. A gwara na korsarza wynosi przykładowo 7 lat, wiec można przyjąc ze tyle będzie działał = 350zł oszczędności w okresie użytkowania zasilacza. Po uwzględnieniu poboru w stressie, różnica będzie jeszcze większa. Mało?

Ty też chyba wyraźnie nie doczytałeś . A twoje wyliczenia są nie na miejscu . Doczytaj wyraźniej że napisałem o różnicy między BRONZE / SILVER / GOLD. 85% .... 90% .Bo od tego pare postów wcześniej wzięła sie dyskusja. I 50 zł to mocna przesada , bo w skali roku by to było 10kW/h , co jest przesadą. Ralna różnica wyniesie 10/20 zł maks , czyli margines. Lepiej na wyjdziesz na tym jak zgasisz godzine wcześniej światło w pokoju ;). Ważniejsze powinien być dla Ciebie i Twojego rachunku za elektryczność wyjściowy wspołczynnik mocy zasilacza ,bo od niego zależy ile zabulisz elektrowni czyt. dostawcy.

 

PS. Karta graficzna jest bardzo czuła na siadanie napięcie w zasilaczy, czyt. stabilność. Jak nie sprawdzałeś to kiedyś sprawdź :). Wachania rzędu 200mV na zlączu PCIE powoduje zawieszanie karty graficznej, sam to sprawdzałem i sam byłem tego świadkiem.

 

Nie - chciałem tylko wkurzyć mak888 ;) Zgadzam się z tym co pisze sosna24 . Sprawności nie można olewać i trzeba pamiętać też że jest wiele innych parametrów co każdy myślący dostrzec powinien. Mak888 po prostu lubi wszystko olewać i przeinaczać na swój sposób minimalizując znaczenie pewnych parametrów które są dla niego niewygodne bo np. kupił model o niższej sprawności i chce podbudować swoje EGO ;).

No widzisz czyli obaj bagatelizujecie . Porównaniem 60 do 90% i 75 do 85% . Za szybko czytacie. Albo zależy wam tylko na wyłapali pierdół by kogoś zjechać za to że mówi wam niewygodną prawde. Wiesz akurat sprawnością najmniej się kierowałem i najmniej mnie interesowała. Także nie musze sobie niczego podbudowywać. A jak ty sobie lubisz wierzyć w marketingowe chaczyki to Twój wybór.

 

Szkoad że Twoja wypowiedź jest pozbawiona sensu, potrafisz tylko wykłucać się o byle co. Postaraj się komuś udowodnić że masz racje. ALe nie łam sie, akurat Twoja opinia mnie namniej obchodzi.

 

Kyle różnica między omawianymi zasilaczami sięga mniej więcej 5% dla tych 50% obciążenia. Niech komp średnio pobiera 300W w rozpatrywanym okresie 100h to masz 1,5 kWh. Kilowat niech kosztuje 0,5 zł. 30 dni po 8h dziennie to 3,6 kWh dodatkowo zużytej energii - 1,8 zł.

Czy nadal uważasz, iż jest o co się spierać?

 

Dobrze, iż jest postęp, świetnie, iż coraz więcej zasilaczy ma coraz lepszą sprawność, ale nijak ma to się do kwestii traktowania tego jako jednego z najważniejszych czynników wpływających na zakup.

Dla mnie więcej warte są mniejsze wymiary Bq i jego potencjalnie cichsza praca. Choć pewnie jestem tez nieco uprzedzony bo w tej chwili ćwierka mi w kompie 520HX.

Dokładnie Zigi masz racej, takie dyskusje o sprawności i decydowanie który jest lepszy zasilacz czy ten z SILVER czy ten z GOLD to bezsensowne,bo róznica w rachunkach to margines ile się płaci w ciągu roku. Zasilacz ma być przedewszystkim cichy i niezawodny. Nie ćwierkać, nie terkotać. A sprawność powinna być traktowana jako dodatek i to chciałem przekazać , najwyraźniej kilka osób tego nie zrozumiało.

Edytowane przez mak888

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ty też chyba wyraźnie nie doczytałeś . A twoje wyliczenia są nie na miejscu . Doczytaj wyraźniej że napisałem o różnicy między BRONZE / SILVER / GOLD. 85% .... 90% .Bo od tego pare postów wcześniej wzięła sie dyskusja. I 50 zł to mocna przesada , bo w skali roku by to było 10kW/h , co jest przesadą. Ralna różnica wyniesie 10/20 zł maks , czyli margines. Lepiej na wyjdziesz na tym jak zgasisz godzine wcześniej światło w pokoju ;). Ważniejsze powinien być dla Ciebie i Twojego rachunku za elektryczność wyjściowy wspołczynnik mocy zasilacza ,bo od niego zależy ile zabulisz elektrowni czyt. dostawcy.

...

Aż tak bardzo zależało Ci aby wykazać swoją nie wiedzę? Współczynnik mocy nie ma najmniejszego wpływu na Twój rachunek za energię elektryczną, nie płacisz za energię bierną ani za niedotrzymywanie cos fi, tg fi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla jednego ważna jest cisza dla innego jego sprawność. Raczej corsair nie wbijałby sobie gwoździa do trumny sprzedając zasilacz który nie jest godny uwagi pod swoją marką. Każdemu trafiają się buble i nic się na to nie poradzi.

 

Panowie nie drapcie się :smoke: Można powymieniać się argumentami ale w dobrej atmosferze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

śmiało mogę się nazwać fanem BeQuiet.

między innymi dla tego że te zasiłki nigdy mnie nie zawiodły.

Nie ważne czy było to 300W "prosty aka streight" czy 1000W "czarny - dark" zawsze były chwalone lub nie zauważane przez uzytkowników co jest WIELKĄ zaletą.

bo informacja zwrotna pt. ja tu nie słyszę zasilacza lub jest dużo ciszej niż w moim poprzednim mniej wymagającym komputerze jest WSZYSTKIM :]

jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się żeby ktokolwiek powiedział mi "mój beQuiet jest za słaby"

Edytowane przez letrev

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aż tak bardzo zależało Ci aby wykazać swoją nie wiedzę? Współczynnik mocy nie ma najmniejszego wpływu na Twój rachunek za energię elektryczną, nie płacisz za energię bierną ani za niedotrzymywanie cos fi, tg fi.

http://www.purepc.pl/node/801?page=all

 

Równierz wykazałeś brak swojej wiedzy . Radze przeczytać artykuł powyżej. I odpowiedzieć sobie na pytanie po co masz w zasilaczu układ Aktywny PFC (Power Factor Correction). I jak myślisz z punktu wudzenie elektrowni co ich bardziej obchodzi , sprawność Twojego zasilacz czy jaki jest wspołczynnik mocy ??. A że każdy zasilacz z wysokiej półki ma PFC na podobnym poziomie to spraność i różnica pomiędzy BRONZE - GOLD powinna być sprawą marginalną przy wyborze zasilacza . I każdy kupujący powinien mieć świadomość że to nie najważniejsza rzecz . Oszem przydatna, ale nie najważniejsza.

 

I to powinno się ludzią mówić ,a kieorwać nimi tak żeby sugerowali się jaki zasilacz ma znaczek przy wyborze zasilacza .

 

//////////////////////////////////////////////////////

 

Wikipedia :

PFC (ang. Power Factor Correction) – korekcja współczynnika mocy.

 

Układy PFC są stosowane w zasilaczach sieciowych, między innymi w zasilaczach komputerowych. Koryguje on przesunięcie w fazie prądu wejściowego względem napięcia wejściowego. W idealnym przypadku powoduje on uzyskanie zerowego (w praktyce zbliżonego do zera) przesunięcia fazowego, przez co otrzymujemy korzystniejszy współczynnik mocy dochodzący do 0,95-0,99. Dla porównania w zasilaczach bez PFC rzadko przekracza on 0,75.

Rodzaje PFC [edytuj]

 

Wyróżnia się dwa rodzaje układów PFC: aktywne i pasywne.

 

Układy aktywnego PFC (ang. Active PFC, APFC) są to wyspecjalizowane obwody elektroniczne, które dostosowują się do obciążenia i do warunków w sieci elektrycznej, przez co są w stanie korygować przesunięcie fazowe w sposób wydajny niezależnie od warunków pracy zasilacza.

 

Układy pasywnego PFC (ang. Passive PFC, PPFC) są projektowane dla domyślnego obciążenia, przez co ich skuteczność jest gorsza w wypadku gdy zasilane urządzenie wymaga dynamicznych zmian pobieranej mocy, lub jej pobór znacząco różni się od przewidzianej dla zasilacza wartości domyślnej. Często jest to po prostu cewka o dużej indukcyjności.

 

/////////////////////////////////////////////////////////////////////

 

letrev zgadzam się , sam miałem wcześniej BQ . I obok Anteca , Seasonic ( które są bardzo nie doceniane w naszym kraju ) BQ stawiam na równi z nimi i między nimi rozpatrywałem wyłącznie kupno swojego nowego PSU. A że raz Firma X ma coś lepszego , raz Y to logiczne. Mój BQ 450W ciągnał sprzęd w podpisie pomimo że linia +12V już nie dawała rady , zawieszało karte graficzną ale poza tym dawał rade przy obciążaniu nawet 100% .

 

Chociaż mi sie bardziej podobała ta świecąca farba :) . Jakby tak całą bude pomalować na lustro jak miał BQ , i założyć WC z oknem to wygląd byłby fajny :D.

Edytowane przez mak888

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a więc postaram się odpowiedzieć pokolei:

 

 

]Ważniejsze powinien być dla Ciebie i Twojego rachunku za elektryczność wyjściowy wspołczynnik mocy zasilacza ,bo od niego zależy ile zabulisz elektrowni czyt. dostawcy.

i

Równierz wykazałeś brak swojej wiedzy . Radze przeczytać artykuł powyżej. I odpowiedzieć sobie na pytanie po co masz w zasilaczu układ Aktywny PFC (Power Factor Correction). I jak myślisz z punktu wudzenie elektrowni co ich bardziej obchodzi , sprawność Twojego zasilacz czy jaki jest wspołczynnik mocy ??. A że każdy zasilacz z wysokiej półki ma PFC na podobnym poziomie to spraność i różnica pomiędzy BRONZE - GOLD powinna być sprawą marginalną przy wyborze zasilacza . I każdy kupujący powinien mieć świadomość że to nie najważniejsza rzecz .

 

hahahahahahaha, zastanawiam się czy napisać po prostu "bredzisz" czy "poszukaj sobie o czym napisałeś, bo najwyraźniej rzucasz hasłami których nie znasz". Wybieram odpowiedz: bredzisz, oraz poszukaj sobie o czym napisałeś, bo najwyraźniej rzucasz hasłami których nie znasz. Najpierw piszesz o "twoim rachunku" a potem o "punkcie widzenia elektrowni". Napisałeś BZDURE, a teraz próbujesz z niej wybrnąć, zamiast przyznać się do błędu i napisać po prostu "a no racja". A całą wypowiedz poparłeś artykułem który zaprzecza twojej 1. wypowiedzi :D

 

I 50 zł to mocna przesada , bo w skali roku by to było 10kW/h , co jest przesadą.

- po pierwsze: nie wiesz ile kosztuje 1 kWh. Podpowiedz: pomyliłeś sie x10.

- do drugie: jaka przesada? przedstawiłem obliczenia [lekko skrócone] dla danych założeń, widzisz gdzies w nich błąd? czy rozpisać najpierw dokładnie co jak mnożyłem/dzieliłem? (na ma problemu).

 

PS. Karta graficzna jest bardzo czuła na siadanie napięcie w zasilaczy, czyt. stabilność. Jak nie sprawdzałeś to kiedyś sprawdź icon_smile3.gif. Wachania rzędu 200mV na zlączu PCIE powoduje zawieszanie karty graficznej, sam to sprawdzałem i sam byłem tego świadkiem.

jaka to była karta i zasilacz? 200mV mierzyls woltomierzem czy oscyloskopem?

Edytowane przez sosna24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mak888 Powiem tylko tyle, że ten art powinien zostać utopiony w Rowie Mariańskim. Jest obarczony taką ilością błędów. Niestety autor był niereformowalny.

 

Najprościej:

-Jeśli zasilacz nie będzie miał PFC i załóżmy cos fi = 0,75 a komputer będzie pobierał 300W przy napięciu 230V to z sieci pobierze prąd 1,74A (P=230V x 1,74A x 0,75 = 300W

-Jeśli zasilacz ma APFC u pracuje przy cos fi = 1 to komputer przy w/w założeniach będzie pobierał prąd 1,3A (P=230V x 1,3A x 1 = 300W)

 

Licznik energii liczy waty pobrane w czasie czyli kWh. Za pobrane kWh płacisz a nie za prąd (Ampery) który płynie do Ciebie. To czy będzie to większy czy mniejszy prąd nie ma wpływu na rachunki za energię elektryczna w mieszkaniach. W interesie dostawców energii jest aby sprzedawaną energię dostarczać możliwie najmniejszym prądem a więc przy jak najwyższym cos fi. Elektrownia nie musi spalać więcej węgla aby wytwarzać energię bierną. Odbiorcy zużywają głównie energię bierną indukcyjną. Wystarczy włączyć do sieci energetycznej odpowiedni pojemnością kondensator, pobierze on energię bierną pojemnościową a odda do sieci energię bierną indukcyjną. Czy to nie fenomenalne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dotarł CM-680. Na pierwszy rzut oka "na sucho" wygląda całkiem przyjemnie. Zaryzykowałbym nawet stwierdzenie, iż jest ładniejszy od Corsaira 520W. Jedyny malutki -, a właściwie brak +, to zwykłe molexy bez mechanizmu ułatwiającego wyciąganie ich z gniazd. Z tego co wyczytałem w instrukcji wyjścia na wentylatory ma regulowane w zależności od temp. Ciekawe jak to się sprawdza w praktyce?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

- do drugie: jaka przesada? przedstawiłem obliczenia [lekko skrócone] dla danych założeń, widzisz gdzies w nich błąd? czy rozpisać najpierw dokładnie co jak mnożyłem/dzieliłem? (na ma problemu).

...

jaka to była karta i zasilacz? 200mV mierzyls woltomierzem czy oscyloskopem?

...

Przesada jest w tym że cały czas była mowa o różnicy pomiędzy BRONZE / SILVER / GOLD a więc zakładając 50% obciążenie to kolejno 85% / 88% i 90% ( czego najwyraźniej nie doczytałeś ) . Czyli skarajny przypadek BRONZE - GOLD 5% róznicy w sprawności . A ty wyskoczyłeś z kosmosu z jakimś porównaniem 75% do 85% . Czyli przesadziłeś o 200% .

 

Według Twoich obliczeń 10% różnicy to 50 zł , to teraz połowa z tego to 25 zł.

Czyli mając zasilacz z Bronze , a Gold maks co zaoszczędzisz to 25zł na rok. A biorąc pod uwagę różnice BRONZE - SILVER lub SILVER - GOLD różnica ta będzie jeszcze raz o połowe mniejsza czyli ok 12-13zł. Sory, ale wiecej zaoszczędzisz gasząc monitor odchodząc na dłużej od kompa, albo oszczędzając światło w domu. Różnica pomiedzy BRONZE - GOLD to marginalna kwota w skali roku, gdzie każdy napewno marnuje więcej energi elektryczej na codzień . A liczenie jak to zrobiłeś opierając się na gwarancji, to sory, co ma piernik do wiatraka i według mnie to bezsensowen i nie logiczne. Bo zasilacz X z 7 lat gwary może paść w 8 roku i masz $$ w plecy już a nie na plusie. A zasilacz marki Y z 3 letnią gwarancją może chodzić z 10 lat. I takie gdybanie nie ma sensu .

 

Więc mi powiedz po co ta dyskusja o sprawność . Należy jedynie ludzią uświadomić , że nie należy wybierać PSU patrząc tylko na naklejke jaką ma bo taki człowiek sobie powie eee. ten ma GOLD / SILVER , a ten SILVER / BRONZE to pewnie jest gorszy .

 

To tak jakbyś poszedł do sklepu RTV / AGD i kupił telewizor LCD 200Hz zamiast 100Hz bo jest "niby" lepszy. A tak naprawde z tymi Hz w LCD to jest pewna ściama , ale nie chce mi się tego tłumaczyć bo wyjdzie kolejna bezsensowana dyskusja.

 

BQ Straight Power 450W . Karta GTX 260 216sp . No i niestety ale zasilacz w maksymalnym obciążeniu nie dawał rady zapewnić stabilnego napięcia dla karty graficznej. I pare osób z tym samym zasilaczem i kartą graficzną może to potwierdzić. O dziwo CPU to nie przeszkadzało, innym podzespołom komputera też, a karta graficzna widocznie jest czulsza co powodowało zawieszanie po losowym czasie sterownika karty graficznej . I sprawność 84% zasilaczowi jakoś nie pomogła. Dlatego bardzo realne że jak zasilacz na 50-75% obciążenia ma już wachania napięć ok 20-25mV na molexie , ok 80-90mV na PCIE to może się okazać że przy obciążeniu 100% zasilacz nie zapewni na tyle stabilnego napięcia karcie graficznej , by nie powodować zawieszanie jej .

 

Ja mogę sie przyznać do błedu , i pomyłki. Tak sory, pomyliłem się . Ale niech ktoś inny potrafi powiedzieć że faktycznie sprawność zasilaczy i rozpatrywanie pomiędzy BRONZE / SILVER / GOLD jedynie dodatek do zasilaczy nie nie najwazniejsze kryterium jakim powinien kierować się użytkownik przy wyboże PSU. to jakby sie licytować czy samochód pojedzie 300 czy 315 km/h.

 

Dotarł CM-680. Na pierwszy rzut oka "na sucho" wygląda całkiem przyjemnie. Zaryzykowałbym nawet stwierdzenie, iż jest ładniejszy od Corsaira 520W. Jedyny malutki -, a właściwie brak +, to zwykłe molexy bez mechanizmu ułatwiającego wyciąganie ich z gniazd. Z tego co wyczytałem w instrukcji wyjścia na wentylatory ma regulowane w zależności od temp. Ciekawe jak to się sprawdza w praktyce?

Próbowałem kiedyś podłączać wentyle pod te przewody i niby miały sie regulować względem obciążenia. Ale chyba jakoś nie specialnie to działało ( bynajmniej w wcześniejszej serii Straight Power ) . Ciekawe czy w E7 coś poprawili pod tym względem . Bo generalnie pomysł dobry, ale dobrze jakby wentyle w Stresie kreciły się chociaż o 50% szybciej niż w IDLU inaczej to marny sens takiej regulacji.

 

Napisz czy u Ciebie to działa .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przesada jest w tym że cały czas była mowa o różnicy pomiędzy BRONZE / SILVER / GOLD a więc zakładając 50% obciążenie to kolejno 85% / 88% i 90% ( czego najwyraźniej nie doczytałeś ) . Czyli skarajny przypadek BRONZE - GOLD 5% róznicy w sprawności . A ty wyskoczyłeś z kosmosu z jakimś porównaniem 75% do 85% . Czyli przesadziłeś o 200% .

a) to gold nie moze meic wiecej niz 90%? :>

 

b) 5% roznicy jest przy mierzeniu @115V. Przy 230V różnica między bronze a gold to 7% na każdym zakresie (20 - 50 - 100%), czyli zbliżone do mojego 'przegietego' przykładu "10%" :>

 

przykładowy bronze vs gold @230V:

 

zakres "50% load" - zasiłka 750W

# Zasilacz nr 1 ma sprawność 85.0%, przy 375W ----> 91.2W idzie w ciepło

# Zasilacz nr 2 ma sprawność 92.0%, przy 375W ----> 57.6W idzie w ciepło

 

zakres "20% load"

# Zasilacz nr 1 ma sprawność 81.0%, przy 150W ----> 35.2W idzie w ciepło (niby mało, ale to jest mniej wiecej tyle co żre cały athlon x2 4050e w stressie :) )

# Zasilacz nr 2 ma sprawność 88.0%, przy 150W ----> 20.5W idzie w ciepło

 

=32zł/rok oszczędności przy idlu 12h/dziennie.

ja bym zaoszczędził juz 64zł ale aj jestem zboczony i wogole nie wyalczam kompa :)

 

Jezeli miałbyś zamiar napisac, ze znowu przegialem bo ty uzywasz kompa 2h dziennie to już sobie daruj plz...

Edytowane przez sosna24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a) to gold nie moze meic wiecej niz 90%? :>

 

b) 5% roznicy jest przy mierzeniu @115V. Przy 230V różnica między bronze a gold to 7% na każdym zakresie (20 - 50 - 100%), czyli zbliżone do mojego 'przegietego' przykładu "10%" :>

 

przykładowy bronze vs gold @230V:

 

zakres "50% load" - zasiłka 750W

# Zasilacz nr 1 ma sprawność 85.0%, przy 375W ----> 91.2W idzie w ciepło

# Zasilacz nr 2 ma sprawność 92.0%, przy 375W ----> 57.6W idzie w ciepło

 

zakres "20% load"

# Zasilacz nr 1 ma sprawność 81.0%, przy 150W ----> 35.2W idzie w ciepło (niby mało, ale to jest mniej wiecej tyle co żre cały athlon x2 4050e w stressie :) )

# Zasilacz nr 2 ma sprawność 88.0%, przy 150W ----> 20.5W idzie w ciepło

 

=32zł/rok oszczędności przy idlu 12h/dziennie.

ja bym zaoszczędził juz 64zł ale aj jestem zboczony i wogole nie wyalczam kompa :)

 

Jezeli miałbyś zamiar napisac, ze znowu przegialem bo ty uzywasz kompa 2h dziennie to już sobie daruj plz...

Równie dobrze zasilacz z BRONZE może mieć sprawność do 87.90 % i różnica będzie 4% między podanym Twoimi w GOLD 92%. I nadal wyjdzie tylko ok 25 zł. Ale chyba próbujesz naginać wyliczenia na korzyść. A oznaczenia mówią jasno przy 50% obciążenia . B - 85% S- 88% G - 90%.

 

"zakres 20% load" Najwyraźniej próbujesz oszukać kogoś swoim p....eniem . Zobacz sobie jakie są zakresy na stronie 80 Plus dla B i G i zacznim potem coś udowadniac. Powino być 82% i 87% . Więc pokazałeś że Twoje obliczenią są nic nie warte bo różnica zawsze wynosi 5% . Ale co już pokazałeś wcześniej masz problemy z czytaniem co jest napisane.

 

Ale najwyraźniej dla Ciebie liczy się jaki masz znaczek na PSU . Kup sobie jeszcze do tego LCD 400Hz i będziesz zadowolony wciskanym kitem.

 

Dalsza dyskusja z Tobą widze nie ma sensu , bo nawet z tabelki nie potrafisz dobrze odczytać danych.

Ja się przyznałem do błędu, widzę że Ty nie potrafisz.

Edytowane przez mak888

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"zakres 20% load" Najwyraźniej próbujesz oszukać kogoś swoim p....eniem . Zobacz sobie jakie są zakresy na stronie 80 Plus dla B i G i zacznim potem coś udowadniac. Powino być 82% i 87% . Więc pokazałeś że Twoje obliczenią są nic nie warte bo różnica zawsze wynosi 5% . Ale co już pokazałeś wcześniej masz problemy z czytaniem co jest napisane.

czy ty nie umiesz czytac? zacytuje sam siebie:

 

b) 5% roznicy jest przy mierzeniu @115V. Przy 230V różnica między bronze a gold to 7% na każdym zakresie (20 - 50 - 100%)

 

ps:

To takie gdybanie bez sensu , jak sie nie wie co w trawie piszczy i jak co działa ( sam nie wiem to fakt )

nieźle sie doszkoliłeś w zasilaczach w pare dni :D Edytowane przez sosna24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że praktycznie wszystkie testy i certyfikaty podawane przez producentów PSU odnośnie sprawności są z 115V.

zgadza sie sherlocku.

 

jednak prawdopodobieństwo tego, że jednak płacisz rachunki w strefie 230V jest na tyle wysokie, że spokojnie mozna przyjać ze obliczenia dla 230V są 'poprawniejsze' niz dla 115V.

 

Dyskusje z Tobą uważam za bezsensowną , nara.

'wygrałem', nara B-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3384449[/snapback]

Otóż nie. Dziwna sprawa bo na stronie corsaira jest podane że ma 80plus silver a na stronie www.80plus.org że gold. Bardziej wierze temu co na stronie producenta. Może jednak nie wszystkie robią certyfikat gold więc zdecydowali się zniżyć poprzeczkę.

A może jednak gold?

A najlogiczneijszym wytłumaczeniem może jest to że zdobył GOLD dla 115V, natomiast na stronie producenta podane jest SILVER , ponieważ według przedziałów dla 230V , ten Corsair nie łapie się na GOLD , brakuje mu prawie 2% do 92%. Jednym słowem dla Europy i krajów gdzie napięcie jest 230V część zasilaczy powinna mieć zabrane lub pozmieniane ożnaczenia 80 Plus. Jeśli kogoś to interesuje to niech sobie wnika głębiej.

 

Mi ta sprawność i znaczki obchodzą tyle co zeszłoroczny śnieg. Nie dla jakiegoś znaczka kupowałem zasilacz .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A najlogiczneijszym wytłumaczeniem może jest to że zdobył GOLD dla 115V, natomiast na stronie producenta podane jest SILVER , ponieważ według przedziałów dla 230V , ten Corsair nie łapie się na GOLD , brakuje mu prawie 2% do 92%. Jednym słowem dla Europy i krajów gdzie napięcie jest 230V część zasilaczy powinna mieć zabrane lub pozmieniane ożnaczenia 80 Plus. Jeśli kogoś to interesuje to niech sobie wnika głębiej.

odpowiedz czy to jest gold czy silver już podałem w tym temacie - wystarczy poszukać pare postów wczesniej. Mogle podać nawet źródło, ale nie wiem czy linki mozna dawać (?).

 

sosna 24 daj sobie spokój z tymi głupawymi docinkami ok ? widze ze masz pojecie na ten temat ale zachowujesz sie jak "szczeniak".

za to widze, ze ty napewno masz pojęcie :) [moja szklana kula mi to mówi] Edytowane przez sosna24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za to widze, ze ty napewno masz pojęcie :) [moja szklana kula mi to mówi]

ja za to widze ze nie umiesz prowadzic dyskuji,bo hasła typu "hahahahaha" "bredzisz" itd. lub to co wyzej napisałes jest na poziomie dziecka w piaskownicy,i nigdzie nie napisałem ze mam pojecie o PSU.

 

koniec OT

Edytowane przez naxt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dajcie sobie na wstrzymanie z ta sprawnością bo to się robi nudne :). Jeśli komputerek ma pracować wiele godzin każdego dnia warto zwracać na to uwagę w przeciwnym przypadku oszczędności są niewielkie i nie ma o co kruszyć kopii. Już lepiej oddzielny wątek na temat oszczędzania energii założyć a było by o czym pisać - może ktoś się pokusi o napisanie faq.

 

Wracając do właściwego tematu. Zasilacz po podłączeniu jest cichuteńki. Udało mi się uzyskać 450W obciążenia i nie widać aby specjalnie robiło to na nim wrażenie (co zresztą było do przewidzenia). Głośności pod takim obciążeniem za bardzo na tym poziomie ocenić nie mogę bo gtx275 ze swoim chłodzeniem robi swoje.

 

To co zauważyłem dodatkowo to fakt, iż napięcie podawane na sterowanie wentylatorami jest na tyle niskie iż NF-S12B FLX nie jest w stanie ruszyć nawet z ręczną pomocą. Wentyl drga ale się nie obraca. Mam zasilacz zamontowany na dole obudowy, ciągnie powietrze z zewnątrz. Pewnie przez to nie osiąga on na tyle wysokiej temperatury aby podać większe napięcie. Innymi słowy jako podstawowe sterowanie wentyli dodatkowych raczej się nie nadaje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co zauważyłem dodatkowo to fakt, iż napięcie podawane na sterowanie wentylatorami jest na tyle niskie iż NF-S12B FLX nie jest w stanie ruszyć nawet z ręczną pomocą. Wentyl drga ale się nie obraca. Mam zasilacz zamontowany na dole obudowy, ciągnie powietrze z zewnątrz. Pewnie przez to nie osiąga on na tyle wysokiej temperatury aby podać większe napięcie. Innymi słowy jako podstawowe sterowanie wentyli dodatkowych raczej się nie nadaje.

Uuuu...., czyli to samo co we wcześniejszych wersjach E5 i E6. Szkoda że panowie z BQ lepiej tego nie rozwiązali. Ale bardziej skomplikowane rozwiązanie może podniosło by cene zasilacza, a wiadomo że nie ma on służyć jako kontroler obrotów wentyli w budzie.

 

Zigi powiedz tylko jak uzyskałeś te obciążenie 450 W , bo ja więcej niż ok 400W nie dałem rade , z maksymalnym OC i 1.4V na cpu . Chyba że to pobór z sieci , to ok ostatecznie te parę W to żadna różnica bo mi wyszło chyba 440W z gniazdka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zigi powiedz tylko jak uzyskałeś te obciążenie 450 W , bo ja więcej niż ok 400W nie dałem rade , z maksymalnym OC i 1.4V na cpu . Chyba że to pobór z sieci , to ok ostatecznie te parę W to żadna różnica bo mi wyszło chyba 440W z gniazdka.

Oczywiście z sieci. Nie mam sensownych urządzeń pomiarowych, dlatego moc odczytuję z ups-a dla całości i pisząc posta zastosowałem niechcący skrót myślowy.

 

BTW: Gdyby zasilacz sterczał tuz nad procem pewnie sterowanie wentylkami działało by sprawniej. Acz i tak nie przebio by to zabawki, która dziś do mnie dotarła - Scythe Kaze Server. Kapitalny kontroler obrotów z zaszyta automatyką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ktoś widział, ale zasilacz można już kupić w cooling.pl wersje 680W / 580W / 480W i to nawet nie drogo. http://www.cooling.pl/zasilacz-be-quiet-st...ukt,551978.html .

 

Kurde ale tak teraz poruwnuje wersje E6 do E7 i cholera mimo wszystko obcieli chyba obciążanlość linni +12V :blink: .

 

E6 650W - 52A ; E7 680W - 52A ; E7 700W - 56A. Hmmmo patrząc na relacje moc / aperaż to wersja E6 jakby była 680W miała by 54A, dziwne posunięcie ze strony BQ . Dodali trochę mocy , ale maksymalne obciążenie zostawili na poziomie słabyszych W modeli z E6. Pewnie by mieć rezerwe dla serii Dark Power P8.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No już nie rób takiej tragedii z tej obciążalności linii 12V. 52A x 12V = 624W; 680W - 624W = 56W. Wymagająca konfiguracja pociągnie pewnie więcej niż te 56W na pozostałych liniach.

A czy ktoś robi tragedie??. Napisałem tylko co mi się rzuciło w oczy. Bo w stosunku do E5 w E6 był znaczny przyrost obciążalności +12V. A nowa seria pod tym względem obniżyła poziom. Ale kto wie co siedzi w głowach projektantów BeQuieta.

 

Zigi swoją drogą regulator bajera, ale cena ,ech cholerna :razz:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mi się wydaje, iż większa obciążalność wrzucą do serii wyższej. Skoro tutaj dali cm to czymś jednak muszą się różnić. Pewnie będzie wietrzenie po wyłączniu na tych liniach wentylków i może podniosą sprawność do silwer albo golda.

 

OT. Odnośnie regulatora to do ideału brakuje mu ustawianego maksymalnego dozwolonego poziomu obrotów dla trybów auto i semi. Pewnie pojawi się w kolejnej wersji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@sosna24

Odpowiedź na twoje pytanie. Volcraft jest brany tylko pod uwagę przy robieniu testu i wyszukiwaniu nieprawidłowości. Do testu sprawności zasilacz wędruje do laboratorium metrologicznego jednego z Warszawskich uczelni. Tu ustawia się obciążalniki dla wszystkich linii i obciąża się połową sumarycznej mocy podawanej przez producenta. Komputer to nie miarodajny wyznacznik więc nie biorę go pod uwagę przy obliczaniu sprawności. Za wzór brane są raporty z testów robione przez Tajwańskie 80Plus.org oczywiście trzeba pamiętać, że oni robią test dla 115V a my dla 230V. Niestety pełnej metodologii pomiarowej oraz jakie urządzenia są używane na każdym etapie nie mogę podać, ponieważ obowiązuje mnie umowa z laboratorium o nie udostępnianie niektórych danych. Napisz co cię dokładnie interesuje, może będę mógł ci pomóc.

 

Sprawność przy 230V wzgl. 115 jest zwykle wyższa.

Błąd - jest zawsze wyższa dla 230V. Zapomina o tym wiele osób, że testy certyfikujące są robione przy 115V natomiast w Polsce obowiązuje 230V więc względem nas te wartości są zaniżone.

 

Też mi się wydaje, iż większa obciążalność wrzucą do serii wyższej. Skoro tutaj dali cm to czymś jednak muszą się różnić. Pewnie będzie wietrzenie po wyłączniu na tych liniach wentylków i może podniosą sprawność do silwer albo golda.

 

OT. Odnośnie regulatora to do ideału brakuje mu ustawianego maksymalnego dozwolonego poziomu obrotów dla trybów auto i semi. Pewnie pojawi się w kolejnej wersji.

Tak, Dark Power Pro będzie miał mocniejsze linie i nowy kontroler obrotów oczywiście z nowym wentylatorem, który już wystąpił w serii E7. Sprawność tak samo, będzie wyżej, czyli Silver. Gold i zasilacze ponad 1kW? Ktoś chyba ma strasznie bujną wyobraźnię, że takie jednostki to spełnią.

 

Musicie pamiętać, że E7 to seria umiejscowiona w Midle-End więc wasze zapędy wrzucania go porównywania z zasilaczami z górnej półki ostro mija się z celem. Ja uważam CM za dodatek do E7 a nie zastąpienie Dark Power o niższych mocach.

 

Dla Panów, którzy zapomnieli o kulturze wypowiedzi i regulaminie forum - ostrzeżenia się posypią jak nie zaczniecie kulturalnie wymieniać poglądów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...