Skocz do zawartości
silasija

Monitory Eizo: S2243w Vs S2233w - Który Wybrać ?

Rekomendowane odpowiedzi

ale co to znaczy ze ma overdrive ?

co to znaczy ze do gier nie bedzie pasował ?

 

Obecnie mam LG FLATRON L1730S 12ms - on pasuje do gier ?

Oprocz jakosci statycznego obrazu w grach mi nic w nim nie przekszkadza.

Edytowane przez sesq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wpadl mi w oczy EIZO S2233W ... niestety tylko w internecie ... myslalem tez o EIZO S2202W (matryca TN - od 1200 zl czyli jak na EIZO bardzo malo)

 

Ktora matryca mniej meczy oczy ?? IPS czy PVA ... glownie mam na mysli przegladanie internetu ... word i podobne ... ktora bedzie lepsza to tych zastosowan ...

 

Moze ktos odpowie nie chce zakladac oddzielnego tematu :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktora matryca mniej meczy oczy ?? IPS czy PVA ... glownie mam na mysli przegladanie internetu ... word i podobne ... ktora bedzie lepsza to tych zastosowan ...

 

Tu istotne bardziej będzie podświetlenie (zakres regulacji i stabilność, z którą różnie bywa po obniżeniu mocy lamp) i powłoka ekranu (nie za matowa by nie powstawał efekt "śniegu" i nie całkowicie gładka by nie było refleksów).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lekko Cię zmartwię. Jeśli jesteś osobą, która ma wrażliwe oczy ( tak jak ja ) to będziesz miał niestety problem.

 

IPS - obecne matryce produkowane przez LG.Philips mają bardzo agresywną powłokę ekranu, przez co powstaje efekt śniegu, pyłu, srebrzenia itp. Dokładnie tak jak napisał Kyle. Powoduje to problemy z pracą na białych/jasnych tłach. Osobiście odczuwam ten problem, o czym pisałem kilka dni po zakupie HP LP2475W. Z czasem się częściowo przyzwyczaiłem, jednak nie jest to całkowicie komfortowe jakbym sobie tego życzył.

 

Osobiście mogę napisać, że lepiej mi się pracuje z jasnymi tłami w momencie gdy żadne źródło światła nie pada na ekran, tzn. w dzień przy opuszczonych żaluzjach ( okno mam przed biurkiem ) jest lepiej, niż wieczorem gdy zapalam lampkę obok monitora. Widocznie padające na ekran światło, dodatkowo wzmaga to srebrzenie.

 

Z tego co wyczytałem na [H]ardforum, to Dell 2410U, Dell 3007/HC mają najgorszą powłokę ze wszystkich monitorów. Jak chcesz więcej info, to w google wpisz: "sparkle effect", zwłaszcza możesz przejrzeć sobie wspomniane [H]ardforum.

 

 

 

PVA - i tutaj też nie obejdzie się bez problemu. Powłokę mają delikatniejszą niż IPS, widać to wyraźnie przy wyłączonych monitorach. W PVA łatwiej o odblaski, mniej rozmazują źródła światła. Efekt srebrzenia też delikatny jest, ale to akurat nie ma znaczenia, jest ok. Problemem natomiast jest budowa piksela w nowych matrycach S-PVA, która nie jest lita. Niby błahy problem, ale daje to tragiczne rezultaty jeśli chodzi o jakość tekstu. Wiem co mówię, bo 2 dni temu rozstałem się z Eizo S2433 właśnie z tego powodu. Pół biedy jeśli mamy białe tło, ale na czarnym, a zwłaszcza szarym to jest tragedia. Oczy ciągle "próbują" złapać ostrość i to jest o wiele, wiele bardziej męczące niż badziewna powłoka w IPS.

 

Tutaj facet fajnie opisał o co chodzi - recka.

 

"Fuzzy text on PVA" w googlach lub na [H]ardforum i masz więcej info odnośnie tego problemu. Ogólnie polecam ich forum, jest dużo ludzi, z różnymi sprzętami i piszą o wszelkich wynikłych problemach. W życiu żaden recenzent Ci takich rzeczy nie napisze, jak problemy z powłoką lub budowa piksela. A to przecież są kluczowe kwestie wpływające na reprodukcję tekstu!

 

 

Aha, wielu ludzi w ogóle nie zwraca uwagi na powłokę na IPS a i PVA nie stanowi dla nich problemu. Niestety, ja się do nich nie zaliczam i mam problem. No ale nie może być za lekko, no nie? :wink:

Moja rada, zamawiaj monitor który Cię interesuje i sprawdzaj sam, na własne oczy czy Ci taki rodzaj panelu odpowiada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problemem natomiast jest budowa piksela w nowych matrycach S-PVA, która nie jest lita. Niby błahy problem, ale daje to tragiczne rezultaty jeśli chodzi o jakość tekstu. Wiem co mówię, bo 2 dni temu rozstałem się z Eizo S2433 właśnie z tego powodu. Pół biedy jeśli mamy białe tło, ale na czarnym, a zwłaszcza szarym to jest tragedia. Oczy ciągle "próbują" złapać ostrość i to jest o wiele, wiele bardziej męczące niż badziewna powłoka w IPS.

 

Miałeś włączone wygładzanie czcionek? Mam matrycę S-PVA (Eizo S1932) i musiałem wyłączyć wygładzanie, mam włączone tylko dla pdf. Bez wygładzania czcionki są dla mnie ostre i czytelne (mimo dużego piksela).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

toms83 dzieki za cenne informacje .. poczytam tamto forum ...

 

Wiem dobrze ze najlepiej kupowac monitor po dokladnym obejrzeniu danego modelu ale niestety mieszkam w malym miescie gdzie jest maly wybor monitorow .. ciezko mi bedzie znalesc EIZO np o ile sprzedawcy wiedza ze istnieje taka firma .. :unsure:

 

Obecnie mam 15" TN - w wakacje bedzie juz 6 lat - nie wiem albo trafilem na bardzo dobra matryce albo nie widze wad TN o ktorych sie pisze .. mozliwe ze nie jest az tak wybredny jak inni Uzytkownicy :unsure:

 

Niestety w duzej mierze musze sie opierac na opiniach, filmach a to nie jest najlepsze rozwiazanie przy zakupie monitora :mur: :mur: :mur:

 

GLaF masz jakies zdjecia swojego monitora ... chodzi mi glownie o jasnosc przy 100/50% ??

 

"Zwykla" 19" tez moze byc ...

Edytowane przez PCGustaw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do tej struktury piksela ... podobno modele EV na PVA mają ją jednolitą (ale mają dłuższy czas reakcji - jeśli nie grasz to może być monitor dla Ciebie ... czyli EV2333W [ma piksel 0.2655 mm, więc pewnie powiększenie do ~125%+ będzie przydatne, przy włączonym cleartype czcionki po takim powiększeniu będą ostre, gładkie i dostatecznie duże])

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@GLaF

Wygładzanie zawsze mam włączone, bez tego tekst to jest tragedia ( imo oczywiście ). S-PVA mają niestety taką budowę piksela, przez co dla mnie dyskwalifikuje je z użytku. Dodatkowo, nie wiem jak ten Twój 1932, ale on może mieć inny pikselek. Te nowe PVA są takie dziwne.

 

@PCGustaw

Odnośnie zamawiania, to chodziło mi raczej o kupowanie przez internet, dzięki czemu masz ewentualną możliwość odesłania w ciągu 10 dni od otrzymania przesyłki. Sprawdzenie na miejscu ma tylko częściowy sens, bo taki pikselek lubi sobie wyskoczyć po kilkudziesięciu godzinach pracy, więc nie jesteś w stanie tego zbadać w sklepie. Dodatkowo równomierność podświetlenia na czarnym tle najlepiej sprawdzać w całkowicie ciemnym pomieszczeniu. Wątpię, żeby sklepy miały takie miejsce i dały klientowi taką możliwość.

 

@Kyle

Dokładnie tak, modele na matrycy c-PVA mają zupełnie inną budowę piksela, jego struktura jest lita przez co nie ma tego problemu. Dodatkowo model EV2333W ma delikatną powłokę ( może nawet jeszcze lepszą niż S-PVA ), do tego ma świetną regulację jasności, w granicach chyba 40/50 nitów. Dlatego to będzie mój kolejny monitorek, z przeznaczeniem do pracy z tekstem. :razz:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GLaF masz jakies zdjecia swojego monitora ... chodzi mi glownie o jasnosc przy 100/50% ??

 

Nie mam. Aktualnie dysponuję tylko kiepskim aparatem w komórce. Ale na codzień pracuję w zakresie od 0 % do 30 % jasności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lekko Cię zmartwię. Jeśli jesteś osobą, która ma wrażliwe oczy ( tak jak ja ) to będziesz miał niestety problem.

 

IPS - obecne matryce produkowane przez LG.Philips mają bardzo agresywną powłokę ekranu, przez co powstaje efekt śniegu, pyłu, srebrzenia itp. Dokładnie tak jak napisał Kyle. Powoduje to problemy z pracą na białych/jasnych tłach. Osobiście odczuwam ten problem, o czym pisałem kilka dni po zakupie HP LP2475W. Z czasem się częściowo przyzwyczaiłem, jednak nie jest to całkowicie komfortowe jakbym sobie tego życzył.

 

Osobiście mogę napisać, że lepiej mi się pracuje z jasnymi tłami w momencie gdy żadne źródło światła nie pada na ekran, tzn. w dzień przy opuszczonych żaluzjach ( okno mam przed biurkiem ) jest lepiej, niż wieczorem gdy zapalam lampkę obok monitora. Widocznie padające na ekran światło, dodatkowo wzmaga to srebrzenie.

 

Z tego co wyczytałem na [H]ardforum, to Dell 2410U, Dell 3007/HC mają najgorszą powłokę ze wszystkich monitorów. Jak chcesz więcej info, to w google wpisz: "sparkle effect", zwłaszcza możesz przejrzeć sobie wspomniane [H]ardforum.

 

 

 

PVA - i tutaj też nie obejdzie się bez problemu. Powłokę mają delikatniejszą niż IPS, widać to wyraźnie przy wyłączonych monitorach. W PVA łatwiej o odblaski, mniej rozmazują źródła światła. Efekt srebrzenia też delikatny jest, ale to akurat nie ma znaczenia, jest ok. Problemem natomiast jest budowa piksela w nowych matrycach S-PVA, która nie jest lita. Niby błahy problem, ale daje to tragiczne rezultaty jeśli chodzi o jakość tekstu. Wiem co mówię, bo 2 dni temu rozstałem się z Eizo S2433 właśnie z tego powodu. Pół biedy jeśli mamy białe tło, ale na czarnym, a zwłaszcza szarym to jest tragedia. Oczy ciągle "próbują" złapać ostrość i to jest o wiele, wiele bardziej męczące niż badziewna powłoka w IPS.

 

Tutaj facet fajnie opisał o co chodzi - recka.

 

"Fuzzy text on PVA" w googlach lub na [H]ardforum i masz więcej info odnośnie tego problemu. Ogólnie polecam ich forum, jest dużo ludzi, z różnymi sprzętami i piszą o wszelkich wynikłych problemach. W życiu żaden recenzent Ci takich rzeczy nie napisze, jak problemy z powłoką lub budowa piksela. A to przecież są kluczowe kwestie wpływające na reprodukcję tekstu!

 

 

Aha, wielu ludzi w ogóle nie zwraca uwagi na powłokę na IPS a i PVA nie stanowi dla nich problemu. Niestety, ja się do nich nie zaliczam i mam problem. No ale nie może być za lekko, no nie? :wink:

Moja rada, zamawiaj monitor który Cię interesuje i sprawdzaj sam, na własne oczy czy Ci taki rodzaj panelu odpowiada.

 

 

tragedia, nie ma złotego środka. spva ma niewyraźne czcionki, cpva tragiczny do gier, TN tragiczny obraz ale szybki... jaki dobry ips będzie dla mnie wybawieniem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżę trochę temat :)

Panowie tutaj bardzo szczegółowo opisali zalety i wady kilku interesujących mnie modeli. Z tym że było to jakiś czas temu. Niemniej na podstawie tych opisów pomyślałem że warto mimo wszystko kupić omawianego tu Neca. Z tym że chciałbym się ostatecznie upewnić czy ten monitor będzie się nadawał do tego co planuje.

A więc zajmuje się montażem wideo. Potrzebuje dwóch monitorów, które podłączę do maca pro. Rozdzielczość to minimum full hd. No i oczywiście pytanie czy Nec - czy coś nowego się pojawiło na rynku godnego uwagi - może któryś z EIZO ? budżet 2500-3000.

Myślałem jeszcze o Dell 2410 jednak to już chyba nie ta półka co NEC ?

 

 

Pozdrawiam i dzięki za odp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, wiem że odkopuje ale chcę poinformować przyszłych czytających że toms83 nie ma racji i nikt nie powinien się kierować bezwiednie tym co on pisze. Miałem już 2 IPS'y  naprawdę porządne z wyższej półki, dobre kąty widzenia, dobra czerń? IN YOUR DREAMS, wystarczy obrócić monitor pod kątem 35 stopni żeby widzieć lampy, zniekształcenia etc, czerń nawet jak się patrzy na wprost jest ciągle granatowa, tak jak w TN, choć trochę lepiej ale i tak świeci na granatowo. Te monitory pokazują więcej po przesterowaniu kolorów co jak się przełączy na komputer widać dokładnie, bez przesterowania nic specjalnego - te IPSy to kolejny chwyt marketingowy.

Najlepszy monitor z jakim się spotkałem to EIZO na S-PVA, który ma od zasady kolory żywsze pełniejsze naprawdę piękny monitor. Dalej jest tylko plazma, której nie pobije żaden Sony Bravia Full HD 3D za nawet 6 czy 7 tysięcy złotych. To wszystko to jest naciąganie klientów.

Najlepiej jest samemu sprawdzić jaki monitor pasuje, a nie tylko kierować się tym co piszą w internecie czy w gazecie- pierwszy IPS jaki kupiłem miał 1sze miejsce w CD Action- wałek od razu oddałem.

Pozdrawiam
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...