Skocz do zawartości
Esper

Dobór Monitora 24" Poczynając Od Matrycy I Podświetlania

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

w najbliższych planach mam zakup monitora do komputera, przejrzałem kilka tematów i nasunęła mi się myśl, że chyba najlepiej najpierw wypytać was o to jaką matrycę byście polecili, no i ewentualnie kwestia podświetlania.

 

Komputera będę używał do wszystkiego po trochu, głównie jednak przeglądanie www. Nieco filmów wieczorem, czasem jakiś seans całodobowy z serialem, a czasem gry. Tutaj jednak chciałbym zauważyć, że nie będą to strzelanki czy wyścigi, głównie strategie, i cRPG typu fallout 3. W przyszłości wiedźmin 2, diablo 3 itp.

 

Zauważyłem gdzieś, że matryca e-IPS nie jest specjalnie droga, ma lepsze kąty widzenia od TN, nie jest "wolna" i chyba nie tak źle z kolorami.

Ale jednocześnie w podobnej cenie mogę mieć TN i podświetlanie LED. Co lepsze?

A są może monitory łączące oba te aspekty?

 

I najważniejsze, czy warto na coś poczekać? Mi się nie śpieszy, to powolne przymiarki dopiero są.

 

Specjalnie nie podaję ceny, bo zakupu pewnie i tak nie będę robił dziś, więc sporo się może pozmieniać, chodzi mi głównie o waszą opinię, czego szukać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez ceny to trochę ciężko tak podawać, no ale spróbujemy. Jakiś ogólny szkic można zrobić.

 

TN to TN i podświetlenie nie wiele w tej materii zmienia ( w sumie nic ). Z Twojego opisu widzę, że przydałoby Ci się coś na PVA, ewentualnie IPS. Teraz tak, S-IPS, e-IPS, H-IPS to jedno i to samo, sklepy źle piszą i idzie się pogubić. Oczywiście, S-IPS a H-IPS mają lekko inną budowę, ale wszystkie obecnie monitory ( nowe ) na rynku na IPS to H-IPS a stara nazwa S-IPS tak pozostała.

 

PVA ma lepszą czerń i kolor czarny nie świeci pod kątem, ale kolory szybko tracą kontrast pod kątem.

IPS ma słabsza czerń i czerń świeci pod kątem, ale kolory pozostają prawie bez zmian nawet pod dużym kątem.

PVA z reguły są wolniejsze od IPS ( czasy reakcji piksela ), minimalne smużenie może się pojawić.

 

Co mógłbym polecić to tak:

z 22":

- Dell 2209WA - IPS;

- HP LP2275W - PVA;

 

z 24":

- Philips 240PW9ES - IPS;

- HP LP2475W - IPS;

 

Troszkę z wyższej półki cenowej:

- Eizo S2433 - PVA.

Edytowane przez toms83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Częściowo się z tobą nie zgodzę, podświetlanie LED w niektórych modelach nie jest specjalnie drogie, a jednak można nieco zaoszczędzić na watach. Ponoć to groszowe sprawy rocznie, ale jednak, no i przy dużych monitorach, podświetlanie tradycyjne często miało problemy z równomiernością, a czasami siedzę wieczorami.

 

Twoje propozycje są bardzo interesujące, nawet cenowo, szczególnie druga (spośród 24"), dzięki większej różnorodności wejść sygnału. Ale najciekawszy jednak jest chyba dell 22" dzięki bardzo dobrej cenie, szkoda że nie ma jego odpowiednika ciut większego :/

 

Co do matryc też uważam, że lepsze będzie dla mnie coś innego niż NT. Ale jednak opinie o e-IPS są takie, że to coś uboższego od pozostałych, a to przez fakt okrojonego światłą niebieskiego, dzięki czemu te matryce są tańsze od np H-IPS. A cenowo e-ips można dostać za cenę TN z LED.

 

Ja myślałem przez jakiś czas o:

 

Dell U2410

Dell 2408WFP

 

problem tylko taki, że jak zwykle u nas trzeba za nie przepłacić, dell je sprzedaję za 550$ a u nas od 2tys w górę :/

 

Przynajmniej na razie, no i właśnie, czy coś się zapowiada w najbliższych miesiącach?

Edytowane przez Esper

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Częściowo się z tobą nie zgodzę, podświetlanie LED w niektórych modelach nie jest specjalnie drogie, a jednak można nieco zaoszczędzić na watach. Ponoć to groszowe sprawy rocznie, ale jednak, no i przy dużych monitorach, podświetlanie tradycyjne często miało problemy z równomiernością, a czasami siedzę wieczorami.

No ... fajnie .... tylko co w kwestii równomierności niby daje zmiana CCFL na LED ... hmm ? (biorąc pod uwagę że LED jest w tym samym miejscu co CCFL czyli na krawędzi; bo monitorem z podśw. bezpośrednim to jest chyba tylko Samsung XL20)

 

Co do matryc też uważam, że lepsze będzie dla mnie coś innego niż NT. Ale jednak opinie o e-IPS są takie, że to coś uboższego od pozostałych, a to przez fakt okrojonego światłą niebieskiego, dzięki czemu te matryce są tańsze od np H-IPS.

ŻE CO ?

 

Jak chcesz rozmawiać o faktach a nie jakichś mitach z PCLOLA to popatrz na gamut E-IPS vs. S-IPS w zakresie niebieskim:

3385470[/snapback]

A cenowo e-ips można dostać za cenę TN z LED.

... no tak ... można mieć albo Golfa z zatankowaną E95 (IPS z CCFL) albo Fiata 126p z zatankowaną E98 (jakiś shiTN z elo pro trendy LED) .

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie dzięki LED idzie zaoszczędzić na prądzie, to jest w tej chwili raczej jedyny + tego typu podświetlenia. Co do równomierności, to niestety nie jest tak, że równo podświetlony monitor to tylko led. Rodzaj podświetlenia ( led, ccfl ) nie ma wpływu na równość. Popatrz sobie na serię SX/CG Eizo, stare dobre świetlówki, a monitory tak równe, że głowa boli.

 

Co do e-ips to tam ponoć jest mniej jakiś filtrów/warstw z których się składa matryca i dzięki temu koszty produkcji są mniejsze. Jednakże nie wpływa to w żadnym stopniu na jakość obrazu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za tą wypowiedź :) Może nieco szorstką ale rzeczową. Nie zgodzę się tylko z tym, że LED jest jedynie "elo pro trendy"

 

Przypomnę tylko, że ja ten temat założyłem aby właśnie rozwiać te kilka wątpliwości :)

 

Z tego tym dobitniej wynika, że najlepiej byłoby mi szukać monitora na IPS. Ponieważ będę się upierał przy 24" a te niestety są sporo droższe niż 22" :/ To nieco utrudni mi sprawę. Ale mimo wszystko nadal mogę się zastanawiać nad monitorem 24" IPS z LED.

 

Teraz tylko kwestia ceny, i ewentualnie dostępności. Bo pewnie nie ma czegoś takiego w przystępnej cenie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie dzięki LED idzie zaoszczędzić na prądzie, to jest w tej chwili raczej jedyny + tego typu podświetlenia.

Do niedawna był jeszcze gamut ... ale jak widzę to co potrafi CCFL to ;) ... no można jeszcze dokleić łatwość w sterowaniu jasnością.

 

do autora:

Wiadomo że LED jest lepszy ... ale nie na zasadzie kupuję tandetny monitor z LED zamiast przyzwoitego z CCFL

 

Dzięki za tą wypowiedź :) Może nieco szorstką ale rzeczową. Nie zgodzę się tylko z tym, że LED jest jedynie "elo pro trendy"

 

Przypomnę tylko, że ja ten temat założyłem aby właśnie rozwiać te kilka wątpliwości :)

 

Z tego tym dobitniej wynika, że najlepiej byłoby mi szukać monitora na IPS. Ponieważ będę się upierał przy 24" a te niestety są sporo droższe niż 22" :/ To nieco utrudni mi sprawę. Ale mimo wszystko nadal mogę się zastanawiać nad monitorem 24" IPS z LED.

 

Teraz tylko kwestia ceny, i ewentualnie dostępności. Bo pewnie nie ma czegoś takiego w przystępnej cenie?

Sorry za szorstkość z mojej strony - ale jak już po raz kolejny czytam "chcę LED bo jest super a nie na tym siakim owakim zwykłym podświetleniem" to mimowolnie robię się szorstki x-P

 

A wracając do dobrego LED ... HP ZX z którym jednak masa problemów i cena 5-6K ... nic innego sobie nie przypominam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wracając do dobrego LED ... HP ZX z którym jednak masa problemów i cena 5-6K ... nic innego sobie nie przypominam.

 

Spoko, jestem w stanie zrozumieć takie osoby jak wy :)

 

A wracając do monitora, to faktycznie raczej nie będę dysponował taką kwotą, więc pozostając przy 24" IPS i świetlówkach, z monitorów do 2 tyś, nad czym byłoby warto się zastanawiać? Nie licząc tych dwóch już wspomnianych na początku monitów. Oczywiście mile widziane wejścia inne niż DVI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego tym dobitniej wynika, że najlepiej byłoby mi szukać monitora na IPS. Ponieważ będę się upierał przy 24" a te niestety są sporo droższe niż 22" :/ To nieco utrudni mi sprawę. Ale mimo wszystko nadal mogę się zastanawiać nad monitorem 24" IPS z LED.

 

Teraz tylko kwestia ceny, i ewentualnie dostępności. Bo pewnie nie ma czegoś takiego w przystępnej cenie?

W tej chwili jak pisał @Kyle, tylko HP 2480. Led'owych na czymś innym niż tn nie ma w tej chwili.

 

HP LP2475W

DELL U2410 (taka szkoda bo miało być tak pięknie - tom wie o czym mówię ;) )

No właśnie. :sad:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety cena za cale rośnie wykładniczo. :razz: Zwłaszcza w lepszych sprzętach.

 

Co do Dell, to chodziło o to, że ma 12 bitowe wew. przetwarzanie obrazu co miało przynieść wymierne korzyści, niestety spartolili tę możliwość doszczętnie, dodatkowo na 0 jasności świeci jak lampy na stadionie, także totalna wpadka, a miało być tak pięknie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W związku z informacjami z innego tematu, mam pytanie co do monitorów. Skoro może być tak, że w tych modelach HP i Dell'u będę miał problemy, to czy w tej cenie (do 2 tyś zł) Kupię coś z czym bym nie miał problemów? Ja się nie upieram przy tym IPS :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W związku z informacjami z innego tematu, mam pytanie co do monitorów. Skoro może być tak, że w tych modelach HP i Dell'u będę miał problemy, to czy w tej cenie (do 2 tyś zł) Kupię coś z czym bym nie miał problemów? Ja się nie upieram przy tym IPS :)

EIZO na PVA ... ale na 24" przy 2 tys. to się nie załapiesz ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli co mi pozostaje? wybrać coś z tej dwójki i wymieniać tak długo aż się trafi dobra sztuka...

 

... albo czekać i zbierać pieniądze na coś lepszego. Niestety, ale monitory ( te z półki konsumenckiej ) to najbardziej niedopracowane produkty z całej gamy części komputerowych. :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro te wszystkie 24" na ips są dość podobne do siebie to może warto np zaoszczędzić 400 zł? Albo dopłacić 200zł do 26"? Chodzi mi konkretnie o opinię na temat np takich monitorów jeszcze:

 

LG Flatron W2600HP

Philips 240PW9ES

są może jeszcze jakieś inne na ips o których mógłbym szukać informacji?

 

A może ktoś wie, gdzie na terenie Krakowa mógłbym któryś z nich obejrzeć, dobrze podłączony?

 

Na razie i tak najbardziej mi się dell podoba, z racji tego że to dość nowy model, ma komplet różnych wejść, czego nie można powiedzieć o pozostałych, ale martwią mnie te opinie o jego jasności :/

Edytowane przez Esper

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...