Skocz do zawartości
Rikki

Ati Radeon HD5850/5870

Rekomendowane odpowiedzi

Ja gdy siedziałem na Viscie (zresztą na Win7 też ale rzadziej)z moim hd4870 miałem bardzo często błąd atikdmag.sys.

 

Mi pomogło ustawienie na sztywno wentyla na 30% w windzie i na 40-45% w grach (oczywiście błąd występował w czasie grania)

 

Po przesiadce na hd5850 mam wentylator na auto i nie mam takich akcji.... mam za to inne i może coś mi pomożecie.

 

Sprawa jest następująca.

 

chodzi mi o zegary gpu i pamieci na karcie.

Standard dla 5850 to 725 core i 1000 memory. Gdy grafa przechodzi w w tryb oszczędzania energii to wartości są odpowiednio 400/1000 jednak nie zawsze.

 

Często mam tak, że wartości są 400/900. po kilka razy instalowałem różne stery (9.10; 9.11beta; enzyme - oparte na betach) i zawsze to występuje gdy ogladam jakiś film na TV podłączonym przez HDMI (jako drugi ekran)

Miałem też tak, choć od jakiś 3 godzin problem ustał, nawet nie wiem dlaczego - że zmiana na 400/900 występowała za każdym razem, po 2-3 min od wgrania systemu, jak tylko miałem w CCC zaznaczone ATI Override. Jak odznaczałem znów było ok.

Gdy następuje zmiana wartości zegarów pamięci z 1000 na 900 ekran miga. Jest to strasznie wkurzające - inaczej to chyba bym nawet nie zauważył

 

Ciekawym natomiast jest to, że jeśli jakkolwiek zmienię wartości zegarów np, na max to co daje CCC 775/1125 to nagle wartości w idle zamiast 400/1000 zmieniają się na 175/300 póki jestem w windzie jest ok, ale jak tylko uruchomię coś w 3D to po wyjściu ekran miga niemiłosiernie.

 

Przy wartościach 400/1000 zmiana z tych wartości na 725/1000 następuje co parę sekund jednak to nie przeszkadza bo ekran nie miga (pamięć ma tą samą wartość). Jak zrobię overclock to 175/300 jak nic nie robie 3d to rzadko kiedy się zmienia, jednak po wyjściu z czegoś 3D to sytuacja z ciągłym zmienianiem się powtarza.

 

Nie wiem czy to jest norma w tych kartach, czy ja mam coś nie tak. Coś mi polecacie ?

 

Dodam że jade na win7 rc1 i wyłączyłem wszelkie inne OC

Procek c2d e8400, 4gb ram dd2 1066

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak juz tak walczysz z AA, mozesz sprawdzic czy w Wolfenstein da sie wymusic SuperSampling AA? nie mam teraz pod reka ati, zeby to sprawdzic, a ciekaw jestem czy sie da i jaki bedzie framerate - 1920x1200

A co tu sprawdzać jak na GF też nie działa AA wymuszenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja gdy siedziałem na Viscie (zresztą na Win7 też ale rzadziej)z moim hd4870 miałem bardzo często błąd atikdmag.sys.

 

Mi pomogło ustawienie na sztywno wentyla na 30% w windzie i na 40-45% w grach (oczywiście błąd występował w czasie grania)

 

Po przesiadce na hd5850 mam wentylator na auto i nie mam takich akcji.... mam za to inne i może coś mi pomożecie.

 

Sprawa jest następująca.

 

chodzi mi o zegary gpu i pamieci na karcie.

Standard dla 5850 to 725 core i 1000 memory. Gdy grafa przechodzi w w tryb oszczędzania energii to wartości są odpowiednio 400/1000 jednak nie zawsze.

 

Często mam tak, że wartości są 400/900. po kilka razy instalowałem różne stery (9.10; 9.11beta; enzyme - oparte na betach) i zawsze to występuje gdy ogladam jakiś film na TV podłączonym przez HDMI (jako drugi ekran)

Miałem też tak, choć od jakiś 3 godzin problem ustał, nawet nie wiem dlaczego - że zmiana na 400/900 występowała za każdym razem, po 2-3 min od wgrania systemu, jak tylko miałem w CCC zaznaczone ATI Override. Jak odznaczałem znów było ok.

Gdy następuje zmiana wartości zegarów pamięci z 1000 na 900 ekran miga. Jest to strasznie wkurzające - inaczej to chyba bym nawet nie zauważył

 

Ciekawym natomiast jest to, że jeśli jakkolwiek zmienię wartości zegarów np, na max to co daje CCC 775/1125 to nagle wartości w idle zamiast 400/1000 zmieniają się na 175/300 póki jestem w windzie jest ok, ale jak tylko uruchomię coś w 3D to po wyjściu ekran miga niemiłosiernie.

 

Przy wartościach 400/1000 zmiana z tych wartości na 725/1000 następuje co parę sekund jednak to nie przeszkadza bo ekran nie miga (pamięć ma tą samą wartość). Jak zrobię overclock to 175/300 jak nic nie robie 3d to rzadko kiedy się zmienia, jednak po wyjściu z czegoś 3D to sytuacja z ciągłym zmienianiem się powtarza.

 

Nie wiem czy to jest norma w tych kartach, czy ja mam coś nie tak. Coś mi polecacie ?

 

Dodam że jade na win7 rc1 i wyłączyłem wszelkie inne OC

Procek c2d e8400, 4gb ram dd2 1066

Wyłącz ATI override do czasu rozwiązania tego problemu przez Ati w nowszych sterownikach. I tak przecież nie potrzebujesz tak na prawde podkręcać bo wszystko na niej płynnie chodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi też schodzi do 175/300 ale nicn ie miga.

Co do wszystkiego to tak ale po O/C na poziom 900/5000 można smialo grać w Cryssia d wx 10 wszystko max w 1680x1050 z aax4 faa x16 albo w 1900x1200 z aax2 i faa x 16 więc warto kręcić, bo jest wtedy płynnoścx,nie spada ponizej 25 fps.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co tu sprawdzać jak na GF też nie działa AA wymuszenie.

Dołączona grafika

 

dziala. tylko, ze framerate jest niski (2xgtx285) i z ciekawosci pytam jak to moze wygladac na ati. pytam konkretnie o supersampling bo w mulit watpie. w przypadku zalaczonych screenow nv jest to multi 4x + transparency super.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączona grafika

 

dziala. tylko, ze framerate jest niski (2xgtx285) i z ciekawosci pytam jak to moze wygladac na ati. pytam konkretnie o supersampling bo w mulit watpie. w przypadku zalaczonych screenow nv jest to multi 4x + transparency super.

to to bardzo ciekawe bo wymuszenie 4x zwykłego AA nie dziła

http://forum.purepc.pl/Ati-f52/Ati-Radeon-...tml&st=1920

vista 32bit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy jest jakiś NORMALNY program do zmiany napięć?

Bardzo proszę o pomoc.

Ten ASUS SmartDoctor to jest porażka, gram sobie w Crysisa na zegarach 900/5000 przy napięciu 1.162 i z ciekawości zminimalizowałem sobie żeby sprawdzić temeratury i co widzę?!

GPU 95 stopni! Sekcjazasilania 116!!!!

A wentyl był na 50% gdzie wcześniej przy tym temertury były znacznie mniejsze.

Otóż ten SmartDoctor jak się okazuje nie jest taki "Smart" ponieważ w jakiś sposób zmienił mi napięcie na rdzeń z 1.162 na 1.65!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No muszę Ci podziękować więc dziękuje :-)

Konkretny ten MSI AfterBurner i działa zarówno pod XP jak i Vistą, i napięcia nie skaczą, ponadto przyjemniejszy w obsłudze.

No to teraz czekam na to aż na rynek trafią jakieś konkretne zestawy do chłodzenia 5850 i będzie o/c z ciszą bo suszarka mnie dobija :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpaliłem Heaven Benchmark v1.0 i w rozdzielczości 1440x900 wydajność HD5870.... rozczarowuje....

 

Ustawienia: DX11, Shaders: High, Tessellation: enabled. Anisotropy: x16, AA - tutaj trzeba wyłączyć by zachować jako taką płynność w niektórych momentach - na granicy 20fps...

 

Przy wyłączonym AA wynik to 41 fps, z pokaźnymi scenami gdzie mamy 20FPS..... szczególnie w wiosce pomiędzy domkami....

 

Powiem, że takiego czegoś się nie spodziewałem, może nowe sterowniki poprawią trochę framerate....

 

Liczyłem na min fps - 30 - 40.... a nie z AA x8 - 16fps :blink: z AA 4x 18fps...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpaliłem Heaven Benchmark v1.0 i w rozdzielczości 1440x900 wydajność HD5870.... rozczarowuje....

Co ,teraz twój karciany orgazm spadł ? :D

 

Co ci daje ten smark ? ja go odpaliłem i chodzi bardzo dobrze, tyle że ja mam CF ,a odpalałem na fullhd ,ważne że gry chodzą dobrze ,a nie jakiś smark.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@TomaszPaweł

 

Ściagnij sobie te sterowniki ENZYME

 

Ja na 9.10 i 9.11b4 na teście dx11 1680x1050 4xAA 16xAF wszystko włączone miałem 25fps

Na tych sterach na tych samych ustawieniach mam 40,5fps

 

Sprzęt nie kręcony z różnych powodów.

C2D E8400@3000 Mhz | 4GB ddr2 1066 | Sapphire HD5850 | Win7 RC1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co ,teraz twój karciany orgazm spadł ? :D

 

Co ci daje ten smark ? ja go odpaliłem i chodzi bardzo dobrze, tyle że ja mam CF ,a odpalałem na fullhd ,ważne że gry chodzą dobrze ,a nie jakiś smark.

Bo przecież DX11 i SM5.0 to super multicore i wyższa wydajność przy tej samej jakości obrazu, nie pamiętasz prezentacji Ati? :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyłącz ATI override do czasu rozwiązania tego problemu przez Ati w nowszych sterownikach. I tak przecież nie potrzebujesz tak na prawde podkręcać bo wszystko na niej płynnie chodzi.

Dokładnie a nawet jeśli, to i tak najlepszą metodą OC ati jest modyfikacja biosu RBE i ATI winflashem. Edytowane przez Sysak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka razy miałem taklie zjawisko jak rozmazany ekran (jeżeli jeszcze raz się to zdarzy zrobię fotkę) ignorowałem bo działosię to w czasie kiedy robiłem reset bo grafa się zacięła kiedy testowalem taktowania.

ALe dziś odpalam sobie kompa, i widzę krzaki na ekranie od razu po włączeniu kompa nawet winda się nie zdążyła ładować.

Ctr+alt+delete i wszystko ok.

Co to może być?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co to moze byc ale powoli mnie dobija ta karta, chyba stracilem zaszyfrowana truecryptem partycje przez resety tego ^@%^$@ atikmdag :? bardziej mi to wyglada na blad windowsa niz ati, bo po odinstalowaniu jednej poprawki problem zniknal...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co to moze byc ale powoli mnie dobija ta karta, chyba stracilem zaszyfrowana truecryptem partycje przez resety tego ^@%^$@ atikmdag :? bardziej mi to wyglada na blad windowsa niz ati, bo po odinstalowaniu jednej poprawki problem zniknal...

Ale od momentu odinstalowania, problemów już nie masz? Czyli problem rozwiązany?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:mur:

 

Wiem co wyboldowales , nie moge znalezc linka do tego faqa z AMD , ale mam na szczecie cytat ze swojego posta , a u Ciebie to ja widze oc :

 

Details:

The issue is generally not caused by the graphics driver. It is caused by hardware or system issues. The most common causes for this issue include:

 

* Insufficient Power

* Bad Memory Modules

* Over Clocking

* Motherboard/Memory Compatibility

* Overheating

* Defective Motherboard

 

 

Solution:

 

The following are suggestions you can try in order to isolate the cause of your issue:

 

* Remove some memory or move memory to a different slot

* Try a different memory brand or replace the memory

* Test with a different power supply

* Test the graphics card in a different system with the same driver version installed.

 

o If it works the issue is not the graphics card or graphics driver.

o If it does not work, obtain warranty service for the graphics card if still under warranty or try a replacement graphics card.

 

* Obtain warranty service for your graphics card if still under warranty or try a replacement graphics card if don’t have the option to test your card in another system.

 

Moze uda mi sie wyszperac oryginal.

 

Ps - moze to pomoze :

 

tikmdag.exe Errors in Vista. What Is To Blame?

 

I’ve been a happy ATi user for a while now. I gave up using nVidia after I discovered the drivers were being downgraded for Vista. Anyway, everything was peachy with our trusty 3850 until recently, the display driver would stop responding hundreds of times during games.

 

I know there’s something of a universal theme to this issue. I’ve seen thousands of posts with unhappy gamers ranting about this, and I must confess I always thought “Pffft… noob”.

 

This issue is present on both ATi and nVidia graphics cards. It shows no bias concerning motherboard platform or how many “bits” your Vista has either. In fact if you’re running Vista, you’ll probably get it at some point or other. Regardless, I’ll be talking about ATi display drivers only from this point.

 

I’ve seen some fantastic solutions posted, but so far none worked for me. This is what ATi say can cause it. I’ll try most things once. Let’s see if they can help me, shall we?

# Insufficient Power

# Bad Memory Modules

# Over Clocking

# Motherboard/Memory Compatibility

# Overheating

# Defective Motherboard

 

Power? Clearly most people getting this error have really beefy PSU. I know this isn’t faulty in my case. Fine I’ll change it. Oh look -It’s still the same!

Bad Memory Modules? Problem persists with the best memory available. I’ve tried several and it doesn’t help me.

Overclocking? I don’t need to overclock. Actually makes no difference if everything is under clocked.

Compatibility? Works fine on Windows XP, Issue remains with all new hardware fitted.

Overheating? Give me a break. I can chill drinks with my case. My temperatures are chilly to say the least.

Defective motherboard? At what point do you stop trying new motherboards? I’ve tried a few and they all exhibit the same issue. It’s the same with other graphics card fitted too.

 

Other sites have recommended single channel memory configuration, this made no difference whatsoever. So I started messing around with things (as I do). I also read that it was worth going back to the older drivers. Again no joy.

 

Here’s what I’ve found helps me the most. I’ve cut down my atikmdag.exe errors from “often” to “very rarely”. I can’t offer a 100% fix, but here’s what I’ve discovered… it may not apply to anyone else, but it seems to do the trick for me.

 

Having Windows Aero Interface turned on will increase the chance of error for me. If I turn it off, errors occur less.

 

Windows Dreamscene causes more frequent errors. It will crash anyway. If you are getting atikmdag.exe display driver errors, it’s probably a bad idea to enable this feature.

 

Ok. now for the big one. It warrants quite a big explanation, but I feel there is some great relevance with this issue. It prevents errors for me.

 

I usually connect my graphics card to a 37″ TFT. It’s connected via VGA > VGA analogue cable and HDMI > HDMI. If I connect using VGA I get the option for 1366×768 which is the native resolution for the monitor at 1:1 aspect ratio. However using HDMI only gives me the option for 1360×768. Fair enough, use the VGA, right? Wrong!

 

If I connect using one VGA or one HDMI cable only, I get atikmdag.exe errors. If I connect both and perform the following -the errors rarely occur!

 

The only drawback so far, I have to visit the Catalyst Control Panel every reboot. For some reason connecting via both cables kills the option for 1366×768. If I change the display in any way and apply it, windows detects new hardware. Now I have both cables connected and 1366×768 becomes available for VGA only. I don’t get atikmdag.exe errors anymore, but very, very rarely the 3D application will crash in another way. After this the desktop resolution has changed back to 1360×768 again….

 

…but no more atikmdag.exe errors.

 

I think that I can conclude now. My errors have been vanquished. My atikmdag.exe error isn’t caused by my memory or my PSU -but from a Catalyst/Vista bug.

 

So the summarise,

 

I only get the issue when only connecting one cable. Of course then Windows display properties allows me 1366×768 and it will “display driver has stopped responding”. If I use DVI, I’m missing six rows of pixels and it will “display driver has stopped responding”.

 

I connect both cables. To fix the resolution inconsistency, I have to trigger it from the Catalyst Control Panel. For example, I unchecked “Use EDID” and apply changes. Then Vista detects new hardware, the display driver loads correctly and Vista’s internal display properties now support more resolutions. I can now enable “Use EDID” and it will keep the 1366×768 desktop.

 

It seems to me that the Cataylst driver is not “passing on” my monitor’s attributes to Windows Vista properly. If I change Catalyst somehow- it will “nudge” my desktop back to the correct resolution. Perhaps it’s Vista not listening to Catalyst? Either way -by clicking apply I can load the driver correctly. Shame I have to do it every reboot….

 

I get no atikmdag.exe errors after 1366×768 with dual cables is achieved. It’s ridiculously common with one VGA cable @ 1366×768.

 

I’ve proved it’s the cause on my system. Who knows how many others have mis-loaded display drivers?

 

I think that further investigation by amd would prove fruitful in the battle against atikmdag.exe errors.

 

I hope this information helps someone else. It took me ages to fault-find. If it helps one person it was worth posting. It’s a seriously annoying issue.

 

3392059[/snapback]

Jesli u mnie zadzialalo, to znaczy ze jest to rozwiazanie. The events can be due to almost anything in your system hardware or software. - u mnie powodowal go CCC. Proste moj drogi :)

 

U Ciebie co nie znaczy , ze u niego bedzie miedzy innymi dlatego , ze...wyboldowal co ten problem robi , a wiec np.:

-4GB ramu

-oc cepa

-oc pamieci

-zasilacz

-sama karta to znaczy jej uszkodzenie etc.

i masa innych. JA TEGO W OGOLE NIE MIALEM nawet na podkreconym kompie , uwazasz , ze to takie proste? Ciekawe , zwlaszcza , ze uzywalem CCC na XP oraz Viscie jak i 7. Trzeba poszukac. To , ze 1 pomoglo cos tam nie oznacza z automatu , ze drugiemu tez to pomoze.

Edytowane przez Firekage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązał już ktoś problem z teksturami w Wiedźminie?

Nikt, żenada. ATI dodało tylko do Known Issues tego babola... Masakra jakaś. Trzeba czekać kolejny miesiąc. Nawet na anglojęzycznym forum wiedźmina głośno się o tym zrobiło. W ATI chyba pisze jeden człowiek, bo reakcję mają na zgłaszane błędy taką, że.... I tak dobrze, że wylądowało w Known Issues. Edytowane przez ojejku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@TomaszPaweł

 

Ściagnij sobie te sterowniki ENZYME

 

Ja na 9.10 i 9.11b4 na teście dx11 1680x1050 4xAA 16xAF wszystko włączone miałem 25fps

Na tych sterach na tych samych ustawieniach mam 40,5fps

 

Sprzęt nie kręcony z różnych powodów.

C2D E8400@3000 Mhz | 4GB ddr2 1066 | Sapphire HD5850 | Win7 RC1

co to sa za sterowniki jestem na prawde w szoku ich wydajnosci przynajmniej w tym benchmarku bo ten test wreszcie wyglada plynnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@TomaszPaweł

 

Ściagnij sobie te sterowniki ENZYME

 

Ja na 9.10 i 9.11b4 na teście dx11 1680x1050 4xAA 16xAF wszystko włączone miałem 25fps

Na tych sterach na tych samych ustawieniach mam 40,5fps

 

Sprzęt nie kręcony z różnych powodów.

C2D E8400@3000 Mhz | 4GB ddr2 1066 | Sapphire HD5850 | Win7 RC1

Zainstalowałem te stery i faktycznie, benchmark przyspiesza i to dość znacznie. Jednak nie zauważyłeś, że te sterowniki wyłączają tesselację pomimo, że w samym benchmarku jest ona aktywna? Porównaj wygląd kamiennej drogi na sterach 9.10/9.11b oraz tych ENZYME. Różnica widoczna gołym okiem.

Edytowane przez trucho

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co to sa za sterowniki jestem na prawde w szoku ich wydajnosci przynajmniej w tym benchmarku bo ten test wreszcie wyglada plynnie

Takie cuda to sie dzieja jesli tnie sie IQ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sulaco dema już od kilku dni, aczkolwiek biedrona wymiata, pamiętam jak sie kiedyś napalałem na renderowane filmiki w grach, teraz takie coś robią kompy po strzechą w dodatku liczą to na bierząco, dodam tylko ze na pojedynczej karcie 5870 demko super płynne

ps. jutro będę miał gts250 do fizyki, KTOŚ mi to obiecał solucje jak to uruchomić na windows 7 x64, mam nadzieję ów człek coś wysmaruję na forum do jutra, tak w ogóle kardy jedzie na pclaba czy benchmark.pl, a więcej solucji tam jak na naszym super zachwalanym tech forum, chyba że tu sami guru i nie potrzeba im instrukcji do niczego, szanowna redakcja tez mogła by się wysilić i raz na jakiś czas art instruktażowy stworzyć

Edytowane przez ptys

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...