Skocz do zawartości
Rikki

Ati Radeon HD5850/5870

Rekomendowane odpowiedzi

witam

mam dwie identyczne karty his 5870, ustawiłam je cf i po odpaleniu battlefield 3 opadła mi kopara.

zamiast spodziewanego skoku technologicznego ujżałam szatkująco zainające się obrazy.

cf x16-x4 gpu-z wykrywa go jako enabled. zastanawiam się gdzie moze tkwić problem?

czy ktoś gra w bf3 na cf?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiegoż to skoku technologicznego się spodziewałaś? :lol2: Problem może tkwić w procesorze lub w sterownikach bez profilu crossfire dla danej gry oraz w tym, że druga karta pracuje przy przepustowości x4 co może generować problemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

faktycznie zapomniałam o konfiguracji.

proc i7 2600k

płyta asus p8p67

pamięć 4GB 8 8 8 28 1600MHz geil

ssd 120GB vertex 3

 

co do skoku technologicznego.

do tej pory miałam jedną 5870

wszystko chodziło na ustawieniach wysokich i miałam średnio 60 fps

po włożeniu drugiej karty ustawiłam ultra + aa x4

oczywiście sieczka.

idąc dalej, powiększyłam przydział dla pliku podmiany, było 4 teraz jest 12GB.

trochę to pomogło.

ogólnie pokazuje mi pomiedzy 50-80 fps na ustawieniach ultra, ale obraz i tak ścina.

ogólnie freeze, czasem klatkowanie. wyglada to raczej na 25-30fps

obydwa gpu idą mniej wiecej równo.

 

zrobiłam test 3dmark vantage i tak

crossfire: 30558

non crossfire 21060

 

i ten wynik oddaje to co chciałam osiągnąc, zresztą przy cf x16/x4 czego się spodziewać.

ale w bf niestety nadal szatkuje i ścina

Edytowane przez ewelinaa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spodziewałaś się skoku wydajności, a nie technologicznego.. Co do CF to a) o ile o 7970 można mówić, że się ładnie skaluje o tyle dwie generacje temu kolorowo nie było b) o ile przy nowych GPU problem microstutteringu nie jest tak widoczny o tyle u Ciebie na pewno występuje i c) gdybyś miała płytę z min x8/x8 to możnaby o czymś rozmawiać, a tak problemy się nakładają i uzasadnienie wieńczy przepustowość drugiej karty także ciężko ocenić czy coś nie działa prawidłowo. 3DMark to inna bajka i w jego ocenie jest git, ale gry to co innego. Ponowie sugestię dotyczącą sterowników, bo o ile pamiętam AMD wydało specjalne dla BF3, ale i tak nie wiem co z CF. Producent do większości gier z czasem dopiero dodaje profile eyefinity i podobnie nie zawsze działa multiGPU także sprawdź najnowsze lub te dedykowane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spodziewałam się dużego wzrostu wydajności, bo wydajność nie skacze, jeżeli mam już czepiać się szczegółów, a odnośnie skalowania...

3870 i 4870 skalowły mi się doskonale, nie wiem jak skaluje się 7970, ale nie widzę powodu, żeby 5870 skalował się gorzej.

pytanie kierowane było do osoby która gra w bf3 na cf, możesz przeczytać to w moim dzisiejszym pierwszym poście.

wiem o profilach, wiem również, że nie ma profilu do bf oraz że ludzie, z natury, bywają uparci.

Stąd moje dzisiejsze pytania.

Edytowane przez ewelinaa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CF z 2x4850 działało poprawnie w tej grze. Ważne jest odpowiednio wysokie taktowanie CPU. W moim przypadku 4.0GHz na q9550.

 

o ile przy nowych GPU problem microstutteringu nie jest tak widoczny o tyle u Ciebie na pewno występuje

Problem z przycinaniem przy dużej ilości FPS występuje przy niskim taktowaniu CPU. Microstuttering nie jest wcale tak wszechobecny, po 3 latach z CF mogę stwierdzić, że ogromny wpływ na płynność ma procesor i mhz jakie się z niego wyciśnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CF zlozony z Radeonow 5870 bedzie szybszy od 7970 ,sam posiadam CF z 5850 obecnie miod malina zero problemow

Dodac nalezy ze mozna sobie narobic duzo problemow jezeli sie zacznie kombinowac z sterownikami , no i do oc to na poczatek polecam Catalystowy overdrive

Ja mialem jaja uzywajac np .sapphire TriXX ktory na jednej karcie dzialal cacy na 2 zawieszal grafe w grach i powodowal miganie ekranu .

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zmieniłam płytę na p8p67 pro, co pozwoliło mi ustawić cf x8 x8

dodatkowo wyłączyłam ht, niestety nie za wiele to pomogło.

po wylączeniu ht, w grze 100% cpu utility, wiec myśle sobie, że może faktycznie trzyma mnie procesor?

chodzi o to, że np msi afterburner, pokazuje 125 fps przy ustawieniach ultra, a na monitorze ogólnie sieczka.

przez jakiś czas dobrze, później przez chwilę freeze, klatkowanie, czasem dłuższe ścięcia i znów dobrze.

pozostaje jeszcze ram, mam zainstalowanych całe 4GB, grając zużycie dochodzi do 92%

czy może to być problemem?

Edytowane przez ewelinaa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu trzeba kompa oddac w rece jakiegos ''fachoowca'' inaczej mozna bedzie gdybac przez najblizsze 10 stron :/

proc i7 2600 ogranicza CF i powoduje te dziwaczne objawy , no bez Jaja Panowie i Panie bez jaj

 

 

 

 

 

ewentualnie .....

komus sie nudzi i robi sobie jaja , juz bylo takich paru delikwetnow co zapodawalo na ppc tego typu lamiglowki ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie użycie RAMu także wynosi około 90% i żadnych problemów z tego powodu nie ma. Jakie posiadasz taktowanie CPU? Może postaraj się wycisnąć nieco z procesora, bo przy CF taktowanie ma znaczenie.

 

procesor jak fabryka kazała 3.8GHz

z tego co zdążyłam dziś sprawdzić 4.2 pójdzie bez problemu podnosząc sam mnożnik i nie ruszając napięć.

Myślę, że można wyżej, nie wiem tylko czy samym mnożnikiem czy podnieść blck

nie kręciłam proca od paru lat. ostatnio c2d 5700, a z 2600k nie mam żadnego doświadczenia.

jaki zegar sugerujesz? dodam tylko, że 4.2 temperatura w stresie 60 stopni.

 

 

Tu trzeba kompa oddac w rece jakiegos ''fachoowca'' inaczej mozna bedzie gdybac przez najblizsze 10 stron :/

proc i7 2600 ogranicza CF i powoduje te dziwaczne objawy , no bez Jaja Panowie i Panie bez jaj

 

 

ewentualnie .....

komus sie nudzi i robi sobie jaja , juz bylo takich paru delikwetnow co zapodawalo na ppc tego typu lamiglowki ;)

 

nie bardzo rozumiem o co ci chodzi. Co to, mania prześladowcza? Może Ty powinieneś udać się do fachowca.

Odnośnie tematu, we wcześniejszym poście pisałeś, że masz 2X5850.

Powiedz jeśli możesz, jaki masz procek, jak taktowany, jaki ram i w jakim trybie ten cf, no i w jakie gry i w jakiej rozdzielczości grasz.

dziękuję

Edytowane przez ewelinaa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

proc i7 2600 ogranicza CF i powoduje te dziwaczne objawy , no bez Jaja Panowie i Panie bez jaj

 

 

 

Hehe, sie śmiejesz, ale na stock w q9550 miałem niezłe cięcie przy CF. OC procesora daje naprawdę sporo. Co prawda i7 raczej nie ogranicza sprzętu, ale standardowe 3.4GHz to troszke mało, warto podrzucić do pieca i te 4.2-4.4GHz osiągnąć. Zwróć uwagę na użycie procentowe procesora podczas gry (na G15 idealnie mam pokazane wszystkie wykresy, widać że przy niskich taktach procek pracuje pełną parą).

 

Prawda jest taka, że sama gra (BF 3) niewiele od proca wymaga, istotne by miał 4 rdzenie. Inaczej jest z CF, które procka wręcz uwielbia (masz CF więc powinieneś to zauważyć). Nie widać tego co prawda po wiele większej ilości FPS, ale płynność gry jest zdecydowanie inna. Mówię o tym co znam z autopsji, na 2.8GHz q9550 grało mi się ciulowo w CF4850, przy 4.0GHz było miodzio.

 

Zastanawia mnie jednak jak wygląda rozgrywka w tym przypadku. Bo lekkie ścinki w CF idzie rozpoznać jako microstuttering, ale jeżeli gra ścina niemiłosiernie to problemu trzeba się doszukiwać w innym miejscu. Na odległość ciężko pomóc, może powiedz lepiej jak jest w przypadku innych gier.

 

A właśnie, jeszcze jedna istotna rzecz. Zmniejsz ustawienia tekstur do poziomu wysokiego. To może być przyczyna, np. karty z małą ilością RAM miały ścinki w BF3 jeśli ustawienia tekstur były za wysokie.

Edytowane przez OCM4n14k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w zasadzie, najbardziej dokucza włączony "opóźniony aa" x4 skutecznie blokuje wszystko x2 systematycznie przycina co jakiś czas.

co dziwne, na pojedyńczej 5870 przy włączonym aa x4 jest stałe 20-35fps, ale obraz się nie zwiesza, poprostu troszkę klatkuje

w cf 40-60fps i freeze, dłuższe zwiechy (2-3 sec) szarpie obraz itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To na czym jade mam przeciez w sigu , proc na 3,8 albo 4,4GHz w BF3 multi roznice na poziomie niezauwazalnym moze 2-3 fps

Zgadza sie ze CF wymaga mocniejszego proca ,ale i7 2600 nawet na stokowym taktowaniu wystarcza znakomicie ,dla swietego spokoju dac mu 4.2GHz .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to chyba skapituluje.

Powiedz jeszcze tylko ktorej wersji sterownikow uzywasz oraz czy instalowales jakies profile.

Poza tym, masz wlaczone ht?

 

U mnie nawet taktowanie 4.4 nie pomaga. Ogolnie gra zachowuje sie lepiej na jednej karcie niz na 2. ciekawe jest to ze pare minut po wejsciu na serwer gra sie komfortowo. Na wyswietlaczu g13widze tylko jak znika ram az wreszcie gra zaczyna przycinac i szatkowac.

 

no i ciekawostka

bez cf z wyłączonym ht pojedyńcza 5870 w zupełności pozwala na ustawienia ultra. tyle że bez opóźnionego aa. w rozdzielczości 1920/1200 43-80 fps

Edytowane przez ewelinaa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CF'a uzywam od lipca tego roku od tego czasu sprawdzilem wszystkei dostepne sterowniki , obecnie uzywam 11.11

sprawdz/oczysc system z pozostalosci sterownikow Driver Sweeperem ( Jakikolwiek soft do OC rowniez odinstaluj )

uruchom ponownie komputer i zainstaluje w/w stery .

 

Sprawdz inna tasme crossfire , dobrze ja docisnij , ewentualnie jezeli windowsa masz juz po przerzyciach zainstaluj na innym dysku/partycji swierza kopie

potem updejty i na koncu sterowniki karty .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety, ale to nie będzie takie proste.

Na forum support'u bf jest kilka tematów na temat nie poprawnie dzxiałającego cf.

dotyczy to kart 5800 i 6900, nie wiem czy wszystkich.

 

Odnośnie tego o czym pisaleś, mam zainstalowane 11.12 + najnowszy dostępny cap.

system jest świeży, a dysk ssd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, macie może jakieś propozycje odnośnie CF z HD5850 ? Proc to i5 2,5K@4,2 , płyta głowna ASUS P8Z68 DELUXE , 8GB ram.

 

Czy szukać drugiej 5850 (jaka cena żebym nie przepłacił?) czy może jest możliwość dołożenia czegoś co jest dostępne w sklepach za te ~500zł i będzie hulało z tą kartą którą mam?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, macie może jakieś propozycje odnośnie CF z HD5850 ? Proc to i5 2,5K@4,2 , płyta głowna ASUS P8Z68 DELUXE , 8GB ram.

 

Czy szukać drugiej 5850 (jaka cena żebym nie przepłacił?) czy może jest możliwość dołożenia czegoś co jest dostępne w sklepach za te ~500zł i będzie hulało z tą kartą którą mam?

 

 

CF z 5850 jak najbardziej wart zachodu , wydajnosciowo z taktami na poziomie 900/1200 porownywalny z lekko podkreconym Radeonem 7950.

Zamienilem CF na radka 7950 bardziej z checi sprawdzenia nowego niz poprawy wydajnosci ,

bo dla przykladu w 3D Marku 2011 mam mniej pkt na wykreconym 7950 niz na CF z 5850 .

 

 

b.t.w

Ja wczoraj wystawilem do sprzedania moje dwie sztuki Sapphire 5850 Extreme w cenie 115 Funtow na Ebay UK .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czesc, taki problem mam dosc niefajny.

 

Mianowicie -> wracam do domu po pracy pewnego pieknego dnia (tj. wczoraj), odpalam kompa i ide glaskac kota. Nagle slysze ryk jak na lotnisku. Lece do pokoju, a tam moj Sapphire 5850 leci na 100% obrotow, ekran czarny, system sie nie odpalil. Dzien wczesniej wszystko bylo git, nie krecony itp.

 

No wiec zaczalem grzebac, szukac. System odpalal sie w trybie awaryjnym, wiec przeinstalowalem sterowniki. Potem gdzis czytalem, ze moze to byc wina MBR, wiec to tez fixnalem. No ale nic.. az w koncu wymienilem tego radka, na radka od kumpla (tez 5850). No i system sie odpalil.

 

No i moje pytanie brzmi: karta na smieci czy cos jeszcze z nia moge zrobic ? gwarancja sie skonczyla w grudniu z tego co wiem, takze to odpada..

 

aha.. karta w innym kompie tez nie dziala.

Edytowane przez 000loki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale dlaczego jest on w stanie wyswietlic obraz w trybie awaryjnym ?

 

chociaz to chyba glupie pytanie.. ;)

 

 

troche niefajnie bo kupilem karte 3 miesiace temu.. moze jakis serwis ?

Edytowane przez 000loki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz temperatury na sekcji zasilania przy taktowaniu 875/1200 podczas grania, a jakie podczas liczenia - no i na ile % masz ustawione obroty wentylatora w CCC?

 

Na ta chwile nie sprawdze bo sprzet zloze do kupy pewnie dopiero jutro. Nie wiem jednak czy beda one wiazace jako, ze do accelero montowalem od razu osobny radiator na VRMy. Bez tego, latem temperatury na nich przekraczaly 100 stopni co bylo nie do zaakceptowania. Z tego co pamietam ostatnio temperatury nie przekraczaly 50 stopni przy 52-55 na rdzeniu przy obciazeniu bliskim 100%. Obroty mialem ustawione recznie za pomoca MSI Afterburnera. W efekcie czego wychodzilo okolo 50% przy 55 stopniach na rdzeniu przy karcie ustawionej na 850/300. W zasadzie nigdy jej nie podkrecalem bo potrzeby nie bylo a pamieci przy obliczeniach i tak niepotrzebne wiec w dol zrzucam. W razie czego, jak uda mi sie wszystko poskladac spowrotem sprawdze na podkreconej wersji.

 

// Update:

OpenCL 850/300 + druga 5850 ustawiona na 800/300. Temperatury VDCC Phase dla 5870 z Accelero Xtreme odpowiednio: 51, 55, 57, 57 i VDDCI 49 stopni. GPU temp to aktualnie 54 stopnie, a obroty wentylatorow 55%, karta obciazona w 100% od okolo 30 minut. Bez dodatkowego radiatora na VRMy (sam mam wersje VRM-R3, ktora niestety narzuca ograniczenia w kwestii doboru dobrego chlodzenia dla CPU) temperatura na nich powinna zblizac sie do 90-100 stopni. W trakcie gry w BF3 temperature rdzenia okolo 45-47 stopni, VRM miedzy 45 a 48 stopni.

Edytowane przez KrzychuG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam obecnie intela e5200 (2x2.5Ghz, chodzi na 3.0Ghz)i przymierzam się do kupna hd8570, już wiem, że procek będzie wąskim gardłem. Jaki procek na LGA775 nie będzie mi grafy hamować?

 

Edit: E8400 lub Q6600 da rade?

Edytowane przez Brydz0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Mam problem z moim RADEONEM 5850 od ASUSA. Mianowicie próbuje znaleźć jakieś stabilne OC za pomocą MSI Afterburnera i narzędzia OCCT (do sprawdzania stabilności).

Problem jest taki, że karta nie zawsze trzyma napięcie ustawione w Afterburnerze. Np. podczas testów w OCCT(na podkręconym Core) napięcie GPU skacze od stockowych do ustawionych ręcznie przeze mnie, chyba w zależności od obiążenia GPU.

Trochę podobny problem jest jak przechodzę do trybu 2d po skończonej grze np. w BF3, podkręcenie rdzenia ostaje a napięcie spada do stockowych, co oczywiście powoduje resety sterownika.

Inna sprawa, że OC mojego egzemplarza jest bardzo słabe - 850 na rdzeniu nie jest stabilne w OCCT nawet na napięciu 1.175V :(

 

Pozdrawiam i dzieki za odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...