Skocz do zawartości
borsuk_1

Różnice W Routerach I Co Doradzicie

Rekomendowane odpowiedzi

powiedzcie mi jaka jest różnica między Linksysem WRT54G2 od WRT54GL ? Obudowa?

I jeszcze jedno... w PCProjekcie jest właśnie G2 za 180 PLN a 10 złotych tańszy jest WRT120N-EE ma N-kę - co to jest? ...Gubię się w tych oznaczeniach (pewnie nie jeden)

Z góry dzięki za odpowiedź, bo akurat jestem na kupnie routerka, i tak się waham jeszcze co do Ovislinka, którego polecacie, bo jest taki sam jak linksys, tylko który ro model ... I jeszcze pytanie czym się różni w Linksysie WRT54G-EU od WRT54G-EU v2.

Kto widział podobny post w innym temacie tego pozdrawiam, jednakże na odpowiedź się nie doczekałem.

 

PS Czy mógłby ktoś ze znawców tematu zrobić (właściwie napisać) poradnik kupującego router, w sensie dlaczego Firma1 jest lepsza od Firmy2 oraz w jakimś dużym uproszczeniu wyjaśnić oznaczenia producentów, bo niektórym na prawdę ciężko się połapać w modelach, a myślę, że niejednemu się to przyda (chylę czoła dla Miguela z działu sprzętowego, bo tam on podobny problem na prawdę fajnie rozwiązał) pozdrawiam ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Standart N to :

Praca w pasmie 5 GHZ

NIMO : Czyli kożystanie z 2 róznych kanałow ( 1 do odbioru 2 do nadawania ) ( cos ala fullduplex )

Większa szybkosc do 300Mb/s

Zaletą N-ki jest tez mniejsza interferencja od inych routerów dzieki czemu inne routery pracujace blisko nie beda zakłocac twojego sygnału..bo wiecej kanałow jest i o wiekszej szerokosci..

 

No i mikrofalówki nie właza w pasmo ( mikrofalowki pracuja srednio na 2460Mhz... )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Standard N: To możliwość pracy również w częstotliwości 5GHz.

MIMO: Multiple In Multiple Out

Generalnie do użytku domowego właściwie wykorzystuje się w N-ce tylko 2,4 GHz. Jednak ja na razie bym się wstrzymał z urządzeniami zgodnymi ze standardem DRAFT N, dlatego, że prędkości daleko odbiegają od oczekiwanych (oczywiście pomijając fakt wykorzystania zewnętrznego operatorskiego czyli mocne sieciówki + anteny z dużym zyskiem energetycznym), i nie jest on jeszcze w 100 % zatwierdzony przez IEEE. Gdzieś czytałem, że na dniach mają się rozpocząć pracę ostateczną definicją standardu N. Może dla nas użytkowników przyniesie to jakieś wymierne korzyści. :)

Edytowane przez wujekoswiecim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prace nad ostateczną definicją to kilka dni temu się właśnie zakończyły. Link do art.

 

N-ka działa bezproblemowo w nowych urządzeniach zarówno na 2.4 jak i na 5, przy czym na niższym paśmie dostępne są mniejsze prędkości.

Ja z powodzeniem łącze się w domu między laptopem z karą posiadającą "a" i"n", a routerem dlinka DIR-855 przy użyciu 5GHz - i uzyskuje prędkości połączenia 300Mbit/s. Na 2.4 -150Mbit/s I w praktyce śmiga to lepiej niż tradycyjna 100 po kablu więc z tymi ograniczeniami bym nie przesadzał. Już jest sporo szybciej, a docelowo zapowiada się prędkości rzędu 600Mbit.

 

Co do zgodności starszych urządzeń cytat z art.:

"Co ciekawe, jak zapewniają eksperci, nie będzie konieczna wymiana routerów "Draft N" na nowe, obsługujące standard. Wystarczyć będzie jedynie aktualizacja firmware'u."

 

Dodatkowo dodam, iż z urządzeniem linksysa teoretycznie posiadającym n-kę na 2.4 (niestety nie pamiętam symbolu) nie bardo chciała mi ta n-ka działać.

Edytowane przez Zigi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie ja rozumiem zasadę N-ki, tylko pytam co jest bardziej opłacalne ten z N czy bez N, za to ma dwie anteny.

Opłacalne?

Przy zakupie do użytku własnego opłacalnym będzie sprzęt, który za jak najmniejszą kwotę zaspokoi w pełni twoje potrzeby przy uwzględnieniu dodatkowo jakości produktu. Zdefiniuj najpierw swoje potrzeby, to Ci się wybór sam objawi w tym przypadku.

Ta druga antena wynika właśnie ze specyfikacji n-ki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybór pada na coś niekoniecznie najtańszego - nie interesuje mnie TP-Link (<200PLN netto), poza tym chcę coś z dość zaawansowanymi ustawieniami nie dla laika (Tomato) jednocześnie z mocnym, dobrze zabezpieczonym WiFi i pewnością działania

Edytowane przez borsuk_1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Standard N: To możliwość pracy również w częstotliwości 5GHz

To nie jest wtedy pełne N ... bo jak przez pasmo 20mhz 802.11G ( szerokosc kanału dla 54Mbit ) przepchniesz 300Mbit ( prędkosc teoretyczna ) ?

 

Ps. Juz widze to 150Mbit na 2.4G ktore jest zapchane i fajne interferencje :D od innych stacji .. i wtedy bedzie mniejsza przepustowosc ale zawsze jak wiadomo papier wszystko przyjmie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...