Skocz do zawartości
Damaroc

Pytanie Odnośnie Formatowania Beterii

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zakupiłem dzisiaj notebooka lenovo y550.

Rozładowałem go do momentu samoczynnego wyłączenia.

Niestety po 20min ładowania na wyłączonym lapie, podczas mojej chwilowej nieobecności brat włączył urządzenie na dosłownie jakieś 5min.

 

Duży będzie miało to potem wpływ na wydajność baterii?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BATERIA litowo-jonowa nie posiada efektu pamięci i wstępnie jest już uformowana i posiada swoją znamionową pojemność LUDZIE ile można formowanie baterii było konieczne przy bateriach niklowo-kadmowych czyli akumulatorkach które już dawno wyszły z powszechnego użytku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bedzie miała, poprostu naładuj baterie do pełna, potem odlacz kabel, rozładuj baterie jeszcze raz i powtorz ładowanie do pełna.

Pozniej jak bedziesz uzytkował, pamietaj zeby ładowac baterie zawsze do pełna.

Jesli bateria nie bedzie uzywana przez dluzszy czas lepiej zeby byla w połowie rozładowana. Jednak postaraj sie chociaz raz na miesiac wykonac cykl rozladowania - naładowania.

 

 

 

I przestan juz dusic brata ;)

Edytowane przez TeQuila SunRise

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bedzie miała, poprostu naładuj baterie do pełna, potem odlacz kabel, rozładuj baterie jeszcze raz i powtorz ładowanie do pełna.

Pozniej jak bedziesz uzytkował, pamietaj zeby ładowac baterie zawsze do pełna.

Jesli bateria nie bedzie uzywana przez dluzszy czas lepiej zeby byla w połowie rozładowana. Jednak postaraj sie chociaz raz na miesiac wykonac cykl rozladowania - naładowania.

 

 

 

I przestan juz dusic brata ;)

Dobrze że napisałeś bo chłopak już oddech tracił xD

 

A tak po za tematem to czy próby włączania laptopa jeżeli bateria jest rozładowana mają na nią negatywny wpływ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak po za tematem to czy próby włączania laptopa jeżeli bateria jest rozładowana mają na nią negatywny wpływ?

Tak, ponieważ doprowadza to do skrajnego wyczerpania baterii. Normalnie elektronika ogranicza możliwość dalszego korzystania z akumulatora wskazując na 0% naładowania, co powoduje wyłączenie notebooka. Jednak tak naprawdę jeszcze bateria ma trochę zapasu (nawet 10 - 20%). Ponowne włączenie urządzenia powoduje nadszarpnięcie tych zapasów. Jest to bardzo niezdrowe dla akumulatrów li-ion, które nigdy nie powinny być skrajnie wyładowane. Całkowite wyładowanie może doprowadzić nawet do całkowitego uszkodzenia ogniw. Dlatego trzeba uważać aby nigdy nie zostawić laptopa z 0% baterii. Najlepiej, żeby się wyłączał przy ok 5%. Wtedy mamy spokojnie kilka tygodni na podładowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnia sprawa.

Za pierwszym razem jak padła mi bateria to normalnie zamknął Windowsa i się wyłączył po czym go podpiąłem na 12h. Niestety za drugim i trzecim razem padł jak nie było mnie obok niego, gdy podszedłem był wygaszony wyśw. ale wszystkie kontrolki był zaświecone, gdy poruszyłem myszką to ofc włączył sie lcd ale miałem wywalonego blue scr na którym było odzyskiwanie pamięci fizycznej i potem załadował windowsa. U dołu ekranu było że stan baterii 0% tak więc po paru min wyłączyłem go i podpiąłem znów na 12h. Tak sie zrobiło 2 razy i stąd moje pytania:

Czy takie zachowanie to rzecz normalna?

Czy powinienem po włączeniu go zaczekać aż się ponownie samoczynnie wyłączy?

 

Sorki za noobne pytania ale to mój pierwszy laptop i nie chce mu uszkodzić baterii zaraz na starcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...