Skocz do zawartości
Kazuyuki

Vpu Recover - Hd4890

Rekomendowane odpowiedzi

Hej!

 

Jakiś miesiąc temu zakupiłem sobie nowy sprzęt do komputera - procesor Phenom II X2 550 i kartę graf. ATI Radeon HD4890.

 

Wszystko mi chodziło teoretycznie dobrze, chociaż zauważałem, że podczas grania w GTA4 czasem ekran mi się po prostu zatrzymał, tak na dłuższą chwilę (z 10-15 sekund). No ale nic, wszystko działało stabilnie, w innych grach żadnych problemów.

 

Dopóki nie postanowiłem wrócić do World of Warcraft, i tu się zaczyna największy problem. Ogólnie w całej grze jest OK, ale w bardziej zatłoczonych miejscach (główne miasto) wywala mi błąd "vpu recover has reset your graphic accelerator".

 

Wcześniej miałem Windows 7 to zamiast błędu po prostu komputer się resetował całkowicie - wywalał BSOD.

 

Na Windows Vista nie resetował się w tej grze, ale praktycznie momentalnie po wejściu do miejsca, w którym komputer musiał sporo doczytywać gra wywalała error #132 - co na forum blizzarda sprawdziłem i oznaczać może problem z jedna z tych rzeczy: sterowniki do k. graficznej, problem sprzętowy z grafiką, pamięć ram.

 

W tej chwili jestem na Windows XP i podczas grania wywala mi właśnie ten VPU Recover. Zanim wywali w grze obraz na chwilę zastyga, robi się czarny ekran, po czym się minimalizuje i jest ten komunikat.

 

Może podam całkowitą specyfikację swojego komputera:

 

Procesor: AMD Athlon Phenom II X2 550 (podkręcony na 3.6 ghz, wszystko stabilnie w testach)

Płyta Główna: Gigabyte GA-M720-US3.

Grafika: Sapphire Ati Radeon HD4890 1gb (nic nie podkręcane, wszystko na standardowych ustawieniach)

Pamięci: GEIL ULTRA DDR2 800MHz 2x1GB

Zasilacz: Amacrox Warrior AX450-PNF 400W

 

Teraz rzeczy, które zrobiłem:

 

-przeinstalowanie systemu, sprawdzałem na Win7, Viście i na XP - na Win7 BSOD, na Viscie gra zanim dojdzie do BSOD sie crasciach!e, na XP mam VPU Recover

 

-instalacja najnowszych sterownikow

 

-sprawdzenie pamięci tą windowsową aplikacją - cały test przeszedł pomyślnie

 

-sprawdzenie temperatur - w spoczynku grafika ma ok. 50 stopni, w grze było pomiedzy 65-75, w zaleznosci od gry, tudzież miejsca w ktore poszedlem w WoW

 

-sprawdzenie temperatury procesora - tu jest luksus, niedawno kupiłem AC Freezer'a Xtreme i sprawuje sie znakomicie, w spoczynku ok. 35 stopni, w grach nie przekracza 45 stopni.

 

Nie mam pojęcia co to może być. W miejscach, w których komputer nie jest obciążany wszystko chodzi w porządku, ale właśnie w takich sytuacjach jak pójście do miasta w World of Warcraft crash jest murowany. Tam jest zazwyczaj kilkaset osób, kazda inaczej ubrana z innymi itemami, wiec komputer mi wprost szaleje, co chwila sie coś doczytuje, czasem nawet musze chwile posiedzieć, zeby mi sie postacie zaladowaly bo same cienie biegają. No ale jak sie zaladuje to chwile postoje i po chwili gra sie wysypuje. Wydaje mi sie, ze dlatego, ze wlasnie w takich miejscach najciezej komputer pracuje i najmocniej pomimo wieku tej gry karta i caly sprzet jest obciazony.

 

Teraz moja teoria: zasilacz nie daje sobie rady z tą kartą graficzną. Jak pisałem wczesniej, rowniez w GTA4 zdazaly mi się takie sytuacje, ze szybko jechalem samochodem, duzo rzeczy sie ladowalo, duzo sie dzialo i nagle wlasnie freeze obrazu na 10-15 sekund i dopiero potem jechał dalej.

 

Ten zasilacz co prawda dobry jest, ma 2 mocne linie 12v, ale to wciąż tylko 400w... Wiem, ze to za malo na taki sprzęt, ale w sumie w innych grach i w systemie problemow nie mam (chociaz musze przyznac, ze wczoraj zawiesił mi sie system, po prostu freeze i trzeba bylo zresetowac).

 

Moglbym wyciułać troche kasy i wymienić go na Chieftec'a GPS-550AB-A 550W. Ma spory zapas mocy i 3 mocne linie 12v.

 

Pytanie tylko: czy moze to byc wina zasilacza ? Jaka mam pewnosc, ze problem ustapi, jak kupie nowy zasilacz ?

 

Bylbym wdzieczny za jakąś podpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Diagnostyka jest prosta jak drut. Podpinasz inny zasilacz i sprawdzasz. Podpinasz inną kartę (ze swoim zasilaczem) i sprawdzasz. Na koniec podpinasz swoją kartę u kogoś innego i sprawdzasz. Jeśli inne gry nie sprawiają problemu, to albo wina gier (nie były pisane pod te karty/system) lub uszkodzona karta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ah, no racja. Tylko wlasnie problem polega na tym, ze u mnie na uczelni wszyscy znajomi mają albo laptopy, albo starsze komputery czyt. słabsze. W takim wypadku to bez sensu brać od kumpla k. graficzną GF 7900GS bo raczej wiadomo, że nie będzie problemów z nią na tym zasilaczu, zwłaszcza, że wcześniej ja sam miałem podpiętą GF8800GTS 512 pod ten zasilacz i działała. Spróbuje popytać kogoś ze znajomych czy nie ma jakiegoś mocnego zasilacza, żebym mógł sprawdzić. Dzięki za radę, jak coś potestuje (mam nadzieje) to pozwole sobie napisać jaki tego efekt i ewentualnie poproszę o dalszą pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo możliwe, że za słaby, bo amacrox zawyża moc na tabliczkach i 400W to tylko moc szczytowa, którą może utrzymać tylko przez jakiś czas. Tak naprawde ten zasilacz to 350-watowy fortron a to jest za mało. Jak nie masz pożyczyć zasilacza, to spróbuj odwrotnie. Podkręć procka i grafikę i sprawdź czy problem się nasili. ;-) Zepsuć się nic nie powinno (raczej :P )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jego przypadku za VPU odpowiadaja bankowo 2 rzeczy:

-oc proca , a wiec i ramow przez co juz moze to miec, niech poczyta FAQ ze strony AMD czym jest vpu i z czym sie wiaze, jest to - niedawno wklejalem, jest w temacie o 58xx

-za slaby zasilacz i do karty, i do oc. To jest de facto 350W.

Edytowane przez Firekage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no bądźmy poważni. Czytałem o różnych cudach jak to 400W zasilacze potrafiły ciągnąć 4870 na dwóch i 4 rdzeniach, ale ten zasilacz ma zawyżone wartości na tabliczce. Do 4870 jeszcze może by starczył bez OC, ale nie jestem tego pewien. 4890 jednak troszkę ciągnie. Sprawdź na innym zasilaczu. W zasadzie to i tak powinieneś go wymienić, więc proponuje odkładać kasę. W tym czasie postaraj się jakoś zdiagnozować problem. I w razie czego odesłać na gwarancję kartę graficzną.

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok problem rozwiązany.

Okazuje się, że to kompletnie nie wina zasilacza - wszystko działa bardzo dobrze już, bez najmniejszych zwiech, bez zająknięcia.

 

Winne okazały się pamięci w komputerze. Jednak!

Co dziwne, włączając ten wbudowany w Win7 tester pamięci nie pokazywało żadnych błędów. Aczkolwiek ściągnąłem memtest 4.0, ten pod windowsa - ledwo co wlaczylem to momentalnie zaczęło sypać błędami, że nie może przekopiować informacji czy jakoś tak. Zamieniłem więc pamięci na 2x1gb z drugiego komputera, sprawdzilem memtestem - wszystko ok. Grałem już sporo w różne gry i zwłaszcza w World of Warcraft i nie ma żadnego problemu.

 

Co do zasilacza - chyba troszkę model pomyliliście bo są dwa - AX400-PNF który ma właśnie 350W i "moc szczytową 400W" oraz AX450-PNF który ma 400W i niby 450w w "peak". Ja mam ten drugi, co i tak wiem, że jest ogółem mało na taki sprzęt, aczkolwiek jakoś teraz już żadnych problemów nie mam, robiłem różne stress testy komputera przez parę godzin i wszystko było OK.

 

Co dziwne te pamięci moje poprzednie (Geil 2x1gb 800mhz) po włóżeniu do tego drugiego komputera nie wywalają żadnych błędów i memtest 4.0 bez problemu sprawdza. Może faktycznie to przez to, że mam podkręconego proca, ale to z drugiej strony też dziwne, bo:

 

-mój procesor to wersja Black Edition i kręci się tylko mnożnikiem, FSB się nie zmienia, a to chyba w momencie zmiany FSB ma jakiś wpływ na pamięci ?

-te pamiątki są teoretycznie gorsze bo to Kingstony 2x1gb 667 mhz i bez problemu działają i znoszą dzielnie podkręconego proca

 

Także sam nie wiem co z tymi pamięciami było ... może po prostu niekompatybilne z moją płytą główną ? Takie rzeczy chyba się zdarzają ...

 

W każdym bądź razie wielkie dzięki za wszystkie odpowiedzi, a nad zmianą zasilacza pomyślę jak tylko coś kasy uzbieram, zwłaszcza, że chciałbym podłączyć kolejny dysk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A sorka, nie przeczytałem uważnie modelu zasilacza. 400W wystarczy do tego sprzętu i kłopotów ze stabilnością być nie powinno. Co do pamięci, to już któryś raz z kolei okazuje się, że te z półki premium, poza tym, że mają seksowny radiator i el0-markę często nie mają nic do zaoferowania, dla tego nigdy nie bierze się pierwszych z brzegu, bo to wyrzucanie kasy w błoto. Ja jak widziałem co moi kumple przechodzili z patriotami i ocz-tami stwierdziłem, że nie będę kombinował i kupię najtańsze kingstony 667 i trafiłem bo latają sobie 960mhz na cl5 i 2.1v. ;-)

Edytowane przez Sysak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam problem, tylko ze w moim przypadku to chyba nie jest wina ani memkow (MemTest nie pokazuje zadnych bledow), ani zasilacza (Chieftec 400), poniewaz mam ten sam od roku i te sama karte graf. (Radeon HD4850) i problem zaczal sie pojawiac dopiero niedawno.

 

Core 2 Duo E8400 krecony do 3.6 GHz - chlodzony Arctic Freezerem Xtreme, temperatury w spoczynku wynosza kolo 50, w loadzie kolo 60.

Radeon HD4850 lekko krecony (625/933) - chlodzony Accelero, temperatury w spoczynku wynosza kolo 30, w loadzie kolo 50.

MSI P35 Neo

2 x 2 GB GoodRam Pro 8500 1066 MHz

Chieftec GPS-400AA

 

Rowniez nie pomoglo mi ani instalowanie nowych sterow, ani reinstalka Windy (XPek i Vista robia to samo).

 

Any ideas?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...