Skocz do zawartości
janusdel25

Wifi (spora Odległość), Kilka Pytań

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, od razu na początku zaznaczę, że w sieciach bezprzewodowych raczej zielony jestem.

 

Na wstępie napiszę, że mieszkam w miejscowości, gdzie dostęp do internetu jest hmm jakby to powiedzieć mizerny. Tylko "radiówki" od dwóch dostawców do wyboru, a ceny wręcz kosmiczne (teraz za 512kb/s płacę prawie 50zł :mur: ). Więc postanowiliśmy się podzielić ze znajomym jego internetem (6-8Mb kablówka).

 

Odległość między nami to ~2,6km w linii prostej, widoczność anten będzie może nie idealna, ale prawie. W tej chwili mam swój punkt dostępowy kawałek dalej w tej samej linii, antenę panelową (nie wiem dokładnie jaką) i nie jest źle (raz jak mój dostawca miał awarię, to nawet do 600-700kB/s miałem download).

 

Pytania:

 

1. Czy nie ma żadnych przeciwwskazań, aby do routera bezpośrednio podłączyć antenę (pomijam kwestię wtyczek :wink: ), aby od kumpla z routera leciał sygnał bezpośrednio do mnie?? Router to D-link DI-624 (specyfikacja w pdf)

Martwi mnie to, że ten router ma jakieś słabe to wifi, przynajmniej na oryginalnej antence (tej króciutkiej), na dobrej antenie będzie lepiej?

 

2. Antenki typu Yagi 19dBi wystarczą?? do jednej musi być 10m kabla, do drugiej wystarczy 5.

 

 

3. Ostatnia sprawa, mój komputer nie może być widoczny dla dostawcy internetu znajomego, da się to jakoś tak skonfigurować, aby było dobrze??

 

 

Jeśli któreś z pytań jest banalne, to nie wyśmiewajcie, tylko zrozumcie zdesperowanego człowieka, który od 4 (słownie: czterech) lat ma taki sam internet, za te same pieniądze :mur:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

generalnie da się to zrobić.

Nie wiem jak to pójdzie na tym d-linku, ale sam mam bardzo pozytywne doświadczenia z tym routerem http://www.allegro.pl/item802985301_bardzo...lackap_qos.html

 

Do d-linka powinno się dać podłączyć antenę. Mówię powinno, bo czasem routery mają tą antenę nieodkręcalną. Nie wiem jak ten d-link.

Yagi spokojnie wystarczą.

Twój komputer będzie widoczny jako kolejny komp zalogowany do routera i tyle. Czy to będzie lapek jego domu czy Twój komp, będzie to wyglądało tak samo.

Ważne jest też co będzie u Ciebie; jeżeli karta radiowa, to jaka ? Najlepszy byłby też router, ale musi mieć tryb wisp i pracować w trybie clienta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

generalnie da się to zrobić.

Nie wiem jak to pójdzie na tym d-linku, ale sam mam bardzo pozytywne doświadczenia z tym routerem http://www.allegro.pl/item802985301_bardzo...lackap_qos.html

 

Do d-linka powinno się dać podłączyć antenę. Mówię powinno, bo czasem routery mają tą antenę nieodkręcalną. Nie wiem jak ten d-link.

Yagi spokojnie wystarczą.

Twój komputer będzie widoczny jako kolejny komp zalogowany do routera i tyle. Czy to będzie lapek jego domu czy Twój komp, będzie to wyglądało tak samo.

Ważne jest też co będzie u Ciebie; jeżeli karta radiowa, to jaka ? Najlepszy byłby też router, ale musi mieć tryb wisp i pracować w trybie clienta.

Do D-linka da się antenę bez problemu przykręcić. Ma standardowe złącze, jak karta WiFi, więc to nie problem.

 

Kartę WiFi kupiłem 2 dni temu TP-Link WN551G. Chodziło mi po głowie, oczywiście jeśli ta nasza sieć będzie przyzwoicie działać, aby wykorzystać mojego AP, przez którego teraz łącze się z internetem. Jeśli to możliwe, to będę o tym myślał w późniejszym czasie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to całkiem przyzwoita karta, powinno być ok chociaż sam biłbym bardziej w jakiegoś RaLinka.

Nie zapomnij tylko żeby na ap nastawić jakieś zabezpieczenia typu wpa i filtrację po mac adresie, bez tego Twój kumpel stworzy bezpłatny hot spot ;-) Osobiście wyłączył bym też ssid i dhcp i powbijał wszystkim kompom na sztywno jakieś adresy z kosmicznej puli :wink:

Edytowane przez TomCat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...