Skocz do zawartości
AlCaponexp

255 Partycji - Wirus - Brak Dostępu Do Danych

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Kumpel przyszedł do mnie z dyskiem twardym, gdyż miał z nim problem taki że Windows się nie ładował. Gdy podłączyłem go u mnie Windows nie chciał się wystartować. Odpaliliśmy Ubuntu, które mam zainstalowane również i tam przez GParted były widoczne 255 partycji, których nie można usunąć. Następnie podłączyliśmy go po winndowsem przez adapter USB. Windows wykrył adapter jednak miał problemy z dyskiem i nie mógł wczytać żadnej partycji.

Teraz gdy kumpla dysk został odłączony oraz gdy chciałem odpalić swój komputer, wystąpił ten sam błąd co u kumpla z jednym z moich dysków, windows nie chciał się załadować. Odpaliłem Ubuntu i tam okazało się że mój dysk ma również 255 partycji. Dysk w ogóle odłączyłem aby przypadkiem nie przeszło mi nic na ten pierwszy dysk, gdzie mam widnowsa bo wtedy to już w ogóle będzie kaplica.

 

Teraz pytanie .. jak usunąć to coś i jak przywrócić\odzyskać dane ?

 

Z góry dziękuje za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

I co mi da ten program ?

Na pewno nic - jeśli nie przeczytasz tutoriala 8O Wszystko zależy od tego, czy zmieniona została tylko tablica partycji czy coś więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdy np wkładam Hirens Boota to na samym początku, przy wyborze czy ma botować z dysku czy z płyty czy ma odpalić mini widnowsa z CD .. to gdy wybieram aby zbotował np z płyty to nic się nie dzieje, nie działa, nie chce botować. Gdy odłączę dysk, podłączę ten który działa "normalnie" to wszystkie opcje z Hirensa są dostępne i się uruchamiają normalnie. Jedynie Ubuntu się odpala normalnie z tylko tym, podłączonym dyskiem.

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak chcesz odzyskać te pliki? Programem do odzyskiwania? To wiele godzin poświęconych, a w przypadku darmówek, efekt może być marny.

 

Nie wolisz skopiować ich normalnie z dysku? Albo w ogólnie nie ruszać?

 

TestDisk odzyska/odbuduje układ partycji i niczego nie trzeba będzie odzyskiwać, bo wszystko będzie po staremu. Zanim jednak zaczniesz się nim bawić, to poczytaj jego opis i sposób użycia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak chcesz odzyskać te pliki? Programem do odzyskiwania? To wiele godzin poświęconych, a w przypadku darmówek, efekt może być marny.

 

Nie wolisz skopiować ich normalnie z dysku? Albo w ogólnie nie ruszać?

 

TestDisk odzyska/odbuduje układ partycji i niczego nie trzeba będzie odzyskiwać, bo wszystko będzie po staremu. Zanim jednak zaczniesz się nim bawić, to poczytaj jego opis i sposób użycia.

 

Tzn pod "odzyskać dane" chodziło mi o przywrócenie pierwotnego stanu tegoż dysku. Wszystko tak jak było. W ostateczności posłużyłbym się odzyskiwaniem danych za pomocą jakiegoś programu.

 

Wracając do TestDisk'a :

 

Odpaliłem TestDiska i wygląda to następująco .. Otóż na tym dysku są 2 partycje ~20GB (zdjęcia) oraz ~130GB (reszta). Gdy chciałem podejrzeć listę plików na partycji ze zdjęciami (~20GB) to ujrzałem to co jest na drugim screen'ie. Natomiast ta sama operacja dla tej większej partycji ukazała mi pełną listę plików które się tam znajdują (patrz trzeci screen).

 

Co mogę teraz zrobić z tą mniejszą partycją, gdyż tam są zdjęcia na których mi bardziej zależy aniżeli na tej muzyce ...

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uuu... Słabo. Doszedłem do tego samego na uszkodzonym dysku (uszkodzone sektory) mojego bratanka. Przerzuciłem teraz Net i okazuje się, że w takim wypadku TD już nie pomoże. W Sieci ludzie zwykle po takim komunikacie korzystali z GetDataBack for NTFS. Można też sprawdzić R-Studio. Obydwa programy niestety nie są darmowe.

 

Jeśli Ci się nie śpieszy i nie boisz się, że coś zepsujesz lub zrobisz kopię dysku, to możesz kombinować dalej z darmówkami. Ja zapewne tak zrobię...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Otóż na tym dysku są 2 partycje ~20GB (zdjęcia) oraz ~130GB (reszta). Gdy chciałem podejrzeć listę plików na partycji ze zdjęciami (~20GB) to ujrzałem to co jest na drugim screen'ie.

...zanim naprawisz cokolwiek mógłbyś pokazać wynik: fdisk -u -l /dev/<dysk> ?

 

Uszkodzony jest obszar mft, który jednak ma kopie bezpieczeństwa (oddzielnie mbr i pierwsze parę rekordów mft) Można spróbować określić wstępnie co jest grane poprzez:

>ntfsinfo -mft /dev/<partycja>

 

Zanim spróbujesz użyć repair_mft w test disku lub w jakimkolwiek innym sofcie zrób obraz partycji - może być nawet na tej drugiej (sprawnej)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zanim spróbujesz użyć repair_mft w test disku lub w jakimkolwiek innym sofcie zrób obraz partycji - może być nawet na tej drugiej (sprawnej)

Z tym zrobieniem kopii zapasowej tej partycji to mam lekki problem. Ubuntu mam zainstalowane na partycji majacej ok 30 GB. Wolnego jest już gdzieś z 16 GB. Przez program TestDisk próbowałem zrobić taką kopię ale nie da rady jej dokończyć gdyż mam za mało miejsca na dysku (tam gdzie Ubuntu jest). A innego miejsca, np partycje NTFS, tam gdzie mam Windowsa nie mogę wybrać gdyż TestDisk umożliwia mi jedynie zapis tego obrazu na partycji gdzie jest linux.

 

...zanim naprawisz cokolwiek mógłbyś pokazać wynik: fdisk -u -l /dev/<dysk> ?

 

Uszkodzony jest obszar mft, który jednak ma kopie bezpieczeństwa (oddzielnie mbr i pierwsze parę rekordów mft) Można spróbować określić wstępnie co jest grane poprzez:

>ntfsinfo -mft /dev/<partycja>

Tutaj też jest problem gdyż żadna z tych komend nie działa :/ Nie wiem o co kaman. Patrz screen ..

 

Dołączona grafika

 

EDIT:

Za pomocą programu PhotoRec próbowałem odzyskać pliki z tej partycji. Pozostało jeszcze 20 min ale prawdopodobnie większość plików odzyskam 8O Co prawda wszystko będę musiał posegregować od nowa gdyż tworzy mi tutaj ten program jakieś foldery i wrzuca po swojemu no ale przynajmniej udało mi się jakiś postęp zrobić 8O

 

To jeszcze teraz jak mogę skopiować muzykę za pomocą TestDiska, gdyż pliki są widoczne w tym programie, jednak mogę je kopiować jedynie na partycje gdzie mam Ubuntu zainstalowanego (a to jest problem gdyż wolnego mam ~16GB). A jak zrobić aby skopiować je na NTFS (które przy wyborze gdzie skopiować, partycje te są niewidoczne). No chyba że będę kopiował po kolei na Ubuntu a następnie przenosił je na NTFS..

Edytowane przez AlCaponexp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Program DMDE (pod Windows) widzi te pliki bez problemu, ale wersja free pozwala na kopiowanie tylko po jednym pliku - przy zaznaczeniu kilku plików/katalogu odmawia kopiowania.

 

Poinstalowałęm jakieś 5 darmowych aplikacji do odzyskiwania danych i co najmniej jedna z nich widziała te pliki, ale teraz pod Ubuntu tego nie sprawdzę...

 

Odnośnie poleceń, to poczytaj man. Polecenie

fdisk -l -u
odnosi się do dysku, a nie partycji, więc powinno być raczej:

fdsik -l -u /dev/sdb
(bez "1" na końcu)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

AlCaponexp: ntfsinfo jest składnikiem paczki ntfsprogs - aby z niego skorzystać należy wcześniej zainstalować:

>apt-get install ntfsprogs

 

Co do fdiska: ciekawe jak wygląda tablica - jeśli nie jest za późno skorzystaj z podpowiedzi ULLISSESA. Gparted pokazuje rzeczywiste partycje (zamiast bzdur) ponieważ podobnie jak testdisk skanuje dyski w poszukiwaniu "prawdziwych" partycji - czasami to wystarcza do usunięcia problemu. W przypadku gdy uszkodzone jest tylko primary MFT wystarczy użyć Repair BS + Repair MFT (testdisk) i po sprawie - trwa to <1min. 8O

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...