Skocz do zawartości
JaQs

Szlifowanie Ihs

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem. Mam krzywa czapke na procesorze i przez to, jakis czas po przesmarowaniu temperatury bardzo rosna w stresie przez niepelny docisk. Po ponownym przesmarowaniu, czyli dopoki pasta wypelnia wszystko jest ok.

 

Robi sie to coraz bardziej uciazliwe i musze cos z tym zrobic. Myslalem o zdjeciu IHSa, ale Karakorum mi wtedy caly rdzen pokruszy. Tak wiec mysle, ze mozna wyszlifowac czapke. Pytanie tylko jak to zrobic?

 

Pasta polerska jechac az dojde do rownego czy jakie sa sposoby?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na youtubie masz sporo tutoriali.

 

Papier ścierny na stół, nieco wody, zataczać ósemki, obrócić procka o 90*, powtarzać. Po 4 obrotach zmienić papier na drobniejszy.

 

Nie dociskaj procka do papieru, bo uszkodzisz rdzeń - niech waga procesora robi swoje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zaczynaj od najdrobniejszego ;) kup papier scierny wodny po jednym arkuszu granulacje: 200,400,600,800,1000,1200

 

200,400,600,800-> 3-x4bokix3tury

1000,1200->30x4bokix4tury z tym,że przed szlifem 1200 polej go ciepłą wodą...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak:

 

Najpierw jechac go papierem 600 az dokopie sie do miedzi na srodku. Potem 800 az caly nikiel zejdzie. I potem jedna runda osemek papierem 1000, potem 1500 i na koncu 2000?

 

To nie kazdy papier polac woda?

Edytowane przez JaQs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie ma w tym nic tak trudnego i niebezpiecznego, co wymagaloby dostosowywania dzialan pod konkretne schematy

masz papier 300 jedz 300

potem 2000, mozesz raz za czas zmoczyc, zeby bylo szybciej mozesz dociskac, zadnego rdzenia nie uszkodzisz :lol:

wazne zeby papier dac na równy stół, na to obrócony ihsem procek i lapiac rownomiernie za pcb procka z rownym dociskiem po kazdej stronie jedziesz ile wlezie

jak bedziesz robil 2000 mozesz zataczac koleczka, zeby bylo ladniej,

na koniec stosuj wytarty 2000, robi sie niezle nawet lusterko

pozdr

Edytowane przez kub3n

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lapping Karakorum 120

Do Lappingu przygotowałem i wykorzystałem:

Lustro-Chodzi tu oczywiście o szkło i gładką powierzchnię

Papier ścierny 600, 800, 1200

Papier wodny 2000

Strzykawkę z wodą do papieru wodnego.

Taśma samo przylepna do zamocowania papieru na szkle

 

Zaczynamy Lapping

Stacja robocza ;)

Dołączona grafika

 

Przed Lappingiem Podstawka wyglądała tak:

Jednym słowem słabiutko

Dołączona grafika

 

Jak Robimy Lapping:

Zaczynamy od papieru o ziarnistości 600 i szlifujemy aż do wyrównania powierzchni co 30 ruchów obracamy Chłodzenie/procesor o 90* i sprawdzamy czy powierzchnia się wyrównuje

Tak wygląda po papierze o ziarnistości 600

Dołączona grafika

 

Następnie gdy na papierze 600 powierzchnia jest już równa przechodzimy na papier 1200 i polerujemy tak długo aż znikną większe ryski.

PAMIĘTAJCIE nie martwcie się ryskami.

Cały czas pamiętamy o przekręcaniu co 30 ruchów o o 90*

Następnie po papierze o ziarnistości 1200

Dołączona grafika

 

Gdy powierzchnia Chłodzenia/procesora jest już równa przechodzimy na papier wodny 2000 lub 2500 zależnie jaki mamy.

W tym przypadku wygląda to troszkę inaczej mianowicie.

Gdy papier jest już zamocowany polewamy go wodą 3ml ja odmierzałem strzykawką nakładamy Chłodzenie/Procesor i szlifujemy aż do całkowitego zniknięcia wody, Gdy woda zniknie nalewamy ją ponownie tak że 3ml i polerujemy dalej teraz gdy woda zniknie już nie dolewamy tylko polerujemy tak długo aż uzyskamy efekt lustra.

PAMIETAJ:Podczas polerowania na papierze wodnym co i rusz wyczyść Spód chłodzenia/IHS procesora.

I na sam koniec papier Wodny o ziarnistości 2000

I Końcowy efekt

Dołączona grafika

 

Teraz jak wyglądają temperatury:

Przed Lappingiem w Idlle:

Dołączona grafika

Po Lappingu w idlle

Dołączona grafika

Przed Lappingiem w stresie [15min orthos]

Dołączona grafika

Po Lappingu w stresie [15min orthos]

Dołączona grafika

 

Temperatura pod obciążeniem na rdzeniu spadła o ok 10*C

 

To jest mój tutorial więc dasz sobie rade.

Jest na przykładzie chłodzenia ale z procesorem jest tak samo.

 

A tu kolejny przykład:

Tak że mojego autorstwa.

Ultra 120 Extreme przed i po Lappingu

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Edytowane przez KamilGrzbiecik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No u mnie przede wszystkim jest problem jak wyzej. IHS jest krzywy, a Karakorum za rowny tez nie jest.

 

Wielkie dzieki za tutorial. Jutro kupuje papier i zabieram sie za szlifowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

chcialem sie dzis zabrac za flapping Karakorum, wyslalem dzis ojca do sklepu no i kupil ten papier, tyle ze wszystkie grubosci (600-800-1200-2000) to papier wodny

rozumiem ze te 600-800-1200 to musza byc "zwykle" papiery scierne? bo on twierdzi ze ten wodny niczym sie nie rozni.

 

no wiec dam rade tymi wodnymi to wyszlifowac czy musze do sklepu skoczyc ? :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie muszą być wodne, a najlepiej to te najdrobniejsze czyli 800-1200-1500-2000. U siebie przy szlifie to jechałem od 800 do 1500 i bardzo ładnie się szlifowało. Miałem 600 ale tam to masakra, nie dało się szlifować takie tarcie i rysy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma zmiluj sie, przy tej wielkosci ziarna to tylko wodne sa, takze jest ok. Mala rada: powyzej 1000 sobie darujcie bo to nic nie daje. 1000 zrobi ladny mat po jakims czasie..., a z waszej polerki papierem 2000 nic nie zostanie po jakims czasie ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no nie wierze wlasnym oczom, temp po p95 w stresie wynosila ok 61-63 stopni,w idlu ok 43

po szlifie w idlu mam aktualnie 37-38, w stresie 52-53 stopnie - SZOK ;-)

z tym ze w moim przypadku oczyszczenie karakorum tez napewno troche pomoglo, ktory byl juz troszke zakurzony.

 

przy okazji dziekuje Andrew777 ktory mnie skierowal do tego tematu, przydal sie. :D

no i z racji ze wypowiedzial sie tutaj ryba, gratuluje rezultatu na Master Overclocking Arena ktory to temacik ostatnio przegladalem. :-)

Edytowane przez kelcior

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy pasta daje dużo, czy można pozostać na papierze 2000?

 

Poprosiłem o pomoc to dostałem... K2 TEMPO :angry:

http://www.k2.com.pl/index.php?option=com_provider&task=prod&id=28&Itemid=66

cholerstwo na opakowaniu ma "Pasta woskowa lekkościerna" teraz będę musiał po przeleceniu pasta powierzchni użyć jakiegoś środka czyszczącego aby ten wosk usunąć.

Edytowane przez Marucins

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...