Skocz do zawartości
pentax

Polski Pasywny Zasilacz Azo Digital Sp-600-r10

Rekomendowane odpowiedzi

Wolę nie bo nie wszyscy muszą wiedzieć o takich sprawach.

 

Bardzo Was przepraszam, że czekacie tak długo na testy, mam masę innych ważnych spraw, które mają wyższy priorytet teraz związany z firmą i redakcją. Za kilka dni podam więcej szczegółów a na test jeszcze na pewno trzeba będzie poczekać ok 1.5 tygodnia, wtedy powinien się pojawić jako artykuł.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem swój własny test tego zasilacza

 

*wszędzie poniżej podaję pobór całej platformy mierzony "z gniazdka" przez watomierz*

 

Zasilacz ten posiadam od 4 miesięcy i już był w serwisie- zanim złożyłem i7 próbowałem nim zasilać starego Athlona 1,4 ghz, nie wytrzymała linia 5v i był wymieniany bezpiecznik (w opisie awarii wzmiankowałem o uporczywym cykaniu zasilacza ale bez rezultatu- po powrocie z serwisu cykał nadal).

 

Zupełnie nie rozumiem do jakiej grupy odbiorców firma AZO przeznaczyła ten sprzęt ponieważ zakres obciążeń w którym jest on naprawdę pasywny i działa poprawnie mieści się między 200 a 270W- znajdźcie mi komputer który ma tak wąski zakres poboru mocy szczególnie biorąc pod uwagę to że użytkownik ma na uwadze deklarowaną moc 600w i to raczej pod nią kupuje sprzęt

 

Do htpc absolutnie się nie nadaje, poniżej 200w obciążenia wydaje upierdliwe, denerwujące cykanie co przy komputerach do kina domowego jest niedopuszczalne a 200w jest wartością sporadycznie przekraczaną.

 

Cykanie jest znacznie głośniejsze niż mój poprzedni kilkuletni tracer hellfire (a jak wiadomo nie jest to zasilacz nawet średniej półki)

 

Do sprzętu dla ekstremalnych graczy też się nie nadaje. Mam i7 920 i gtx 280 chłodzone cieczą oraz cichy dysk od laptopa. Bez podkręcania procesora maszyna pobiera 130w w IDLE (pulpit windows) oraz między 190 a 300w pod obciążeniem. Grając w Crysisa cykanie włączało się co co chwilę gdy pobór mocy spadał poniżej 200w...niezwykle irytujące

 

Po podkręceniu i7 do 4 ghz i wyłączeniu wszelkich opcji oszczędzania energii pobór w idle wzrósł do 190W (ale to i tak <200w a więc nadal cyka). Po uruchomieniu Crysisa zasilacz w końcu zaczął pracować cicho ALE po ok 2 godzinach gry zasilacz po prostu się wyłączał z powodu przegrzania (obciążenie od 200 do 350w oscylujące wokół 300w) podobno ma on 600W więc ciekawe jak szybko się wyłączy gdy dorzucę kolejną kartę grafiki w SLI (chociaż taka możliwość tylko za pomocą przejściówek bo kabli do zasilania kart grafiki ma on za mało. Nie posiada on złącza 8Pin więc musiałem do niego dokupić przejściówkę 6->8pin).

 

Najciekawsze jest to że specjalnie stworzyłem mu jak najlepsze warunki do pracy, jest on zamontowany na górze obudowy otwartej z góry (typ open air) i nic nie przeszkadza w swobodnym przepływie ciepła zarówno z dołu, tyłu i góry zasilacza, w domu jest zawsze zimno ok 18C (stara przedwojenna kamienica, mieszkanie od strony północnej na parterze) mimo tego zasilacz i tak się przegrzewa po dłuższej pracy z obciążeniami większymi niż 300W

 

Dopiero po zamontowaniu wentylatora wiejącego od spodu zasilacza udało mi się osiągnąć stabilną pracę ale to zaprzecza idei posiadania pasywnego zasilacza.

 

Za:

-Szybki serwis

-Ciekawy wygląd

-Rzeczywista sprawność w okolicach 80%

 

Przeciw

-Drogi jak na tak niską klasę sprzętu

-Cyka poniżej 200w

-Przegrzewa się i wyłącza powyżej 300w stałego obciążenia bez wymuszonego obiegu powietrza

-Nieodłączane przewody

-Brak złączki 8pin do grafiki

-krótka i niejasno określona gwarancja 12 lub 24 miesiące

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to bez sensu takie coś, ja myślałem, że ten zasilacz poradzi sobie bez nawiewu. Napisz jeszcze co z temperaturą, czy zasilacz generuje duże ilości ciepła? W takim wypadku chyba sobie go odpuszczę i kupię w przyszłości jakiegoś BeQuiet. Jeszcze czekam tylko na test romka.

Edytowane przez Nicolass

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, testy definitywnie skończone, trochę tego będzie do opisywania, redakcja prosiła by to dobrze i rzeczowo opisać co się działo i dlaczego tak a nie inaczej zrezygnowałem dwa razy z testów tej jednostki.

 

Czekam teraz na powrót z urlopu naszego grafika, po otrzymaniu obrobionych zdjęć pojawi się artykuł, bez nich trochę głupio go wydawać :) Definitywnie po 15 lipca można spodziewać się właśnie publikacji.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek pójdzie nowy Enermax Pro87+ 500W, publikacja środa-piątek.

 

Walczę z rozebraniem tego AZO i wymontowaniem płytek do oględzin i zdjęć, nie jest to łatwa sprawa, już jedna śruba poddała się ale reszta to jakiś hard-core. Ojj nie będę miał miłych informacji co do tego produktu. Przysparza tyle problemów jak żaden inny wcześniej testowany zasilacz. Potwierdzić mogę przed publikacją, że potrafi popiskiwać w pewnym zakresie napięć.

 

Przepraszam, że tak długo oczekujecie na jego test ale takich hard-corów nie miałem nigdy z testami jak tu się pojawiają przy "Polskim" zasilaczu.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra to mniej więcej mamy taki wykaz. Kolejny poniedziałek (26 lipca) leci Enermax z nowej serii Pro87+, długo już czekał na publikację. Pasywna bestia leci w kolejny piątek 30 lipca i boże broń mnie jak on dostanie pochlebną ocenę jako sprzęt dla wyciszających sprzęt i uwaga graczy!

 

@Xantus jeśli pozwolisz również w artykule odniosę się do twoich wypowiedzi. BTW starałeś się go rozebrać albo lepiej wymontować jedną z płytek? U mnie śruby już odmówiły posłuszeństwa choć robię to dość precyzyjnie. Zostało już tylko to, jak mi się nie uda go rozebrać na części pierwsze niestety w teście zdjęć tych podzespołów nie będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Romek. W serwisie mi go jakoś rozkręcili bo został bezpiecznik wymieniony, nie bardzo mam ochotę go rozbierać, może gwarancja jeszcze się przyda...

 

ps. oczywiście można mnie cytować, ku przestrodze osób którym choć przez sekundę przemknęła myśl o zakupie tego świerszcza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra to mniej więcej mamy taki wykaz. Kolejny poniedziałek (26 lipca) leci Enermax z nowej serii Pro87+, długo już czekał na publikację. Pasywna bestia leci w kolejny piątek 30 lipca i boże broń mnie jak on dostanie pochlebną ocenę jako sprzęt dla wyciszających sprzęt i uwaga graczy!

Nie chciał bym być namolny, ale co z tym testem ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chciał bym być namolny, ale co z tym testem ?

 

Najwidoczniej ktoś sobie z nas jaja robi...

 

Od długich miesięcy zapowiedzi testu...

 

Ja w takim razie zadam nie czekając na test pytanie - co jeśli nie ten polski wynalazek do CICHEGO kompa?

 

Mam LC na procku i chipsecie, karta graficzna pasywna, dysk twardy SSD - tak więc TYLKO zasilacz słychać...

 

Co polecacie - wydajnie (ale nie jakoś zawodowo;) ) i CICHO?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Beda w koncu testy?

Najsmieszniejsze jest to, ze to Admin obiecuje i obiecuje.

No coz, po tym co pisal mozna wyciagnac odpowiednie wnioski, oj nie chcialbym z tym panem robic zadnych interesow.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:P Teorie spiskowe. Poczekajcie na finał w arcie, nie chcę mówić wszystkich szczegółów. Piszę Wam właśnie test, jutro powinien być gotowy na portalu.

 

Tylko wtrącę takie rzeczy: mamy już drugi zasilacz z tej serii, pierwszy spalił mi obciążalnik (bezpieczniki cyfrowe), woltomierz i oscyloskop. Jak? Nawet w laboratorium certyfikacyjnym nie wiedzą ale ubił to przy nich, kolejno urządzenie za urządzeniem a to nie tanie zabawki. Doszła druga sztuka, 3 miesiące jak nie dłużej zastanawiałem się czy to w ogóle podłączyć pod sprzęt. Ok podłączyłem pod staruszka s478, działał, poszło pod platformę ok działa. Jest kilka za ale i też masa sprzeciwów do tego zasilacza. Wspominałem o śrubkach jakich nie mogę odkręcić, grzejącej się jednostce, cykaniu, nazywania zasilacza gamer machine itd. Wszystko zamieszczę w arcie. Chciałem wcześniej wam puścić Enermaxa, który wg specyfikacji ma gorszą sprawność od Silent Power R10 600W, ale jutro finał tej bardzo nierównej batalii.

 

sosna24 ostatnio chciałeś małych zmian w artach, napisz mi na PW co ci dodać do artykułu to jeszcze dzisiaj sprawdzę i dodam. Jak masz dostęp do Seasonic to też napisz, szeroko je polecasz, sam jestem ciekaw co potrafią w teście.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, jako, że wczoraj nie udały się do końca przenosiny serwisu na nowy serwer i trzeba powtórzyć tą czynność w dniu dzisiejszym, artykuł przenoszę na jutro. Przepraszam Was lecz pochłania to trochę pracy i dla celów dopracowania wolę to wydać w dniu jutrzejszym.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem wcześniej wam puścić Enermaxa, który wg specyfikacji ma gorszą sprawność od Silent Power R10 600W, ale jutro finał tej bardzo nierównej batalii.

 

chyba nikt tych "90% sprawności" na poważnie nie wziął? :E

 

sosna24 ostatnio chciałeś małych zmian w artach, napisz mi na PW co ci dodać do artykułu to jeszcze dzisiaj sprawdzę i dodam.

 

drugi raz pisał nie bede bo tego było sporo, a wyszukiwajka cos nie działa...

...enyłej tu nie ma co dodawać, tu trzeba >zmieniać< wszystko.

A co do recki enermaxa:

a) przeczytaj komentarz pod nią, błędzik nadal nie poprawiony

b)

"fluktuacja napięć na poziomie 0.03~0.04V kolejny raz plasuje go wysoko w stawce innych wcześniej testowanych jednostek"

jak dobrze rozumiem z wykresów, to pod pojęciem "fluktuacja napięć" kryje się spadek wartości napięcia zmierzona zwykłym woltomierzem? jeżeli tak, to zdanie:

 

W czasie analizowania wyników pomiarów kluczową rolę odgrywa fluktuacja napięć, czyli różnica pomiędzy skrajnymi wartościami podawanych napięć na urządzenia.

jest to nieprawda, i to gruba.

 

Jak masz dostęp do Seasonic to też napisz, szeroko je polecasz, sam jestem ciekaw co potrafią w teście.

 

X-400 (lub 460) jak wyjdzie to na pewno se kupie, o ile cena nie bedzie zaporowa :)
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na samym wstępie pragnę przywitać się ze wszystkimi, jako iż jest to mój pierwszy post na forum PurePC.

 

Śledzę dyskusję już od dłuższego czasu i wygląda na to, że prędzej napiszę własny artykuł, niż pojawi się ten zapowiadany. Jestem elektronikiem, mającym pewne rozeznanie w temacie. Jakiś czas temu, szukając dla siebie zasilacza pasywnego, trafiłem na rzeczonego Azo i z podobnym rozczarowaniem jak wielu tutaj ludzi zauważyłem, że nie ma żadnych artykułów na jego temat. W końcu postanowiłem zakupić go "w ciemno" z myślą zignorowania gwarancji i popracowania nad nim osobiście, jeśli okaże się, że ma wadę. Z dyskusji o tym zasilaczu, obserwowanych na różnych forach, wynikałoby, że pierwszy podjąłem się podejścia tego typu :-). Kupiony przeze mnie egzemplarz niestety okazał się być "cykający".

Po kilku dniach prac, udało się całkowicie wyeliminować nieprzyjemne efekty akustyczne, a przy okazji usunąć kilka innych mniejszych lub większych błędów. Przetwornica PFC, która była źródłem problemów, po przeprowadzonych pracach jest absolutnie cicha, niezależnie od obciążenia.

Zasilacz pracuje w moim komputerze już od kilku tygodni, zarówno przy przeglądaniu internetu i różnych mediach, jak i silnie obciążających zadaniach i jak do tej pory nie wykazał żadnych dziwnych zachowań.

Chętnie bym stworzył własny artykuł i podzielił się wynikami do zamieszczenia na portalu. Najlepiej by było równolegle z artykułem Romka, aby skonfrontować dwa różne podejścia do tego ciekawego zasilacza...

 

Swoją drogą - nie rozumiem, dlaczego inni mieli problem z rozłożeniem zasilacza, mnie wszystkie śrubki udawało się odkręcić bez trudu. Jedynie obudowa zasilacza jest trochę kłopotliwa w złożeniu, gdyż blacha jest spasowana trochę na styk.

Edytowane przez Rocky Horror
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Romek - co z wielokrotnie obiecanym artem? Miał być dziś :-P

 

@Rocky Horror

Bardzo proszę, zrób kilka fotek w których będzie pokazane krok po kroku które cewki trzeba zakleić i czym, gdzie pogrzebać, co dolutować by uciszyć ten złom. To cykanie doprowadza mnie do szału :-/

Sprawdzałeś czy przypadkiem nie wzrósł pobór mocy po zabiegach? Może przetwornica teraz pracuje z większym obciążeniem ponad 200w i dlatego nie cyka?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież powiedziałem wczoraj, wydam to jutro wieczorem. Nie przesadzajcie, zasilacz poszedł do kilku redakcji a i tak jak widzę jest to jedyny test tej jednostki.

 

Dołączona grafika

Osoby poszukujące cichego i wydajnego zasilacza mogą opierać się o dane producentów lub szukać porównań głośności jednostek na stronach internetowych testujących PSU. Jaki będzie jednak najcichszy zasilacz? Za pewne ten, który nie będzie posiadał w ogóle wentylatora, czyli jednym słowem mówiąc, pasywny. Polski producent z Pomorza, stworzył pasywny zasilacz ATX o mocy 600W! Czy okaże się złotym środkiem dla fanów ciszy, potrzebujących dużej wydajności? Zapraszamy do pierwszego testu zasilacza AZO Digital Silent Power 600W.

 

Link do publikacji: AZO Digital Silent Power 600W - Polski zasilacz! | PurePC.pl

@Rocky Horror - ja podejrzewałem cewki ale faktycznie nie znalazłem przyczyny piszczenia, dopiero podniesienie obciążenia niwelowało ten problem. Powiedz mi proszę jak z temperaturami zasilacza i napięciami. Zobacz w teście jakie problemy wynikły i może znalazłeś na nie jakieś rozwiązanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze zdjęciami będzie trochę kłopot, albowiem nie zrobiłem ich zbyt wielu. Tylko kilka detali i ogólnych rzutów całego zasilacza. Dopiero potem wpadłem na pomysł, żeby lepiej wszystko udokumentować. Musiałbym wyjąć go z komputera, jeśli będzie większa potrzeba, to mógłbym dokładniej obfotografować go i udostępnić zdjęcia.

 

Pobór mocy nie zmienił się, spokojnie :-). Moduł PFC sprawdziłem nawet zupełnie odłączony od reszty układu, przy poborze mocy od zera do prawie maksimum. Wbrew temu co sądzono, problem zupełnie nie zależy od jakości głównego dławika przetwornicy. Na etapie prób wstawiłem nawet nowy, całkowicie zaimpregnowany żywicą, dźwięk nie ucichł nic a nic. Winę tak na prawdę ponosi nieodpowiednia kompensacja, a także jakość niektórych komponentów. Konieczne będzie lutowanie niektórych elementów SMD, a także nawijanie, lub wyszukanie dobrze zaimpregnowanych cewek do filtra zakłóceń. Jestem na etapie pisania dość rozległego tekstu na ten temat, szczegółowo opisującego wszystkie zmiany w zasilaczu, postaram się doprowadzić go niebawem do końca i podzielić bardziej konkretnymi informacjami :-).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...