Skocz do zawartości
rfk

Jak Usunąć Wszystkie Partycje Z Dysku ?

Rekomendowane odpowiedzi

Mam dysk 40 GB, który jest podzielony na 3 partycje, na jednej jest zainstalowany system - Windows XP. Chcę zrobić z niego jeden dysk.

Dokładniej to chodzi mi o to żeby dysk był taki jak ze sklepu - jest to dysk ze starego PC i chcę go włożyć do nowego... Oczywiście mogę utracić z niego wszystkie dane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Instalator zapyta Cię gdzie chcesz zainstalować system i pokaże listę partycji. Usuwasz bodajże L, na dole masz listę poleceń. Usuniesz co chcesz, wyjmujesz płytę i wyłączasz kompa.

 

Możesz też z pod innego systemu w menadżerze dysków usunąć wszystkie partycje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam takie coś:

 

Dołączona grafika

 

Usuwa się na D

 

 

 

Ale teraz mam kolejny problem ponieważ chce mieć ten dysk czysty, sformatowany...

lecz po tym kroku co na screenie poniżej Windows już kopiuje pliki...

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dyski "prosto ze sklepu", jak to ująłeś, nie mają utworzonych żadnych partycji.

Jeżeli utworzyłeś już partycję, to możesz przerwać kiedy pojawi się to, co na drugim screenie i wtedy partycję sobie formatujesz już spod windowsa, tak jak dyskietkę czy pendrive, bo będzie już utworzona, ale bez żadnego systemu plików.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem że jak usunę partycje to bede mieć jeden dysk C o pojemnosci 40 GB i normalnie załaduje mi się windows i wtedy zrobie formatuj, wszystko sie usunie i bede mogl wlozyc dysk do nowego pc ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak i nie.

 

Jak usuniesz partycje, to będziesz miał czysty dysk 40GB (37 z kawałkiem, ale mniejsza o to).

Windows nie będzie widział "dysku" (dokładniej partycji), bo ich tam nie będzie.

 

Po włączeniu Windows dajesz:

Mój komputer->prawy przycisk myszy->Zarządzaj->Magazyn->Zarządzanie dyskami.

Będzie widoczny dysk z partycjami i przypisanymi literami. Pod spodem powinien być drugi dysk bez partycji, bez przypisanych liter. Klikasz na puste miejsce na nim, dajesz prawy i "Utwórz partycję", potem "podstawowa". Oczywiście menedżer sam zasugeruje wykorzystanie całego miejsca, na co oczywiście się zgadzasz. Następnie wybierasz formatowanie (jedynym sensownym jest NTFS) i tyle. Menedżer sam doda kolejną wolną literę dla dysku i gotowe.

 

Jeśli dysk ma być na stałe podłączony w tym kompie i chcesz mieć na oznaczeniach literowych najpierw dyski, potem napęd, to trzeba zmienić napędowi literę na pierwszą wolną, następnie przypisać do dysku literę z której korzystał napęd, a na koniec przypisać napędowi literę, z której korzystał dysk.

 

Na koniec dobrze jest uruchomić ponownie komputer, bo niektóre programy mogą się pogubić w takiej zmianie oznaczeń literowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem że jak usunę partycje to bede mieć jeden dysk C o pojemnosci 40 GB i normalnie załaduje mi się windows i wtedy zrobie formatuj, wszystko sie usunie i bede mogl wlozyc dysk do nowego pc ?

Zamiast kombinować z instalatorem trzeba było od razu zrobić jak napisał Ullisses spod systemu.

 

Instalatorem to tylko kiedy jest to jedyny dysk w komputerze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...