Skocz do zawartości
Holi

Komputer Sie Zawiesza.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Mam problem z komputerem. Kupilem nowy komputer w skleie esc.pl. Konfiguracja to:

1x Gainward Gainward GeForce GTS 250 512MB DDR3 /256bit/ HDMI DVI

1x AMD AMD Athlon II X4 620 /2.6GHz, 2MB, 95W, BOX, AM3/

1x Liteon Liteon iHAS224 SATA LightScribe (black)

1x A-data 4gb cl7 Extrem Edition 1333mhz ddr3

1x ModeCom ModeCom Step 107 LCD Black (bez zasilacza)

1x Asus Asus M4A77TD PRO /AMD 770, DDR3-1600/

1x Fortron Fortron FSP500-60APN 500W

1x Samsung Samsung 500GB 7200rpm 16MB cache SATA-II F3

Po pierwszy uruchomieniu kompa jakis miech temu odrazu w pierwszy dzien sie zawiesil. A dokladnie jakies 5 h po instalacji systemu,gdy instalowalem inne programy. Sadzilem ,ze to pameic ram bo po 5 dniach padla jedna kosc ,a druga w sresie bardzo ciepla byla. Odalem , na gwarancje i mi wymienili. No i teraz zmienilem system na probe (win 7) i dalej to samo. Obojetne co robie sie zawiesza czy gram czy serfuje po internecie. Na win 7 odrazu po instalacji mi sie scial , nawet nie zdazylem wejsc do systemu;p Nie ujzalem pulpitu;p. Reset wyglada tak: robie cos i nagle nie moge ruszyc myszka ,kompletnie nic nie odpowiada na zadne zadania, wtedy musze reset mu zrobic, ale czasem jest tak ,ze zatnie sie i nawet sam sie zresetuje. Ale czesiej go musze sam resetowac. Teraz stawiam na plyte glowna ,ale nie mam do tego pewnosci. Wydaje mi sie ,ze chipset na plycie sie przegrzewa. Teraz czunik od obudowy mi pokazuje ,ze na chipsecie jest 39-40 stopni. Jak na chipset mysle ,ze to duza temp. Przy resecie raz na chipseie mialem 46 stopni. Mysle nad aktualizacja biosu ,ale nie wiem kompletnie jak to zrobic i czy to cos wgl zmieni. Proszę zadawac pytania , chetnie odpowiem. Mowcie co robic,to zrobie. Jestem otwarty na wasze propozycje. Prosze o pomoc. Z góry dziekuje i pozdrawiam. :damage_wall:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh, prawie wzorowy post. Jak byś jeszcze przeczytał przyklejone tematy, to może obeszło by się bez niego...

Standardowo:

1. Test pamięci przy pomocy GoldMemory lub Memtest86+ (żaden uruchamiane pod Windows).

2. Reset ustawień bios przy pomocy zworki.

3. Podłącz inny zasilacz.

 

Mimo wszystko obstawiam 3, potem 1, potem 2. ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ULLISSES czytalem Twoj Temat:) I czytalem tez inne tematy na forum z Tym problem. Ale jakos zaden nie pasuje d mojego tak w 100%:) A test pamieci mniej wiecej ile robić?? Rozumiem ,ze mam nagrac na plyte i z poziomu bootowania systemu zrobic ten test?? Wyjecie zworki na ok1 min. Wystarcz ?? Czy musze ja wlazyc na clearRTC i wlaczyc kompa na 40 sekund czy jak?>? Co do zasilacza nie mam mozliwosci podlaczenia innego zasilacza. Ale ten wydaje sie byc dobry. Jeszcze wstawie zdjecie z zasilacza w srodku.

Co do tem to w speedfanie sa takie:

http://img31.imageshack.us/i/speedfang.jpg/

Natomiast w everescie przedstawia sie to tak:

http://img691.imageshack.us/i/everestb.jpg/

Zasilacz:

http://img691.imageshack.us/i/dsc00458m.jpg/

http://img690.imageshack.us/i/dsc00456g.jpg/

http://img690.imageshack.us/i/dsc00457zi.jpg/

Hd tune:

http://img163.imageshack.us/i/gdtune1.jpg/

http://img27.imageshack.us/i/hdtune2s.jpg/

Zaraz dodam jeszcze z HD tune. Moze jeszcze z jakiegos programu dac screny??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku GoldMemory wystarczy do 100% - zazwyczaj uszkodzone pamięci już poniżej 50% sypią błędami.

 

Zdjęcie zasilacza w niczym nie pomoże - zwłaszcza takiej jakości. Lepiej pożycz od kogoś zasilacz na dzień lub kilka godzin. Jeśli to jego wina, to odpalenie wymagającej gry czy nawet testu 3D Mark odpowiednio go zmęczy i komp się zawiesi. Na zdrowym zasilaczu nie powinno się tak robić nawet po kilku godzinach włączonego 3D Marka.

 

Napięcia najlepiej mierzyć miernikiem na wtyczce molex. Czerwony z czarnym, żółty z czarnym. Jeśli napięcia mocno skaczą (normy gdzieś na forum) lub mocno spadają przy obciążeniu kompa, to może być znak, że zasilacz nie radzi sobie albo jest uszkodzony.

Wcześniej upewnij się, że wszystkie wtyczki dobrze siedzą. Możliwe, że przy podłączaniu zasilacza któryś kabel z wtyczki lekko się wysunął. Dlatego, prócz dociskania wtyczek, dociśnij też każdy kabel na wtyczce - jest ich tylko 28 ;]

 

Temperatury można na dotyk. Radiator na grafice, procesorze oraz mostku północnym nie powinien parzyć tak, aby nie dało się utrzymać ręki/palców. Jeśli któryś z nich parzy, to skieruj tam jakiś nadmuch - pierwszy lepszy wiatraczek wpinany w płytę lub molexa powinien wystarczyć. W skrajnych wypadkach polowych może być zwykły wiatrak domowy używany w lecie. Czasami w kwestii temperatur samo ściągnięcie bocznej ściany obudowy wystarcza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha. Jak skonczy sie test error na dysku , wlacze mu goldmemory. Bo mem testem robilem wczesniej i nic nie wykazywal. Co do zasilacza nie wiem czy mi sie uda. Ale zmierze miernikiem mu napiecia. Jakbys mogl jeszcze pokaz ten link na forum z Tymi normami napecia. Bylbym bardzo wdzieczny. Temperature tez reka zobacze i przy okazji biosa zresetuje zworka. Jakies testy mu jeszcze robić??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie zasilaczy, pomiarów i norm - klik.

 

Wymień tasiemkę od dysku na inną. W razie braku zastępczej, pooglądaj ją dokładnie, czy nie ma mocnych zagięć, złamań lub pęknięć. Pooglądaj wtyczki, czy się nie rozlatują. Możesz spróbować docisnąć wtyczki do płyty i dysku lub podpiąć taśmę w inne gniazdo na płycie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moj dysk ma kable SATA. A i wejscie sata przy plycie glownej rusza sie. 1 i 2 wejscie. Jak mam kabel sata podlaczony to sie rusza jak lekko dotkne. a jak nie mam kabla podlaczonego to troche sily musze uzyc ,zeby ruszyc wejsciem sata przy plycie. Ok jeszcze to posprawdzam dokladnie. Kabel po kabelku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak mam np. 5 wejść SATA. To ma jakies znaczenie w ktore wejscie wsadze?? Mam niby napisane przy nich 1,2,3,4,5. A np. jak wsadze dysk w 5 i w 4 Nagrywarke dvd. To bedzie dobrze??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha. thx. Hmmm, moze zle grafe podlaczylem?? Bo mam tak w jedno wejscia zasilania karty podlaczylem bezposredni kabelk 6 pin do karty a w drugie musialem kombinowac z molexem. Jako iz moj zasilacz ma tylko 2(potrzeba 3 bo i obudowa) molexy a wejscie przejsciowki 6 pin do karty tez ma dwa ,ale obudowa tez potrzebuje. Tak sie sklada ,ze obudowa ma tez jeden wylotowy molex. To podlaczylem tak: Molex od zasilacza do molexa przejsciowki karty graf, nastpenie molex od zasilacza do molexa obudyw i od molexa obudowy do molexa karty graf. I wlasnie nie wiem czy to dobrze zrobilem. Dam jeszcze fotki, bo nie wiem jak to wytlumaczyc tak ,zeby kazdy zrozumial .

http://img171.imageshack.us/i/dsc00467p.jpg/

http://img263.imageshack.us/i/dsc00466f.jpg/

http://img19.imageshack.us/i/dsc00465m.jpg/

 

Edit/:

Co do ramu ,dodam ,zę zmienialem im CL i napiecia na:

DRAm Freuqency 1333

napiecie 1.65000

DRAM Comand rate : 2T

TCl7

TRCD7

TRP7

Tras20

Reszta jest na auto.

Wlozylem ram w piersze dwa od procesora gniazda(kolor czerwony). W instrukcji pisze tak:

Chanel A: DIMM_A1 and DIMM_A2

Chanel B DIMM_B1 and DIMM_B2

Czyli ,ze chanel a ma byc w 1 i 3 gniezdzie a chanel b w 2 i 4?? Jak wlozylem w 1 i 3 to pisalo w cpu-z single chanel ,a jak mam teraz w 1 i 2 to pisze dual.

 

EDIT 2:

http://img31.imageshack.us/i/hdtunee.jpg/ ERROR SCAN HD TUNE .

Edytowane przez Holi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma byc tak że pokazuje dual channel

Dysk czysty. Podejrzewam coś w ustawieniach w biosie.

...Wyjecie zworki na ok1 min. Wystarcz ?? Czy musze ja wlazyc na clearRTC i wlaczyc kompa na 40 sekund czy jak?

Wyjęcie zworki niczego nie robi. Musisz włożyć do clearRTC i poczekać kilkanaście sekund. Nie włączać w tym czasie i najlepiej komp odłączony od zasilania.

Potem oczywiście przestawić zworke tak jak była wcześniej.

 

Później sprawdź w CPU Z czy ram ustawia się zgodnie ze specyfikacją SPD.

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dobra zabieram sie teraz za reset biosu i wlaczam Goldmemory. Oczywiscie nic w biosie teraz nie bede przestawial. A i zmienie sata . Dam znać jak skoncze z testem ramu.

 

Edit.

Niestety musze robic test ram memtestem. Bo widocznie goldmemory zle nagrałem na plyte. Zmieniłem wejscia sata. Zresetowalem tez bios. Ale ram ustawił mi na cl9 ... Zamiast na takie jak mu fabryka dala

Cl 7 . Wyłączyłem kompa i prawdziłem ręką jakie sa temp w kompie i wszystko letnie bylo. Nie zimne ani nie ciepłe. I co wazniejsze ram byl tez letni. Bo wcześniejsze ramy byly nawet przy normalnej pracy gorące. A teraz mi wymienili na tej samej firmy , ale moze i chyba sa dobre. Dojde memtestem do 300% mysle , ze to wystarczy. I napisze co i jak.

Edytowane przez Holi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem wlasnie po tescie. # godziny testu Memtestem 86+ v4.0 mysle ,ze wystraczy?? To fota jak to wyglada http://img265.imageshack.us/i/dsc00519l.jpg/. Nie wiem czy ustawiac te ramy na takie jak fabryka mowi. Jak sadzicie ustawiac?? Aha, i czy aktualizowac biosa?? Jakies testy jeszcze robić. Niestety , nie zmierzylem napiec na zasilaczu bo kumpel nie mogl przyjsc z miernikiem dzis. Wiec musze czekac. Jezeli dobrze rozumiem , to ten memtest i pamiec ram pracowaly w stresie ,jezeli tak to jest z ramami chyba, ok . Bo nawet gorace nie byly. Wczesniej przed oddaniem na gwarancje pamieci ram po takim tescie byly bardzo gorace, nie parzyly,no ale tak jakby malo brakowalo. A te w prowonaniu do tamtych to sa Zimne. Inne podzespoly tez byly ok. Posprawdzalem kable czy wszystkie sa ok podpiete itd. Podociskalem. W biosie jak narazie zmienilem godzine i date. Reszta jest tak jak plyta sobie ustawila.

 

Edit:

Godzina ok.2:30 , caly dzien sie nie zawieszal a tu pach... Zawiecha nietypowa. Zawiesil sie ,ze nic zrobic nie moglem po ok 10 sek wylaczyl sie tak jakby monitor ,ale komputer wciaz dzialal , nie zresetowal sie. Dopiero ja go musialem zresetowac. Teraz wskazuje jakby na grafike.

No i znowu przez te 2 h 2 kolejne resety sprzy oglądaniu youtube. Otworzyłem odrazu po resecie obudowe i dotknąłem ręką każdego podzespołu i jak na temp kompa byly zimne. Troszke ciepłe. Nawet dotykalem różnych elementów plyty glownej i tez takie. Wiec to chyba nie temp. Wiec co to moze byc??

Edytowane przez Holi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje sprawdzić napięcia miernikiem (bo możliwe, że to przez zasilacz), no ew. może to być także wina płyty głównej - gdy jakiś czas temu moja padała, to miałem podobne obiawy (ciągłe resety, itp.). Więc najpierw napięcią, a jeśli będą w porządku, to spróbuj od kogoś mobo pożyczyć i sprawdzić, jak wtedy będzie się PC zachowywał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra formatuje pendriva w fat32 bez opcji szybkie formatowanie. Nastepnie mam sciagnac bios ze strony producenta?? POmoze ktos ?? bo nie moge znalezdz mam tylko plyte glowna asus m4a77td bez pro. a moja jest ASUS M4A77TD-PRO . I to co sciagne normalnie wrzucam na pendriva i wystarczy?? Potem uruchamiam ponownie kompa wciskam alt + f2 i enter i sie aktualizuje ,tak??

 

Ok, zrobilem mu juz aktualizacje biosa. Ale nic sie w Tym biosie nie zmienilo.

 

Edit:

Nadal sie zawiesza. Wydaje mi sie ,ze cos z biosem jest nei halo. Ze trzeba go skonfigurowac dobrze. Bo cos sie gryzie. Bo jak sie komp , zawiesza to jakas czesc go blokuje na kilkanascie sekund i nie chce sie zresetowac. Bios chce go zresetowac ,ale cos mu niedaje. Przynajmniej tak mi sie wydaje. Napewno trzeba zmienic ustawienia RAM i podkrecilbym proca do 3.0GHz, moze to cos da. Tylko nigdy proca nie podkrecalem i musielibyscie mi pomoc;p Co jeszcze moge ustawic w biosie ??

Edytowane przez Holi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podkręcanie raczej nie pomoże - prędzej może spowodować jeszcze większą niestabilność.

 

Jak dorwiesz miernik, to sprawdź napięcia, bo wszystko wzkazuje na zasiłkę, ew. mobo (ale to mniej prawdopodobne).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odziwo napiecia dobre :D Kumpel przyszedl(informatyk) i sprawdzilismy. nawet w biosie byly podobne :D wszystkie w normie. Ale jedno nas zadziwilo mam przejscie na obudowie:D i to kazda xD 5v i 12v xD na radiatorze nie bylo przebicia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...