Skocz do zawartości
Włodi

Jaki Monitor 24" Full Hd Do 1000zł?

Monitor przyjazny dla oczu  

31 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jakiej marki monitor wg. Ciebie będzie oferował najlepszą jakość obrazu i będzie przyjazny dla oczu? (uzasadnij swój wybór w temacie)

    • Asus
      2
    • LG
      9
    • Samsung
      7
    • Benq
      2
    • Inny... (podaj jaki w temacie)
      11


Rekomendowane odpowiedzi

Szukam dobrego monitora uniwersalnego.

 

Musi mieć:

- HDMI - przynajmniej jedno, dobrze by bylo gdyby miał przynajmniej dwa.

- DVI-D

- rozdzielczość FULL HD

- proporcje 16:9 lub ew. 16:10 - i tu zwracam się do was z prosbą o poradę, które proporcje bedą optymalniejsze? Monitora będę używał do wszystkiego, także do oglądania telewizji. Chodzi mi m.in o to, żebym w grach mógł dać mniejszą rozdzielczość niż natywną i żeby obraz nie był rozciągnięty/spłaszczony.

- dobrze by było gdyby miał odświeżanie w rozdzielczosci fullhd większe niż 60Hz (np. 75Hz).

- dobrze by było też, żeby miał tuner TV ale nie koniecznie, jeśli monitor ma być bez tunera a lepszy to wolę bez.

 

Wymagania:

Jakość obrazu nie może być gorsza niż w moim obecnym monitorze iiyama prolite B2409HDS. Kolory powinny być naturalne i nie zabardzo cukierkowe.

I teraz co najważniejsze:

Monitor ma być przyjazny dla oczu, nie mogą od niego piec oczy! Ma mieć ciepłą, przyjazną barwę i nie być za jasny, prażący w oczy.

 

Kolega polecił mi tego Asus-a: http://www.morele.net/monitor-asus-vw246h-...CFZ1h4wodzDTMJA

Czy będzie on spełniał wszystkie moje kryteria? Jeśli nie, doradźcie proszę coś bardzo dobrego w cenie do 1000zł. Proszę też o uzasadnienie dlaczego akurat ten monitor.

Edytowane przez Włodi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę mnie zastanawia jedna rzecz, masz iiyame prolite B2409HDS myślałem że to porządny monitor, jestes z niego rozczarowany (piekące oczy, słaby obraz..) czy tylko szukasz drugi inny monitor? Dodam że IIyama i LG mają najlepsze gwarancje. Z IIyamy to już lepszego raczej nie dostaniesz to może coś z LG.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Iiyama mi nie pasuje bo pieką mnie od niej oczy. Szukam monitora o podobnych parametrach co ta iiyama tylko, żeby był przyjazny dla oczu.

Miałem poprzednio stary monitorek LCD LG i byłem z niego bardzo zadowolony, lecz słyszałem gdzieś, że teraz robią badziewie. Czy to prawda?

Jak się ma LG do tego asusa, do którego link dawałem wyżej? Słyszałem, że wszystkie te LG, Samsungi, Benq stoją klasę niżej od iiyamy?

I jeszcze jedno: moja iiyama miała taką jedną wadę, że zostawiała po sobie takie czarne smugi gdy obraz był płynnie przesuwany (nie było to typowe smużenie). Wolałbym, żeby mój nowy monitor nie miał takiej wady.

Edytowane przez Włodi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Włodi mówisz o iiyamie B2409HDS? Od niej pieką Cię oczy? A regulowałeś janość panelu, bo ten monitorek ma około 25 nitów na 0 jasności, co jest rekordowym wynikiem. Są 2 opcje, albo nie wyregulowałeś jasności ( ale pewnie ustawiałeś ) i od dużej jasności męczy Ci się wzrok, albo iiyama zastosowało słabe podzespoły i na małych nastawach ekran może migotać/mrugać. Tego nie widać, ale może powodować zmęczenie przy pracy na takim monitorze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak własnie o ten monitor mi chodzi. Żadne ustawienia nie pomagały, on ma poprostu jakąś nieprzyjazną dla oczu matrycę.

Ale to już jest i tak po sprawie bo monitor się już sprzedał teraz szukam nowego.

Kusi mnie żeby wziąć tego Asus-a. Czym się różni matryca TFT od TN? Bo jeden model jest na TFT drugi na TN, ktora lepiej wziąć?

Zastanawiam się jeszcze nad tym Samsungiem http://www.arest.pl/shop/index.php?inc=pro...158&katid=0

Który będzie lepszy Asus czy Samsung?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nadal nie wiem jaki monitor wybrać - mam totalny mętlik w głowie. Jedni doradzają to drudzy tamto.

Co byście powiedzieli o tym monitorku:LG Flatron W2442PA?

Jest on dosyć wysoko w tym teście: http://www.chip.pl/ranking/wyswietlanie-ob...ory-lcd-24-cale

Jestem ciekawy też tego ASUS-a o którym wspominałem w pierwszym poście. Wyczytałem w jednym z testów że jest on bardzo jasny. Nie wiem czy mnie nie będą oczy od niego piekły.

Jeśli nie te monitory to jakie? Doradzcie konkretne modele.

Edytowane przez Włodi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja polecam LG Flatron W2453V-PV którego sam planuję zakup w najbliższym czasie.

posiada czujnik, który reguluje jego jasność w zależności od światła otoczenia - to jest właśnie zabieg zapobiegający zmęczeniu oczu.

poza tym wygrał wrześniowy test w pcformacie klik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hahahah nieprzyjazna dla oczu matryca...człowieku ty idź do okulisty lepiej albo mniej jaraj.....bo nie kupisz kompletnie nic jesli od lcd oczy cie pieką...albo poprostu nie gap sie jak w słup soli

destrik testów z komputerowych szmatławców nie przytaczaj bo tylko ludzie sie zawodzą....

 

kolego włodi - do kompa to bez różnicy czy to będzie 16:10 czy 16:9.....ale jesli z czasem pod tego kompa podłączysz tv lcd to bierz 16:9 w 1920x1080 - odejdzie wiele problemów z wyświetleniem obrazu

 

toms kiedys tft dzieliło rodzaje matryc - były aktywne i pasywne....obecnie temat nie istnieje i zostało aktywne tft w rodzajach tn ips i va

jesli nie jesteś grafikie i nie potrzebujesz super ekstra parametrów to bym bał tanio i dobrze - czyli benq - kolory sobie wyregulujesz - jasnośc tez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

destrik testów z komputerowych szmatławców nie przytaczaj bo tylko ludzie sie zawodzą....

a co złego jest w monitorze polecanym przeze mnie? testowali troche tego sprzetu i to nie przypadek zadecydowal ze akurat wygrał ten model i to w dwóch kategoriach 22 i 24 calowych. wg mnie nie ma lepszego monitora za tą cenę na obecną chwilę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie a może te piekące oczy to jest wina mojego GTX-a?

Od razu jak go kupiłem i podłączyłem pod ten sam monitor pod który miałem wcześniej podłączonego GF 6600 to jasność mnie zabiła. GTX okazał się dużo jaśniejszy i musiałem zmniejszyć jasność/kontrast w monitorze o 20% a i tak to nie wiele dało. Jak grałem w mirrors edge gdzie jest dużo białego koloru to aż mi się gorąco w mózgu robiło:D

Teraz właśnie po sprzedaniu iiyamy siedzę na moim starym LCD LG Flatron L1710B (17 cali) i nadal mnie oczy pieką... nie wiem czy oczy mam jeszcze dalej podrażnione po tamtej iiyamie czy może to wina tego GTX-a. Założyłem nawet okulary i jest to samo. Myślę że to nie oczy bo kiedyś latami pracowałem na tym LG-ku i nie było problemów. Odkąd kupiłem nowego kompa z GTX-em to mam problemy z nadmierną jasnością i właśnie piekącymi oczami.

Wiem, że niby można zmniejszyć jasność w sterach ale wtedy już obraz nie jest tak naturalny, biel jest "brudna" itd.

 

Jak myślicie czego to może być wina?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może to być wina grafiki :), masz mocniejszy sprzęt, ustawiasz przecukierkowe efekty, gra staje się ładniejsza ale bardziej męczy wzrok.

Dziwię się bo wg niemieckiego testu ta iiyama ma potężną niespotykaną wręcz regulację jasności gdzie na ustawieniu 0 tylko 13cd i znalezienie optymalnych ustawień nie stanowi problemu. Asus będzie gorszym monitorem.

 

Może masz problemy ze wzrokiem (tak jak ja) i żaden cudny monitor nie pomoże, tylko patrzenie w niebo i na zieloną trawkę :). Ja nie mogę grać w żadną ze współczesych kolorowych gier, po 10-15 minutach płaczę.

 

Napisz na jakich ustawieniach jasności kontrastu pracowałeś na iiyamie i LG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może masz problemy ze wzrokiem (tak jak ja) i żaden cudny monitor nie pomoże, tylko patrzenie w niebo i na zieloną trawkę :). Ja nie mogę grać w żadną ze współczesych kolorowych gier, po 10-15 minutach płaczę.

A co się dzieje? Czy to kwestia rozmycia obrazu tak Cię męczy, czy inne ustawienia? 120Hz jest jakimś rozwiązaniem, musiałbyś sprawdzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tej iiyamie miałem jasność i kontrast ustawione na 25-30%, biel stawała się szara, obraz bez wyrazu a oczy i tak się męczyły.W LG mam takie same usawtenia i widzę, że jest tak samo-oczy dalej pieką.

Podejrzane wydaję mi się to, że wraz z wymianą karty graficznej oczy zaczęły mnie piec. Gdyby to była wina mojego wzroku to na pewno oczy nie zaczęłyby mnie boleć z dnia na dzień - jak to było w tym przypadku. Tak na moje oko jasność i kontarst w moim GTX-ie w stosunku do starego GF 6600 jest podwyższona o ok. 30%. Gdy w sterach sciemnie kartę właśnie o te 30% to odczuwam zauważalną ulgę dla oczu i nie trzeba wtedy tak ściemniać monitora. Jednak takie ściemnianie z poziomu sterów jest nieoptymalne-gubi się biały kolor i barwy stają się zimne, bardziej niebieskie.

Już sam nie wiem czy to wina monitora, czy karty. Może jak zwykle mam "szczęście" i kupiłem akurat GTX-a z taką prażącą jasnością?

 

EDIT:

@toms83, a jaki monitor w rozdzielczości fullhd, ktorej bede używał na codzień na pulpicie, będzie oferował odświeżanie większe niż 60Hz, nie wpominając o 120Hz? Jeśli są takie monitory do 1000zł to byłbym zainteresowany:)

Edytowane przez Włodi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdz u znajomego jakiegoś czy oczy Cię będą bolały i będziesz wiedział czy to wina Twoich oczu czy sprzętu. a propozycje monitora do 1000zł już podałem - lg w2453v-pv

 

edit: jeszcze jeden dość ciekawy teścik: http://www.testfreaks.com/monitors/?sort=score

Edytowane przez Destrik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro ma być najmniej męczący dla oczu to myślę że powinniśmy zawęzić poszukiwania do modeli z podświetleniem LEDowym. Co myślicie o dosyć świeżym modelu BENQ 24" LED V2410 Eco ? Trochę dziwi mnie że ma D-Sub i HDMI , a brak jest DVI, ale jak rozumiem wystarczy dokupić odpowiedni kabelek DVI->HDMI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro ma być najmniej męczący dla oczu to myślę że powinniśmy zawęzić poszukiwania do modeli z podświetleniem LEDowym. Co myślicie o dosyć świeżym modelu BENQ 24" LED V2410 Eco ? Trochę dziwi mnie że ma D-Sub i HDMI , a brak jest DVI, ale jak rozumiem wystarczy dokupić odpowiedni kabelek DVI->HDMI.

Brak DVI wcale nie jest takim głupim pomysłem, bo nie trzeba płacić za licencję i koszty spadają. Dodatkowo kabelek DVI-HDMI załatwia sprawę.

 

Podświetlenie LED faktycznie może być rozwiązaniem w kwestii "męczenia" oczu, są bardziej stabilne niż świetlówki, zwłaszcza przy małych nastawach jasności. Oczywiście kiepskiej jakości LED będzie gorszy od dobrej CCFL, ale kto wie co siedzi w danym monitorze? <_<

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie jest to tylko i wyłącznie kwestia przyzwyczajenia się? Mój LG również raził mnie po oczach chyba ze 2 tygodnie zanim się przyzwyczaiłem, mimo że w pracy również używam LCD (tylko że starszej generacji). Nie za wcześnie sprzedałeś tą Iiyamę? Ponoć to świetny monitor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie jest to tylko i wyłącznie kwestia przyzwyczajenia się? Mój LG również raził mnie po oczach chyba ze 2 tygodnie zanim się przyzwyczaiłem, mimo że w pracy również używam LCD (tylko że starszej generacji). Nie za wcześnie sprzedałeś tą Iiyamę? Ponoć to świetny monitor.

Problem w tym, że ta Iiyama mimo doskonałej regulacji jasności ( na min. ma około 30 nitów, wartość rekordowa ) powodowała problem z wysiedzeniem przed ekranem. Nie była to kwestia zbyt jasnego obrazu. Przynajmniej tyle wywnioskowałem z zamieszczonych tutaj postów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kiedyś w jednej z poprzednich robót miałem do czynienia z montorami LG i Iiyama. Zdecydowanie kontrast i kolory były lepsze w LG, oczy tak samo się nie męczyły. Natomiast Iiyama była jakaś wyblakła, mdła i męcząca. Ale piszę to naprawdę z wielkim oporem bo marka LG jest dla mnie spalona, nawet gdyby ktoś mi zadarmo dawał to bym nie wziął.. taki uraz z przeszłości, ludzie jacy tam pracują to poprostu oszuści i krętacze, robią z klienta idiotę, wszelkie wady są zgodne z ich normami których nikt nie widział, pewnie są do wglądu w sejfie w samym Seulu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co byście polecili w cenie troszkę wyższej bo między 1000 a 1200PLN?

 

Jestem świadomy, że będzie to TNka, ale może te droższe są choć trochę lepsze od tych najtańszych? Monitor zastąpi Benq FP91GP i będzie wykorzystywany w zasadzie do wszystkiego bo na PC zarówno pracuję (z tekstem, kodem źródłowym) jak i się bawię (gry, filmy). Zależy mi na dobrym działaniu w grach, bo niedługo kupuję Xboxa 360 i właśnie to ten monitor będzie z nią używany (z tego też powodu chciałbym 1920x1080 i HDMI).

Miłoby było, gdyby monitor był dostępny w W-wie...

 

Narazie przejrzałem allegro i wyłowiłem kilka modeli:

Iiyama B2409HDS

 

Iiyama E2407HDS-W1

 

Samsung P2470HD

 

ASUS VK246H

 

DELL G2410

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie używam już tego mojego starego LG już dosyć długi czas i oczy pieką mnie dalej....

Jak już wcześniej tutaj wspominałem zaczynam podejrzewać o to moją kartę graficzną...

Założyłem o tym ODDZIELNY TEMAT (kliknij) do którego zapraszam, jednak proszę o dalsze rozważania na temat monitorów kontynuować dalej w TYM tutaj temacie.

Edytowane przez Włodi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co byście polecili w cenie troszkę wyższej bo między 1000 a 1200PLN?

 

Jestem świadomy, że będzie to TNka, ale może te droższe są choć trochę lepsze od tych najtańszych? Monitor zastąpi Benq FP91GP i będzie wykorzystywany w zasadzie do wszystkiego bo na PC zarówno pracuję (z tekstem, kodem źródłowym) jak i się bawię (gry, filmy). Zależy mi na dobrym działaniu w grach, bo niedługo kupuję Xboxa 360 i właśnie to ten monitor będzie z nią używany (z tego też powodu chciałbym 1920x1080 i HDMI).

Miłoby było, gdyby monitor był dostępny w W-wie...

 

Narazie przejrzałem allegro i wyłowiłem kilka modeli:

Iiyama B2409HDS

 

Iiyama E2407HDS-W1

 

Samsung P2470HD

 

ASUS VK246H

 

DELL G2410

Iiyama 2409HDS albo

http://www.ceneo.pl/2129786

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli już kasa w granicach tyś zł to szukałbym modelu x1200 (zamiast 1080) np: powystawowy DELL 2407WFP, albo BENQ G2400WA , albo tzw. szyba GATEWAY FHD2401 , może to dobry wybór do ciemnego pomieszczenia?

Z uwagi na to, że zamierzam do monitora podłączyć konsolę wolałbym zdecydowanie 16:9 żeby grać bez czarnych pasów / rozciągniętego obrazu.

Zapytam jeszcze... czy są na rynku jakieś monitory 16:9 24" nie TN? (w cenach przystępnych t.j. do 2000PLN)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...