Skocz do zawartości
ROBAK13

Zimowe Ex Oc By Robak ;)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Panowie. Jako iż nie ma kasy nawet na DI (wiadomo, kryzys xD), a za oknem zima na całego, postanowiłem to wykorzystać i zobaczyć co potrafi sprzęt w takich warunkach ;)

Dołączona grafika

widok z okna :)

Dołączona grafika

zawsze chciałem tu zobaczyć ujemne temperatury xD

Dołączona grafika

jeszcze tempy na grafie ze stockowym chłodzeniem :P

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Początkowo testy miały być robione na parapecie z kompem poskładanym "na pająka", ale uznałem, że szkoda zachodu i PC został w obudowie na podłodze, a musiało wystarczyć tylko otwarte okno (jak się później okaże słusznie bo kilka stopni mniej nic by mi nie dało (za oknem -11*C Dołączona grafika ))

 

Platforma testowa:

E8400

MSI P45 Neo2 (Podziękowania dla TiGeR5 ;) . Mobo leci nawet wyżej niż zapewniał xD)

G.Skill Pi DDR2 PC2-8800 2x2GB

Gainward GTX 260 216SP

600W by OCZ

 

Przed wszystkim postawiłem sobie kilka celów, które postaram się później osiągnąć:

- E8400 @ 5241 MHz (to najszybszy na świecie E8400 chłodzony H20 jakiego udało mi się znaleźć)

- E8400 @ 5300 MHz (ot tak podniosłem sobie poprzeczkę xD)

- FSB 600 MHz

- 21 000 pkt. w 3DMarku06

- 21 357 pkt. w 3DMarku06 (wynik pewnego Jasia xD)

- czas 9s. w Super PI 1M

- czas 4m 30s w Super PI 16M

 

No to zaczynamy zabawę :D

 

Na początek 3DMark06.

Przede wszystkim po raz pierwszy udało mi się osobiście odnotować różnicę w OC po obniżeniu temperatury karty. W normalnych warunkach (temp. ot. ok. 20*C) i wentylatorku na 100% karta przechodzi test przy zegarach 734/1220/1492. Teraz udało się przy 765/1245/1545 :)

 

3DMark06

Dołączona grafika

21 017 pkt.

 

Szczerze mówiąc już się musiałem nieźle nakombinować, żeby zrobić te 21k. Nie chciałem katować procka bo ma mi on służyć na co dzień, ale przy każdym kolejnym teście brakowało kilkudziesięciu pkt. xD.

Wynik Jasia musiałem sobie darować bo nie warto (dodałem go w sumie do jaj.... nawet nie myślałem, że uda mi się tak bardzo do niego zbliżyć Dołączona grafika )

 

Później 3DMark05 i 03, ale tutaj już nic nie kombinowałem. Przeprowadziłem po prostu po jednym teście na identycznych ustawieniach, choć wiem, że karta powinna dać radę w tych przypadkach osiągnąć wyższe zegary:

 

3DMark05

Dołączona grafika

31 231 pkt.

 

3DMark03

Dołączona grafika

65 125 pkt.

 

 

Czas na SPI :P

 

Więc począwszy od najmniejsze próbki:

 

1M

Dołączona grafika

8.687s.

Wynik jak najbardziej mnie usatysfakcjonował. Cel osiągnięty, a nawet znacznie przekroczony :D

Właściwie na tym teście zależało mi najbardziej ze względu na fakt iż nie udało mi się opanować tweaków do SPI więc czasy w dłuższych próbkach będą mierne....

 

4M

Dołączona grafika

50.797s.

Robione na szybko, żeby było. Liczyłem tylko raz i ustawiłem od razu taki zegar nie sprawdzając czy da radę na wyższym

 

16M

Dołączona grafika

4m 26.813s

W sumie nie jest tak źle. Przynajmniej spodziewałem się gorszego wyniku bez CW i innych tweaków

 

 

I finalnie maksymalna wartość przy jakiej udało mi się zrobić scereena z CPU-z. Kto spostrzegawczy ten zauważył, że najwyższym celem było 5300 MHz, a przy takim zegarze procek bez problemów obliczył nawet 4M xD

 

E8400 @ H20

Dołączona grafika

5427 MHz !

 

Szczerze mówiąc wynik zaskoczył nawet mnie... i to bardzo zaskoczył. Myślałem, że uda mi się w końcu wycisnąć max z tego procka, ale nic z tego..... poprzednim razem skończyła się płyta, teraz ramy nie dały rady...... ciekawe ile jeszcze zniesie xD

Wynik był już uzyskany tylko na jednej kości przy opóźnieniach 5-5-5-18. Więcej już się z nich nie da wycisnąć. Ale możliwe, że jak uda mi się wykombinować lepsze memki pojedziemy wyżej ;)

 

Podsumowanie:

- E8400 @ 5241 MHz................|...5427 MHz

- E8400 @ 5300 MHz................|...5427 MHz

- FSB 600 MHz..........................|...603 MHz (nawet nie musiałem zmieniać mnożnika xD)

- 21 000 pkt. w 3DMarku06.......|...21 017 pkt.

- 21 357 pkt. w 3DMarku06.......|...---------

- czas 9s. w Super PI 1M...........|..8.687s.

- czas 4m 30s w Super PI 16M...|..4m 26.813s.

 

 

W dodatku z tego co mi się wydaje mój wynik na E8400 jest nieoficjalnym rekordem świata przy chłodzeniu wodnym? :lol:

A do tego chyba 3 wynik w Polsce? ;)

 

(Teraz przepraszam wszystkich, że się tak rozpisałem i w ogóle, ale w sumie to mój pierwszy temat w tym dziale więc proszę o wyrozumiałość ;) )

Edytowane przez ROBAK13

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość majkel84

Bardzo dobry pomysł! W nocy to jest nawet -20 st*C także potrafi to ładnie schłodzić. Tylko trzeba uważać na Heatpipe'y - czasem zamarzają

 

Ale wytłumacz nam wszystkim jak to w końcu było, na dworze czy w domku? Bo zamotałeś, ze nic nie rozumiem.

 

Poza tym. Drużyna potrzebuje pomocy w 3DM 2001SE a ty tu wyskakujesz z jakimiś 03, 05? Marsz z powrotem na dwór i ładny wyniczek 01 poprosimy tu:

 

http://hwbot.org/competition/country_cup_2009?tab=stage%207

Edytowane przez majkel84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh .. az sie moze pokusze swojego na balkon wystawic

 

powiedz jak on ci lata na wodzie w "normalnych warunkach (te 4,6 z podpisu to max?)

 

moj robi w domu 4,8 na 1.39v do benchów a grafa 771/1566/1350 ... jak sie skusze to dam znac w tym topicu

 

majkel ma racje trzeba bylo zrobic 2k1 do country cup

 

wynik z 03 slabiutku jakis .. cos Ci tam sie nie krzaczyło?

Edytowane przez Chaos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, już sprostowałem. Komp w obudowie na podłodze w pokoju. Tylko okno otwarte ;)

 

Chaos- 4.6 to na co dzień przy znośnym napięciu ;) . W lato go testowałem przy AC i 27*C w pokoju to zrobił prawie 5GHz. Przy normalnej temperaturze i WC myślę, że też wyżej nie poleci. Te 5-5.1 pewnie max.

4.8 na 1.39V? Nie sprawdzałem, ale raczej tyle nie zrobi..... przy 1.42-1.43V raczej, ale musiał bym sprawdzić ;)

 

Co do 03 to porównując z wynikami z HWbota jest ok.......

 

majkel84 - Sory, nie interesowałem się zbytnio tymi zawodami, gdybym wiedział zrobił bym test...... choć jutro może uda mi się to powtórzyć? Zobaczę jeszcze.

A ile by tak trzeba było zrobić? (może odezwij się do mnie jeszcze raz na PW, żeby nie zaśmiecać tematu? ;) )

 

PS. (po 8h od testów w pokoju dalej jest zimno xD)

Edytowane przez ROBAK13

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość majkel84

Chaos zrobił 94tys. Myśle, że przy wyższych taktach mu dorównasz :-) Szczególnie CPU dobrze rokuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh .. az sie moze pokusze swojego na balkon wystawic

 

powiedz jak on ci lata na wodzie w "normalnych warunkach (te 4,6 z podpisu to max?)

 

moj robi w domu 4,8 na 1.39v do benchów a grafa 771/1566/1350 ... jak sie skusze to dam znac w tym topicu

 

majkel ma racje trzeba bylo zrobic 2k1 do country cup

 

wynik z 03 slabiutku jakis .. cos Ci tam sie nie krzaczyło?

raczej mobo sie skonczy ;/, Twoja sztuka zrobiła do screena bez okno-moda 5100 MHz :)

Dołączona grafika

 

p.s.

ROBAK 13

good dżob :)

Edytowane przez Racuch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!

Jako że zima zaczyna znać o sobie, postanowiłem także wykorzystać jej dobrodziestwo w postaci mrozu.

Pierwszym podejściem był bench w pokoju z otwartymi oknami jakieś dwa tygodnie temu, jak pojawił się pierwszy mróz na dworze.

Oto skromne rezultaty:

AMD Phenom II X4 955 BE @ Scythe Mugen 2
2x1GB GoodRAM PRO PC8900 CL5
Asus M3A78-T
Gigabyte GTX 260 SO @ stock cooling
2x250GB Samsung F1 @ RAID0 (podczas PCMarka05 4x250GB Samung F1 @ RAID0)
OCZ SxS 600W

3dmark064100mhzocgrafrdqt6.png

 

Po raz pierwszy wtedy zobaczyłem ponad 20k punktów u mnie :)

pcmark05178857fo4k.png

sandra2410089pqj.png

Po tym, jak dla mnie udanym benchu, postanowiłem poczakać na większe mrozy i spróbować jeszcze raz.

Jako że mieszkam na wsi i posiadam przyczepę kampingową, postanowiłem właśnie do niej przenieść swój benchrig. Po przygotowaniu, podłączeniu sprzętu oraz odpaleniu go uzyskałem to:

s8301480hupgb.jpg

To jest naprawdę miły widok :) (było nawet -13*C na procesorze, ale nie zdążyłem uchwycić)

s8301479jwokd.jpg

Tak prezentowała się grafika z wentylatorem na 100%.

Oczekiwałem dobrych rezultatów, jednakże zły niefart sprawił że coś było nie tak z chłodzeniem procesora i nie pobiłem żadnych z moich poprzednich wyników.

Udało mi się jedynie przepuścić 3DMark'a06 na taktach 783/1300/1600, ale procesor musiał być tylko na 3600MHz, bo był gorący?!

Powód - prawdopodobnie w Scythe Mugen'ie 2 stosują wodę do heatpipe'ów, a ona sobie zamarza i w otoczeniu -16*C na procesorze przy 4100MHz mam 50*C i czystą niestabilność. W pokoju na procesorze miałem jakieś 18*C i wszystko było stabilne.

W pierwszej chwili myślałem, że moja pasta termoprzewodząca (KLIK) izoluje procesor, ale jak później zacząłem szukać w necie sposobów produkcji heatpipe'ów, to doszedłem do powyższego wniosku - heatpipe'y są na wodzie.

Tak więc próba ta była dla mnie niezwykle pouczająca co do podkręcania i chłodzenia, ale rezultatów jak narazie brak.

Prosiłbym także o wskazówki co można by zrobić żeby heatpipe'y działały prawidłowo, bo pokręciłbym jeszcze trochę ;)

Pozdrawiam wszystkich.

 

Edit: poprawione linki do screenów i zdjęć.

 

Dodatkowe pamiątkowe zdjęcia:

 

s83014815xpmn.jpg

 

s8301484yxod3.jpg

 

s8301489vcp71.jpg

 

s8301501c9qa8.jpg

 

s83015031fq2e.jpg

 

s8301505jdose.jpg

 

Edytowane przez czarny89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale napewno zwariował od niskiej temperatury. Drugi czujnik PCB pokazuje -1.3*C także nie jest źle. Później nawet ponad -3*C było na PCB i -1.5*C na pamięciach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Thx ;)

 

Z nikim... to podsumowanie ;) (tylko wynik w 3DMarku06 pewnego usera innego forum jest w celach, pewnie nikt nie zna Go i tak xD). Przed zabawom obrałem sobie kilka celów. Ot tak, oceniłem na ile mogę liczyć i później próbowałem tyle zrobić. Jak się okazało, nie przeliczyłem się z możliwościami :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, Ja tez dzisiaj wystawilem komputer na zewnatrz (na dworze -19*). Sprawdzam w biosie temperature procesora ktora szybko spadla do -3* ale po jakims czasie zaczela wzrastac az do +60. Wiec co to moze byc, czujniki wariuja? czy pasta nie wyrabia? Radiator jest zimny jak lod.

 

EDIT:

 

Dobra doczytalem sie ze wina lezy po stronie heat pipow :damage_wall:

Edytowane przez kylo89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość marantz5003

a co z dyskiem? Może pracować w ujemnych temperaturach? bo coś mi się wydaje że mu to zaszkodzi:( ja swoją budę wczoraj wystawiłem za okno na minute i dysk miał 2C.

najbardziej podoba mi się to twoje 600mhz na płycie. Moja to max stabilne 475mhz, nawet w ujemnych temp i z wysokim v jest nie stabilna przy 500mhz a po wyżej to nawet windows się nie chce zalogować:( co robić?? płyta to ga ep35-ds3

Edytowane przez marantz5003

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właściwie dysk nie może pracować przy ujemnych temperaturach i szczerze mówiąc zapomniałem o tym xD..... ale na szczęście nic się nie stało (zresztą nie było aż tak zimno). Ja bym mu ubrał czapkę i powinno być bezpiecznie nawet przy -20*C :P

A co do FSB to wiadomo. Inne mobo, P45 ;) . Nie wszystkie tak wysoko idą. To już zależy nawet od konkretnej sztuki. U mnie coś łatwo poszło. VTT, vNB, vSB miałem na takim poziomie, że w sumie mogło by tak być ustawione 24/7, a reszta łącznie z GTL-ami na auto xD (wcześniej miałem tylko asusy i bez ruszania GTL nic konkretnego by się nie wykręciło ;) )

 

Co do tych head-pipów to musiał byś dotknąć samej podstawy radiatora stykającej sie z procesorem. Jeśli będzie gorąca to wina headpipów, jeźli zimna to wina pasty termo ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk w czapke, na procka kilo miedzi a nie jakies heat pipy i wszystko bedzie pieknie działać. Ehh kilka lat temu to praktycznie kazdego dnia zimy mroziłem kompa na balkonie :) .

 

Pewnego wieczoru bylo tak zimno, ze czyste borygo (majace byc plynem do -35'c) zamarzło mi w wezach od wc. Nie moglem zabrac kompa spowrotem do domu, bo poprostu nie miescil mi sie przez drzwi balkonowe (ahh ta chlodnica wieksza od midi-tower :D ).

 

Za stary już jestem na takie zabawy :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze doświadczenia wiem, że takie kombinowanie się kończy, gdy dostanie się w łapki DI/LN2/FC :) Same plusy - niższa temp, można siedzieć sobie w pokoju, a nie marznąć na polu :) A FC to nawet jeszcze pokój dogrzewa :lol2:

Edytowane przez BArt_X

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No też teraz zaczynam rozglądać się za DI. Ciekawe ile by się udało jeszcze z tego proca wykrzesać (nawet na wodzie to nie był max. pamięci się poddały :/ ). No tylko właśnie: potrzebował bym lepszych memek, mobo i kontener.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam uchylałem okno, izolowałem kocami, przeciągałem węże na dwór, tam 100 litrowa beczka, w środku mocna pompka i jazda :D Woda +3*C, otulinka na wężach, a w domku cieplutko ;)

 

Ale koniec z jakimiś oknami i ciepłymi lodami, czas na ln2 ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...