Skocz do zawartości
teppic

Problem Z Resetami Kompa!

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatni niestety zauważylem ze moj komputer potrafi sam sie zresetowac podczas pracy. Ot tak nagle. Dodatkowo po resecie rowniez popracuje kilka minut lub sekund i znowy sie resetuje. Zresztą te resety to sprawa losowa, gdyż niekiedy pracuje kilka godzin bez zadnego restartu, jak np. teraz gdy piszę ten temat na forum;). Aby pozwolić zdiagnozować Wam problem kilka faktów:

 

- komputer ma juz 2 lata(plyta asus p5b, pamiec patriot 2x1GB, karta graficzna saphire radeon hd4350 256mb, dysk seagate 400gb, zasilacz amacrox warrior 350W)

- niedawno padła mi poprzednia karta graficzna(radeon x1950pro, po prostu sie spaliła) i kupiłem nową - radeon hd4350

- dysk twardy zaliczał "zwiechy" gdy podłączalem go wczesniej przez przejsciowkę usb do laptopa(czyżby wiec te restary byly winą dysku?)

 

Teraz pytanie: Czy te restarty to wina dysku(zwiechy) czy też moze znowu cos mi pieprzy karta graficzna(moze za duze napiecie?). Jeszcze jedno: czy moze to byc wina tego ze sterowniki do tej nowej grafiki zainstalowalem z dolaczonego cd bez uprzedniego odinstalowania poprzednich sterownikow(od karty radeon x1950pro)?

 

Zauwazylem też, że komp sie resetuje raczej tylko gdy np. chce uruchomic z dysku jakis film, tudzież robie cos obciazającego. Zostawiony sam sobie, działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może być dysk (najbardziej prawdopodobne). Może być problem z zasilaczem. Ale też z płytą główną lub Windowsem. Z opisu stawiam na dysk twardy, ew. wirusek lub trojan.

- sprawdź napięcia- najlepiej miernikiem na molexach lub pożycz od sąsiada zasiłkę i sprawdź, jak wtedy chodzi komp.

- jeśli w/w ok, sprawdź dysk (np. HD Tune, zakładka error scan) na okoliczność bad sectorów

- przeskanuj dysk programem antywirusowym z kompa plus jakimś darmowym online

- zainstaluj malwarebytes i przeskanuj dysk

- wymień taśmę, którą dysk jest podpięty do płytki głównej

- jeśli w/w są ok, zainstaluj system operacyjny od nowa, bo czasem tu jest problem

 

Jesli w/w nie dadzą odpowiedzi, problem może tkwić w płycie głównej. U mnie coś się stało z płytą i po jej wymianie wszystko wróciło do normy (reszta komponentów okazała się ok).

 

teoretycznie zasilacz może dawać za mocne napięcia (spalona grafika, problemy z dyskiem; mogło też jakoś uszkodzić płyte główną?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, nie mam specjalistycznego sprzetu do mierzenia. Ale jesli to pomoże to dam wyniki z programu "speedfan":

 

Vcore: 1,19V

+12V: 12,30V

AVcc: 3,30V

 

Teraz już pewne: komp sie resetuje TYLKO jesli np. chce wlaczyc jakis film. Jesli dzialam w necie i nie obciazam zbytnio to chodzi normalnie i nie resetuje się!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyniki programowe nie są tak miarodajne jak wyniki na mierniku. Poza tym inne moga być napięcia w idle a inne pod obciążeniem. ALe możesz też mieć skopane kodeki i ich uruchomienie kończy się utratą stabilności systemu. Niemniej, jak chcesz rozwiązać problem, wypróbuj to co napisałem wyżej, ew. dodaj do tego odinstalowanie kodeków i zainstalowanie nowszej wersji. Ciągle przyczyną restartów może być wszystko, co w/w, a nawet jeszcze coś innego (choćby przegrzewanie się jakiegoś elementu w budzie).

Edytowane przez Tecumseh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny problem. Rownież jak wlacze jakis filmik w necie ,albo jakas gre , badz nawet przegladam dlugo rozne zdj. Np. demotywatory;p To komp sie zawiesza.(a potem sie resetuje , badz sam go musze zresetować.) W moim przypadku jest to wina grafiki. Wiec obstawiam i U Cb karte graficzna.Możęsz się Wymienić z jakims kolega na karty graficzne, chociaz na jeden dzien i niech on potestuje Twoja a Ty jego. Jezeli u CB sie nie zawiesi na jego karcie ,a u niego Twoja sie zawiesi to masz problem rozwiazany. Ale problemem rownież , może być zasilacz. Na poczatek jezeli bys chcial sprawdzac zasilacz. Sprawdz napiecia na zasilaczu MIERNIKIEM. Co do dysku , przeskanuj go HD tune. I wklej tu raport . Zobacz też co pokaże SMART i też wklej screen. Przyczyna resetow moze byc tez pamiec ram, wiec przetestuuj je Memtestem 86+ badz GoldMemory. Rownież sciagnij program HWMonitor i wklej tu screen. Moze cos sie przegrzewa. Sciagnij najonwsze sterowniki do karty i usun stare bo moga sie gryźć .

Co do mierzenia napiec przyda Ci sie to FaQ http://zenfist.pl/jak-mierzyc-napiecia-w-z...zu-news-40.html. Zrob test w Idle i w stresie. Tylko miernikiem ,a nie programem.

Edytowane przez Holi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...