Skocz do zawartości
majki84

Ucięta Wtyczka Zasilania Wiatraczka

Rekomendowane odpowiedzi

Mam taki problem. Dostałem kartę graficzną Radeon 9800 Pro, wyjęty został mały wiatraczek, który był w środku radiatora i został za niego włożony większy wiatrak i przyklejony na radiator na super glue. Problem w tym, że wiatrak ten ma tylko 2 kable: czerwony i czarny, a oryginalnie zasilanie wiatraczka przez kartę graficzną było przez 4pinową kostkę widoczną na zdjęciu w dolnym lewym rogu. Czy z tych 2 kabelków można coś wykombinować, żeby się podpiąć pod to zasilanie na karcie albo jakoś pod płytę główną? Mógłbym spróbować odkleić jakoś ten wiatrak i zamontować inny np. od obudowy kompa, ale trzyma się bardzo mocno i się boję że uszkodzę rdzeń karty. Jakieś pomysły? Może wystarczy przylutować te 2 kable do 2 z 4 pinów na tej kostce na karcie?

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a moge sie podpiac do tych pinow na karcie? Tylko czy przez to w jakis sposob nie narazi to karty jak sie podepne pod zle piny? Do ktorych pinow podpiac te 2 kable?Czerwony z lewej i czarny jako 2gi od lewej?

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten molex na karcie to prawdopodobnie zasilanie dla karty a nie dla wentyla. Rozbierz wtyczkę molex od zasilacza i tam też możesz się podłączyć pod 5v, tylko sprawdź czy startuje na tym napięciu ten wentyl w poziomie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o ja, chyba mnie trzyma jeszcze po sylwestrze :) Faktycznie to jest zasilanie do karty a nie wiatraka wiec musze sie wpiac z kablami od wiatraka pod molex od zasilacza, czyli rozumiem ze czerwony do czerwonego i czarny do czarnego, bo 5V powinno styknac, to nie jest radeon 4850 ktory ma 110stopni :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazlem jednak zlacze 2pinowe na karcie do wiatraka, musialem ja przedmuchac z kurzu bo nie bylo widoczne ta zlacze :) Tak wiec podepne sie kablami w to zlacze 2pin tak jak bylo i powinno byc oryginalnie :) Dzieki za szybkie odpowiedzi.

 

Tylko pytanie czy to ma jakies znaczenie ze ten wiatrak jest duzo wiekszy od oryginalnego i jak go podepne pod to wyjscie 2pinowe na karcie to moze cos sie stac, bo poplynie np wiekszy prad niz oryginalnie?! Tak poprzedni wlasciciel gadal i dlatego podpial sie pod molex od zasilacza na 12V. W sumie nie wiem jak to jest, napiecie na wyjsciu tych pinow jest pewnie wartoscia stala np 5V i jak byl popiety maly wiatrak o duzym oporze np 1 Ohm to natezenie jakie lecialo przez karte to 5V/1 Ohm=5A. Jesli teraz podepne wiatrak o mniejszym oporze np. 0,5 Ohm to poleci prad 10A i cos mogloby sie stac. Dobrze mowie? Choc wydaje mi sie ze teoretycznie wieksze wiatraki powinny miec wiekszy opor i pod tym samym zasilaniem poleci mniejszy prad i bedzie sie wolniej krecic niz te male wiatraki. Jak to jest? :)

Edytowane przez majki84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może się stać, raczej nie uszkodzisz karty tylko układ odpowiadający za zasilanie wentyla. Wszystko zależy czy karta sama steruje obrotami wentyla czy jest ustawione na sztywno jakieś napięcie. Dlatego właśnie proponowałem podłączenie pod molex, którego Ty nie chciałeś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba jednak podepne sie pod molex, bedzie faktycznie bezpieczniej, bo cholera wie jaki prad moze przekazac bezpiecznie ta zlacze 2pin

 

no i lipa bo sie okazuje ze mam tylko 1 wtyczke molex wolną, ale to pójdzie na zasilanie karty. Od zasilacza zostały mi tylko 2 dziwne wtyczki widoczne na zdjeciach, jedna 4pinowa a druga 6pinów i to jakas dziwna. Sa jakies przejsciowki zeby z 1molexa zrobic 2? Chyba ze sie podepne pod plyte glowna w miejsce zasilania wiatraka od obudowy bo jest wolne miejsce? Tam sa na plycie 3 piny, ale wolalbym uniknac lutowania czy kombinowania na plycie glownej.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odizolowany odcinek przewodu zagnij na izolację, włóż w molex na 5V i zapomnij o sprawie.

 

Najpierw kup zasilacz a potem myśl o przejściówce.

Codegen to zło.

 

Możesz podłączyć wentylator pod flopowego molexa.

Edytowane przez Klaus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko ze mi molexow brakuje, bo ostatnia pojdzie na zasilanie karty. Sa przejsciowki na allegro z 1 molexa na 3, ale nie wiem czy moj zasilacz da rade pociagnac karte i wiatrak na jednym wyjsciu molex przez przejciowke? Aha, czyli pod molexa tego malego flopowego sie podlaczyc z wiatrakiem?

Edytowane przez majki84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. podłączenie wentylatora do oryginalnej wtyczki 2pin na karcie nie powinno jej uszkodzić jedynie ten może nie ruszyć

2. wentylator pobiera nie więcej niż 5W więc podłączenie go pod zasilanie karty raczej nie sprawi problemu

3. możesz poszukać na płycie czy masz wolne złącze 3 pin i podpiąć jako 2 ja mam tak zrobiony wentylator chłodzący dyski

Edytowane przez maro0912

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...