Skocz do zawartości
ryba

[artykuł] Premiera: Intel Core I3 530 Oraz Core I5 661

Rekomendowane odpowiedzi

Dołączona grafika
Jeszcze nie tak dawno, bo zaledwie cztery miesiące temu, byliśmy świadkami premiery nowej platformy Intela wraz z procesorami rodziny Nehalem – Core i5 oraz i7 dla podstawki LGA1156. Przeznaczone one były raczej dla segmentu „średniej półki cenowej”. W dniu dzisiejszym otrzymujemy kolejną porcję procesorów. Tym razem wg Intela powiązane one są z najniższym segmentem cenowym. Zapraszamy na prezentację oraz test procesorów Clarkdale!



Autor: ryba – Marcin Rywak

Czytaj całość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem i teraz czekam tylko na dokończenie artykułu po zabawie z azotem. Jak nic przydałby się test w grach. Chociażby 3 powiedzmy, aby mieć choć minimalny wgląd na to jak ten procesor będzie się sprawował na co dzien w domkach, bo raczej tam będzie trafiał.

 

Osobiście nie do końca mogę zrozumieć Twojej Marcin (i pewnie kilku osób z Waszej redakcji rónież) wielkiej fascynacji o nowych procesorach. Procesorek dostał emblemat to się kręci i fajnie, natomiast podkreslanie, że tak naprawde procesor prawie zasługuję na conajmniej jeszcze ze dwa oznaczenia, powoduje, podkreślam u mnie, co najmniej lekki usmiech.

 

Dlaczego tam myślę ? A no przedewszystkim cena za Core i5, która jest jak na mozliwości zdecydowanie za wysoka. Dzisiaj, kiedy Core i5 i750 mozna bezproblemowo kupić w granicach 670zł (dokładna cena nie ma znaczenia, bo chodzi mi to o to, że procesory są cenowo porównywalne, na korzyść prawdziwego Core i5 :) ) Jakoś naprawdę nie wyobrażam sobie abym skusił się płacenie identycznej kwoty na procesor mniej wydajny, w niemalże każdym zadaniu. Oczywiście plusem jest tutaj H55. Nie wiem dokładnie jakie będa ceny tych bardziej

przyzwoitych płyt, ale można sądzić, że przyjdzie nam zapłacić kwote rzędu 350zł-400zł, gdzie znowu w bliskim temu przedziałowi cen można trafić na płyty z pełnym P55, no ale zawsze cos można zaoszczędzić i z tym nie można się nie zgodzić.

Jednak rzeczą, która u mnie wywołuje najszerszy uśmiech jest fakt, że procesory sa kompatybilne z P55. W sumie trzeba zaliczyć jako plus, no bo zmiana podstawek to największa bolączka Intela w ostatnich latach (a raczej roku), no ale jaki rozumny człowiek mając już powiedzmy nawet najtańszego Core i5 i 750, zdecyduje się wymianę samego procesora na gorszy z dopłatą (w przypadku Core i5 661) lub z zarobieniem około 100zł (w przypadku Core i3 530). Sam ten fakt jest dla mnie lekkim nieporozumieniem, a może raczej polityka Intela. Na co słusznie zwracasz Marcinie uwagę w podsumowaniu. Co do samego O/C to powiem, że jest przeciętne i rewelacji jakiś wielkich nie widzę. Jedyny plus totemperatury, spowodowane niższym procesem technologicznym, chociaż akurat tak jak pisałeś udało Ci się rozgrzać taki procesor do ok. 75*C. Nie wiem czy to dużo jak na nowe procesory, ale przy bardzo podobnych napięciach, prawdziwy Core i5 osiąga temperatury bardzo zbliżone do tych. Co prawda jego taktowanie jest też około 250MHz niższe, ale pamiętajmy, że są tam 4, a nie 2 grzałki, a samo wyższe taktowanie nie jest tak wielką przyczyną wzrostu temperatury na takim samym napięciu. Jednak pomocny w o/c jest dośc wysoki mnożnik x24, co do o/c Core i3 to niestety, ale na testy trzeba poczekać, bo do Was nie dotarły.

 

Wracając do samego artykułu to tak naprawdę to poruszasz choć minimalnie kazdy z tych problemów co opisałem, ale na końcu śmiało przyznajesz, że ocena jest znacząco zaniżona.

 

To wszystko nie zmienia, jednak faktu, że artykuł czytało się bardzo przyjemie, wykresy przejrzyste, choc dla mnie brakuje jednak chociaż 3-4 gier, bo jako procesor domowy, mysle, że w tych rzeczach będzie się najczęściej mierzył. Czekam również tak jak pisałem wyżej na dostawę do Was ciekłego azotu i dokończenie artykułu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"słaba wydajność aplikacji wielowątkowych oraz bardzo niska przepustowość pamięci"

I co z tego, ze beda sie pieknie krecic przy azocie?

 

ps. brak odnosnika do tego tematu w artykule..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zintegrowana karta graficzna nie przyda nam się do niczego poza trybem 2D oraz filmami

Fajnoo, jaka wydajnosc kart intela jest wszyscy wiemy, ale zeby cos takiego napisac w minusach wypadałoby zeby w artykule znalazł sie chociaz jeden test karty, a takiego nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trudno tego wymagać od zintegrowanej karty graficznej :lol2:

Ale widzisz, Clarkdale nadaje sie bardziej do grania od innych prockow... w koncu posiada grafe, a inne procki nie maja zadnej ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wracając do mojego posta, w którym pisałem aby przetestowac jakieś 3-4 gry, miałem na mysli wydajnośc procesora jako procesora :). Absolutnie nie miałem na myśli testowania zintegrowanego układy grafiki. Widzę, że jednak niektórzy mają kłopoty z logicznym mysleniem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie zastanawia jakim cudem I3 dostał gorsza ocenę od I5. Na plus i5 przemawia tylko tryb turbo i wyżej taktowany rdzen karty graficznej. Wiec według ciebie opłaca się dopłacić 300zł do I5 ? <_<

Pozdro

Maly blad sie wdarl, poprawione. W obu przypadkach miala byc ocena 3.0... no ale o 5 nad ranem mozna sie pomylic przy wklejaniu linkow ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ty może idź dalej się podkręcać.

Przeczytaj co napisał ryba, a potem sprawdz co oznacza emotka na koncu mojej wypowiedzi i jaki ma ona wpływ na jej sens ;) . Nastepnym razem napisze tak, zeby kazdy zrozumiał :)

 

@ryba

Sprawdzilbys jak ma sie sprawa z obnizaniem napiecia na standardowych taktowaniach i jaki ma to wplyw na temperature/pobor mocy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość chronicsmoke

A kiedy jakieś testy w grach? GTA IV i najnowsze Anno oraz ArmA II mile widziane bo do reszty to i C2D wystarcza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie przydał by się test tych procków w grach z normalną kartą .

 

Jak by nie patrzeć to te procki swoje kosztują .

 

I3 540 - 530 zł w esc.pl

 

konkurencja ze strony AMD :

 

Athlon II X4 620 - 349 zł ( 65% ceny I3 ) .

 

Phenom II X2 550 - 320 zł

 

P II X4 925 - 495 zł .

 

Warto dodać że Phenomy II X2/X3 da się przerobić na X4 , wtedy w cenie takiego P II X2 550 mamy P II X4 945 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co jest z tym purePC? Uznawany za najlepszy polski portal wg wielu a ostatnio poprostu nie chce mi się wchodzić i nic czytać poza forum. W kwestii niusów zawsze do tyłu(rozumiem że w tym przypadku może nie chcecie być gołosłowni żeby pisać o każdej plotce na portalu jak fudzilla) ale artykuły też strasznie słabo, ostatnio test nowej generacji grafik AMD/ATI 58xx daliście ze sporym opóżnieniem i troche zbyt mało gier i kart w teście imo(no dobra to pal licho ale opóżnienie...).

 

A teraz ten artykuł... Ja rozumiem że Ryba jest niewiem kim(wiadomo ma swoją renomę bo jest najlepszym overclockerem w Polsce i się zna na prockach najlepiej i słusznie nie okazuje skromnośći) ale czy naprawde nikt nie jest w stanie go zmobilizować do pisania lepszych artykułów/testów? Tym razem jest więcej niż zwykle treści merytorycznej to mały plus ale testy wołają o pomste do nieba niestety :/

 

Testy w samych prawie syntetycznych benchmarkach i to duża część symulująca niepraktyczne zadania(np. delay pamięci itp.) Dobrze że chociaż test winrara jest bo nawet nie widze żadnych benchmarków renderowania co dopiero praktycznych testów. Pozatym jak to procesor domowy jak zostało napisane w artykule to czemu brak testów z gier( nie mówie o testach z grafiką zintegrowaną tylko z jakąs dedykowaną) przecież do filmów, office czy przeglądarki wystarczy nie tak wydajny/nowy/drogi sprzęt, a media center można sobie skompletować np. na AMD taniej(integra na płycie i np athlon II x2).

 

Kolejna sprawa to dobór procesorów do porównania, to chyba największa głupota. Skoro to procesory domowe to po co je porównywać do jakiś procków z serii extreme intela które mało kto ma. Tak samo po co tyle proców z serii core i7 9xx, jeden by starczył, bezsens. Jeden quad z rodziny core2 no dobra tu może być ale dlaczego właśnie extreme. A tylko jeden proc AMD do porównania i to jeszcze najdroższy to chyba największa głupota w tym artykule, rozumiem że to odpowiednik cenowy corei5-661 bo intel jest durny z cenami ale bez przesady, przynajmniej athlon II x4 620(630) i phenom II x2(x3) powinny tu się znalezc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale chodzi o to by w artykule czytający miał jak najlepsze porównianie do konkurencji/starszych procesorów a proce extreme u intela są kosmicznie drogie i mało dostępne i nikt normalny co nie kręci proców albo nawet kręci ale kieruje się rozsądkiem przy kupnie ich nie kupuje...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co jest z tym purePC? Uznawany za najlepszy polski portal wg wielu a ostatnio poprostu nie chce mi się wchodzić i nic czytać poza forum. W kwestii niusów zawsze do tyłu(rozumiem że w tym przypadku może nie chcecie być gołosłowni żeby pisać o każdej plotce na portalu jak fudzilla) ale artykuły też strasznie słabo, ostatnio test nowej generacji grafik AMD/ATI 58xx daliście ze sporym opóżnieniem i troche zbyt mało gier i kart w teście imo(no dobra to pal licho ale opóżnienie...).

 

A teraz ten artykuł... Ja rozumiem że Ryba jest niewiem kim(wiadomo ma swoją renomę bo jest najlepszym overclockerem w Polsce i się zna na prockach najlepiej i słusznie nie okazuje skromnośći) ale czy naprawde nikt nie jest w stanie go zmobilizować do pisania lepszych artykułów/testów? Tym razem jest więcej niż zwykle treści merytorycznej to mały plus ale testy wołają o pomste do nieba niestety :/

 

Testy w samych prawie syntetycznych benchmarkach i to duża część symulująca niepraktyczne zadania(np. delay pamięci itp.) Dobrze że chociaż test winrara jest bo nawet nie widze żadnych benchmarków renderowania co dopiero praktycznych testów. Pozatym jak to procesor domowy jak zostało napisane w artykule to czemu brak testów z gier( nie mówie o testach z grafiką zintegrowaną tylko z jakąs dedykowaną) przecież do filmów, office czy przeglądarki wystarczy nie tak wydajny/nowy/drogi sprzęt, a media center można sobie skompletować np. na AMD taniej(integra na płycie i np athlon II x2).

 

Kolejna sprawa to dobór procesorów do porównania, to chyba największa głupota. Skoro to procesory domowe to po co je porównywać do jakiś procków z serii extreme intela które mało kto ma. Tak samo po co tyle proców z serii core i7 9xx, jeden by starczył, bezsens. Jeden quad z rodziny core2 no dobra tu może być ale dlaczego właśnie extreme. A tylko jeden proc AMD do porównania i to jeszcze najdroższy to chyba największa głupota w tym artykule, rozumiem że to odpowiednik cenowy corei5-661 bo intel jest durny z cenami ale bez przesady, przynajmniej athlon II x4 620(630) i phenom II x2(x3) powinny tu się znalezc.

No muszę powiedzieć, że na benchmarku lepiej się postarali...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze chciałbym wersję bez grafiki - cena spadnie, grzanie się też.

Ale najbardziej bym chciał czterordzeniowca w 32nm - i tu Intel mocno mnie irytuje zapowiadając, że go nie będzie. Mam nadzieję, że wkurzeni klienci wywrą na niego duży nacisk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...