Skocz do zawartości
MaciekCi

Komp Startuje Za 200setnym Razem... ?! Część 2

Rekomendowane odpowiedzi

Szkoda, że nikt nie patrzy na "aktualizację" starych tematów i aby otrzymać odpowiedź... trzeba założyć tutaj nowy temat... trochę szkoda. 

 

Mam podobny problem. Komputer startuje mi dopiero za n-tym razem (koło 10-15). :|

 

Dioda na płycie pali się cały czas, po włączeniu kompa, działają wiatraki, odpalają dyski, ale nie "pika". Klawiatura,myszka i monitor w ogóle nie reagują.

Dioda Power na froncie obudowy pali się maksymalnie. Kiedy po 5sekundowym przytrzymaniu przycisku power go wyłączę, dioda na front panelu tylko lekko przygaśnie i stopniowo wygasa... (potrzebuje do pełnego wygaśnięcia ~ 20 sekund, pomimo, że nic innego już nie pracuje). Komputer jak już odpali, to działa nawet tydzień bez resetu, nie wiesza się, nie restartuje, nie fiksuje, jedynie powyższe objawy...

 

Zasilacz ? Wiem, że nawet najtwardsi padają po jakimś czasie... 

 

-Asus P5N32

-Core 2 Duo

-GF 9800 GT

-Patriot LLK

-Antec TruePower 480W.

 

 

Stawiam na Płytę / zasilacz, ale niestety przez najbliższe 2 tygodnie nie mam nawet szans aby to sprawdzić. :( Może ktoś potrafi powiedzieć w ciemno, która rzecz jest bardziej prawdopodobna ?

Edytowane przez MaciekCi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj jeszcze takiego schematu :

Power on nie startuje(black screen) i wtedy zawal mu reset... jak wstanie to zasilacz...

 

Masz kompa odkrecone ?

 

Hmm dorez ze napisałęs o diodzie na front panelu...to tez daje do myslenia.. jak ubiłem mobo to mi dioda non stop sie paliła....jak gdyby komputer był właczony ale nie moza było go uruchomić

Edytowane przez Kwazor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 opcje:

- napięcie na pamięciach (jak ktoś wyżej wspomniał) lub inne ustawienia pamięci

- zacinający się przycisk power/reset

- uszkodzony zasilacz

- uszkodzona płyta

 

W pierwszym wypadku sprawa jasna. Jak odpali, wchodzisz w bios i podnosisz napięcie trochę. Jak nie pomoże, to ustawienia na "Auto". Następnie wyłączasz kompa i serwujesz mu kilka startów pod rząd. Przy wyłączeniu możesz też odciąć zasilanie listwy na minutkę.

Jak masz pod ręką inne pamięci (jakieś zwykłe Goodramy czy coś), to można na nich sprawdzić. Ja miałem początkowo problem uruchomić OCZ na mojej płycie. 1 kość chodziła, na 2 nie chciało. Kilka podejść z ustawieniami w bios i chodzi.

 

W drugim przypadku dobierz się do mechanizmów i pryśnij WD40. Ewentualnie odłącz przedni panel całkowicie i próbuj odpalić kompa zwierając piny na płycie. Można też rozebrać i zaglądnąć do środka, czy się blaszki nie wyrobiły. Czasami wystarczy lekko odgiąć.

 

Opisu sprawdzania 3 i 4 przypadku chyba nie trzeba... ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj jeszcze takiego schematu :

Power on nie startuje(black screen) i wtedy zawal mu reset...

jak wstanie to zasilacz...

... albo płyta główna.

 

Niestety, "szybki reset" skutkuje również przy niektórych uszkodzeniach płyty głównej (układu "Power On" i np. zasilania CPU)

 

Hmm dorez ze napisałęs o diodzie na front panelu...to tez daje do myslenia.. jak ubiłem mobo to mi dioda non stop sie paliła....jak gdyby komputer był właczony ale nie moza było go uruchomić

No właśnie, między innymi z tego powodu bardziej mi to pasuje na uszkodzenie płyty niż zasilacza.

 

W każdym razie bez sprawdzenia nie zgadniesz, objawy nie wskazują jednoznacznie który podzespół jest uszkodzony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Spróbuj jeszcze takiego schematu :

Power on nie startuje(black screen) i wtedy zawal mu reset... jak wstanie to zasilacz...

Kupa, w ogóle nie działa. Na jakiej zasadzie działa ten szybki reset ? 

 

Masz kompa odkrecone ?

Odkręcone. :) 

 

A jak dla mnie to pamięci. Na DFI mam identyczne objawy jak memki/nb ma za mało papu. Nic wtedy nie pika, tylko pc stoi na czarnym ekranie.

Dostały dodatkowe papu i nadal nic.

 

W pierwszym wypadku sprawa jasna. Jak odpali, wchodzisz w bios i podnosisz napięcie trochę. Jak nie pomoże, to ustawienia na "Auto". Następnie wyłączasz kompa i serwujesz mu kilka startów pod rząd. Przy wyłączeniu możesz też odciąć zasilanie listwy na minutkę.

Nic nie pomaga...

 

Jak masz pod ręką inne pamięci (jakieś zwykłe Goodramy czy coś), to można na nich sprawdzić. Ja miałem początkowo problem uruchomić OCZ na mojej płycie. 1 kość chodziła, na 2 nie chciało. Kilka podejść z ustawieniami w bios i chodzi.

Przez najbliższy czas ani jednej kości nie będę miał w dostępie ;) chyba, że kupię coś używanego 256/512 za grosze... 

 

 

W drugim przypadku dobierz się do mechanizmów i pryśnij WD40. Ewentualnie odłącz przedni panel całkowicie i próbuj odpalić kompa zwierając piny na płycie. Można też rozebrać i zaglądnąć do środka, czy się blaszki nie wyrobiły. Czasami wystarczy lekko odgiąć.

Do jakich mechanizmów mam psikać WD40 ?  :blink: Front panel śmiga cacy, odpalanie "śrubokrętem" ;) daje te same efekty...

 

Jakieś inne idee ? Tak jak pisałem, dopiero za jakiś czas będę mógł sprawdzić dokładnie co to jest... W każdym bądź razie, wielkie dzięki wszystkim za odpowiedzi :) będę walczył, a jakby komuś coś wpało do głowy to będę wdzięczny za każdą sugestię. :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  Kupa, w ogóle nie działa. Na jakiej zasadzie działa ten szybki reset ? 

"Szybki reset" działa tak:

układ zasilania (zasilacz i płyta główna) nadal mają podane napięcie (bo zasilacz już wystartował, i wszystkie kondensatory są naładowane), ale wszystkie urządzenia dostają sygnał "reset" i ponownie jest uruchamiany BIOS -> zaczynając od procedur POST. W przypadku kiedy napięcia z zasilacza za długo się stabilizują (uszkodzony) to MOŻE pomagać, ale ponieważ układ zasilania CPU na płycie głównej też działa cały czas (wszystkie pozostałe również), to "szybki reset" nie daje jednoznacznej odpowiedzi na pytanie "zasilacz czy płyta".

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam podobny problem a mianowicie:

włączam listwę zasilającą pod która mam podpiętego kompa naciskam przycisk power komp startuje zakręci wiatraczkami chwile i pyk wyłącza się dalsze wciskanie nic nie daje trzeba wyłączyć listwę i od nowa to może załapie za 30 razem... ale jak się już włączy to chodzi normalnie nic się nie dzieje o co tu chodzi ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...