Skocz do zawartości
panzar

Phenom II X6 | X4 | DDR2/DDR3 | AM2+/AM3 | Thuban | Zosma

Rekomendowane odpowiedzi

a więc, wiele osób utożsamia ten procesor z nową platformą leo. ale przecież thuban to jest nazwa gwiazdy z konstelacji smoka, a smok to nazwa obecnej platformy amd :)

 

info co w necie siedzi...

45nm

6mb cache l3

3mb (512 na rdzeń) cache l2

pasować ma na am3

 

nazwa - phenom II x6. taktowanie? i tutaj znalazłem ciekawe info. wszędzie podają po 2.8 Ghz. tuba ma ponoć trafić do sprzedaży tylko w ilości dwóch modeli. takty nie były podane, ale wspomniano o tym że nie należy się spodziewać znacznego spadku taktowania, względem x4-rek.

kolejna ciekawa informacja to to że prawdopodobnie z tym procesorem AMD zerwie już więzi z platformami AM2 i AM2+. ponoć thuban ma mieć tylko kontroler ddr3. co też może być pewną podstawą do włożenia między bajki całej reszty znanych nam informacji, po za tym że ma to być procesor 6 rdzeniowy.

info o cenie brak.

 

z racji że wybrałem platformę amd i przyda mi się każda ilość rdzeni. to poszukuję każdego info na temat tego procesora. ale jak na razie pustki w necie.

ktoś coś wie?

Edytowane przez bzzzzzz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z AM2 były rożne informacje.

W jakimś newsie chyba było, że cena ma być około 300$.

 

At present AMD’s highest-performance six-core chips operate at 2.80GHz, meanwhile, the fastest quad-core CPUs function at 3.40GHz.

Taktowania wyższego chyba na początku nie będzie, aby nie przekroczyć TDP 140W.

Edytowane przez andrew777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro z czterema rdzeniami na 3.4 GHz udalo im się zejść do 125W, to sześć rdzeni na 2.8 GHz myślę że da radę i jeszcze powinno się dać to cudo

podkręcić. To, że będzie kontroler tylko DDR3 to jest raczej oczywiste, bo DDR2 by zanizal wydajność platformy (o około 5% chyba). Ale tutaj się pojawia pytanie, czy 6 rdzeni to nie za dużo do normalnych zastosowań? Wiadomo, że do pro zastosowań ok, bo wszystkie photoshopy i inne pro softy lubią rdzenie. Mnie osobiście teraz to dysk trwardy ogranicza i mój X4 3.4 GHz raczej powyzej 70% nie jest zwykle obiazany. Nawet jak go męczę 3 maszynami wirtualnymi :P

 

PS: Premiera to I czy II kwartał?

Edytowane przez Nicolass

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro z czterema rdzeniami na 3.4 GHz udalo im się zejść do 125W, to sześć rdzeni na 2.8 GHz myślę że da radę i jeszcze powinno się dać to cudo

podkręcić. To, że będzie kontroler tylko DDR3 to jest raczej oczywiste, bo DDR2 by zanizal wydajność platformy (o około 5% chyba). Ale tutaj się pojawia pytanie, czy 6 rdzeni to nie za dużo do normalnych zastosowań? Wiadomo, że do pro zastosowań ok, bo wszystkie photoshopy i inne pro softy lubią rdzenie. Mnie osobiście teraz to dysk trwardy ogranicza i mój X4 3.4 GHz raczej powyzej 70% nie jest zwykle obiazany. Nawet jak go męczę 3 maszynami wirtualnymi :P

 

PS: Premiera to I czy II kwartał?

Dowiemy się jak wyjdzie to wtedy zobaczymy ile aplikacji dobrze chodzących na 4 rdzeniach było pisanych na wykorzystanie quadów , a ile na więcej wątków.

 

 

Imho jeśli ktoś nie wie, czy potrzebuje 6 rdzeni to ich nie potrzebuje :D

 

No chyba , że da się go podgonić do szybkości tych samych co quady to wtedy nie ma przeciwskazań.

 

PS. Jak cie dysk ogranicza to chyba lepiej pomyśleć nad SSD Intela oferującym gigantyczną ilość IOPS maszyny wirtualne powinny się ucieszyć :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nic nowego. a w zasadzie potwierdzenie tego co napisałem, jedynie znane nazwy. jedno wyprostuję. widać źle zinterpretowałem wcześniejsze informacje które znalazłem. każdy sądził że topowy model który będzie prawdopodobnie taktowany 2.8ghz miał mieć 140W TDP. ja mówiłem o wyższym taktowaniu niż 2.8 przy takim wydzielaniu ciepła. jak widać jest trochę inaczej, zamiast wyższych taktów mamy niższe tdp. :) spodziewałem się też tego że ADM przyśpieszy premierę na okres między wjazdem 6rdzeniowych maców a normalną sprzedażą kulfonów.

 

szokuje mnie natomiast ta x4 960T :) to może być kolejny hicior po x2 550.

 

nowy post:

obecnie wszystkie płyty mają HT 3.0, tuba ma mieć wsparcie dla HT 3.1, są jakieś płyty główne wspierające taki standard HT?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HT link nic praktycznie nie daje. Ono służy tylko do komunikacji PCI-E dysków itp z procem i resztą. To tak w skrócie. Więc po to taka prędkość jak masz góra 2 dyski i do tego jedną grafe w PCI-E?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co? tylko intel ma mieć monopol na zastosowania sprzętu nie tylko w domu? :) wiem od czego jest HT i do czego służy i dlatego pytam o nie ;) zresztą obadacie sami że amd dogoni intela po tym zwiększeniu HT :)

Edytowane przez bzzzzzz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie dawno informowaliśmy o przyśpieszeniu premiery układów AMD opartych na rdzeniu Thuban. Pojawiły się kolejne informacje, na początku rodzinę Phenom II X6 będą stanowiły cztery procesory.

 

Według portalu techPowerUp! producent wystawi do walki z intelowskimi procesorami cztery układy, z których najmocniejszy będzie miał taktowanie równe 2.8 GHz i prawdopodobnie odblokowany mnożnik. Jak się okazało TDP najwydajniejszego CPU to 140 W.

 

Kolejne trzy procesory jakie przewidziało AMD to X6 1075T, X6 1055T i X6 1035T. Niestety nie wiadomo jakimi zegarami zostaną obdarzone. Wszystkie cztery współpracują z szyną HyperTransport 2.4 GHz (4800 MT/s).

 

Użytkownicy chipsetów serii 700, by umożliwić obsługę Phenomów II X6 muszą zaktualizować BIOS płyty głównej. Z kolei ci, którzy zaopatrzą się w płyty z chipsetami AMD 890FX i 890GX nie będą musieli robić update BIOSu.

Dołączona grafika

ŹRÓDŁO: NVISION.pl

Edytowane przez Nicolass

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wynika z ostatnich doniesień koncern AMD nie zamierza siedzieć i czekać z założonymi rękami do premiery sześciordzeniowych układów Intela. Bowiem już teraz AMD oprócz zapowiadanych na maj sześciordzeniowych procesorów Thuban zapowiada również, mające należeć do platformy Leo czterordzeniowe procesory Zosma.

 

Jak można wywnioskować z doniesień wielu branżowych serwisów koncern AMD do maja br. ma mocno zapięty grafik, gdyż oprócz zapowiadanych już od dłuższego czasu sześciordzeniowych procesorów Thuban, na rynek trafią również zupełnie nowe chipsety 890FX oraz 890GX. W między czasie na rynku ma również zadebiutować jeden z ostatnich Phenomów II X4 opartych o rdzeń Deneb czyli model 975BE oraz nieco później procesor owiany jeszcze dosyć sporą tajemnicą czyli czterordzeniowy układ Zosma.

 

Wracając jednak do tematu nowych chipsetów, mają one zadebiutować na przełomie kwietnia i maja. Płyty główne wyposażone w nowe chipsety (890FX/890GX) mają posiadać gniazdo AM3 oraz kontroler pamięci DDR3, prócz tego będą obsługiwały interfejs Serial ATA 6.0 Gbps. Płyty główne wyposażone w nowe chipsety będą wspierały wszystkie dotychczasowo wydane 45nm procesory na platformę AM3 oraz przyszłe cztero i sześciordzeniowe układy wykonane w 45 oraz 32nm procesie technologicznym.

Następne w kolejności będą nowe procesory Phenom II: czterordzeniowe układy Zosma mające zastąpić układy Deneb oraz sześciordzeniowe Thuban mające według zapowiedzi producenta rywalizować z również sześciordzeniowymi procesorami Intela - Gulftown.

 

Jeżeli wierzyć doniesieniem serwisu Fudzilla, koncern AMD ma zamiar ponownie zaskoczyć rynek, tak jak to miało miejsce w przypadku premiery kart graficznych ATi Radeon 48XX.

W rzeczywistości nowe procesory zarówno Zosma jak i Thuban mają być wyposażone w zupełnie nowy kontroler pamięci oraz mostek północny. Nowy mostek zastąpi ten jeszcze z 2007 roku, który jest do dzisiaj stosowany w nowych układach AMD. Jednym z większych zmian będzie na pewno zmiana częstotliwości z 2000 MHz do 2600 MHz.

 

 

 

Zmiany mają również dotknąć pamięć podręczną drugiego poziomu, którą koncern AMD ma rzekomo powiększyć do 1MB dla rdzenia oraz wykonywane instrukcje do których może dołączyć AMD SSE5 oraz AVX. Prócz tego duże zmiany zajdą w kontrolerze pamięci, z którego zniknie obsługa pamięci DDR2, co według ekspertów ma zaowocować do 15% lepszą wydajnością. Zmianom ma się również poddać pobór energii, gdyż według zapowiedzi nowe czterordzeniowe układy mają pobierać maksymalnie 95W.

 

Wracając jednak do tematu nowych procesorów nazwanych kodowo "Zosma", ich nazwa pochodzi od gwiazdy znajdującej się w konstelacji Delta Leonis (lwa), stąd też wywodzi się nazwa platformy "Leo" do której procesory Zosma będą należały.

Pierwszym procesorem opartym o układ Zosma będzie Phenom II X4 960T, wyposażony w kontroler pamięci DDR3. Nowy układ ma posiadać TDP ustawione na poziomie 95W.

Od czasu ujawnienia pierwszych informacji na jego temat, w sieci pojawiły się informacje jakoby procesor był "urwanym" Thubanem, co może potwierdzać litera "T" na końcu jego nazwy. Więc istniała by szansa na udane odblokowanie dwóch rdzeni za pomocą funkcji ACC.

 

Jednak jak będzie czas pokaże, na razie należy do "rzekomych" informacji podchodzić z lekkim dystansem czekając na premierę i pierwsze testy nowych procesorów oraz chipsetów.

 

 

 

Źródło: VRzone Fudzilla Xbitlabs VRzone Inne

Procesory będzie można zainstalować w płytach głównych z chipsetami 890FX i GX, a także po aktualizacji BIOS'u we wszystkich płytach głowych ze starszymi chipsetami i podstawką Socket AM3. Układy oznaczone będa jako rewizja D0, podczas gdy aktualnie sprzedawne 45nm procesory Phenom II należą do rewizji C2 lub C3, a starsze 65nm Phenomy do rewizji B2 i B3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...