Skocz do zawartości
panzar

Phenom II X6 | X4 | DDR2/DDR3 | AM2+/AM3 | Thuban | Zosma

Rekomendowane odpowiedzi

focus. nie rżnij głupa. fsb przy s775, bclk przy najnowszych platformach intela oraz HT (czy HTT spamiętać to wszystko :blink: ) na amd to są czynniki które mają najwyższy wpływ na wydajność.

 

to oświeć nas i powiedz co widzisz.

 

Ani przez chwilę nie próbowałem i nie będę próbował rżnąć głupa. Sądziłem, że 7 lat wystarczy, by ogół przyjął do wiadomości, że HTT (częstotliwość bazowa w procesorach AMD K8 oraz K10) nie ma wpływu na wydajność - w żadnym stopniu. Analogicznie jest z BCLK w procesorach Intela wykorzystujących architekturę Nehalem. FSB to inna bajka i ono oczywiście ma wpływ na wydajność.

 

Pomocne linki:

133 MHz (Base Frequency) - czy ma to wpływ na wydajność? - Core i7 920 & 965 (Intel Nehalem) vs. Core 2 Quad - TEST NA ŻYWO! - Tygodnik Komputerowy Elektro-Giełda & Info-Giełda elektrogiełda infogiełda egiełda e-giełda

Czy wyższe HTT oznacza większą wydajność? - Athlon 64 Venice - Tygodnik Komputerowy Elektro-Giełda & Info-Giełda elektrogiełda infogiełda egiełda e-giełda (stare, ale wciąż aktualne)

 

Szyną jest FSB, HyperTransport, QPI, czy szyna do pamięci RAM. Nie jest nią ani BCLK, ani HTT.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ok. bclk, który tak naprawdę nic nie daje, od niego tylko zależy generalnie wszystko (analogicznie HTT) . przez niego się wszystko mnoży a podkręca zazwyczaj albo w zasadzie zawsze na najwyższych mnożnikach. to jest parametr który ma wpływ na wszystkie zegary w procesorze. mnożniki mają wpływ na pojedyncze elementy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ok. bclk, który tak naprawdę nic nie daje, od niego tylko zależy generalnie wszystko (analogicznie HTT) . przez niego się wszystko mnoży a podkręca zazwyczaj albo w zasadzie zawsze na najwyższych mnożnikach. to jest parametr który ma wpływ na wszystkie zegary w procesorze. mnożniki mają wpływ na pojedyncze elementy...

 

No tak, ale regulując mnożnik NB, RAM, CPU oraz HT uzyskujesz ten sam efekt co kręcąc HTT. Analogicznie w Intelu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale regulując mnożnik NB, RAM, CPU oraz HT uzyskujesz ten sam efekt co kręcąc HTT. Analogicznie w Intelu.

Tak .. i nie.Bo przeciez regulowac mnoznikami :

a) nie zawsze mozna i nie w pelnym mozliwym zakresie.

b) nie mozna tego robic tak dokladnie jak sama czestotliwoscia HTT (LDT)

A, no i czestotliwosc HTT ma oczywiscie wplyw na wydajnosc, oczywiscie do pewnego stopnia i roznie przy roznych testach.Na xtremesystems byl nawet test przepustowosci miedzy cpu a szyna pciexpress bodajze ktory wykazywal spore roznice.

Chyba ze miales na mysli to ze powyzej okolo 2-2.6ghz w 99% testow sie juz nie uzyskuje zadnych wzrostow.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Tak .. i nie.Bo przeciez regulowac mnoznikami :

a) nie zawsze mozna i nie w pelnym mozliwym zakresie.

b) nie mozna tego robic tak dokladnie jak sama czestotliwoscia HTT (LDT)

A, no i czestotliwosc HTT ma oczywiscie wplyw na wydajnosc, oczywiscie do pewnego stopnia i roznie przy roznych testach.Na xtremesystems byl nawet test przepustowosci miedzy cpu a szyna pciexpress bodajze ktory wykazywal spore roznice.

Chyba ze miales na mysli to ze powyzej okolo 2-2.6ghz w 99% testow sie juz nie uzyskuje zadnych wzrostow.

 

Kompetentnie podszedłeś do tematu, to i kompetentnie odpiszę :)

 

Oczywiście z tymi mnożnikami masz rację - jeśli nie masz ich jak podnieść to nie ma o czym mówić, ale przecież nie o tym była rozmowa. Zakładając, że uda się znaleźć dwa ustawienia z identycznymi taktowaniami poszczególnych komponentów, ale różnym HTT to wydajność będzie identyczna... prawie, bo:

 

Wpływ na wydajność ma użyty mnożnik pamięci RAM - im jest on niższy, tym RAM jest wydajniejszy. Najlepszym tego dowodem jest to, że dane moduły pamięci RAM nie kręcą się tak wysoko na niższych mnożnikach, względem tych wyższych (w większości, bo wyjątki się zdarzają - zależy to od SPD jak i samych kości). Sprawdzałem to na K8 jak i na Bloomfieldzie i na niższych mnożnikach dało się zaobserwować wyższą wydajność, a dokładniej niższy czas dostępu.

 

HTT z zasady nie może mieć wpływu na wydajność, gdyż jest to tylko sygnał zegarowy. Nic po tym sygnale nie płynie, żadne dane. Możliwe za to jest, że istnieją jakieś wewnętrzne dzielniki/mnożniki które są mniej lub bardziej korzystne z punktu widzenia wydajności.

 

Ale jak znajdziesz temat z tą wydajnością PCI-E to podeślij proszę - chętnie to obejrzę.

 

Pozdrawiam

 

EDIT. Poprawiłem LDT - LDT to oczywiście szyna HyperTransport.

Edytowane przez focus_
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem ze ty podchodzisz do HTT tylko jako do generatora zegara, no niby tak, ale jednak wbrew pozorom 250x4 nie bedzie dzialac identycznie jak 200x5,jak sam mowiles jest wiele czynnikow w biosie do ktorych nie mamy dostepu i sa one ustalane automatycznie, sprawe z roznym podkrecaniem ramu na roznych dzielnikach potwierdzam, moje kingmaxy na dzielniku 800 chodza do 1090 a na 1066 chodza do 1150.

Na szybkiego cos znalesc tego benchmarka nie moge, na XS byl remament jakis czas temu i tematy poznikaly albo sa przeniesione.Poszukam jutro bo dzis juz musze isc spac, ale.

Dowod ze JAKAS zmiane to jednak daje:

HyperTransport Link Testing - XtremeSystems Forums

Dołączona grafika

vs

Dołączona grafika

Oczywiscie mowa tutaj o wynikowej czestotliwosci HT, ale z twojej wypowiedzi mi wychodzilo jakby ona tez nie miala znaczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

ale jednak wbrew pozorom 250x4 nie bedzie dzialac identycznie jak 200x5

zgadza sie, ale juz róznicy między 200x6 a 200x7 lub nawet 200x8 raczej nie odczujesz..HT ma tak wysoką przepustowość, że ciężko ją w jakiś sposób wykorzystać - chyba, ze jakieś benchmarki 3D na dwóch lub wiecej GPU Edytowane przez MILANS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Oczywiscie mowa tutaj o wynikowej czestotliwosci HT, ale z twojej wypowiedzi mi wychodzilo jakby ona tez nie miala znaczenia.

 

Hola hola - ja mówię o HTT, a nie o HT (przynajmniej w stosowanej przeze mnie nomenklaturze). HT ma oczywiście wpływ na wydajność, czego sam byłem orędownikiem :)

 

3D Mark i tak reaguje w niewielkim stopniu - jest przynajmniej kilka gier, dla których taka różnica w częstotliwośći HT robi zasadniczą różnicę.

 

 

EDIT - teraz zauważyłem moją pomyłkę. LDT to szyna HyperTransport (HT) - niepotrzebnie wpisałem tą nazwę w nawiasie. Stąd pewnie źle mnie zrozumiałeś. Sorry.

Edytowane przez focus_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na ddr2 też są po 815 zł i 1200 zł. Mam nadzieję że 1090T nie będzie tyle kosztował tylko poniżej 1100, było by super. Zobaczymy jak wypadają te procesory w grach bo jeśli tak cieniutko jak ostatnie to może przejdę na i7 930.

Edytowane przez KamraK85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak mają sobie radzić ?

 

Zegar w zegar są identyczne.

 

Był już jakiś chiński test pare stron wcześniej.

 

Niepodkręcone X4 965 będzie lepsze niż 1055T @ stock 

 

 

 

 

W grach jedyne co może mu pomóc to świetne oc i te kilka tytułów gdzie 6 rdzeni coś tam daje:

 

MaxForces - Artykuły: Core i7 980X - 32-nanometrowe 6 rdzeni od Intela

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...