Skocz do zawartości
panzar

Phenom II X6 | X4 | DDR2/DDR3 | AM2+/AM3 | Thuban | Zosma

Rekomendowane odpowiedzi

Zosna to darmowe 2 rdzenie + (prawdopodobnie) odblokowany mnożnik. A w X6 wszytko poza 1090 ma mnożnik zablokowany. Zresztą nie po to kupowaliśmy płyty z ACC, by nie korzystać potem z tego ;-)

Edytowane przez Nicolass

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie darmowe tylko przy dobrych wiatrach może 100 tańsze i są to rdzenie conajwyżej rdzenie schredingerowskie bo jednocześnie są i ich nie ma czyli nie wszędzie muszą się dac odblokować. No ale idee robienia tego sztuka dla sztuki moge zrozumieć ;) 

 

Skad ma sie wziac ten odblokowany mnożnik skoro sa juz quady 3.2/3,4 z odblokowanym a zosma ma 3,0/3,4 z turbo ? 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja po wakacjach siadam na jakiegoś x6, bios do AOD790GX pod X6 już mam także szkoda nie skorzystać :D nad Zosmą zastanowię się tylko jeśli będą dostępne selekty ale znowu przy cenach X6, Zosma jest tak średnio opłacalna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

X2 > X6? I jeszcze może BE do tego ;-) Może AMD jest biedniejsze od Intela, ale wymagać od nich, by rozdawali procki prawie darmo to chyba przesada :D Ja na razie czekam na X4 z serii T i nie licze, że będzie X3 lub X2 z literką 'T'. No bo blokować 2/3 procesora, to IMO przesada ;-)

 

PS: Słyszałem, że wszystkie X6 schodzą na pniu, więc AMD nie musi się martwić o sprzedaż i tworzyć w/w 'zachęcaczy' - to co dają teraz, ludzi na tyle podnieca, że wykupują wszystkie dostawy. Słyszałem też, że ląduje to potem w marketach z opisem 6 x 3.2 GHz = 19.2 GHz ;-)

Edytowane przez Nicolass

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy wszystkie procki AMD maja tak mikroskopijne opakowania? 

 

Własnie odebralem X6 i box jest objetosciowo tak ze 4x mniejszy niz ten w ktorym dostalem pentium e 2160  :blink:

 

Hmm w sumie i tak rybka bo boxowe chlodzenie bedzie conajwyzej robic za przycisk do papieru, ale troche dziwne to jest by do procka z TDP 125 dawac takie malenstwo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkość opakowania ma się nijak do wielkości chłodzenia.

W opakowaniu Intel'a jest po prostu dużo powietrza. Pewnie za nie musimy tyle złotówek w sklepach płacić :lol:

 

Radiatory są podobnych rozmiarów. Nie wiem, jak z X6, ale X4 955BE ma dużo lepsze chłodzenie od X2 555BE. Nie wiem, jak wygląda chłodzenie Athlona X4, czy jest takie, jak w PII X2 czy X4. 955 jest zbudowany na heatpipe'ach, podstawa miedziana, standardowy radiator. Chłodzenie X2 i E2160 jest z aluminium. Gruby rdzeń na całej wysokości i rozchodzące się promieniście żebra < - bardzo głupia budowa radiatora.

Bardzo szybko u przeciętnego kowalskiego się to zapycha kurzem i po czasie powstaje problem. Z drugiej strony wszystko idzie zabić kurzem, jak się o to nie dba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale za to procesor maly ale byk :wink:

 

Hmm mam Asusa 890GTD pro.

 

Niby z poziom Asus Turbo-V EVO czy biosu mogę ustawić mnożnik x16,5 do 1055t ale po wejściu do windowsa proc ma x14. Czy zeby zagospodarowac ten dodatkowy mnoznik trzeba zalaczyc turbo_key ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że ktoś z forum ma wreście tą płytę. Jak coś tam wiecej się pobawisz, daj coś znać.

Za to nie rozumiem, o co Ci z tym mnożnikiem chodzi. Przecież Ty nie masz BE, bo tylko 1090T jest BE, więc mnożnika nie ruszysz, chyba, że w dół.

 

Daj znać, jak się sprzęt sprawuje, chłodzenie czy daje radę, czy się grzeje? Zdjemowałeś radiatory, wymieniałeś pastę i wywaliłeś tego condona z pod sekcji zasilania? Masz jakieś fotki sekcji? Pewnie i tak, jak w większości jest 5faz. Napięcia bios - cpu-z idle - stress jak wygladaja? Jakie masz kostki, jakies inne problemy? W zasadzie można by topic o tej mobo utworzyć, bardzo ciekawa płytka.

 

Jeszcze bardzo mnie interesuje Biostar TA890FXE, jestem ciekawy, kiedy się pojawi w pewnym sklepie...

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie chodzi o to , ze w Biosie i sofcie moge ustawic te 16,5 mnoznika tylko to nie przenosi sie na dzialanie kompa.

 

Na razie to płyta chyba za tydzień dwa zwiedzi wymiane gwarancyjną bo niemiłosiernie zaczęły mi piszczeć cewki po wymianie. Ale najpierw wymienie zasilacz bo to moze z niego idzie po zmianie obciazenia a nie moge na ucho zlokalizowac (i tak mu sie nalezy po kilku latach).

 

Co do napiec to szczerze mowiac mocno mnie rozczarowala bo przy load-line calibration off napięcie spada o ok 0,05V w cpu-z po załączeniu prime albo BOINC natomiast po załączeniu load-line calibration zawyża o ok 0,05 w idle i ok 0,02. A specjalnie ja bralem zamiast Gigabyte'a 890UDH i Asrocka 890GX bo regularnie w testach wyciagala wyzsze HTT i miala pobory energii o kilka W niższe ( co przy liczeniu BOINC ma juz jakies konkretne przelozenie na rachunki)

 

 

A co do reszty : hmm a powinienem sciagac radiatory i cos zmieniac? Bo zazwyczaj w plytach glownych nie gmeram poki dzialaja.

 

Ramy mam kingstony 2x1 1333 9-9-9-9 bo już kapusty nie starczyło na nic porządnego, sprzedam q6600 i ceny trochę spadną to wezme G-skille eco cl7.

 

Procek tez na razie mozliwosciami oc nie powala, ale tu zakladam ze to moze byc moja wina bo to jednak poziom komplikacji troche wiekszy niz core 2 czy bartony ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mnożnik pamięci *4 Ci działa? Nawet przy jakiś nomralnych MHz zaniżyć HTT można nawet, żeby sprawdzić.

 

Sam musisz sprawdzić, gdzie Ci cewki piszczą. Idzie to zlokalizować. A w razie czego, to można na próbę inną zasiłkę podłączyć. Najtaniej tak. GPS to w miarę fajny zasilacz, otwórz go i zaklej cewki, jeśli to one to im na pewno pomoże.

 

Co do napięć, to na XS czytałem coś takiego, jak piszesz. Nie przejmuj się tym, mój Asrock zawyża gdzieś tak 15-20mV dla 2 rdzeni i około 35-40mV dla X4. X6 nie miałem przyjemności się bawić na tej mobo.

 

Dlatego też interesuje mnie Biostar, ma on 6 faz to raz, dwa, ktoś pisał, że napięcia idle-stress są po prostu niezmienne, stałe i się nie wachają.

 

Ja zawsze ściągam radiatory zaraz po kupnie i wymieniam gluty z pod radiatorów. A pod sekcją zawsze jest kawał gumy, grubej, jak dęntka od roweru. Wymianiam to na coś nieprzewodzącego i zawsze jest lepiej. Ja mój radiator dodatkowo na m3 przykręciłem, żeby lepiej przylegał, poza tym czasem radiatory na heatpipe'ie są źle ułozone i ich dobrze na te głupie kołeczki nie dociśniesz, na śrubach się samo "wyprostuje", dobrze dociska i solidnie.

 

Ramki są, jakie są, ale coś tam osiągnąć też muszą...

 

Powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jakie taktowania HTT link i Northbridge powinienem celować do pracy 24/7 ?

 

Dołączona grafika

 

Bo z tego co widze na XS gosc przy maksymalnie wyzylowanym procu na powietrzu ma niskie HTT-link i pocisniety na maksa northbridge.

 

I za co odpowiada regulacja CPU/NB voltage ?

 

Mnożniki później posprawdzam bo teraz sprawdzam stabilność proca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wbrew pozorom sprawa mnoznika TURBO nie jest jasna,Praz na XS uzywajac 1035T jest w stanie ustawiac mnoznik z zakresu turbo jesli to turvo wylaczy.

Najprawdopodobniej bios musi to umozliwiac (co jest wbrew zaleceniom amd).

Co do NB, im wyzej tym lepiej ;-) .Cpu/NB voltage odpowiada za kontroler pamieci znajdujacy sie w procesorze.

Ogolnie u mnie 2900NB jest osiagalne przy domyslnym napieciu, ale potem duzo trzeba doladowac za marne 3000, wyzej nie dam rady bo plyta powyzej 300Mhz HTT staje sie niestabilna.

HT link powyzej 2600-2800 nie daje prawie zadnego przyrostu wydajnosci, ale najlepiej trzymac go w synchronizacji z NB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te wartości, co na screen'ie pokazałeś to troche przy duże są.

 

Ustaw na sztywno ten mnożnik na 14, żeby nic nie mieszać. Wysokie HTT nic Ci nie daje. Ale Ty musisz z HTT jechać w górę, bo masz mnożnik na cpu zablokowany.

 

HTT * poszczególne mnożniki daje Ci wartość poszczególnych elementów. ( zmieniając HTT zmieniasz wszystko )

CPU/NB - im wyżej, tym lepiej. Powyżej 2600 już jest dobrze. Jak polecisz za wysoko, może być gorzej z oc ddr3, ale lepiej mieć więcej MHz na CPU/NB niż na pamięciach. U mnie na różnych cpu te same pamięci na tej samej płycie inaczej się kręcą.

HT - nigdy nie większe od CPU/NB! Ja czytałem, że trzeba się trzymać 2000MHz, powyżej wydajność spada. Sam nie sprawdzałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem mnożniki HT na 166 pamieci na 1333 nie wstaje

HT na 266 pamieci na 1066 nie wstaje

najlepiej chodza dwa posrednie mnozniki

 

edit: za to juz prawie przestala piszczec, moze sie wyrobi sama.

Edytowane przez Michaelius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to nie myl HT z HTT, bo to dwa zupełnie inne taktowania!!

HTT to jakby stare FSB.

 

Także to co wyżej podałeś to jest HTT.

 

Czyli mnożnik *4 u Ciebie też kuleje. A najmniejszy, że nie działa, to olać, nie potrzebny Ci jest. Chodz dziwne. Ale może to przez to, że za niskie MHz pamięci wtedy mają. Spróbuj HTT na 333 i wtedy mnożnik ten na dwa i to Ci da 666MHz dla ramu i wtedy powinno działać. Ale ten mnożnik i tak jest psu na budę potrzebny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam coś dziwnego z tym X6.

 

Jak chodzi na defaulcie Linx wygrzewa go normalnie, natomiast jak tylko rusze ustawienia i podkrece go nawet o 100-200 Mhz to zapuszczony Linx przestaje obciazac proca i core-temp pokazuje 0% obciazenia.

 

Prime w wersji 64bit tez dziala dosc himerycznie.

 

Natomiast Intel Burn Test (czyli też Linpack) chodzi bez problemu.

 

Wyłączyłem już C1 i CnQ z poziomu biosu.

 

Takie atrakcje mam zarówno na Visćie 64 jak i na W7 64.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy jest sens kupować 1090T czy lepiej kupić 1055T, który jest teraz dużo tańszy i zrobić OC?

 

Mierzę w 4 GHz ale wydaje mi się, że oba procki dociągają do 4Ghz na chłodzeniu powietrzem. Jedyna różnica to fakt, że 1090T można kręcić mnożnikiem (łatwizna ;)) a 1055T tylko poprzez płytę główną.

 

Czy jest jakaś różnica o której powinienem jeszcze pamiętać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W praktyce 1090T jest dla leni (czyli dla mnie ;-) ) a 1055T dla osób chcących troszkę powalczyć o takty. Oba powinny się kręcić podobnie, wybór zależy od tego, czy chce ci się bawić z mnożnikami pamięci i innymi cudami przy O/C - mi by się nie chciało i bym brał wersję z odblokowanym mnożnikiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...