Skocz do zawartości
panzar

Phenom II X6 | X4 | DDR2/DDR3 | AM2+/AM3 | Thuban | Zosma

Rekomendowane odpowiedzi

Z tego, co wywnioskowałem po dość krótkim procesie OC Phenoma II X6, to fakt, że istnieją dwa kluczowe elementy, którymi trzeba się zająć, by uzyskać dobry wynik:

 

1. CPU/NB Voltage (np. CPU NB VID Control na płytach Gigabyte) - regulacja tego napięcia pozwala zmierzyć się ze ścianą HTT. U mnie na przykład regulacja tego napięcia z 1,3V na 1,325V dała +14MHz do HTT.

 

2. Opóźnienia pamięci, przede wszystkim TRFC (dla 4 banków) - podniesienie tej opcji do 160ns pozwoliło na ustabilizowanie 4GHz w moim przypadku. Również przesuwa ścianę HTT.

 

Tyle z moich spostrzeżeń, zapraszam Was do dzielenia się swoimi :) .

 

 

Też mi się nie udało, i tak zawsze jest maksymalnie tyle, ile w standardzie ma procesor. To niestety nie Intel (bez podtekstów, rzecz jasna).

 

Mam dokładnie ten sam problem, jade na standortowych ustawieniach mimo, że mam sprzęt:

 

płytę główną: GA-890GPA-UD3H

pamięć DDR3: patriot 4GB PC3 - 10600 1333MHz CL9

zasilacz: Tagan Paperrock 600W

prosesor: AMD Phenom 1090t

Chłodzenie na procesor: Corsair H50 CPU Cooler

Wentylatory do obudowy: 4x AAB Super Silent Fan 8 PWM

 

Zależy mi na stabilnej pracy. O ile podręcanie do np. 4,4 GHz nie stanowi problemu, to stabilna praca już jest dla mnie nieosiągalna przy 4GHz. Zwiększałem Przepustowość NorthBridge Freq. oraz HT Link Frequency do 2200 MHz, zwiększałem NB Voltage Control, CPu PLL Voltage Control, CPU NB VID Control oraz CPU Voltage Control. I jak był niestabilny na CINEBENCH Windows 64 Bit oraz prime95 tak został. Nawet zwiększanie CPU Voltage Control niewiele dawało.

 

P.S: Jestem noobem jeśli chodzi o overclocking :P

P.S.S: Pomocy !!!

Edytowane przez Charlie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Koledzy, czy te procki ogólnie krecą się podobnie jak Deneb, czy gorzej/lepiej? Na jakich mniej więcej napieciach jakie taktowania można uzyskać (zarówno samych rdzeni jak i NB), nie pytam oczywiście o wróżby tylko o wasze osiągnięcia.

 

Na jakie też temperatury trzeba patrzeć, ogólną, czy poszczególnych rdzeni (koło 7-8 stopni mniej)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OC rdzeni powinno być zbliżone do Denebów C3 wyprodukowanych w tym roku. Większość Thubanów zrobi te 3,9 - 4 GHz przy 1,45 V, ale potrzeba do tego dobrego mobo. Na tańszych płytach oc potrafi być gorsze o 200 - 400 MHz...

CPU-NB powinno wyżej iść na Thubanie.

Np. mój Phenom II X6 1055T na M4A88TD-V EVO/USB3 kręcił się gorzej o jakieś 150 MHz niż na 890FX Deluxe5.

Edytowane przez luk1999

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Raczej nie płyta mnie tu ograniczy a chłodzenie, bo mam całość wentylacji ustawioną dość cicho (wszystko poniżej 1000 RPM), i raczej więcej nie chce dawać. Kwestia tylko temperatur i dobrania napięcia. Na 3 GHz i 1.35 V (1.3 pod obciążeniem, bez LLC) mam ogólną 56 stopni, rdzeni 48-49. Jak sie pasta rozpracuje to powinno być 2-3 stopnie mniej. Tylko na które temperatury patrzeć, i jakiej wartości nie przekraczać? W pokoju było wczoraj u mnie chyba maksymalnie gorąco, gorzej raczej nie będzie.

 

Liczył bym na te 3.5-3.6 GHz na ok. 1.35 V (pewnie 1.4 w BIOS), bo mój Deneb X3 robił 4 GHz na 1.38 V. Na tyle chłodzenie powinno mi pozwolić, wyżej wątpie, bo w końcu to prądożerne procki, a i wydajność na takim taktowaniu raczej mi styknie, bo nawet na tych 3 GHz był duży skok w DiRT 3 względem X3, a ta gra całego proca nie obciążyła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proc podobnie ale wszystkie dziwne czestotliwosci mostka i pamieci powinny isc wyzej niz w Denebach.

 

Jak bys trafil 1055T z 95W tdp (tylko oemy) albo cos wyzszego z niskim videm to i pod 4,0 przy 1,35 lub nizszym mozna dojechac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Wczoraj dotarł do mnie 1090T i mam kilka pytań.

 

Pierwszy problem to brak możliwości pomiaru temperatury po OC , jak jest na seryjnym ustawieniu to widać temp w CORETEMP ale jak zrobie OC to kicha pokazuje 0 na wszystkich rdzniach ( może coś przestawiłem w biosie niepotrzebnie ?? ).

 

Jak to jest z mnożnikiem i szyną próbowałem odpalić na 200x20 Vcpu=1,42 i przy CINEBENCH zwiecha , natomiast przy 220x18 Vcpu 1.39 też przechodzi spokojnie tak samo z Vatnage.

 

Jestem pod pełnym wrażeniem płyty głównej - 145zł a daje rade z w/w prockiem.

 

Posiadam stepping PH-E0 czy są jakieś inne ???

 

PS. Jednak do byłego mojego I7 920 nie ma porównania 4Ghz vs 4GHz :blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Zmieniłeś i7 na X6? Sens chyba żaden. Ten procek jest lepszy od czterech rdzeni Intela tam gdzie wiele rdzeni jest dobrze wykorzystywane. Natomiast HT w odpowiednich warunkach potrafi dać nawet 100% przyrost, a z reguły jest to minimum 50%. Zegar w zegar Intel jest sporo szybszy, tak więc z 1366 te Phenomy nie konkurują. AMD sie kupuje jak sie chce tanio dobrą wielowątkową wydajność.

 

 

Nie kręć też mnożnikiem, tylko lepiej szyną. Też sie dziwiłem, ale pare osób już tu potwierdzało że dużo wyżej tak można proca wykręcić.

Edytowane przez Harry Lloyd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem bo poleciały mi pamięci na "gwarancji" i czekam na nie już 3 miesiące :mur: więc sprzedałem proca i płyte, a za 1/2 ceny kupiłem X6+mobo+ram więc chyba się "opłacało" :wink:. Teraz zmiana karty na 560TI lub 6950 i będzie dobrze :rolleyes:

 

Co do szyny to musze sprawdzić i tak pewno będzie max 225 aby dobić z ramem na 1800MHz reszta to zabawa z mnożnikiem. ( albo utridnie sobie życie i pojade wyżej z FSB i będe bawił się dzielnikiem ramu :oops: )

Edytowane przez Hans15336

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eeeeeeeee Houston mamy problem.

 

A dokładnie przy pełnym obciążeniu procek sobie robi mnożnik x8 :blink: o co kaman ???

 

TURBO wyłączone C&Q wyłączone coś jeszcze wyłączyć czy jak ???

 

Spotkał się ktoś z takim problemem ?

 

Sprzęt jak z podpisu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już parę razy o tym pisałem w innych tematach. Część tańszych ASUS-ów robi takie jaja przy mocniejszym oc proca (problemem pewnie jest temperatura). Lekkie odkręcenie proca i zmniejszenie napięcia o jakieś 0,025 - 0,05 V zwykle pomaga.

Edytowane przez luk1999

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ja chce kręcić wyżej a nie obniżać V i HT , bo procek ma potencjał.

 

Troche poczytałem i chyba trzeba będzię pobawić sie programem k10stat lub PhenomMsrTweaker.

 

Z tego co patrzyłem to przechodzi w inny stan chyba P1 zamiast być cały czas na P4 :mur:

 

Czy poprostu wymienić płyte na jakąś używkę z seri 7xx 8xx ??

Edytowane przez Hans15336

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

niedawno zakupiłem 1090T pod kątem obróbki w Sony Vegas,

nie jestem jakimś totalnym newbie, ale też nie uznaję się

za znawce w overclockingu.

Czy moglibyście mi pomóc zdiagnozować co robię nie tak ?

 

Próbuję wymusić stabilne działanie tego procka przy 4Ghz,

lecz jak tylko odpalę rendering w Vegasie, wywala mi czarny ekran.

 

Tak wygladają moje ustawienia w Biosie:

 

Dołączona grafika

 

(config w sygnaturze)

 

Co sugerujecie zmienić ?

 

 

pzdr

Łukasz

Edytowane przez blackbird25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie podkrecaj na razie NB ani HT. Zostaw na 2000 i lec tylko mnoznikiem procek.

 

ok, zrobie tak jak radzisz, choć biorąc pod uwagę to co napisali

na pewnym innym portalu, przy okazji testowania tegoż proca (cytując):

 

Rekomendowane ustawienie to mnożnik mostka północnego ×12 (odpowiada taktowaniu 2400 MHz, o 400 MHz wyższemu niż domyślnie) i napięcie 1,3 V. Takie ustawienia są wspólne dla wszystkich profili BEMP, niezależnie od pamięci – dlatego spokojnie można je (a nawet należy!) zastosować do każdego procesora AM3 bez względu na pamięć.

to chciałem tez w następnej kolejności podnieśc pamięci, i myślałem że nie piszą tego bez pokrycia,

ale jesli by miało mi to ustabilizowac prace systemu, to czego nie, sprobuje.

no to lece do biosu testować twoją rekomendację.

 

 

Edyta:

 

Niestety twoje zalecenie niczego nie poprawiło,

po kilku sekundach od włączenia renderingu tak samo wyskakuje czarny ekran.

Edytowane przez blackbird25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, zwiększyłem mu vcore do 1.55,

odpaliłem OCCT Linpack'a,

i...

 

 

wytrzymał jakieś circa 1,5 minuty,

i przy temperaturze podawanej z programu na 65 stopni,

odcięło mu zasilanie (pewnie przekroczył próg 70 stopni...)

 

 

Swoją drogą to liczyłem, że Mugen trochę lepiej się zachowa

nawet choćby przy tych 4 GHz i defaultowym mazidle :/

Edytowane przez blackbird25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kręcę na karakorum doszedłem do 3,7 na 1,5v <_< i jest ok mam max 53 stopnie na rdzeniach chyba coś sknociłeś z tym mugenem.

Mój proc nęka dziwna przypadłość mianowicie za pierwszym razem nie przeszedł godziny linpackiem wysypał się 10 minut przed końcem a za drugim razem przeszedł test bez problemu, na 3,5 było podobnie podbijanie vcore nic nie daje :blink:

Edytowane przez łopian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kręcę na karakorum doszedłem do 3,7 na 1,5v <_< i jest ok mam max 53 stopnie na rdzeniach chyba coś sknociłeś z tym mugenem.

Mój proc nęka dziwna przypadłość mianowicie za pierwszym razem nie przeszedł godziny linpackiem wysypał się 10 minut przed końcem a za drugim razem przeszedł test bez problemu, na 3,5 było podobnie podbijanie vcore nic nie daje :blink:

 

 

Póki co otworzyłem budę, posiłkuje się wentylatorem, i wtedy temperatura oscyluje wokół 60-61 stopni,

ale jak tylko wyłącze wiatrak, sytuacja zaczyna wygladac tak:

 

Dołączona grafika

 

Póki co włączyłem znów wentylator (bo muszę mieć ten materiał skompresowany dziś),

ale to oczywiście nie rozwiązuje sprawy.

Nie wiem co mogłem zrobić nie tak z Mugenem, nałożyem cienką warstwę pasty

na całej powierzchni procka, przykreciłem do płyty radiator i święto lasu, ot co.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za wysokie napięcie masz ustawione(ile w ogóle ustawiłeś skoro pod obciążeniem jest 1,552 ? :o ), myślałem raczej o 1,5v no i mój się tak nie grzeje, u ciebie coś jest nie tak.

Edytowane przez łopian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za wysokie napięcie masz ustawione(ile w ogóle ustawiłeś skoro pod obciążeniem jest 1,552 ? :o ), myślałem raczej o 1,5v no i mój się tak nie grzeje, u ciebie coś jest nie tak.

 

Przecież w pierwszym poście masz jak byk na zrzucie ekranowym,

że przy vcore 1.525 komputer mi się restartuje przy starcie renderingu,

myslałem ze ktoś mi pomoże i doradzi co ustawić bez ponownego podnoszenia napięcia,

stąd w ogóle ten wątek.

 

 

Edit: no i [gluteus maximus]... po około 20 minutach renderowania,

pomimo dodatkowego chłodzenia zwykłym wentylatorem

i wzglednie ustabilizowanej temperatury (summa summarum 58-59 stopni),

system wykonał restart :mur:

 

Czy rzeczywiście jestem zmuszony w moim przypadku próbowac podnieśc magistralę

zamiast mnożnika :? ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A przy pozostałych ustawieniach nie zmienionych i mnożniku cpu np x16 jest 100% stabilny?

 

Napięcia zasilacza kontrolowałeś?

 

Memory Clock 1066MHz - to taktowanie rzeczywiste czy efektywne? Jak rzeczywiste (wątpię) to trochę za duże. Efektywne? Po co kupować pamięci 1600 jeśli mają pracować na 1066? Żeby nie było samego czepiania się pamięci, sprawdź jakie mają napięcie pracy na etykiecie i ustaw im takie w biosie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1,525 V to już wysokie napięcie na Thubana i po prostu jest mu za gorąco.

Przy np. 1,45 V nie jesteś w stanie go ustabilizować? Jeśli nie, to spróbuj ustawić 3900 MHz przy 1,45 V i wtedy potestuj stabilność. Większość płyt na AMD 7xx (poza niektórymi 790FX) słabo/przeciętnie/średnio prowadzi Thubany i wcale nie musi ci się udać uzyskać stabilne 4 GHz na tym GB.

 

Poza tym po co podnosisz Northbridge Voltage Control? Jak chcesz kręcić CPU-NB, to powinieneś bawić się CPU NB VID Control. Polecam poczytać przyklejony poradnik...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eeeeeeeee Houston mamy problem.

 

A dokładnie przy pełnym obciążeniu procek sobie robi mnożnik x8 :blink: o co kaman ???

 

 

Sprobuj ustawic unleashed mode na on. Mnoznik bedzie zbijany tylko po przekroczeniu 72 stopni wg odczytu z pc probe.

 

Ja mam taki problem, ze w dwoch egzemplarzach phenoma 960t po odblokowaniu 6 rdzeni; wlasnie ta plyta nie zbija napiecia ponizej 1,35V w idle, a powinna zdaje sie ustawiac cos w granicach 1,15V. Profile Overdrive tez nie chca zadzialac, a temperatura rdzeni to niby 0 C. Po updacie biosa plyta sie nie obudzila na 6 rdzeniach, pomoglo dopiero reczne ustawienie napiec i mnoznika. Procesory sa w pelni stabilne i szkoda nie odblokowywac rdzeni. Nie wiem jednak na jakich plytach zlozyc te zestawy... Ogololnie to przy takim profilu napiecia procesory pozostaja gorace w idle i nie ma mowy o wyciszeniu wentylatorow w idle tanim kosztem.

Edytowane przez login206

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jako, ze temat ten dotyczy Thubanow i Zosm opisze swoj problem tutaj. Byc moze ktos sie z nim zetknal i go rozwiazal.

 

Zamontowalem dzisiaj Phenoma 960T. Wszystko jest ok oprocz funkcji Cool and Quiet. Zauwazylem, ze procek ma zbijane w idle taktowanie (do 800 MHz), ale napiecie pozostaje bez zmian (na 1.3V). Jesli wlaczy sie funkcja Turbo to napiecie jest podbijane na 1.425V. Wg mnie dla 800 MHz powinno byc w okolicach 1.0V.

 

Ustawilem sobie wszystko w programie K10STAT, wrzucilem go w autostart i jest dobrze. Wolalbym jednak, zeby funkcja C'n'Q dzialala, bez korzystania z dodatkowego softu. Moze ktos zna rozwiazanie tego problemu.

 

Druga sprawa, jesli ktos wie, prosze o podanie mi ile wynosi nominalne napiecie i taktowanie w poszczegolnych P-stanach dla 960T oraz dla 1075T.

 

Z gory dziekuje za pomoc.

 

Komp jak z podpisu, tylko procek 960T. System Win 7 x64, BIOS plyty: FKD; rewizja plyty 2.0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

radiusbo, K10STAT to moim zdaniem lepsze wyjście, znalezienie stabilnych napięć daje satysfakcję. Z reguły dla 800MHz cpu dostaje ok 1V, mój też miał coś koło tego. Po OC szyną @300MHz dla 4x300MHz wystarcza 0,8V.

W ilde login206 też wyżej zgłaszał wyższe taktowanie. Być może jakiś nowy bios rozwiąże problem.

 

Każdy procesor (mam na myśli egzemplarz a nie model) będzie potrzebował innych napięć. To tego jak to ktoś nazwał, 960T jako "odpad" może mieć duży rozrzut pomiędzy poszczególnymi sztukami.

 

Próbowałeś robić unlock na x6?

Edytowane przez Klaus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki polowiczny unlock sie udal, bo odblokowalem 2 dodatkowe rdzenie i komp odpalil do systemu. Mowie polowicznie, bo nie stresowalem dluzej w takim stanie procka. Narazie chodzi na 4 rdzeniach i bawie sie z tym kiepsko dzialajacym C'n'Q. Chyba jednak zostane przy K10STAT - dosc wygodne narzedzie, bo mozna procek uczynic bardziej energooszczednym w idle niz robi to narzedzie od AMD. Druga sprawa, ze Gigabyte moze juz nie miec checi poprawiac MA 770 UD3, bo ma nowsze konstrukcje na glowie.

 

Pytanie: Jakbym chcial w przyszlosci uzywac x6 to czy K10STAT ogarnie 6 jajek? Ile czasu procek powinien byc obciazony, zeby mozna bylo powiedziec, ze wszystkie rdzenie sa sprawne? Wystarczy "Stability Test" z AIDY?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...