Skocz do zawartości
hca1c

[dysk] Wd Blue 500 Gb - Problem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

ostatnio mój komputer pracuje niestabilnie. Mam wrażenie, jakby to była wina dysku twardego WD Blue 500 GB - nagłe zatrzymanie się programów (myszka nie reaguje), a po chwili wszystko jest już ok. Po restarcie komp zatrzymuje się na ekranie startowym płyty głównej i nic. Po jakimś czasie włączam kompa i znowu wszystko działa.

Zrobiłem test w HD tune i w ciągu ok. 2 minut transfer zszedł kilka razy do ok. 4,5 mb/s . To normalne ?

Gdy komp pracuje stabilnie, to wyniki hd tune wyglądają normalnie...to znaczy minimalny transfer nie schodzi poniżej 50-60.

A może to ram, i czy wadliwa kość może tak źle wpływać na dysk ?

Edytowane przez hca1c

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oto co wyświetla się po restarcie kompa:

 

"Ultra DMA Mode-6, S.M.A.R.T Capable but Disabled"

 

Po kilku kolejnych uruchomieniach komputer normalnie startuje.

Hd Tune twierdzi, że dysk sprawny.

Zasilacz to 2-miesięczny Fortron, więc raczej odpada.

Reszta też prawie nowa. Jutro spróbóję z nowym kabelkiem, zobaczymy co to da.

SMART sprawdzony - wszystkie wartości w normie.

 

Udało się też uzyskać w końcu screena z HD Tune (moment przycięcia to te nagłe zjazdy krzywej w dół):

 

Dołączona grafika

Edytowane przez hca1c

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz to Fortron, więc jak najbardziej nie odpada.

 

Jeśli system to cokolwiek innego niż XP z SP3 + najnowsze sterowniki ze strony producenta, to też jest na liście możliwych winowajców.

 

Jak ktoś pisze o SMART, to nie pyta się jakie są wyniki, tylko chce zobaczyć wyniki!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SMART sprawdzony - wszystkie wartości w normie.

Niektóre z wartości "w normie" mogą powodować takie kwiatki jak masz. Więc z łaski swojej daj sobie pomóc i daj wyniki smarta. Najlepiej jakbyś też pomierzył miernikiem napięcia 5V i 12V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kondzie pooglądałem w pierwszej kolejności gdy otworzyłem obudowę - wszystkie wyglądają dobrze. Zresztą płyta ma dopiero 2 miechy.

Z Biosem już się bawiłem, bez efektu.

 

Niestety nie mam możliwości sprawdzenia zasilacza miernikiem, a z tego co czytałem programy odczytujące napięcia potrafią się mylić. Jednak sprawdzę chociaż w ten sposób.

 

Przełączyłem dysk na inny port Sata, od jakiejś godziny chodzi stabilnie, ale tylko z otwartą Operą. Pomęczę go jakąś grą, a jak usterka zniknie to na pewno napiszę. W przeciwnym razie dalej proszę o wskazówki :)

Edytowane przez hca1c

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te spady prędkości w odczycie nie wyglądają dobrze ale moga je też powodowac jakieś aplikacje robiące coś na dysku podczas testu.

Masz możliwość podłączyć u kogoś swój dysk i zrobić test ponownie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem - te nagłe spady krzywej to moment zacięcia. Nie jest to taka typowa zawiecha systemu wynikająca z obciążenia.

U mnie jest coś takiego jakbyś spauzował film na 3 sekundy, a potem spowrotem puścił :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...