Skocz do zawartości
stranded

Zestaw Pod Dziennik Nauczycielski Xd

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebna pomoc w złożeniu czegoś co będzie służyło za dziennik w pokoju nauczycielskim.

 

Jakieś propozycje? Na pewno trzeba będzie jakiś dobry procek, dysk z 500GB no i minimum 2GB RAM. Ja osobiście nie mogę nic dobrać, drukarka to pewnie jakiś Canon (tanie zamienniki) a ekran nie mam pojęcia (Samsung jakiś? Na allegro chodzą po 400zł).

 

Z góry dzięki!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak z kasą ma być najtaniej czy nie? Nie wiem kim tam jesteś, czy informatykiem? czy nauczycielem?

Do prowadzenia dziennika wystarczy spokojnie 1rdzeniowy procek (np. athlon 3000+/p4 3.0) + 1gb ramu + pł.gł z wbudowana grafiką.... + zasilacz ciut lepszy np. modecom MC + dysk 160gb - kto ci to zapełni w pokoju nauczycielskim? Za taki zestaw wyjdą grosze, jeżeli to szkoła publiczna i nie kupujecie tam używanych rzeczy to wybrałbym trochę lepsze graty (coś pokroju najtańszego zestawu z esc.pl) ,bo ,,starych" nowych rzeczy to chyba już nie idzie kupić, a jak idzie to drogo.

Monitor, po co szaleć z 22 calami? Do szkoły jak nikt tam nie gra to spokojnie starczy 17'(4:3), w biurach takie się używa i nikt nie narzeka, że za mały - ważne tylko, żeby był LCD ;)

Drukarka - jeżeli dużo będziecie drukować to bym tutaj nie oszczędzał i kupił jakąś laserówkę (czarno-białą), żeby ludzie pierdół kolorowych nie drukowali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaproponowałem coś takiego (z zestawów za 1000zł):

 

Zestaw komputerowy (z sugerowanymi cenami) około 1060zł:

 

PROCESOR: AMD Athlon II X2 240 - 199zł

PŁYTA GŁÓWNA: ASRock M3A785GMH - 265zł

PAMIĘĆ RAM: GoodRam 2GB 1333MHz - 160zł

DYSK TWARDY: Samsung 500GB 16MB Cache F3 - 185zł

NAGRYWARKA/CZYTNIK PŁYT: Samsung SH-223C SATA - 99zł

ZASILACZ: Fortron FSP400-60GHN - 159zł

 

Monitor:

19 calowy Samsung SyncMaster 943BW - około 600zł

 

Drukarka:

Laserowa - HP Color LaserJet 1215 - około 860zł

 

Podsumowując z drukarką laserową około 2560zł.

 

A może jednak atramentową? NIE jestem nauczycielem :D pomagam znajomej osobie. Wprowadzają do szkoły dzienniki elektroniczne i potrzebna taka maszyna.

Edytowane przez stranded

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do tego klawa+mycha+obudowa+winda, więc wyjdzie więcej

 

Ja bym to rozwiązał inaczej - all-in-one za 1900zł+drukarka+ backup po usb ( ihmo niezbędny)

Edytowane przez 123er

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BenQ G2220HD TN - 539 zł

Tacens Aquilo - 130 zł

Procesor : AMD Athlon II X2 235e /2.7Ghz - 239 zł

Płyta Główna : ASRock M3A785GMH - 265 zł

RAM : GoodRam 2GB 1333MHZ - 160 zł

HDD : Samsung 500GB 16MB Cache F3 - 185 zł (raid 1)

HDD : Samsung 500GB 16MB Cache F3 - 185 zł (raid 1)

Napęd : Samsung SH-223C SATA - 99 zł

ZASILACZ: Fortron FSP400-60GHN - 159zł

 

1961 zł w esc.pl

 

Wlasnie za racji na to ze w zaden sposob nie do gier to bralbym 22 cale. Po co sie meczyc, nauczyciel zaganiany, nikt nie bedzie siadal i oka tezyl by cos dojrzec :P

W sumie to ja zrobilbym to taniej jeszcze moze na jakims procku a lga775 a zainwestowal wiecej w dyski, dane musza byc bezpieczne i juz. Jeszcze jeden na kopie by sie przydal, po za raidem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Monitor 19" 4:3 z 1280x1024, zadne widescreen full HD i po co raid do takiego kompa? :blink: Tak jak napisal Milkman, do przedstawionych wymagan brac jak najtanszy komp, do tego wzialbym czarnobiala drukarke laserowa, bo jak bedzie kolorowa to nauczyciele beda na niej drukwoac [ciach!]ly i na tonery beda wydawac majatek, lub w ogole ich nie beda kupowac bo drogie i stwierdza ze to nieoplacalne, wiec bral bym np. HP LaserJet P1006 Edytowane przez Powerslave

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JAk to po co ? o.0 Dyski padaja i wcale nie trzeba miec farta by trafic na sztuke ktora padnie ot tak. Raid 1 daje bezpieczenstow duzo wieksze. A jak nie to chociaz inny dysk na kopie lub pod usbek cos. Nie wiem czemu ludzie koduja sobie ze do innych zastosowac niz gry i filmy hd to mozna brac byle gowno...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, zapomnialem ze padajace dyski to plaga. Juz widze tez jak ktos robi raid1 z dyskow 500gb pod dziennik nauczycielski, ktorego baza danych bedzie zajmowac maksymalnie kilkadziesiat MB. O wiele tanszym i prostszym rozwiazaniem jest systematyczny backup raz na tydzien na plyte CD/DVD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, zapomnialem ze padajace dyski to plaga. Juz widze tez jak ktos robi raid1 z dyskow 500gb pod dziennik nauczycielski, ktorego baza danych bedzie zajmowac maksymalnie kilkadziesiat MB. O wiele tanszym i prostszym rozwiazaniem jest systematyczny backup raz na tydzien na plyte CD/DVD.

A na czym konkretnie polega prostota tego rozwiązania? Tansze to moze bedzie (dopóki nie trzeba bedzie wgrac backupu, przy okazji - czym zrobisz backup?), ale na pewno nie prostsze i nie lepsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Litości. Do tych potrzeb wystarczy najtańszy możliwy do złożenia zestaw!

 

Pierwsza lepsza płyta AM2/+ z integrą (może poza MSI), 1-2GB RAM, dysk 80GB (IDE/SATA - bez różnicy), najtańsza obudowa, jakiś MC-FeelIII, kolorowy laser jest raczej zbędny - B&W spokojnie starczy i XP na koniec (rozsądnie skonfigurowany!). Na backup wystarczy nagrywarka DVD tudzież pendrive.

 

W szkole zazwyczaj są informatycy, którzy z instalacją systemu powinni sobie poradzić. Backup jest ważny jedynie dla dziennika, ewentualnie poczty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Notebook/netbook w szkole? Po paru miesiącach ktoś go rozwali lub ukradnie.

 

Poza tym taki komp będzie zapewne włączany o 7 rano i wyłączany o 16 - codziennie do końca jego żywota. Laptopy nie lubią tego typu pracy, bo nie są do tego stworzone. A dyski SSD zabije częsty zapis danych. Na koniec, zarówno jedne jak i drugie mają za małe ekrany. Praca na netbooku zakrawa na masochizm.

 

Za sam dziennik może robić Calc z OpenOffice, a backup to najprostsze skopiowanie katalogu z plikami na inny nośnik - wymyślne aplikacje (tym bardziej płatne) są zupełnie zbędne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A na czym konkretnie polega prostota tego rozwiązania? Tansze to moze bedzie (dopóki nie trzeba bedzie wgrac backupu, przy okazji - czym zrobisz backup?), ale na pewno nie prostsze i nie lepsze.

Czy ty w ogole wiesz o czym piszesz? Nie wiem jak to teraz wyglada bo szkole w ktorej prowadzone byly "jakies dzienniki", bynajmniej nie elektroniczne, skonczylem 6 lat temu, ale zapewne chodzi o aplikacje stricte do tego stworzona ktora posiada baze danych zapisywana do pliku/katalogu i wystarczy ja nagrac na plyte, jesli dla ciebie jest to trudne i potrzebujesz do tego ghosta czy czegos innego to... Edytowane przez Powerslave

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JAk to po co ? o.0 Dyski padaja i wcale nie trzeba miec farta by trafic na sztuke ktora padnie ot tak. Raid 1 daje bezpieczenstow duzo wieksze. A jak nie to chociaz inny dysk na kopie lub pod usbek cos. Nie wiem czemu ludzie koduja sobie ze do innych zastosowac niz gry i filmy hd to mozna brac byle gowno...

Zdecydowanie raid 1 to dobry pomysł. Nikt nie będzie się bawił w backupy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Głównym zagrożeniem dla takiego komputera są tylko ludzie. Bardzo szybko zostanie nafaszerowany różnymi wirusami/trojanami (wszak wszyscy będą swoje pendrive przynoszone z domu podłączać). Tak to wygląda w mojej szkole. Więc na pierwszym miejscu - oprogramowanie. I zgadzam się z 19 4/3 - panorama bez sensu. Poza tym do dziennika elektronicznego (np Vulcana) wystarczy 2 gh procesor i 1 gb ramu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli w praktyce XP, konto z ograniczeniami, antywir, wyłączone JS/VBS, wyłączony autorun, blokada zapisu w katalogach głównych każdej partycji.

 

Ewentualnie:

Jakiś Linux + OpenOffice.org, ewentualnie próba uruchomienia jakiegoś programu przez Wine.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakładając, że oprogramowaniem będzie Ubuntu + OpenOffice, to nie widzę powodu do uciekania. OpenOffice jest po polsku, a obsługa niemal identyczna jak MSO. Skoro ma to być dziennik, a nie zabawka, to otwarcie odpowiedniego pliku w odpowiednim katalogu nie wymaga znajomości obsługi Linuxa - tak samo się klika jak w Windows.

 

Można przyjęć taki system organizacji dziennika:

Katalog "Rok szkolny 2009-2010" a w nim katalogi:

- Klasa 1a

- Klasa 2b

itd

Wewnątrz katalogu pliki matematyka_1, matematyka_2, informatyka_1, informatyka_2. Dlaczego tak? Każdy przedmiot w oddzielnym pliku zmniejsza ryzyko utraty całego dziennika, gdy podczas jego edycji braknie prądu. Mniejsze pliki otwierają się szybciej i zajmują mniej pamięci.

 

Druga opcja to serwer WWW+MySQL, ale to wymaga jakiegoś CMSa.

 

Wracając jeszcze do uciekania, to obecnie każdy nauczyciel (albo prawie każdy) musi przejść specjalny kurs (dostępny online z logowaniem na indywidualne konto) odnośnie komputerów. Widziałem pytania testowe i przyznam, że niektóre nawet mi dawały do myślenia. Jak zaczęła się prezentacja odnośnie WiFi, WEP itd, to ręce mi opadły. Nie mam pojęcia komu i po co, poza informatykiem, potrzebna taka wiedza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż - może młodzi i rozwijający się nauczyciele będą w stanie szybko przejść na GNOME. Jednak większość (a w każdej szkole większość jest raczej po czterdziestce) nie będzie tym zainteresowana/miała czas. Poza tym jeśli dziennik elektroniczny nie będzie arkuszem, a zewnętrznym programem (Vulcan itp) to pozostaje niestety jedyny słuszny system, którego w większości szkół jest pod dostatkiem.

Sam kurs to... kupa śmiechu. Uczestnicy dowiedzą się z niego że są jakieś inne OS-y (Linuxy i Makowe) ale i tak wszystko kręci się wokół Microsoftu. Zresztą tyczą one raczej używania programów (np do tworzenia świadectw elektronicznych). Wiem że można przez Wine... Ale dzięki umowom z Microsoftem większość pracowni szkolnych korzysta z dobrodziejstw Windows.

Twórca tematu nie dał jednoznacznej informacji jaki to ma być dziennik i to prawdopodobnie powoduje nasze dywagacje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ty w ogole wiesz o czym piszesz? Nie wiem jak to teraz wyglada bo szkole w ktorej prowadzone byly "jakies dzienniki", bynajmniej nie elektroniczne, skonczylem 6 lat temu, ale zapewne chodzi o aplikacje stricte do tego stworzona ktora posiada baze danych zapisywana do pliku/katalogu i wystarczy ja nagrac na plyte, jesli dla ciebie jest to trudne i potrzebujesz do tego ghosta czy czegos innego to...

Ja wiem, ty niestety nie. Chcesz kogos przekonac, ze zabawa z nagrywarkami i pendrivami jest prostsza niz nicnierobienie (czyli raid). Absurd jakis. I moze jeszcze backup bedzie wykonywal szkolny informatyk codziennie w piatek wieczorem... bajka. Sprawa jest oczywista - automatyczny bakup w czasie rzeczywistym wykonywany bez ingerencji uzytkownika jest najprostszym rozwiazaniem. Wiec sobie daruj te 3kropki i jakis domyslne sugestie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nigdy nie byles w szkole i nie wiesz jakie tam panuja realia. Jestem niemal pewien ze NIKT nie bedzie zainteresowany backupem danych z tego dziennika, a raid to juz w ogole magia i juz widze jak "informatycy" w szkole z checia go zrobia zeby czasem nie stracic danych ktore moglby by sie pomiescic na dyskietkach. Nagrywanie na plyte jest proste i tanie. A raid.. skoro wg ciebie dyski sa tak bardzo awaryjne to przeciez moga pasc oba i [gluteus maximus] z twojego backupu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W szkołach mam pewne doświadczenie, generalnie prawie każda ma windows 2003 SBS.

Polecanie Open Office do pracy? tego nie da się używać. Wolne, problemowe i WOLNE. Szkołą którą się opiekuje ma raida, ma backup na NAS i na streamerze dodatkowy.

Co do komputera to polecam coś gotowego kupić, jakiś tani HP lub Dell. Po co się babrać w składanie czegoś jak są gotowe rozwiązania. Oprogramowanie... to dedykowane jest, żadne arkusze nie dadzą rady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem, ty niestety nie. Chcesz kogos przekonac, ze zabawa z nagrywarkami i pendrivami jest prostsza niz nicnierobienie (czyli raid). Absurd jakis. I moze jeszcze backup bedzie wykonywal szkolny informatyk codziennie w piatek wieczorem... bajka. Sprawa jest oczywista - automatyczny bakup w czasie rzeczywistym wykonywany bez ingerencji uzytkownika jest najprostszym rozwiazaniem. Wiec sobie daruj te 3kropki i jakis domyslne sugestie.

Bardzo Ci ten raid pomoze, jak przyniesiony na penie przez pania od chemii wirus poszaleje sobie po dysku. ;)

 

@Przemol - to zalezy od szkoly. Gotowe Dell czy HP sa spoko, ale drogie w porownaniu do "skladaka". Jezeli szkolaszuka najtanszego mozliwego rozwiazania, to skladak jest jedyna opcja. A "opieke serwisowa" sie sceduje na szkolnego informatyka ;)

Dla wiekszosci panstwowych szkol "backup na NAS i na streamerze dodatkowy" to s-f, i to bardziej fiction niz science ;)

 

Co do drukarki - koniecznie laser cz-b i bralbym taka, do ktorej sa tanie zamienniki albo mozna latwo uzupelnic toner samemu.

 

EDIT: tak sie jeszcze przeczepie delikatnie, ze "kwadratowe" monitory LCD 17 i 19 cali maja proporcje 5:4, a nie 4:3 ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do backupów : może jakis skrypcik robiący archiwa na serwerze? To nieskomplikowana rzecz, automatyczna i przede wszystkim tania. Drukarkę koniecznie laserową i koniecznie czarno białą - powody podane są powyżej, mogę się tylko pod tym podpisać.

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja tylko zapytam czy macie w pokoju nauczycielskim ksero?

Jeśli jest, to czy da się print serwer zamontować?

Jeśli nie ma to kupić ksero z print serwerem, wiem nie jest tanie ale będzie lepiej wykorzystane niż sama drukarka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja wyprostuje, komputer teraz ma byc po 3500zl, na platformie Intel najlepiej 64bit, aplikacja do dziennika posiada wersje 64bit i nie jest to jakis tam excel czy calc. To specjalnie do tego stworzona aplikacja.

 

Ponad to lepiej drukarka laserowa kolorowa (ten soft tworzy jakies diagramy itd).

 

Komputera bedzie uzywac bardzo mala liczba osob a juz na pewno nikt tam nie bedzie instalowal niczego a nawet przegladal neta.

 

Raid odpada bo to zbedne, z tego co wiem to backup bazy danych tworzy sie na zewnetrznym serwerze chyba codziennie.

 

Tyle w temacie ;D ide szukac jakiegos C2D i 4GB RAM.

 

BTW Linuxy oczywiście odpadają, będzie jak już to albo Win 7 32bit albo 64bit, ale raczej ta druga opcja.

Edytowane przez stranded

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta, bo to musi co najmniej fizykę płynów móc policzyć. Kasa wywalona w błoto, no ale unia każe :*

To pokaż co to jest będzie wtedy wiadomo, chyba że sam nie wiesz.

 

3443071[/snapback]

Unia nic nie karze, to inicjatywa własna szkoły.

Racja, na razie promuje i "daje" na takie cosie. W takim razie sugeruję złożenie możliwie najmocniejszej maszyny - wrzuci się w koszta a unia zapłaci xD

Edytowane przez q8ic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta to jest taki soft z tym, że to ma być komp dobry i tyle. Unia nic nie karze, to inicjatywa własna szkoły. A, że chcą mieć sprzęt dobry i raczej z wyższej półki nie wiem w czym problem. Pewnie, że nie wsadzimy tam np. GeForce GTX 260 ale procek, ram i dysk muszą być mocne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komputera bedzie uzywac bardzo mala liczba osob a juz na pewno nikt tam nie bedzie instalowal niczego a nawet przegladal neta.

 

Raid odpada bo to zbedne, z tego co wiem to backup bazy danych tworzy sie na zewnetrznym serwerze chyba codziennie.

Więc połączenie z siecią lokalną i raczej na pewno także z internetem będzie, więc jakoś nie chcę mi się wierzyć, że nauczyciel mając np. okienko nie będzie próbował skorzystać z przeglądarki czy też dodatkowo będzie instalował jakieś dodatkowe programy, żeby np. filmy sobie obejrzeć. Bez mocnych ograniczeń użytkownika na tym systemie cienko to widzę.

 

btw. fajny bajer, gdyby na bieżąco te dane były dodawane i udostępnione przez www, syn/córka dostaje zły stopień w szkole, a wy już o tym wiecie przed powrotem ze szkoły :lol:.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja wyprostuje, komputer teraz ma byc po 3500zl, na platformie Intel najlepiej 64bit, aplikacja do dziennika posiada wersje 64bit i nie jest to jakis tam excel czy calc. To specjalnie do tego stworzona aplikacja.

Ta to jest taki soft z tym, że to ma być komp dobry i tyle. Unia nic nie karze, to inicjatywa własna szkoły. A, że chcą mieć sprzęt dobry i raczej z wyższej półki nie wiem w czym problem. Pewnie, że nie wsadzimy tam np. GeForce GTX 260 ale procek, ram i dysk muszą być mocne.

http://allegro.pl/item880558670_nowy_dell_...m_promocja.html

 

Ten Dell to typowo biurowy komp, sprawdzi sie o wiele lepiej niz skladak, zre mniej pradu i jest praktycznie bezglosny. Jesli juz musisz wydac duzo kasy na kompa "bo tak" to kup cos takiego.

 

Jesli chodzi o to ze aplikacja jest 64bit, wiec i system musi, do tego potrzeba C2D i 4GB ram... to jak budowac kompa do internetu za 3500zl. Chyba lepiej zaoszczedzic i kase ktora zostanie wydac na cos innego, chyba ze na sile chcesz im wcisnac cos czego nawet w 20% nie wykorzystaja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...