Skocz do zawartości
panzar

Ati Radeon Hd5830

Rekomendowane odpowiedzi

Czytałem testy, za chiny nie wiem, czemu ta karta jest momentami wolniejsza od 4890, z parametrów powinna być szybsza - czy AMD coś poblokowało w sterach i jak chce mieć asa w rękawie? Na dzien dzisiejszy ta karta jest niewiele szybsza od 5770 czyli tragedia. No i przegrywa z konkurencyjnym GF 275. Lipa po prostu.

Ropy, większe opóźnienia gpu-mem i może w jakimś stopniu sterowniki. Edytowane przez sideband

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rafa, co jakiś czas dają stery z poprawioną optymalizacją. ostatnio jakoś tak było że dali nowe stery i było zaznaczone że dają +kilka% do tej gry czy tamtej. no i jak widać 5830 w ogóle chyba nie miało porządnych sterów skoro dali teraz tego hot fixa, więc raczej pójdzie to teraz znacznie inaczej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dali hotfixa , bo ten błąd powiększającego się kursora nie dotyczy tylko 5830, który został poprawiony i ponownie powrócił. Tutaj nie ma cudów 5850/70 dostaje kopa , to dostaje także 5830.

Edytowane przez sideband

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem testy, za chiny nie wiem, czemu ta karta jest momentami wolniejsza od 4890, z parametrów powinna być szybsza - czy AMD coś poblokowało w sterach i jak chce mieć asa w rękawie? Na dzien dzisiejszy ta karta jest niewiele szybsza od 5770 czyli tragedia. No i przegrywa z konkurencyjnym GF 275. Lipa po prostu.

To raczej by byla kiepska strategia. Karta mocno wyczekiwana, w koncu wychodzi, okazala sie lipa, poszla fama ze nic to nie warte, wiec jak sytuacje moze pozniej zmienic jakis cichcem wydany sterowniczek ? Tutaj karta poprostu nie wyszla, bo jak by wyszla to juz by walili z grubej rury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem polega teraz na tym... że stare/dobre (4890, taniej... 4870) i tańsze... odchodzi, nowe potrafi rozczarować (szczególnie gdy patrzymy na cenę)... a NV też niczym nie zachwyca jak narazie...

no to jak ktoś mądry to szybko teraz kupi 4890 bo za 2-3 tygodnie nie zobaczycie na pułkach tych kart,nie bedzie nowych dostaw tylko to co pozostało.

 

Dali hotfixa , bo ten błąd powiększającego się kursora nie dotyczy tylko 5830, który został poprawiony i ponownie powrócił. Tutaj nie ma cudów 5850/70 dostaje kopa , to dostaje także 5830.

możesz sobie pisać i pisać i tak zwalą na stery :lol2:

Prawda jest taka że wydajniej już nie będzie ogólnie tylko poprawią błędy z grami gdzie jest problem i to dl wszystkich serii.

Edytowane przez Maxforce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co widziałem w tabelkach to ta karta jest niezłym odpadem...zużycie prądu ma większe niź 5850....a szkoda szkoda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Grzmot3

Parafrazując twoją wypowiedź:

1/ taniej nie jest, 4890 można już było kupić za 650zł tymczasem 5830 kosztuje sporo więcej i do pułapu 650zł szybko nie spadnie.

2/ Z testu na pclab wynika, że prędkość wypełniania jest o 30% niższa, niż w przypadku 4890. Jak dla mnie to jest dziwny wynik, bo niby karta ma 256bit i ddr5, ale wypełnia jak by miała 128bit.

3/ Prądu żre tyle samo, nawet więcej, ale jest trochę wydajniejsza od 4890. Ma też na razie niepotrzebne DX11, które zasadniczo wadą nie są. Ale wciąż nie pokonuje 275'tki więc po co ta karta jest? Do walki z 260'tką? Nie nadaje się bo jest zbyt droga.

 

Podsumowując, za 700 - 750zł to nawet by była fajna, ale za 850 lub 950zł jak to niektórzy wróżą, to na prawdę nieopłacalny zakup.

Już wiem co jest nie tak z tą kartą. Po tych wynikach wypełniania pikseli widać, że karta ma 128bit szynę zamiast 256bit. AMD musiało się pomylić w specyfikacji karty bo przy 16ROP możliwa jest tylko szyna 128bit a przy 32ROP jest 256bit. Wyłaczając 16ROPów automatycznie wyłączyć musieli też 128bit szynę.

Wąska szyna danych by wyjaśniała dlaczego karta potrafi przegrać z HD4890 pomimo lepszych parametrów.

Edytowane przez Grzmot3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Grzmot3

masz racje grzmot

no mam a widzisz jakieś inne wytłumaczenie takiej kiepskiej wydajności tej karty?

parametry ma o 33% wyższe od HD4890 a potrafi z nią przegrać szczególnie w testach w wysokiej rozdziałce gdzie wymagana jest duża przepustowość pamięci

 

napisz do AMD czy oby napweno karta ma 256bit

Edytowane przez Grzmot3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Grzmot3

R4VeN_pl

 

Wykastrowali 16 RBE a 256bit MC nie tkneli, tu mi cos śmierdzi bo jak się robi kastracje RBE to zazwyczaj i MC idzie też do kastracji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze wszystkich podanych specyfikacji wynika (a także z oficjalnej strony AMD)  

 

 

ATI HD 5830

 

że ta karta ma szynę 256 bit i 16 jednostek ROP. Więc czemu jest tak naprawdę słabsza od 4890 ? Choć nie zawsze ale jednak przeważnie.

Edytowane przez Adonim85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jak jest z tym "odblokowywaniem 5830 niektórych producentów"? Na konkurencyjnych serwisach piszą że niektórzy produkują te karty w oparciu o układy 5850 tak jak to dawniej było z R9500 i X800.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HD5830 ma te same PCB, pamięci oraz chip z 2154mln tranzystorów co HD5870 czyli nie jest ucięta. Wystarczy wgrać biosa z HD5870 i się kartę przemoduje na HD5870.

 

:lol:

Myślisz, że ucięty znaczy fizycznie ucięty (brzeszczotem może co?)?

 

Chip jest cięty laserem i pomimo tej samej liczby tranzystorów nic tam nie odblokujesz. Wgranie bios'a od 5870 :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już o tym pisałem , ale niestety posty znikają , nie wiem czy przypadkiem nie celowo :lol2: . O odblokowaniu można zapomnieć , pcb nie ma znaczenia , nvidia i ati nie daje już wolnej ręki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, ten typ cięcia (laserem) jest stosowany przez ati nie od dziś, to by było zbyt piękne jeśli wystarczyło by podmienić bios z wyższego modelu :wink: wtedy kupowanie 5830 nie mieściło by się w granicach powiedzenia np. "bardzo dobry wybór" :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Grzmot3

:lol:

Myślisz, że ucięty znaczy fizycznie ucięty (brzeszczotem może co?)?

 

Chip jest cięty laserem i pomimo tej samej liczby tranzystorów nic tam nie odblokujesz. Wgranie bios'a od 5870 :lol2:

 

W Phenomach x2 i x3 też rdzenie są cięte laserem?

Edytowane przez Grzmot3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Phenomach x2 i x3 też rdzenie są cięte laserem?

 

Tylko tutaj pisaliście o Cięciu laserem i nigdzie indziej takiej informacji nie czytałem. Z drugiej strony na to wskazuje TDP. Jak? Otóż phenom II x4 zużywa tyle samo prądu przy takim samym napięciu co phenom II x2. Po odblokowaniu x2 do x4 TDP nie rośnie chyba, że podniesiemy mu dodatkowo napięcie.

To dlatego, że nie pracujące rdzeni muszą być cały czas zasilane. Taksie dzieje aby była możliwość ich odblokowania i aby zmniejszyć koszty związane z cięciem.

Wiem, że intel faktycznie tnie swoje procesory laserem.

Teraz za tym, że ATI też tnie wskazuje fakt, że TDP kart z wyłączonymi blokami jest niższe. Gdyby nie były one fizycznie odcięte to TDP prawdopodobnie by nei spadło jak w Phenomach. Oczywiście to tylko domysł.

Ale możliwe, że ATI zachęci ludzi do 5830 dając tam nie pocięte 5850 albo nawet 5870. No zobaczymy w praktyce.

 

Jeżeli będą się odblokowywać to z całą pewnością przeczytamy o tym na xtremesystems więc spokojnie, nie przeoczymy tego ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość sopi123

To powiedzcie mi wkoncu bo widze ze spór ciągły jest :D czy ta karta ma wkoncu szyne 256 czy nie ma bo nie rozumiem tego heh Ma ktos wkoncu tą grafike ?? bo mam zamiar ją kupic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Grzmot3

Wiem, że intel faktycznie tnie swoje procesory laserem.

 

Teraz za tym, że ATI też tnie wskazuje fakt, że TDP kart z wyłączonymi blokami jest niższe. Gdyby nie były one fizycznie odcięte to TDP prawdopodobnie by nei spadło jak w Phenomach. Oczywiście to tylko domysł.

Ale możliwe, że ATI zachęci ludzi do 5830 dając tam nie pocięte 5850 albo nawet 5870.

 

Jakie to modele Intel ma cięte laserem...........?

Pocięty HD5830 ma 175W......... i jest to więcej niż HD5850. Czyli co jednak nie jest cięty?

 

 

To powiedzcie mi wkoncu bo widze ze spór ciągły jest :D czy ta karta ma wkoncu szyne 256 czy nie ma bo nie rozumiem tego heh Ma ktos wkoncu tą grafike ?? bo mam zamiar ją kupic

 

Karta ma załączone 16ROP co daje szyne 128bit............ Ale chip ma 32ROP i 256bit, trzeba tylko podmienić bios...........................

KARTA CHICIOR!!!!!!!!!!!!! TRZEBA CZEKAC NA MODY I KUPOWAC!!!!!!!!!!!!!

Edytowane przez Grzmot3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie to modele Intel ma cięte laserem?

 

 

 

Karta ma załączone 16ROP co daje szyne 128bit. Ale chip ma 32ROP i 256bit, trzeba to tylko odblokować podmieniając bios.

 

Rozwaliłeś mnie cięcie ROPów nie ma nic do szyny możesz mieć i 8 ropów i szynę 256

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...