Skocz do zawartości
bestisz

Jaką Płytę Wybrać Pod C2d 8650/1333/lga775

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z wyborem płyty pod Core 2 Duo 8650/1333Mhz który do tej pory działał mi pod EVGA 680i SLI oraz pamięciami G Skilla 2x 1GB (DDR2-1000 (PC2 8000) / 4-4-4-5 / 2.2~2.3Volts). Takimi jak te: Link.

 

EVGA po prostu umarła i musze kupić coś nowego a moja wiedza rozwoju części zatrzymała się wtedy kiedy składałem mojego piecyka. Wtedy chipset 680 był nowością.

 

Generalnie sprzęt służył do pracy w aplikacjach windowsowych ze szczególnym naciskiem obrabiania zdjęć RAW i filmów, zarządzaniem serwerem i do codziennej pracy. Grałem na nim bardzo rzadko i raczej grał nie będę.

Proszę również o sugestię czy warto iść w DDR3 ponieważ to też mogę rozważyć gdyż tak czy owak będę musiał dokupić dodatkowe 2GB pamięci. Więc czy kupię od razu 4GB DDR3 a posiadane DDR2 odsprzedam czy tylko dokupię dodatkowe 2GB DDR2 to dla mnie bez różnicy.

 

Ogólnie to co posiadam:

- Intel C2D 8650

- 2x1GB G Skill PC2-8000/ 4-4-4-5/ 2,2-2,3V

- VGA 9800GTX

- HDD (128GB SSD Samsung, 2x WD Raptor 150GB, WD 1TB)

- Zasilacz Therlmaltake Toughpower 950W

 

Moje propozycje pod DDR2 to:

 

http://www.komputronik.pl/index.php/product/55192/Podzespo_y_PC/P_yty_g_wne/DFI_LanParty_UT_X48_T2R_DDR2_.html

 

lub

 

http://www.komputronik.pl/index.php/product/55156/Podzespo_y_PC/P_yty_g_wne/Asus_Maximus_II_Formula_Intel_P45.html

 

Są to propozycje pod DDR2 ale jeżeli wy jako eksperci uważacie że warto jeśli przejdę na DDR3 to proszę o propozycję takich płyt jak i pamięci jakie polecicie do nich.

 

Przepraszam z góry jeżeli umieściłem post nie tutaj gdzie trzeba. Proszę w takim razie o przeniesienie do odpowiedniego działu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, to jest bardzo dobra okazja na przejście na nowszą i bardziej perspektywiczną platformę - S1156 lub AM3. Napisz, ile jesteś w stanie skombinować kasy. Procesor pójdzie za 250-300 zł, a pamięci za 150-200 zł.

 

Też miałem podobną sytuację (Q9400 i padnięta płyta) - nie wahałem się zbyt bardzo :wink: .

Edytowane przez Gi3r3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ bestisz

 

Foxconn P35A-S

 

Jak jeszcze ją gdzieś możesz znaleźć, to tylko na Allegro. Mam ją od 2 lat i kocham. Miałem krótki czas Asusa P5E (że niby lepszy bo X38) i P5Q Deluxe (nie mam pojęcią właściwie dlaczego go kupiłem) i na żadnej z tych płyt nie ma takiej radości z podkręcania, co na P35A-S. Stabilna jak skała, skromna, prosta wręcz i niezawodna. Jak się ktoś zaraz przyczepi, że tylko 4 fazy zasilania, to z góry mówię, że do ciągnięcia takiego obciążenia jakie daje Q9550 lepiej użyć 4 wołów niż 8 (P5E) lub 16 kaczek (P5Q Deluxe).

 

@ Gi3r3k

Za ludowe Chiny nie dostanie takiej kasy za pamiątki i E6850. Nawet jakby dostał, to starczy mu tylko na jakieś padaczne Core i3. Do i5 i sensownych pamiątek i płyty braknie koło tysiaka. Tu dokłada 100-150 zł, wyciska co się da z procka (+/- 4GHz) i 2 lata spokojnie jeszcze jedzie na tym sprzęcie.

Edytowane przez Arroyo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Gi3r3k

Za ludowe Chiny nie dostanie takiej kasy za pamiątki i E6850. Nawet jakby dostał, to starczy mu tylko na jakieś padaczne Core i3. Do i5 i sensownych pamiątek i płyty braknie koło tysiaka. Tu dokłada 100-150 zł, wyciska co się da z procka (+/- 4GHz) i 2 lata spokojnie jeszcze jedzie na tym sprzęcie.

Na tym się opieram:

 

Co do wyceny - dokonałem jej patrząc na ceny allegrowe. Bliższe raczej 250 i 150 zł, więcej faktycznie będzie ciężko.

 

A jeśli upgrade ma być dokonany małym kosztem, propozycja kupna P35A-S jest jak najbardziej na miejscu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, to jest bardzo dobra okazja na przejście na nowszą i bardziej perspektywiczną platformę - S1156 lub AM3. Napisz, ile jesteś w stanie skombinować kasy. Procesor pójdzie za 250-300 zł, a pamięci za 150-200 zł.

 

Też miałem podobną sytuację (Q9400 i padnięta płyta) - nie wahałem się zbyt bardzo :wink: .

Powiedzmy że z pieniążkami nie będzie problemu tylko pytanie czy warto? Tak jak powiedziałem mnie najbardziej zależy na wydajnej pracy pod Windowsem i aplikacjach obrabiających grafikę i video. Na pewno nie chcę zmieniać grafiki bo jak kupowałem sprzęt jakieś 1,5 roku temu to wtedy też napaliłem się na 9800GTX a na dzień dzisiejszy mogę w 100% powiedzieć że nie wykorzystałem jej nawet w 10%.

 

Załóżmy że 2000zł nie było by problemem tylko jaki zysk procentowy uzyskam zmieniając LGA775 na np. 1366/i7/DDR3. Proszę brać pod uwagę to że na pewno nie wymienię VGA gdyż jest mi to zbędne. Zależy mi na bardzo szybkiej pracy pod Windowsem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak powiedziałem mnie najbardziej zależy na wydajnej pracy pod Windowsem i aplikacjach obrabiających grafikę i video.

W takim wypadku warto tym bardziej. Napisz jeszcze, jakie to aplikacje.

 

Na zmianę grafiki nie będę namawiać :wink: .

 

Wstępnie:

 

Procesor : Intel Xeon X3440 - 799 zł

Chłodzenie procesora : Scythe Mugen II Rev. B - 175 zł

Pasta Termoprzewodząca : Arctic Silver 5 - 25 zł

Płyta Główna : MSI P55-GD65 - 520 zł

RAM : GoodRam 2x2GB 1600MHZ - 340 zł

 

Razem : 1859 zł

 

Co do szybkiej pracy na Windowsie... Pomyśl o dysku SSD :wink: .

Edytowane przez Gi3r3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W pierwszym poście napisałem co już posiadam i jest to między innymi dysk SSD 128GB na którym stoi system. Jeśli chodzi o aplikacje to są to różne narzędzia do retuszu i wszelakiego obrabiania zdjęć oraz programy Pinnacle oraz Adobe do montowania filmów. Poza tym łącze się tym kompem za pomocą zdalnego pulpitu z serwerem.

 

Pytanie z mojej strony jeszcze dotyczy tego dlaczego Xeon a nie i7 na 1366? Tak jak powiedziałem 500zł w prawo czy lewo nie zdruzgota mojego budżetu ale chciałbym wydać te pieniążki efektywnie a nie efektownie. Poza tym w czasach kiedy ja składałem sprzęt patrzyło się na pamięci jak ktoś miał co nieco pojęcia. Wartości Mhz, CL to była podstawa. Nie chcę tu obrażać Wilk Elektronika bo wiem że GoodRam to dobry produkt i wiem że również posiadają w swojej ofercie pamięci extreme. Czy może do takiej maszyny jak moja nie potrzeba pchać pamięci które wytrzymują duże napięcia?? Naprostujcie mnie jeżeli tak jest.

 

P.S.

Jeżeli miałbym zostać na podstawce LGA775 i tym co mam to jaki chipset polecali byście mi najbardziej. Wiecie jakie posiadam pamięci i VGA. Jesteście specami od tego co z czym najlepiej pracuje. Liczę na jakieś sugestie.

Edytowane przez andrew777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W pierwszym poście napisałem co już posiadam i jest to między innymi dysk SSD 128GB na którym stoi system.

Moje niedopatrzenie :wink: .

 

Jeśli chodzi o aplikacje to są to różne narzędzia do retuszu i wszelakiego obrabiania zdjęć oraz programy Pinnacle oraz Adobe do montowania filmów.

Takie aplikacje zazwyczaj korzystają z 4 rdzeni lub więcej, więc modernizacja jak najbardziej będzie efektywna.

 

Pytanie z mojej strony jeszcze dotyczy tego dlaczego Xeon a nie i7 na 1366? Tak jak powiedziałem 500zł w prawo czy lewo nie zdruzgota mojego budżetu ale chciałbym wydać te pieniążki efektywnie a nie efektownie.

Xeon X3440=niżej taktowany Core i7 860. Są to selekcjonowane procesory do serwerów. Przede wszystkim polecam ze względu na cenę i idącą za tym opłacalność.

 

Poza tym w czasach kiedy ja składałem sprzęt patrzyło się na pamięci jak ktoś miał co nieco pojęcia. Wartości Mhz, CL to była podstawa. Nie chcę tu obrażać Wilk Elektronika bo wiem że GoodRam to dobry produkt i wiem że również posiadają w swojej ofercie pamięci extreme. Czy może do takiej maszyny jak moja nie potrzeba pchać pamięci które wytrzymują duże napięcia??

Nie trzeba. W większości aplikacji szybkość i opóźnienia pamięci niewiele dają, choć oczywiście dużo osób kupuje lepsze pamięci do bicia rekordów w benchmarkach typu SuperPI, dla własnej satysfakcji, bo miło wykręcić pamięci na ponad 2000MHz z niskimi opóźnieniami :wink: .

 

Te Goodramy są solidne, nieźle się podkręcają, nie gorzej od innych, troszkę droższych pamięci. Myślę, że nie potrzebujesz lepszych i droższych.

 

Co do S775 - jeśli szukasz porządnej płyty, to jedynie używane. Z nowszych jedynie Asus P5Q-E lub DFI LanParty DK P45-T2RS. Chipset? P35/P45/X38/X48. Choć oczywiście są modele lepsze i gorsze.

Edytowane przez Gi3r3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapytałem znajomego który zajmuje się ściąganiem z USA sprzętu i zaproponował mi płyte Foxcona Bloodrage GTI X58 + procesor i7 920 za kwotę około 1500zł plus przesyłka jakieś 70zł. W sumie pozostało by mi wtedy dokupić jakiś trzy kanałowy zestaw DDR3 6GB który myślę że za 600zł kupię co sumarycznie daje kwotę około 2200zł.

Grafika, dyski, zasilacz i napędy zostają. Jeżeli udało by mi się sprzedać obecnego C2D 6850 i te pamięci G Skilla za 500zł w sumie to upgrade całej maszyny wyszła by jakieś 1700zł a mam suma summarum topową platformę.

 

Czy jakoś się mylę??

Edytowane przez andrew777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to jakaś super oferta.

 

Po pierwsze i7 920 bardziej się grzeje i pobiera więcej prądu. Po drugie bez OC i7 920 będzie ciut słabszy od tego Xeona (lepszy tryb Turbo). Po trzecie zauważalnie drożej, a w dodatku bez dobrego chłodzenia. Po czwarte trzykanałowy kontroler nic nie daje (dosłownie kilka procent).

 

Argumenty za i7 920? Lepiej się kręci (200-300MHz różnicy) i jest pewność, że obsłuży 6-rdzeniowe procesory.

 

Brałbym tego Xeona na S1156.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Ci bardzo że tak angażujesz się w pomoc i doradzanie. Widzę że naprawdę znasz się na rzeczy.

Obecnego procka chłodziłem Coolerem Scythe Orchi który przez wielu uważany był za przerost formy nad treścią ze względu na swoje gabaryty. U mnie chodził w trybie 500obr i miałem idealną ciszę. Do zasilacza również wsadziłem Noctue 800obr z głośnością poniżej 10db i mogę powiedzieć że z odległości 50cm od skrzynki mam całkowitą ciszę ponieważ na VGA mam chłodzenie pasywne.

Dlatego rozpisuje się na ten temat ponieważ za tego Scythe na pewno coś grosza dostanę. Jeżeli i7 ma tendencję do grzania się to w najgorszym wypadku wrzucę jakieś WC i będzie po problemie. Za 50 euro można kupić ładny zestawić Corsaira na samo CPU z obiegiem zamkniętym.

 

Drążę temat ponieważ ja dalej nie widzę aż tak kolosalnej różnicy w cenie tych dwóch zestawów a jednak 1366 jest to półka wyżej jak S1156. Druga sprawa jaka mnie zastanawia dotyczy tego że dyskutujemy tylko o CPU i tym że jeden jest bardziej prądożerny i bardziej się grzeje od drugiego co oczywiście jest logiczne. Nic natomiast nie wspominamy o chipsetach pod jakimi pracują obie platformy. S1156 to P55 czyli jednak coś uboższego od X58. Po drugie z tego co wyczytałem ten Foxcon Bloodrage X58 daje ogromne możliwości OC, ba jest do tego stworzona! Jeżeli zastosuje jakieś konkretniejsze chłodzenie to z i7 920 powinno się bez większego problemu wycisnąć coś sporo wydajniejszego niż z proponowanego przez Ciebie Xeona?

 

Jeżeli dalej uważasz że moje teorie są mylne to poproszę o krótką odpowiedź z Twojej strony i poprostu zastosuje się do Twoich propozycji.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez andrew777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za uznanie :wink: .

 

Skoro masz już Orochi, to propozycja kupna Mugena II była niepotrzebna, choć z drugiej strony Orochi przydałoby się wymienić np. na Zalmana CNPS10X Flex - przy wysokim OC Orochi może nie dać rady.

 

Z różnicy 300 zł robi się 500 zł (nie licząc już chłodzenia)... Jeśli chcesz high-endowej płyty, dokładasz do MSI P55-GD80 i topnieje z powrotem to 300 zł. To mimo wszystko wciąż duża różnica.

 

Zauważ, że głównym argumentem, jaki podajesz, to... elitarność S1366, czyli tak naprawdę kwestia Twoje samopoczucia (mam topową platformę...). Czy warto do tej elitarności dopłacać ekstra...? Moim zdaniem nie. Przewagą X58 jest jedynie pełne CF/SLI (czyli dla Ciebie to argument kompletnie nieważny) i trójkanałowy kontroler pamięci, który jak wspomniałem - niewiele daje.

 

i7 920 i Xeon X3440 (tj. i7 850) po OC zegar w zegar będą się identycznie sprawować, jako że to praktycznie ta sama architektura. Tak, z i7 920 wyciśniesz nawet do 4.5GHz, a z Xeona może 4.2GHz, ale czy warto dopłacać 300 zł do tych 300MHz? I to kosztem kilkudziesięciu wat więcej... Moim zdaniem nie.

 

No, może z tym Zalmanem przesadziłem... Nie dałby raczej rady na 4.2GHz (raczej na 4GHz), proponuję Prolimatecha Megahalems.

Edytowane przez Gi3r3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro masz już Orochi, to propozycja kupna Mugena II była niepotrzebna, choć z drugiej strony Orochi przydałoby się wymienić np. na 3444470[/snapback]

Zauważ, że głównym argumentem, jaki podajesz, to... elitarność S1366, czyli tak naprawdę kwestia Twoje samopoczucia (mam topową platformę...). Czy warto do tej elitarności dopłacać ekstra...? Moim zdaniem nie. Przewagą X58 jest jedynie pełne CF/SLI (czyli dla Ciebie to argument kompletnie nieważny) i trójkanałowy kontroler pamięci, który jak wspomniałem - niewiele daje.
nie bierzesz pod uwagę zastosowania. obróbka obrazu w tym grafii ratrasowej i filmów wymaga wydajnego podsystemu pamięci. jestem wręcz skłonny powiedzieć że przy prostych przekstałceniach , gdzie wąskim gardłem jest przepustowość pamięci lga1366 moze mieć nawet 50% wyższą wydajność od lga1156

 

i7 920 i Xeon X3440 (tj. i7 850) po OC zegar w zegar będą się identycznie sprawować, jako że to praktycznie ta sama architektura. Tak, z i7 920 wyciśniesz nawet do 4.5GHz, a z Xeona może 4.2GHz, ale czy warto dopłacać 300 zł do tych 300MHz? I to kosztem kilkudziesięciu wat więcej... Moim zdaniem nie.

niezupełnie, zwróć uwagę że inne części komputera się w ogóle nie spłacają, analogicznie można by powiedzieć o DVD, bo to zwiększa pobór prądu i nie zwiększa wydajności. licz różnice do pełnej kwoty(wartości komputera), bezwzględnie. xeon3440 to jest jednak 1156 - także o 1/3 mniejsza przepustowośc pamięci, nie ma oc kombinować

 

co do propozycji ściągania ze stanów - jeśli to sie opłaca to ściągaj ale pamiętaj o braku gwarancji (realnej), natomiast w polsce też można by coś złożyć za tą cenę

http://www.ceneo.pl/2560228

i core i7 920

 

czy inne z 6 slotami DDR3

http://www.ceneo.pl/Plyty_glowne;0112-0;01...B_P1-113125.htm

 

zwróć uwagę że zestaw który znajomy ci ściągnie kosztuje w Polsce... 1800zł , o ile się nie mylę.

a i tak wszystkie , każda jedna płyta lga1366 jest topowa i podkręca się na "maxa" do tych 210mhz blck , gdzie brakuje juz prockowi, także i asrock to potrafi. może niech ci ściągnie asrock albo msi pro-e

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za uznanie :wink: .

 

Skoro masz już Orochi, to propozycja kupna Mugena II była niepotrzebna, choć z drugiej strony Orochi przydałoby się wymienić np. na Zalmana CNPS10X Flex - przy wysokim OC Orochi może nie dać rady.

 

Z różnicy 300 zł robi się 500 zł (nie licząc już chłodzenia)... Jeśli chcesz high-endowej płyty, dokładasz do MSI P55-GD80 i topnieje z powrotem to 300 zł. To mimo wszystko wciąż duża różnica.

 

Zauważ, że głównym argumentem, jaki podajesz, to... elitarność S1366, czyli tak naprawdę kwestia Twoje samopoczucia (mam topową platformę...). Czy warto do tej elitarności dopłacać ekstra...? Moim zdaniem nie. Przewagą X58 jest jedynie pełne CF/SLI (czyli dla Ciebie to argument kompletnie nieważny) i trójkanałowy kontroler pamięci, który jak wspomniałem - niewiele daje.

 

i7 920 i Xeon X3440 (tj. i7 850) po OC zegar w zegar będą się identycznie sprawować, jako że to praktycznie ta sama architektura. Tak, z i7 920 wyciśniesz nawet do 4.5GHz, a z Xeona może 4.2GHz, ale czy warto dopłacać 300 zł do tych 300MHz? I to kosztem kilkudziesięciu wat więcej... Moim zdaniem nie.

 

No, może z tym Zalmanem przesadziłem... Nie dałby raczej rady na 4.2GHz (raczej na 4GHz), proponuję Prolimatecha Megahalems.

Dziękuję Ci bardzo za pomoc. Jestem przekonany do Twoich propozycji i jutro ruszam zamawiać towar. Przeczytałem właśnie gdzieś w sieci artykuł o prądożerności 1366 i i7. Poza tym jeśli mam wydać parę stówek więcej tylko po to że psychicznie będę podrajcowany świadomością posiadania topowej platformy to ja się na to nie piszę.

 

Na koniec jeszcze dwa pytania. Dlaczego polecasz płytę MSI a sam posiadasz Asusa na dokładnie takim samym chipsecie? Po przeczytaniu kilku testów ten twój Asus ma identyczną cenę a jednak troszkę przeważa możliwościami MSI P55-GD80. Jedyne bardziej pochlebne opinie dotyczą samego wykonania i mocowania chłodzenia, w MSI podobno jest solidniej. Może uderzyć też np. w DFI na P55? Co myślisz??

 

Drugim pytaniem to sam model Xeona jaki polecasz. Czy ten model jest najbardziej optymalny (wydajność/cena)? Może warto dorzucić te 200zł więcej i mieć coś mocniejszego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wystarczy kilka linków, i potrzeba kupienia mugen2 jest w pełni uzasadniona, zakładając OC teog procka moge spokojnie bazować na poniższym tescie z pclab

 

77stopni na 140mm 1250rpm , w z definicji głośność podobna

także róznica między orochi a mugen 2 to nawet 55stopni, przy dużym obciązeniu, mugen 2 naprawde wystarczy, jest tańszy a rżónica do prolimantecha to tylko 0,1stopnia

O Orochi pisałem z pamięci - tylko potwierdziłeś moje słowa. Zalman CNPS10X Flex będzie bardziej opłacalny.

 

nie bierzesz pod uwagę zastosowania. obróbka obrazu w tym grafii ratrasowej i filmów wymaga wydajnego podsystemu pamięci. jestem wręcz skłonny powiedzieć że przy prostych przekstałceniach , gdzie wąskim gardłem jest przepustowość pamięci lga1366 moze mieć nawet 50% wyższą wydajność od lga1156.

Nie pisałem o zastosowaniach profesjonalnych - mowa tu o domowym użytku, a do takich programów duża przepustowość pamięci nie jest bezwzględnie potrzebna. Wystarczy rzucić okiem choćby na ten test Egiełdy (3444492[/snapback]

niezupełnie, zwróć uwagę że inne części komputera się w ogóle nie spłacają, analogicznie można by powiedzieć o DVD, bo to zwiększa pobór prądu i nie zwiększa wydajności. licz różnice do pełnej kwoty(wartości komputera), bezwzględnie. xeon3440 to jest jednak 1156 - także o 1/3 mniejsza przepustowośc pamięci, nie ma oc kombinować

Moim zdaniem jest co kombinować. Wybacz, ale nie załapałem, o co Ci chodzi z DVD... Pisz jaśniej i dokładniej, zdania zaczynamy od dużej litery...

 

Poza tym jeśli mam wydać parę stówek więcej tylko po to że psychicznie będę podrajcowany świadomością posiadania topowej platformy to ja się na to nie piszę.

Widzę, że udało mi się dobrze to wytłumaczyć :wink: . Bez sensu, prawda?

 

Dlaczego polecasz płytę MSI a sam posiadasz Asusa na dokładnie takim samym chipsecie? Po przeczytaniu kilku testów ten twój Asus ma identyczną cenę a jednak troszkę przeważa możliwościami MSI P55-GD80. Jedyne bardziej pochlebne opinie dotyczą samego wykonania i mocowania chłodzenia, w MSI podobno jest solidniej. Może uderzyć też np. w DFI na P55? Co myślisz??

Chodziło raczej o GD65...? Ma lepsze chłodzenie sekcji zasilania, ciut lepszy bios, SLI/CF x8/x8 - akurat ostatni argument nie jest zbyt ważny... P7P55D długo startuje (MemOK testuje pamięci za każdym razem), w ostatnich biosach są problemy z sieciówką (działa raz na parę włączeń). Płyta jest ogólnie OK, ale skoro MSI w tej samej cenie proponuje więcej...

 

O płytach DFI na razie nic nie słyszałem, spóźnili się ze swoimi płytami, a kupowanie ze względu na markę nie jest dobrym pomysłem.

 

Drugim pytaniem to sam model Xeona jaki polecasz. Czy ten model jest najbardziej optymalny (wydajność/cena)? Może warto dorzucić te 200zł więcej i mieć coś mocniejszego?

Tak, to najbardziej optymalny wybór. To niżej taktowany i7 860.

Edytowane przez Gi3r3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie ma co skakać sobie do gardeł. Spokojnie!!

Tak czy owak chyba więcej argumentów przemawia za zakupem platformy na 1156 i omawianego powyżej Xeona. Co do Asusa to widzisz strasznie mnie zdziwiłeś ponieważ to bardzo wychwalana marka a tu jednak są jakieś problemy i niedociągnięcia które według użytkowników takich jak ty są problemem. Zresztą LAN załączający się raz na jakiś czas też by mnie drażnił. Mam natomiast pytanie techniczne co do tej MSI P55-GD65. Mianowicie w specyfikacji przy pamięciach sa wartości 1066 i 1333Mhz. Czy jeżeli zakupił bym takie pamięci to znaczy że nie będą one smigały z pełną prędkością? Jak to jest?

 

Tak na marginesie moją pierwszą płytą była MSI i byłem bardzo zadowolony. Oczywiście nie oznacza to że musze znowu ją kupować. Umówmy się że szukam czegoś pod Xeona X3440. Margines cenowy 850zł.

Edytowane przez andrew777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie ma co skakać sobie do gardeł. Spokojnie!!

Nie skaczemy sobie do gardeł :wink: . Bardziej rozdrażnił mnie sposób pisania - wiem, że to internet, ale jakieś granice powinny być. Ciężko zrozumieć tego rodzaju bełkot... Bo tak to trzeba nazwać.

 

Mianowicie w specyfikacji przy pamięciach sa wartości 1066 i 1333Mhz. Czy jeżeli zakupił bym 3444549[/snapback]

Tak na marginesie moją pierwszą płytą była MSI i byłem bardzo zadowolony. Oczywiście nie oznacza to że musze znowu ją kupować. Umówmy się że szukam czegoś pod Xeona X3440. Margines cenowy 850zł.
Jak napisałem - jest przeciw kupowaniu poprzez markę, a także jakiekolwiek sympatie do firm.

 

Możesz rozważyć kupno Gigabyte GA-P55A-UD5 (posiada USB 3.0). Chyba najlepszym wyborem byłaby MSI P55-GD80.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pisałem o zastosowaniach profesjonalnych - mowa tu o domowym użytku, a do takich programów duża przepustowość pamięci nie jest bezwzględnie potrzebna. Wystarczy rzucić okiem choćby na ten test Egiełdy (3444549[/snapback]

Tak czy owak chyba więcej argumentów przemawia za zakupem platformy na 1156
błąd w rozumowaniu.

jeśli weźmiemy pod uwagę czas obliczeń / nakład pieniędzy to dojdziemy do następujących wniosków:

1. najlepszy efekt uzyskujesz kupująć byle jaką powystawową płyte P35 z 6mc-y gwarancji.

zestawienie:

Wydajność E6850/170zł = bardzo dobry współczynnik

http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=4601-12

wydajność X3440 / lekko 1200 = wydajnośc powinna być co najmniej 10 razy wyższa, co nie ? nawet po odsprzedaży - przyrost powienien być 4 razy większy

wydajność core i7/1800zł = tu już zapewne totalna beznadzieja

 

prawda jest tutaj:

http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=5400-15

wykres: "windows media encoder" - typowe wymagajace zadanie , jak zwykle , pech - jednowątkowe!

oczekiwany wzrost wydajnośći po przejściu z ~e8400 na core i7 950 = 17% , a to wszystko za 5k zł lekko,

i z 15% przy i7 750.

 

Dla mnie to jest nonsens, jeśli wykazujemy jak bardzo nieprzydatne są "dodatkowe" funkcje w najdroższych procesorach, to chyba nie warto się w nie bawić , czy się mylę ?

moja propozycja

http://www.allegro.pl/item883827541_foxcon..._gwarancja.html

http://www.allegro.pl/item886294783_plyta_...e_fv_gw12m.html

obydwie z Raidem ,ja bym brał tego tańszego.

 

skoro masz dobry procek to po co ci lepszy? powiedzmy sobie prawdę , E6850 nie sprzedasz za więcej niż 330zł , bo 400zł schodzi E8400, a teraz weszło i5, to juz wszystko poleci w dół. DDR2 kto ci kupi ? gdyby to był 1200mhz no to inna rozmowa, ale 1000mhz to w lepszym okresie sam kupiłem 50zł za 1GB, sprzedasz za pół tej ceny i będziesz kupował wolniejsze notabene moduły DDR3 po 100zł /GB

 

piszesz że pracujesz na pulpicie zdalnym - widzisz ja też , często robię z niego w ten sposób klaster (bo inaczej się nie da , nie ma klastrów obliczeniowych dla arkuszy kalkulacyjnych). Jeśli masz trochę wolnej gotówki, może kup sobie jeszcze jeden monitor, a może i drugi do monitorowanie wideo. Sam zastanów się ile czasu zyskasz, lub jak wzrośnie komfort użytkowania komputera po zakupie i7 750 a drugiego monitora, a może to ci w ogóle nie jest potrzebne ?

 

Ja np. tracę co najmniej 40% czasu na przeliczeniach operacji elementarnych i makr w arkuszu kalkulacyjnych, dlatego też tak duzą wagę przykładam do wydajności. Dla mnie przerzucenie się na najbardziej podkręcalny procesor w 32nm da więcej korzyści niż core i7, i to nie tylko dlatego bo wycisnę te 300mhz extra ale też dlatego że w takich zadaniach nie ma różnicy między E8400 a core i7 żadnej. wtedy bym się nie zastanawiał i wybrał tez notabene zgoła inny procesor niż wy.

Jeśli natomiast ty tracisz 1%, albo 5% to jaki ma to sens - tym bardziej że jak mniemam na serwerze też mógłbyś robić postprocesing filmów

albo jeśli cenisz prace na jednym komputerze - to płytę wieloprocesorowa sobie kup, choć w twoim przypadku to może być przerost formy nad treścią

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prawda jest tutaj:

3444649[/snapback]

400zł schodzi E8400, a teraz weszło i5, to juz wszystko poleci w dół.
No właśnie rzecz w tym, że nie... Na przykład przed wejściem S1156 Q9550 kosztował już nawet 740 zł, a teraz - 930 zł... Dlatego warto przejść na S1156 - by mieć możliwości modernizacji w przyszłości.

 

DDR2 kto ci kupi ? gdyby to był 1200mhz no to inna rozmowa, ale 1000mhz to w lepszym okresie sam kupiłem 50zł za 1GB, sprzedasz za pół tej ceny i będziesz kupował wolniejsze notabene moduły DDR3 po 100zł /GB

Oj dawno nie byłeś na allegro... Chętnych jest dużo, a ceny pamięci DDR2 stale rosną. Przypomnij sobie, jak to było z DDR1...

 

piszesz że pracujesz na pulpicie zdalnym - widzisz ja też , często robię z niego w ten sposób klaster (bo inaczej się nie da , nie ma klastrów obliczeniowych dla arkuszy kalkulacyjnych). Jeśli masz trochę wolnej gotówki, może kup sobie jeszcze jeden monitor, a może i drugi do monitorowanie wideo. Sam zastanów się ile czasu zyskasz, lub jak wzrośnie komfort użytkowania komputera po zakupie i7 750 a drugiego monitora, a może to ci w ogóle nie jest potrzebne ?

Pomysł z monitorem warty zastanowienia.

 

Ja np. tracę co najmniej 40% czasu na przeliczeniach operacji elementarnych i makr w arkuszu kalkulacyjnych, dlatego też tak duzą wagę przykładam do wydajności. Dla mnie przerzucenie się na najbardziej podkręcalny procesor w 32nm da więcej korzyści niż core i7, i to nie tylko dlatego bo wycisnę te 300mhz extra ale też dlatego że w takich zadaniach nie ma różnicy między E8400 a core i7 żadnej.

I to jest najlepsze... Wcześniej pisałeś, jak to przepustowość jest ważna (głównie dla Ciebie), a teraz piszesz, że wybrałbyś i3/i5 32nm... który ma słabą przepustowość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I to jest najlepsze... Wcześniej pisałeś, jak to przepustowość jest ważna (głównie dla Ciebie), a teraz piszesz, że wybrałbyś i3/i5 32nm... który ma słabą przepustowość.

ale ja w innych zastosowaniach. pisałem że arkusz kalkulacyjny. Co prawda zdarza się że exceel zajmie i 3GB w ramie , ale obliczenia procesora potrafiły trwać i 12h i kończyć się błędem z przepracowania, czesto musze robić sobie kilku godzinne przerwy. testy pokazują że przepustowość nie ma znaczenia - ale jeśli będę zmieniał platformę to oczywiście zrobie stosowny test dla swoich potrzeb

 

no dobra ale po co piszesz o Q9550 ? kursy walut są różne , np. 8800gts320 trzyma cene jak uzde konia.

największe możliwości rozbudowy są zawsze kiedy dokonujemy tą rozbudowę - czyli należałoby kupić najnowocześniejszy socket wtedy kiedy będziemy go przebudowywać. na razie sens przebudowy nie jest pewny, natomiast dokonywanie inwestycji w takim wypadku autotematycznych jest w swojej zasadności wyrzuceniem pieniędzy za okno.

 

DDR2 rzeczywiście rosną bo poszły ploty że będą drożeć, ostatnio sprawdzałem w grudniu i po prostu nie było perspektyw

 

ps.2 nie liczą się też same aplikacje - co z tego że autor korzysta z autocada jeśli tworzy obiekty ze 100 poligonów ? czy to że korzysta tak jak ja z exceela oznacza że potrzebuje i5 530@4,7Ghz ? czy granie w CS'a tez wymaga takiego procesora ? jeśli autor kompresuje "funny film" w jakości youtube to może nawet wystarcza mu P4. dlatego tak istotne jest określenie ile czasu może zyskać w ciągu dnia dzięki lepszemu procesorowi, albo ile więcej pracy wykona.

Edytowane przez pirez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No widzę, że powoli zmierzamy do jednego punktu :wink: .

 

ale ja w innych zastosowaniach. pisałem że arkusz kalkulacyjny.

Tak właśnie myślałem, tylko że podciągnąłeś to pod autora.

 

no dobra ale po co piszesz o Q9550 ? kursy walut są różne , np. 8800gts320 trzyma cene jak uzde konia.

We wrześniu, kiedy wchodził i5 750, euro kosztowało 4,10-4,15 zł, a teraz kosztuje 4,05 zł, więc jak widać kurs nie ma znaczenia w tym przypadku.

 

największe możliwości rozbudowy są zawsze kiedy dokonujemy tą rozbudowę - czyli należałoby kupić najnowocześniejszy socket wtedy kiedy będziemy go przebudowywać. na razie sens przebudowy nie jest pewny, natomiast dokonywanie inwestycji w takim wypadku autotematycznych jest w swojej zasadności wyrzuceniem pieniędzy za okno.

Też jestem przeciw modernizowaniu dla samej modernizacji. Autor tematu ma jednak taką okazję - nie musi przecież od razu kupować i5 750 z dobrą płytą - może kupić i3 530 (~410 zł) i Foxconna P55A (~260 zł), do tego pamięci DDR3 i nie licząc przymusowej modernizacji pamięci (z 2GB na 4GB) wychodzi ~100 zł drożej, a wydajniej (w aplikacjach wielowątkowych), chłodniej i z możliwością zamontowania i5 750 w przyszłości lub jakiegoś 32nm 4-rdzeniowca.

 

ps.2 nie liczą się też same aplikacje - co z tego że autor korzysta z autocada jeśli tworzy obiekty ze 100 poligonów ? czy to że korzysta tak jak ja z exceela oznacza że potrzebuje i5 530@4,7Ghz ? czy granie w CS'a tez wymaga takiego procesora ? jeśli autor kompresuje "funny film" w jakości youtube to może nawet wystarcza mu P4. dlatego tak istotne jest określenie ile czasu może zyskać w ciągu dnia dzięki lepszemu procesorowi, albo ile więcej pracy wykona.

W pełni się zgadzam i potwierdzam.

 

Zakończmy tego Off-Topa... Śmiecimy już w tym temacie.

Edytowane przez Gi3r3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale bez modernizacji jak podałem linka można zamknąć się w 170zł i mieć notabene więcej niż wcześniej.

a gdzieś ty widział P55 za 260zł (gdzie nie spojrzę 400zł)? 4GB pamięci DDR3 to jednak wciąż 320zł minimum i to najsłabszych. na pewno jest to dużo kombinowania i w pewnym sensie zgodzę się że w takich cenach miało by to sens - ale głównie ze względu na proces 32nm.

ale jak to pdsumujemy uwzględniając odsprzedarz starych częsci i kosztów wysyłki, to dopłata do procka z kosztuje 180zł, do płyty 200zł, do ramów 200zł. razem jest prawie 600zł ,+ bazowe 200zł . nie wiem tylko czy gra warta świeczki, bo może się okazać że płacimy 600zł za wymianę E6850 3Ghz na E6850 z HT, który się lepiej esktremalnie podkręca - bo tak od strony użytkowej może mieć autor

 

ceny podzespołów komputerowych ustala się do dolara, nie czaruj ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tak właśnie zrobiłem , sprzedałem e7200 i asusa p5e3 za 600 zł , kupiłem 3 tygodniowego foxonna p55 za 200 zł ( nówka 260 ) do tego mam 2x1 gb ramu ddr3 , nie wiem ile to teraz kosztuje ale tak miedzy 120-150 , mi się zostały ze starego sprzętu ,

 

wychodzi na to , ze bez dokładania swojej kasy mogę mieć p55+i3 530 , a jak dołożę jeszcze 280 zł to i5-750 :) - właśnie cały czas sie bije w myślach czy kupić i3 czy i5 , poczekam jeszcze tydzień , może kupie jakimś cudem używanego i5 ( ale w to raczej wątpię )

Edytowane przez andrew777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a gdzieś ty widział P55 za 260zł (gdzie nie spojrzę 400zł)?

No tu... Heh, właśnie cena tej płyty podskoczyła do 299 zł:

 

3444802[/snapback]

4GB pamięci DDR3 to jednak wciąż 320zł minimum i to najsłabszych.

Goodramy to wbrew pozorom bardzo dobre pamięci, nie ustępują nawet tym trochę droższym. Zresztą może kupić 2GB RAM - za 160 zł, jakie powinien dostać za swoje pamięci dostanie Goodramy 1333MHz, 2 GB w jednej kości.

 

nie wiem tylko czy gra warta świeczki, bo może się okazać że płacimy 600zł za wymianę E6850 3Ghz na E6850 z HT, który się lepiej esktremalnie podkręca - bo tak od strony użytkowej może mieć autor

No nie przesadzaj, E6850 jest jednak słabszy od E8400... Przede wszystkim ze względu na mniejszą ilość cache, w dodatku trochę gorzej zoptymalizowaną.

 

ceny podzespołów komputerowych ustala się do dolara, nie czaruj :wink:

Teoretycznie, bo zawsze jakimś dziwnym trafem ceny dolarowe po przeliczeniu przez kurs euro są bardzo zbliżone do cen w polskich sklepach... Zresztą to nie zmienia faktu, że kursy obu walut były bardzo podobne, a nawet trochę wyższe niż teraz - byś się otwarcie przyznał do błędu :wink: .

 

@marcinx26

Gratuluję obrotności :wink: . Tak się powinno robić upgrade :wink: .

Edytowane przez Gi3r3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.overclock.net/intel-motherboard...1156-intel.html

http://forum.pclab.pl/t547145.html

tutaj sobie narzekają, że do OC się nie nadaje. natomiast na asrock P55M PRO na pierwszym lepszym teście przeczytałem 4,5Ghz

obawiam się że te 50zł różnicy będzie kluczowe, nie warto - na razie płyta nie jest udana może będzie lepszy bios to wtedy - ale ktoś narzekał na Vdroop rzędu 0,1V - gigantyczny

 

2. no tak , tylko żę to będą 1333mhz cl9 , a zauważ że autor ma teraz 1000mhz cl4 - czas dostępu jak niebo a ziemia ( 70% dłuższy)

 

3.miałem kiedyś E6750 i wymieniłem na E8400 - powiem szczerze że różnica była symboliczna , w sumie zrobiłem tak bo były okazyjne ceny - i dopiero po pewnym czasie jak dostałem zwrot kasy za płytę główną ( evga nf680i - dostałem 1000zł zwrotu) i kupiłem coś podkręcalnego poczułem dopiero wtedy różnice ( asrock p45xe-r wyciągał na tym procku 570 fsb i 1200mhz na memkach)

 

4. to też nic nie mówi - ceny są też pochodną prognozy kursu. musiałbyś zebrać więcej danych. sztandarowym przykładem jest gwałtowny wzrost cen ropy przy każdej wojnie w zatoce, argument że ta ropa przypłynie dopiero za pół roku, a odpowiedź że w takim razie wolimy wstrzymać sprzedaż i ponowić za pół roku bo nam się to bardziej opłaca

 

5.marcinx26: no rzeczywiście interesujące ale jak ja zrobiłem szybką kalkulacje to wychodzi mi 870zł za odsprzedaż ( e8400 , jr p45 , 4x1 kingmax 1066 ) natomiast nowy set to 410procek, 340płyta+320ramy=1080zł , czyli 200złotych trza dopłacić, nie jestem przekonany (w sensie dużo zachodu)

Edytowane przez pirez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie naprawdę nie spodziewałem się że obróci się to w taką konfrontację. Powiem szczerze że pogubiłem się trochę w tym wszystkim i znów nie wiem co mam wybrać ponieważ każdy z Was ma swoje racje. Na pewno nie pozostanę przy LGA775 ponieważ na procesor, pamięci i VGA znalazł się klient który daje nie złe pieniążki.

Powiedzmy że na cpu, mobo i ram mam jakieś 3000zł. Proszę o jasną pomoc czy trzymać się 1156 czy 1366?

 

@Gi3r3k

Czy trzymać się dalej zestawu 1156 na P55 plus X3440?

Poza tym na pewno będę kupował jakieś bardziej wyczynowe pamięci żeby poszły bez zadyszki na 2000.

Propozycje pamięci też będą mile widziane.

 

 

Programy które używam to Adobe Premiere, Sony Vegas, Adobe After Efects i kilka specjalistycznych do kompresji video.

Jeżeli chodzi o foto to oczywiście Photoshop itp. oraz program do sterowania fotolabem. Ogólnie bardzo prosty ale rendering czasami trwa długo jak dużo zabawy jest ze zdjęciem a wydruk ma być np. na formacie A3.

Edytowane przez bestisz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm, przy takim ciężkim asortymencie - wydaje mi że LGA1336 jest nieuniknione.

pomiędzy core i7 1366 a i7 1156 może być nawet 15% różnicy , zawsze na korzyść tego droższego.

poza tym jeśli piszesz że A3 , to jeśli to ma być 600DPI to potrzebujesz naprawde dużo ramu. Wydaje mi się że jakbyś kupował do 1156 powiedzmy 4GB ramu 2000mhz to zapłacisz tyle samo co za 6GB 1600mhz w 3 kościach do 1366, a i tak wydajność będzie niższa.

 

poza tym jeszcze w tym roku o ile zechcesz będziesz mógł wymienić swój procesor na http://pclab.pl/art37772.html gultown 6-rdzeni 32nm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...