Skocz do zawartości
Snake

Struktura Sieci

Rekomendowane odpowiedzi

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/6b9bb406a08f1e05.html

 

legenda

- czerwona kreska WIFI

- czarna kreska kabl

 

Chodzi mi o tryby pracy tych dwóch ovislinków, czy sa poprawnie ustawione?

Druga sprawa mam netie 6Mbit/s jak uzyskac taką szybkość po wifi?

Mam na wszystkich urządzeniach ustawione tryb pracy 802.11g czyli teoretycznie 54Mbi/s praktycznie 11Mbit/s.

Jak stworzyłem własną sieć wewnętrzną to przesył byl różny od 1-4Mbit/s w nocy do 7Mbit/s.

Czy da sie to jakoś poprawić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro one połączone są kablem to wystarczy, że jeden będzie AP Client a drugi AP, bo WDS (z tego co się orientuję) powiela sygnał WiFi.

Skoro w praktyce jest 11Mbit/s, to są za daleko od siebie, albo za słabe antenki, ale przy łączy 6Mbit to bez różnicy. Rzadko kiedy będzie maksymalna przepustowość. Możesz próbować skrócić tzw preambułę, albo skorzystać z opcji podwojenia szybkości (tak jak Speedbooster albo Turbo G)

Edytowane przez borsuk_1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie to jest ok.

Jeżeli masz tylko 6Mbit to ustaw ap i clienta na tryb B ( 11Mbit), sygnał ma wtedy większą przenikalność kosztem niższej przepustowości ( czyli te 11Mbit) więc będzie działało lepiej i stabilniej.

Antena typu yagi będzie ok, ew dopasuj moc anteny do odległości chociaż i tak osobiście brałbym te 19dbi.

Pamiętaj też że na kablu antenowym również są straty, więc czym krótszy kabel tym lepiej.

Edytowane przez TomCat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Druga sprawa mam netie 6Mbit/s jak uzyskac taką szybkość po wifi?

Ustawienia Wi-Fi mogą dużo zmienić, wynegocjowana szybkość transferu niewiele znaczy, aczkolwiek 7Mbps na radiu to za mało żeby osiągnąć transfer 6Mbps. Przy więcej niż 1 kompie/AP przepustowość spada nieproporcjonalnie (nadmiarowość informacji, kolizje pakietów, itp)

CTS Protection Mode=ON - bez tego kaszana

Frame Burst = zalecane "ON", ale w przypadku problemów z retransmisją pakietów OFF

Short Preamble = ^jw

Beacon Interval: def 100, spokojnie powinno chodzić na 200-500

Multicast Rate: jeśli używasz Static DHCP, to 1Mbps (minimum)

RTS Threshold = (Fragmentation Threshold +1) > (MTU+~kilkanaście) - najlepsza wydajność: zacząć można od 1537/1536/1500. W razie problemów najpierw zwiększać RTS thd, zmniejszanie Frag.thd to ostateczność - spadek wydajności.

Przy większych odległościach warto ustawić prawidłowe ACK Timing (def 0)

 

ps. zakładam, że na WRT będziesz wrzucał Tomato (?): uważaj na regulację mocy - za duża moc nadajnika nic nie da, można za to usmażyć kartę w lapie jak będzie stał za blisko (sprawdzone).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki potestuje z tymi ustawieniami, w WRt od początku używam tomato max 250mw(na kominie jako stacja bazowa).Ciekawe jakie mrozy wytrzyma ;).

jeszcze jedno ogólnie mam pingi jednocyfrowe 2-8ms(odległośc między ruterami ok 1km) ale jak zaczynam coś ściągać to wtedy mam pingi +100 anawet lost packet. ten natłok informacji zrywa mi łącze. Jakieś rady co ztym fantem zrobić?(kanały sprawdzałem mam najlepszy dla mnie)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Taki wzrost pingu może być spowodowany przez QOS albo jago brak - zależnie co jeszcze się dzieje na sieci. Przy dużej aktywności prawidłowo skonfigurowany QOS to podstawa - np. ustawiasz priorytet klasy A-D dla ftp, p2p a lowest/low dla wybranych protokołów, programów (przy włączonym "inbound layer 7"). Packet lost (jeśli dotyczy twojej sieci) wskazuje na źle ustawione parametry i/lub zaniki sygnału poprostu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

QOS wogóle mam wyłączony bo jest niepotrzebny w 90% sam korzystam z tej sieci. (1komp) Mam wrażenie że zaduży las anten jest w około.

Popracuje nad tymi ustwieniami co pisałeś wcześniej.

Znalazłem coś takiego że nadajnik(wrt) najlepiej ustawić na auto). a APC(wl) na 54Mbs. Co ciekawe jeśli go ustwie tylko w trybie g niemam internetu a jak w mix g/b to działa. W WRT mam ustawione na tryb g.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

QOS wogóle mam wyłączony bo jest niepotrzebny w 90% sam korzystam z tej sieci. (1komp) Mam wrażenie że zaduży las anten jest w około.

O i tu się mylisz - QOS to nie tylko dzielenie łącza pomiędzy kompy - to jest akurat całkowicie drugorzędna funkcja. Podstawowe zadanie tego mechanizmu to dzielenie łącza i przyznawanie priorytetów dla konkretnych aplikacji, protokołów, portów, połączeń. W zasadzie ciężko wyobrazić sobie sytuację gdy jest on zbędny. Prosty przykład: standardowo Tomato wyższy priorytet przyznaje pakietom skierowanym do portów DNS i WWW - dzięki czemu strony hulają pomimo aktywności P2P, różnych syfów z UPNP, automatycznych aktualizacji systemu czy innego softu, ... itp.

QOS wpływa też na ping (poprostu również go filtruje) - możesz ustawić wysoki priorytet dla ICMP (gotowiec: prioritize ICMP) i wtedy problem pozornie zniknie. Bez QOS pakiety lecą w takiej kolejności jak są transmitowane - dlatego przy większym obciążeniu ping pokazuje prawdę - średnia opóźnienia pakietów rośnie.

Anteny:

Wcześniej wspomniałem, że za duża moc nie pomaga - a to dlatego, że jeśli odległość odbiornika od jakiejś przeszkody jest mniejsza niż do nadajnika, to będą interferencje - mogące powodować nawet całkowitą nieczytelność odbieranych pakietów. Tryb Auto jest dobry na małe odległości i w ustalonych warunkach - przy większych odległościach automat będzie głupiał np. z powodu przejeżdżających samochodów, poza tym potrzebuje czasu do ustalenia mocy nadawania. Opcja ręczna jest najlepsza szczególnie do anten kierunkowych, które nie zawsze są dobrze zestrojone i niekoniecznie muszą przenieść deklarowaną moc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...