Skocz do zawartości
szquar

Zestaw Do Grania Do 4000

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

 

Takich tematów jest od groma, ale każdy stara się dobrać jak najlepszego kompa pod siebie więc i ja będę prosił was o opinie i radę.

 

Po jakimś czasie udało mi się zgromadzić pewne fundusze, za dwa tygodnie dostane wypłatę i będę miał wtedy 4tyś do dyspozycji na kupno nowego komputerka. Zakładam że jest to kwota graniczna, nie chcę jej przekraczać, gdyż wiązało by się to z odłożeniem zakupu no i jak każdy, wolałbym wydać mniej niż więcej.

Komp będzie służył zarówno do codziennego użytkowania jak filmy, internet, muzyka (ale do tego nadaje się każdy rzęch) jak i do grania. Profesjonalnego oprogramowania do obróbki grafiki etc nie używam.

Zakładam że sprzęt będzie chodził po kilka-kilkanaście godzin dziennie, czasami będę go pewnie zostawiał włączonego na noc (p2p), więc było by dobrze żeby pod małym obciążeniem zużywał mało prądu, chociaż nie jest to główny priorytet. Nie planuje dokupywania żadnych części przez jakieś dwa lata, potem pewnie zmiana głównych komponentów (grafa, proc, może mobo). Sprzęt ma być nowy, im dłuższa gwarancja tym lepiej. Planuje zakup w pcprojekt.pl (z tego sklepu proszę podawać podzespoły), jestem z Krakowa a sklep ma generalnie dobre opinie na forum. Wcześniej myślałem o esc.pl, ale po zastanowieniu doszedłem do wniosku że wolę osobiście odebrać kompa i mieć gwaranta na miejscu.

 

Wymyśliłem coś takiego:

 

 

Procesor: Athlon II X4 Quad 620 2.6GHz AM2+/AM3 BOX 330 zł

Chłodzenie procesora: Auras Wave lpt-709 80 zł

Pasta termo: Arctic Silver 5 3.5g 20 zł

Pamięć RAM: Kingston 2x2 GB Dual 1600MHz HyperX DDR3 420 zł

Płyta główna: Asus M4A785TD-V Evo DDR3 (AM3) 320 zł

Dysk twardy: Samsung 1TB 32MB Cache F3 S-ATA 2 300 zł

Karta graficzna: Sapphire Radeon 5770 1GB DDR5 (128-bit) (PCI-E) 490 zł

Nagrywarka DVD: Lite-ON IHAS224-19 24x Lightscribe DVD +/-RW DL Black Oem 110 zł

Obudowa: SilentiumPC Gladius GD-600 220 zł

Wentylatory do obudowy: 2 x SilentiumPC Zephyr 120mm 40zł

Zasilacz: OCZ Z-Series 550W 80+ Silver SLI 340 zł

 

Suma: 2770 zł

 

Do tego monitor z x-kom.pl, bo też mają sklep w Krakowie: Dell 2209WA 949 zł

 

co razem daje 3719 zł

 

Mam kilka pytań:

1. Czy w tej cenie jakieś chłodzenie na proca lepsze da się znaleźć?

2. Czy zamiast wentyla na proc i pasty nie lepiej zostać na boxowym chłodzeniu a kasę dołożyć na procesor?

3. Czy ta pamięć jest napewno kompatybilna z płytą? Sprawdzałem na stronie producenta ale nie jestem pewien bo się nie znam zupełnie. Jest trochę iny timing i napięcie. Ma to duże znacznie? No i jak z tymi pamiątkami przy oc?

4. Czy ktoś posiadający tę płytę może mi powiedzieć jak wygląda sprawa z nowym biosem? Bo wiem że dawniej były problemy z podkręcaniem?

5. Grafa dlatego ta że ma 1gb ramu, jest energooszczędna, nie grzeje się, wydajnościowo jak 4870, direct x11. Ma ktoś jakąś lepszą propozycje bo tu mam największy dylemat?

6. Czy zasilacz będzie miał wszystkie potrzebne złącz/kable etc?

 

Zaznaczę jeszcze że będę się starał odblokować L3 i kręcić procesor jak i grafikę. Z tym że jeżeli mi ktoś pomoże bo nie ukrywam że się bardzo słabo w tym orientuję. Liczę na waszą pomoc:)

 

Gratuluje tym którzy doczytali do końca bo trochę się rozpisałem. Proszę o konstruktywne komentarze typu "To zmień na to ponieważ....". Mile widziane linki do testów albo porównań. Pisanie "Moim zdaniem lepsze od xxx będzie yyy (kropka)" jest trochę bez sensu bo nie wnosi żadnych informacji które mogą wpłynąć na moją decyzje.

 

Liczę na waszą pomoc i z góry dziękuje za wypowiedzi.

 

Pzdr

Edytowane przez szquar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj ten temat.

 

 

Procesor : AMD Phenom II X4 965 Black Edition C3 - 639 zł lub x4 925

Płyta Główna : Płyta Główna : Gigabyte MA770T-UD3P - 295 zł

RAM : GoodRam 2x2GB 1600MHZ - 330 zł

Karta Graficzna : Gigabyte Radeon HD5850 1GB - 1069 zł

Zasilacz: OCZ ModXStream Pro 500W - 265 zł

HDD : Samsung 500GB 16MB Cache F3 - 185 zł

Napęd : Samsung SH-223C SATA - 99 zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem, daje do myślenia... w inny temacie czytałem o podobnych problemach z tego sklepu w przypadku sprzedaży wysyłkowej. Może jednak zmienię sklep.

 

Nie wiem czy czytałeś wszystko co napisałem? Konfiguracja którą podałeś jest bez obudowy i chłodzenia, jak dodam jego koszt to nie zmieszczę się w budżecie.

 

Wiem że ten proc jest lepszy, ale zegar w zegar tylko o jakieś 20% a cena prawie dwa razy wyższa. Poza tym przy athlonie zawsze jet szansa na odblokwanie l3 wtedy różnica będzie znikoma.

 

Grafika, wiadomo, bardzo dobra, ale cena zabija. A za 2 lata będzie warta może z 50 zeta więcej niż 5770, więc kolejny minus.

 

Wiem że 500gb to dużo, ale wolałbym 1tb.

 

Tak nawiasem mówiąc, to miałem nadzieje że uniknę postów tego typu, czytałem mnóstwo podobnych tematów, w tym zestawy na konkretne miesiące, wiem które podzespoły są teoretycznie najlepsze, ale chciałbym skomponować coś pod moje wymagania.

 

Dlatego proszę o jakieś argumenty a nie tylko podawanie części.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłodzenie może być. Ewentualnie dołóż do Mugena.

goodram jest taniej.

Płytę można tańszą, np. GA-MA770T-UD3P lub M3A785GXh lub M3A770DE.

Jeżeli Ci starczy to dołóż do HD4890.

Zasilacz na, np. OCZ ModXStream Pro 500W.

Edytowane przez andrew777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt, goodram jest taniej, ale nie ma radiatorów i nie ma go w każdym sklepie.

Płytę faktycznie można tańszą, ale ta mi się wizualnie podoba i jeżeli nie jest zła to wolałbym tego asusa właśnie.

Ewentualnie mogę dołożyć do 4890, żeby tylko zmieścić się w budrzecie, ale poza tym że jest jakieś 25% szybszy, ma same wady (jest droższy, bardziej się grzeje, bierze dwa razy więcej prądu, nie ma dx11)

Zasilacz wybrałem z Z-series bo ma długą gwarancje i wysoką sprawność.

 

Doceniam że odpowiadasz an moje posty, ale proszę o jakieś konkretne argumenty. To czy coś jest/można kupić taniej to widać po cennikach. Ja zanim coś kupie chciałbym wiedzieć dlaczego warto dołożyć albo nie warto dokładać $$$.

 

edit:

A co powiesz o morele.net? Nie znalazłem żadnych negatywnych opinii a punkt odbioru mają na ulicy obok mnie.

Edytowane przez andrew777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radiatory na ramie nie są aż tak bardzo potrzebne. Rożnicy w wydatności nie odczujesz, a zapłacisz mniej.

HD4890 głownie dlatego, że jest wydajniejszy. DX11 w HD5770 może być niezbyt potrzebny. Zanim wyjdzie więcej gier to obsługujących to karta będzie za słaba do max detali.

Zasilacz może być Corsair 450W. Też ma 80+ i 5 lat gwarancji i jest trochę tańszy. Bez problemu sobie poradzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HD5770 dusi sie przez wąską szynę (tylko 128bit a w hd4890 256bit) dlatego w wyższych rozdzielczościach mimo że nawet teretycznie ma duzo fps to płynności nie zapewni, bedą przycięcia. Juz sporo osob o tym pisało. Dlatego jeśli tylko możesz to dołóż do hd4890. Dx11 sie nie sugeruj bo hd5770 i tak będzie na niego za słaby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może w ogóle jeżeli chodzi o grafę kupić gf250? Wersja z 1gb kosztuję ok 450 złotych, czyli jakieś 200-300 zeta taniej niż hd4890. A za rok kupiłbym coś na dx 11.

Edytowane przez andrew777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wątpię że radek zje tego gforca na starcie... ale zakładając że miałbym za rok sprzedać kartę i kupić coś do dx11 to czy jest sens? Do dzisiejszych gier gf250'tka powinien styknąć do 1680 x 1050. Poprawcie mnie jeżeli się mylę.

edit: Nie wiadomo jak będzie to fakt. Ale ja się napaliłem na bad company 2:) chociaż jak oglądałem porównania dx 10 i 11 w różnych grach to faktyczni różnice widać tylko po wodzie i po flagach.

Edytowane przez szquar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To kup 9600GT i przeczekaj ;] jeszcze wiecej zaoszczedzisz. Tak mozna zawsze...

Mozesz brac gtx260, albo 4870. Mozna tez dokladac do 5850. Ty musisz wiedziec czego chcesz, wazne by nie kupic karty nie oplacalnej, bo to blad :P A ktory segment to juz Twoj wybor.

Bo tak wlasciwie mamy 1-2 gry ktore dx11 sie afiszuja ale nic wielkiego nie pokazuja :P Bum dopiero bedzie, jak sie troche rozgosci nowy direct. To juz nie dlugo i mysle ze programisci nawet sie ciesza. I tu pojawia sie problem 57xx. Wyjda nowe gry, karty te nie zapewnia full detali na 100% wiec tak wlasciwie jakies dobrodziejstwa dx11 a detale medium itp troche smutne :P Moim zdaniem nie warto, ale sa userzy ktorzy podkreslaja pobor pradu nowej serii itp Znow Twoja decyzja ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ładnie i pięknie... wiem że hd4890 jest lepszy od gf250. Ale nikt w tej dyskusji nie zaprzeczył że na dzisiejszy dzień 250'ka starczy na wysokie detale do większości gier. Jak pisałem budżet mam chociaż nie jakiś mały to ograniczony i gdzie mogę to wole wydać mniej niż więcej a za resztę iść na piwo, albo kilka(naście):P

 

Przyznaje że przed premierą kart z serii 5000 myślałem o 4890, ale gdy staje przed zakupem to zastanawiam się poraz setny. Co będzie najsensowniej kupić? Wiadomo że chciałbym hd5850 albo i 5870, ale kasa mnie ogranicza. Czy jeżeli kupiłbym gf250 to przez najbliższy rok/ 1,5 roku będę mógł zagrać w prawie każdą grę na full tak żeby to sensownie chodziło? Bo jeżeli tak to po co kupować coś lepszego?

Cały czas mam na myśli rozdziałkę 1680 x 1050

Edytowane przez szquar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jeżeli masz na myśli np. crysis albo salkera to i 4890 może brakować mocy. Wiadomo, będzie tak że niektóre gry na gf'ie by muliły, chodzi o to żeby zdecydowana większość chodziła płynnie, nie każda. Nie oczekuje cudu za 450 zł, nie oczekuje go też za 650. Chce kupić taką kartę żeby móc spokojnie pograć przez dwa lata a wydać jak najmniej.

Edytowane przez andrew777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że się zaczyna stara dyskusja.

 

450zł to cena za wersje z 1gb ramu, widzę że na esc.pl najtańszy kosztuję 430zł, chyba że wersja z 512mb to 379zł.

Faktycznie w tej cenie to już lepiej chyba kupić hd4850 z 1gb ramu za 439zł.

 

Żaby zachować jakąś logikę w tej rozmowie proponuję kontynuować zaczęte wypowiedzi. Mówiłeś że nawet po oc 4850 brakuje mocy w niższych rozdzielczościach. Jakiś dowód na poparcie tego twierdzenia oprócz gier znanych ze swoich bardzo wygórowanych wymagań?

 

edit:

Jak waszym zdaniem reszta zestawu bo się zwiesiliśmy na grafice?

Edytowane przez andrew777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączona grafika

By foh_23 at 2010-01-25

 

Można i tak :P

 

Dysk 500GB ale poczekasz, kupujesz drugi, łączysz w RAID i jazda. Proc ma turbo więc przetaktowuje się sam w zależności od obciążenia. Na razie chłodzenie box ale jak nie będziesz cisnął to starczy by schłodzić tego cepa. A procek miód malina ;)

 

Obudowa hmmm zależy jak dużo przywiązujesz wagi do tego elementu zestawu. Jak chcesz dokładasz jak ma być koło 3 patyków to z core i5 IMO nie da rady :P

 

Grafa -> twierdzisz że GTS ci starczy więc masz GTSa :P (możesz poszukać wersję 512stkę wyjdzie taniej) Aczkolwiek trochę dołożysz (wiem tak można zawsze a założenie wątku to wszystko max 4000 zeta) i masz HD5770. I taki zestawik będzie na prawdę ładnie śmigał ;)

 

Oczywiście zawsze można pójść w radka 4xxx czy GTX260. Ale HD5770 będzie mniej prądożerny ;)

 

A co do HD4850 i GTS250:

http://maxforces.com/articles.php?article_...amp;rowstart=14

 

różnie bywa.

Edytowane przez foh_23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm....

 

Dzięki za kolejną propozycję.

 

Nie upieram się przy gts'ie..... po prostu chcę coś dobrego co zmieści się w budżecie.

 

Wolałbym coś z czterema rdzeniami, już sporo gier to wykorzystuje. O to będę "walczył" bardziej niż o dx 11:P

 

@bartez2

Zdecydowanie wolałbym coś nowego. W pierwszym poście pisałem że zależy mi na jak najdłuższej gwarancji. Dzięki temu mam spokojniejszy sen:)

Ale jest to kolejna propozycja godna rozważenia.

Edytowane przez szquar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem to w pierwszym poście, ale napiszę jeszcze raz.

 

Całość ma kosztować 4000 zł (słownie cztery tysiące złotych). Obejmuję to budę z bebechami i chłodzeniem (ale bez karty dźwiękowej) i monitor.

 

Karta graficzna mogła by kosztować i 2tysiące, ble by na resztę (sensownych) podzespołów starczyło i żeby w jak największym stopniu spełniały założenia przedstawione w pierwszym poście.

Edytowane przez szquar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor : AMD Athlon II X4 620 - 335 zł lub dołożyć do PII

Płyta Główna : Gigabyte MA770T-UD3P - 295 zł

RAM : GoodRam 2x2GB 1600MHZ - 330 zł

Karta Graficzna : Gigabyte Radeon HD5850 1GB - 1069 zł

Zasilacz: Corsair 450W - 259 zł

HDD : Samsung 500GB 16MB Cache F3 - 185 zł

Napęd : Samsung SH-223C SATA - 99 zł

Obudowa: CM Elite - 159zł

Monitor - Dell 2209WA

Edytowane przez andrew777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z jakiego sklepu podajesz te ceny?

 

edit:

 

taki zestaw w esc z chłodzeniem w postaci mugena z pastą i z monitorem DELL 2209WA wychodzi 4118zł, a wiec przekracza budżet.

Edytowane przez szquar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To niech chociaż szuka 545 lub 550 na alledrogo lub na forum z możliwością odblokowania rdzeni. Czasami zdarzają się takie okazje i masz wówczas pełnoprawnego fenomena 2 z 4 jajami zdolnymi do walki. Bo X4 z brakiem L3 da o sobie znać w grach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Da o sobie znać ale raczej tylko jako słupek w wykresie... przecież zakładając że kupiłbym 4890 to czy będę miał 50 klatek na athlonie czy 60 na phenomie to różnicy nie zauważę. Czy właśnie zauważę? A jeżeli tak to czy warto za tą różnice dopłacać 200 zł?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak to wygląda na AMD ale jeżeli podobnie jak na procach intela to np. e5xxx vs e8xxx to nie tylko słupki. To mikroprzycięcia, komfort grania. Także tu już nawet nie o samo FPS chodzi. Powiem szczerze że przy 4000 zł dołożenie 150/200 zł to nie jest jakaś duża cena. A można dzięki temu dużo zyskać.

 

Poza tym popa:

http://www.proline.pl/sklep.php?p=AMD+II+X4+620+AM3

 

A p2 545 z możliwością odblokowania pozostałych rdzeni ostatnio jeden gościu na allegro chyba za dokładnie tą cenę kupował. Cep lata mu 3.5GHz i 4 jajka w cenie x4 620stki.

 

Edit:

Mnie się wydaje że za dużo chcecie w tej cenie. I potem albo mocny cep cienka grafa, albo mocna grafa cienki cep. Wolałbym mocniejszego cepa, bo z grafiką jeszcze można zjechać z detalami. Z procem już gorzej. A w przyszłości sprzedać i kupić jakąś mocniejszą. Ale to tylko moje zdanie.

Edytowane przez foh_23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale chodzi ci że w takiej cenie kupił selekta? Jakby była taka możlwość i proc na gwarancji to bym też takiego kupił. Ale to chyba raczej cięzko będzie bo normalnie phenomy II nie selekty są w tkaich cenach.

 

200 zeta to faktycznie w stosunku do 4tyś nie dużó, ale oznacząło by to w moim wypadku miesiąc czekania bo nie mam skąd kasy dodatkowej uciułać.

 

Panowie (i panie jeżeli jakieś to czytają) , ide spać bo rano do roby trzeba się zbierać... mam jeszcze dwa tygodnie na decyzje, mam nadzieje że pojawią sie kolejne posty ułatwiające mi decyzje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to był selekt ;) Akurat była oferta więc facet kupił. Mimo że zapłacił 15% więcej niż w sklepie to miał pewność że to sztuka co się odblokowuje. No ale oczywiście trza by wyniuchać taką okazję ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączona grafika

By foh_23 at 2010-01-25

 

Hehe. U góry nie wiem dlaczego ale 3x HDD mi policzył i wyszedł klops. Że też wcześniej nie zauważyłem. Podkręcisz grafę i jeszcze pośmigasz ;)

 

Edit:

A że brakuje trocha do 3 patyków to możesz dać inny zasilator np.

http://www.proline.pl/sklep.php?p=BQT+L7+530W

 

no i jakąś bardziej wypaśną budę jak chcesz np.:

http://www.proline.pl/sklep.php?p=SPC+GLADIUS+GD-400

 

albo 2giego szajsunga i w RAID :)

Edytowane przez foh_23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...