Skocz do zawartości
Trebal

22'' Dla Wrażliwych Oczu

Rekomendowane odpowiedzi

Od 3 tygodniu przeszukuje sieć w kontekście mojego przyszłego zakupu - LCD panoramicznego 22''. Mam na ten cel do 1200 zł... myślałem ze jak trochę poczytam to coś się dowiem, że internet pomoże mi wybrać dobry panel... ale mam kompletny mętlik. Zmarnowałem naprawdę dużo czasu który miałem na prace poświęcić, przeczytałem troche testów, wypowiedzi na forum i dalej nic nie wiem :/

 

Kolega mi polecił to forum więc spróbuję tutaj poszukać pomocy. Jest tu sporo tematów, prześledziłem kilka z nich i mimo wszystko zdecydowałem się założyć swój temat. Mam nadzieję, że nie zostanie zignorowany ;)

 

Otóż mam słaby wzrok i wszystko wskazuje na to że mi się pogarsza jeszcze bardziej. Mam pracę przy komputerze 10-15 godzin dziennie i potrzebuje LCD który możliwie mi nie będzie wzroku męczył i obciążał go minimalnie. 90% mojego czasu to praca z edytorami tekstu, pozostałe 10 to przeglądanie sieci, czasem wieczorem jakiś film, bardzo sporadycznie gra. Nie FullHD bo nie wiem czy mi karta uciągnie (GF 8800GS), więc rozdzielczość 1680x1050.

 

Znalazłem jedno cudo które mi niemal podpasowało idealnie, opisane gdzieś na tym forum: Dell 2209wa. Jednak odstraszyli mnie ci co pisali o tym że ten Lcd męczy wzrok i w nocy nie da sieprzy nim siedzieć. Byli tacy co pisali ze to kwestia regulacji... jednak nie wiem, jak z tym jest.

 

Proszę o pomoc kogoś kto się zna na tych wszystkich parametrach, nie kogoś kto ma monitor i jest zadowolony z tego modelu tylko kogoś kto może mi doradzić zakup dobrego i odpowiedniego dla mnie panelu.

 

Na moim obecnym LCD używam nieznacznej jasności, bo oczy szczypią. Jednak słaba jasność powoduje że obraz jest mniej wyraźny przez co męczy się wzrok i być może to powoduje u mnie pogorszenie wzroku. Podejrzewam że równomierność podświetlenia też ma znaczenie, bo jesli jest rózna jasność to przez to wzrok bardziej pracuje. Ale to są tylko moje domysły.

 

Edit:Czytałem dalej tematy tu na forum i ten ekran wydaje się dla mnie dobry:Iiyama B2206WS

Edytowane przez Trebal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

monitor monitorem a zmęczenie oczu zależy od całości stanowiska pracy czyli warunków oświetleniowych. Oczywiście nie stawiamy monitora "plecami" do okna a w nocy zostawiamy jeszcze jakieś źródło światła, monitor ustawiamy na najniższej możliwej wartości jasności zapewniającej zadowalające odwzorowanie kolorów itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w sprawie tego monitora to już chyba wszystko zostało napisane. faktycznie świeci bardzo silnie, co w nocy moze być męczące. ja poprostu mam zawsze jakieś podświetlenie za monitorem i nie ma większego problemu. jest to jednak sprawa bardzo indywidualna i napewno nie polecam nikomu procy z tym monitorem w całkowitych ciemnościach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam mam 2209wa i tak podsumowujac to myslalem ze monitor bedzie sie dalo sciemnic dosc znacznie, jednak przy moich ustawieniach tzn jasnosc 0 i kontrast 20 odwzorowanie kolorow jest dosc srednie jak na moje oko, bialy zaczyna trochw w szary wpadac. Natomiast moj drugi monitor iiyama e2201w przy ustawieniach jasnosc i kontrast 0 ma bialy kolor duzo lepszy.

 

Moja opinia moze sie wydac pewnie smieszna co do odwzorowania kolorow itp, jednak mimo wszystko nie polecam tego monitora jesli zalezy Ci na maksymalnej ciemnosci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja też mam wrażliwe oczy, szybko wysychają ale kluczem do sukcesu jest odleglość od monitora, lepiej jest większy panel a za to dalej siedzieć. Mam dwa biurka ustawione w tandemie, na jednym jest monitor a na drugim mam dopiero klawiature i myszkę. W sumie siedzę jakieś 1.5m od ekranu. Zero zmęczenia i dyskomfortu mimo że nawet nie zmniejszałem zbytnio kontrastu i jasności, mogę się cieszyć żywymi kolorami mojej IIYAMki.

 

A w robocie mam mniejszy panel fujitsu, ustawiony blisko i jednak pieką oczy. Nie miałem doświadczenia z monitorami LED ale zdaje się one generują najmniejsze promieniowanie, więc może właśnie taki kup, np Benq econo. Ale trudno powiedzieć musiałby się wypowiedzieć ktoś kto użytkuje taki monitor na LEDach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja też mam wrażliwe oczy, szybko wysychają ale kluczem do sukcesu jest odleglość od monitora, lepiej jest większy panel a za to dalej siedzieć. Mam dwa biurka ustawione w tandemie, na jednym jest monitor a na drugim mam dopiero klawiature i myszkę. W sumie siedzę jakieś 1.5m od ekranu. Zero zmęczenia i dyskomfortu mimo że nawet nie zmniejszałem zbytnio kontrastu i jasności, mogę się cieszyć żywymi kolorami mojej IIYAMki.

Pewnie masz mniej wypukłą soczewkę w oku, czyli masz skłonności do daleko-widzenia ;) stąd dyskomfort przy pracy blisko monitora. Nie powinno się tego przyjmować jako generalną zasadę, bo różne oczy mają różni ludzie.

Wracając do tematu:

Samsung-SM2233 RZ 120Hz http://www.xbitlabs.com/articles/monitors/...g-sm2233rz.html, matryca TN około 1250 PLN

Dell 2209 WA około 1000 PLN, matryca IPS, może nie używałem go dłużej, i widze tutaj różne opinie, natomiast podczas krótkiego grania oraz oglądania WWW wyglądało, że obraz jest super!

Edytowane przez qhash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

freddy10

Jak już to nie jest to monitor na ledach, tylko podświetlanie masz na ledach... Wpisz w google wyświetlacz led, bo mylisz pojęcia...

Tak, dokładnie chodzi oczywiście o różnice w podświetleniu. Nadal to jest ta sama matryca LCD. Ale w praktyce pewnie obie technologie tzn katoda i led są tak samo bezpieczne dla oczu. A czytałem że jednak katoda lepiej doświetla więc może nie ma co się sugerować tymi modelami LED. Grunt to ustawienie monitora, odpowiednie oświetlenie i regulacja jasności czyli to co napisali poprzednicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...