Skocz do zawartości
Ekhangel

Zaniżone Osiągi Graficzne

Rekomendowane odpowiedzi

______________________________________________________

 

Konfiguracja:

 

Zasilacz: Mode Feel II 400W ATX

Procesor: Intel Core 2 Duo E6400

Grafika: wcześniej Radeon x1900xt, teraz GeForce 9600GT

Płyta Główna: Asus P5NSLI

RAM: 2x 1GB

Dysk: Seagate 320GB

Dźwięk: X-Fi Fatality

 

______________________________________________________

 

Witam, nie wiem czy wybrałem dobry dział, szukałem 5 minut ale jakoś nie macie tu działu z ogólnymi problemami sprzętowymi, jeśli ktoś nie wie który komponent jest rozwalony.

 

Mój problem polega po prostu na zaniżonych osiągach komputera w grach. Zaczęło się to jakieś 1,5 rok temu, gdy mój komputer zaczął słabnąć przy graniu w "lepsze" (ówczas) gry typu Test Drive Unlimited i Gothic 3. Pojawiło się wtedy pikanie dochodzące z głośnika systemu, coś jak alert przegrzewania oraz artefakty na ekranie w postaci pojedynczych rozbłysków bieli. Pecet wtedy po pięciu minutach tnącej się nieustannie rozgrywki samoczynnie się wyłączał.

 

Kwestia pikania i artefaktów zmieniała się tak często, że nie podejmę nawet próby dokładnego opisu. Aczkolwiek, sterowniki do grafiki Omega naprawiły wtedy pikanie i błyskanie, ale i tak w grach FPS był dużo poniżej oczekiwanej od tych komponentów normy (zaraz po zakupie komputera 2 lata temu wszystko chodziło w porządku - gry śmigały).

 

Następną dużą zmianą w tym problemie było zakupienie nowej karty graficznej (myślałem, że może to rozwiąże problem) - był to GeForce 9600GT. I tu dochodzimy już do teraźniejszości, bo do PCI wcisnąłem go dokładnie 3 godziny temu. Niestety, Gothic 3 wciąż ścina niebotycznie, a 3DMark 05 na pierwszym teście wykazuje średnio 15 FPS (06 nawet nie chce mi się ściągać... byłoby jeszcze gorzej). Żadne pikanie już w każdym razie nie występuje.

 

No i dochodzimy do finalnego pytania... Co może być wg was przyczyną takiej beznadziejnej sytuacji? Zasilacz? Nie mam niestety multimetry do sprawdzenia napięcia wyjściowego. Czy można to sprawdzić jakimś programem? Karty oczywiście nie podkręcam i nie podkręcałem.

 

Często wyłączam komputer od zasilania, i chyba musiała mi paść bateria bo przy boocie wyskakuje cmos checksum error - czy któreś z ustawień w BIOSie mogą wymagać poprawy? Ładują się tam i tak ciągle domyślne ustawienia, ze względu na error.

 

Chciałem podmienić zasilacz z komputerem brata (też Feel 400W - ale chyba nowszy model). Czy jest w ogóle sens robienia tego?

Edytowane przez Ekhangel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napięcia możesz sprawdzić Everestem albo programem od producenta mobo (można też w Biosie w zakładce health ale to nam niewiele powie) ale polecam jednak kupić/pożyczyć miernik i sprawdzić stan napięć idle/stress.

 

Nie napisałeś nić o reinstalce czy chociażby wywaleniu sterów do radka po instalacji nowej karty. Nie od dziś wiadomo że nawet wgranie nowszych sterów bez wywalenia starych może zrobić sieczkę i popsuć wyniki.

 

Podmiana zasilacza nie jest złym pomysłem ale najpierw kup ten miernik, wystarczy jakiś chińczyk za 20pln. Ważne ze pokaże Ci jakie są spadki pomiędzy idle a stress.

Co do problemów z Checksum error to sam sobie odpowiedziałeś, wymień baterię i powinny ustąpić.

IMO w skrócie: bateria, reinstalka i miernik do ręki:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stare sterowniki oczywiście wywaliłem.

 

W każdym razie, na innym forum dostałem trafną odpowiedź - temperatura procesora była za wysoka, w związku z czym wymieniłem pastę na procku, teraz śmiga 20 stopni niżej (55 idle, 60 stress). Komputer od razu zwiększył osiągi, nawet gry się teraz szybciej włączają.

 

W zasadzie temat można uznać za zamknięty, ale... nie jestem pewien, czy pecet wciąż daje z siebie wszystko. Będę drążył sprawę. Ostatnie pytanko rzucę - gram na XP 32-bit. Czy dorzucenie +2GB ramu zwiększy znacząco płynność w grach? Przykładowo, teraz w Operation Flashpoint mam ~15 FPS na max detalach. Age of Empires 3 również full - 20-30, w krytycznych momentach 10. Test Drive Unlimited na fullu, 15 FPS. Zważając na poziom karty graficznej jaką posiadam i porównując z datami produkcji dwóch ostatnich gier można powiedzieć, że powinny one chodzić szybciej. Czy któryś z pozostałych komponentów - procek/ram może tak zaniżać osiągi? Co byście na moim miejscu wymienili?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, jest x16.

 

Znalazłem ciekawy (dla mnie nieciekawy) test MSI 9600GT ( co prawda na lekkim OC ). Konfiguracja ich komputera podobna mojej, oprócz lepszego procesora. Wyniki dla mnie są co najmniej szokujące. Na swoim blaszaku w życiu bym nie wycisnął tyle z tych gier, dowód mam chociażby w Age of Empires 3, który znalazł się w teście.

 

http://www.frazpc.pl/artykuly/584/GEFORCE/...natywnie/od/MSI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ściągnij może CPU-Z i sprawdz jakie taktowanie procesora ci pokazuje... bo może jak nie było tej baterii to coś sie poprzestawiało... bo ja w TDU (na minimalnych ale grałem) na sempronie 3000+ i GeForce'ie 6200:P A w Age of empires mój kolega gra na maxie na PD 2.66 i hd4830 więc tobie powinno bez zająkniecia chodzić... możesz też spróbować zrobić format, defragmentacje.... tyle mi do głowy przyszło....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ściągnij może CPU-Z i sprawdz jakie taktowanie procesora ci pokazuje... bo może jak nie było tej baterii to coś sie poprzestawiało... bo ja w TDU (na minimalnych ale grałem) na sempronie 3000+ i GeForce'ie 6200:P A w Age of empires mój kolega gra na maxie na PD 2.66 i hd4830 więc tobie powinno bez zająkniecia chodzić... możesz też spróbować zrobić format, defragmentacje.... tyle mi do głowy przyszło....

Cały czas obserwuję kompa CPU-Z. A format już robiłem niedawno, ciach!o pomogło więc drugi raz nie chce mi się robić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...