Skocz do zawartości
Daleki

Problem Z Płytą Główną?

Rekomendowane odpowiedzi

Może zacznę od tego, że korzystam zarówno z Windowsa XP, jak i Linux'a Ubuntu. Co do problemu - w pewnym momencie od włączenie komputera nagle wyskakują krzaczki (zapomniałem jak się na to mówi, ale zazwyczaj dzieje się takie coś, jak 'przekręci' się kartę graficzną). Różnie to jest, czasami nawet nie ma tych 'krzaczków', a przeskakuje kilka obrazków na ekranie i się zwiesza komputer - tak sprawa ma się na Ubuntu. Na Windowsie jest bardzo podobnie, ale zazwyczaj wszystko wygląda normalnie, tylko w pewnym momencie system się wiesza, normalnie mogę ruszać myszką, gdy gdzieś kliknę, to po pewnym czasie ekran się robi czarny i tyle. Sprawa byłaby dość oczywista, ale podczas restartowania komputera w biosie wyskakuje pełno kropek, nawiasów i innych znaków, również jest sporo błędów graficznych podczas animacji ładowania się systemu. W weekend zaktualizowałem sterowniki Nvidii na XP (na Ubuntu mam aktualne), bo pojawiał się Blue Screen z błędem nv4_disp. Również zaktualizowałem bios, nawet pomogło, ale po 3 dniach sytuacja znów się powtarza. Dodam też, że nie mam nic podkręcane, także te wspomniane wcześniej 'krzaczki' nie są tego powodem. A co do tych kropek w biosie - nie zawsze się pojawiają, raczej dzieje się tak dość rzadko. Przed chwilą zaobserwowałem, że choć na XP myszką podczas freezu mogę normalnie ruszać, to w Ubuntu to wygląda tak jakby komputer był za słaby, aby wyświetlić przejście myszki - kursor po prostu przeskakuje.

 

Mój config wygląda tak: Asus P5K Pro, C2D E8400, geforce 9800 gx2, 4gb ram, corsair 520W hxeu.

 

 

Mam nadzieję, że problem opisałem dość jasno, liczę na szybką pomoc.

 

 

--

Jeszcze dodam, że wyskakuje jakiś błąd HDD SMART, już od kilku miesięcy, lecz raczej nie powinno to powodować takich problemów, przynajmniej tak mi się wydaje.

Edytowane przez Daleki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

'Krzaczki' czyli artefakty i bsod z bledem nv4_disp to oznaki uwalonej karty. Naprawa jest jak najbardziej mozliwa, tyle ze nieoplacalna :)

 

Podaj kod bledu hdd smart

Edytowane przez pix3l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie to miałem na chwilę obecnę wyłączoną opcję pokazywania błędów w biosie, a teraz coś się ten błąd nie chce pokazać ;> W każdym razie kiedyś sprawdzałem ten kod błędu i z tego co czytałem, to wszędzie polecali wymianę HDD, aby nie stracić plików, jednak ja mam już ten błąd około pół roku i nie jest źle. Może przy okazji wymiany karty graficznej zamówię również dysk twardy. Co do tego błędu - tak się spodziewałem, że to wina grafiki, ale dlaczego raz pomogła aktualizacja biosu (obecnie nie pomaga)? Chyba, że jakiś zbieg okoliczności, to wtedy nie byłoby nic dziwnego.

 

--

Zapomniałem dopisać - to faktycznie był problem związany z kartą graficzną, po wymianie na inną wszystko działa w porządku. Dzięki za pomoc.

Edytowane przez Daleki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...